Jak starý je váš foťak

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod fotofanda 22. 8. 2018 21:54

Zdravím,

při zvažování nákupu nové fotoaparátu si myslím, že mám již docela starý fotáǩ je to Sony A77 z datem uvedení do prodeje v roce 2011. Je to můj hlavní foťak. Mám i starší, ale ty už nepoužívám nebo je mají děti.

Mohlo by být zajímavé srovnání s vámi ostatními. Jak jste na to se stářím svých fotoaparátů, které nejčastěji používáte, vy.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 22. 8. 2018 22:18

Nikon FM (v.č.:2187977)
- je v šuplíku
Nikon D70 (2004)
- je v šuplíku
Fujifilm X-Pro2 (03/2017)
- používám
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavelmeli 23. 8. 2018 00:10

Zenit 11 cca v r. 1987 - nepoužívám, ve skřínce...
- Canon EOS 30 z druhé ruky v r. 2001 - občas si cvaknu, mám nakoupeno několik kinofilmů Fuji Superia 200 a č/b Ilford 400 (uloženy v mrazáku) :) Za rok udělám tak 1-2 filmy čb vyvolám si sám, barvu posílám do fotolabu a pak u kamaráda skenuji.
- Canon 5D mk IV, od letošního ledna a fotím furt...

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 23. 8. 2018 07:32

Najstarší mám dedičný zeiss ikonda po dedkovi, rok výroby 1938, najmladšia je Alpha 6000 z minulého roka. Inak používam aj obstarožný a podľa miestnej komunity prakticky nepoužiteľný canon 5Dmk3 a občas olympus.
:D
P.S. Ten zeiss dodnes funguje.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod n3pi 23. 8. 2018 09:20

Stale v akci D300s (2009) a D700 primár (2007) a k tomu Fuji X100 (2011). Kinofilm neberu v potaz, zbytecne uvadet.
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jozef6 23. 8. 2018 10:07

Ak vynacham analogove Zenit, Ricoh, Pentax, tak potom:
2005 - Pentax *istDS - pouzivam iba obcas, najma pre fotenie rodinnych udalosti v interieri (s externym bleskom) a vynimocne makro (s makro objektivom a makro bleskom)
2012 - Sony SLT-A33 - v sucasnosti hlavny fotak na vsetko okrem vyssie spomenuteho.
Pokukavam po Pentaxe K-1, ktory ma vsetko co potrebujem. Len je to fullframe, tj. vacsie, tazsie a drahsie. Tak asi ostanem pri APS-C.
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 23. 8. 2018 12:16

Který foťák? začíná to na roku 1950, končí rokem 2016
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jozef6 23. 8. 2018 13:02

Grimjaur píše:Který foťák? začíná to na roku 1950, končí rokem 2016

Všetky :D
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod analog marty 23. 8. 2018 15:37

Pentax 6x7 (1969) - filmový středoformát 6x7cm,
Sony A7 (2013)
nejsou dokonalé, přesto oba často používám
analog marty
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod oldbas 23. 8. 2018 21:19

fotofanda píše:Zdravím,

při zvažování nákupu nové fotoaparátu si myslím, že mám již docela starý fotáǩ je to Sony A77 z datem uvedení do prodeje v roce 2011. Je to můj hlavní foťak. Mám i starší, ale ty už nepoužívám nebo je mají děti.

Dovolím si se zeptat:
Proč starý, co čekáš od nového foťáku?
Máš slušné objektivy, stativ, fotíš do RAWu a zvládáš dobře post proces v PC?
Zvlášť, když Sony A77 je (kromě šumu možná) na obrazové úrovni nejnovějších APS-C těl Canon? Věř tomu, nebo ne ale nový foťák nebude fotil líp, než ten co máš. Krom přechodu na FF. Ale pokud chces lepší fotky, musíš se víc snažit ty sám. Ty jsi ten nejdůležitější díl skládačky, kde na konci je dobrá fotka.

Já fotím na Canon EOS 70D a několik jejich objektivů a Panasonic GX800 + 12-32/3,5-5,6.
Pokud to vše prodám a pořídím Full frame s adekvátnímy, nebo lepšímy skly, doplatek bude min. 40000kč a výsledek o moc lepší nebude. Už mi to totiž došlo. Já to brzdím nejvíc.

A uvedu proč. Třeba to bude zajímat i někoho dalšího.
Zaměřoval jsem se převážně na krajinu a přírodu. Tam nebyl problém. S narozením potomka se změnily priority a fotím hlavně rodinné fotografie, dokument a portrét. (no, fotím, dělám že fotím :-) ). Přes rok se s tím poctivě peru a nadávám na techniku. Fotky k 1.roku jsem raději svěřil do rukou profesionála v ateliéru. Když jsem viděl, s čím fotí, nechtěl jsem věřit svým očím. Zblbnutý z internetových diskuzí a ovlivněn názory "neviditelných odborníků" že jedině FF a pevná světelná skla, žádný blesk, vybavení ateliéru za 100k a .....V ateliéru byly Canony EOS 50D a 60D s objektivy Canon EF-S 17-85/4-5,6 USM IS a Canon EF 70-300/4-5,6 USM IS. K tomu systémový blesk s deštníkem dálkově odpalovaný a několik světel s pílotním světlem. Vše různě kombinované. Tedy kromě světel mám techniku o dost lepší, říkal jsem si. To jsem na to zvědavej. Jak jsem se ale mýlil. Focení i výsledné fotky dopadly naprosto perfektně, k tomu se asi nepřibližuju.
A v ten moment jsem si uvědomil, že fotka je o světlě a kompozici a v případě focení lidí o komunikaci. Je jedno, jaké to světlo je, jestli přirozené, nebo umělé, hlavně musí být hezké. A o kompozici platí to samé.
Takže můj závěr je: pokud chci hezké fotky, musím umět komponovat, improvizovat, vidět, nebo udělat dobré světlo a komunikovat. Až pak někde je technika. Takže nevyhazovat prachy za techniku, pokud mě nelimituje. A se učit, se učit, se učit.
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fotofanda 23. 8. 2018 22:33

To je jednoduché. Chci menší foťák a chci FF a zároveň by mne i zajímalo, jestli je 7 let starý foťák starý nebo ne. Většina aktivních diskutérů má novější fotaky. Většina těch co zatím odpověděli na můj dotaz starší
A co mi vadí na tom co mám? Je velký, těžký, sumí a nevyzpytatelně ostří. O jeho spolupráci s externím bleskem ani nemluvím.
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 24. 8. 2018 08:07

Takže se spíš ptáš, jak dlouho fotíme se starým foťákem, než ho zhodnotíme zralým na upgrade. U mne se intervaly výměn neustále prodlužují, protože čím novější foťák, tím menší potřeba něco měnit. Takže Nikon D70 - 2 roky, D80 - 4 roky, D7000 skoro 5 let, D750 bude mít brzy 3 roky a naprosto ničím mě neomezuje. Vím naprosto jistě, že to co napsal olbas o příspěvek výš, je naprostá pravda. Jestli se v horizontu dvou tří a možná i mnohem více let rozhodnu D750 měnit, bude to čistě emoční rozhodnutí, lepší fotky ani výsledky mi to nepřinese.
Samozřejmě jiná situace by byla, kdybych nebyl s tím, co mám, spokojený z důvodu spolehlivosti, rozměrů a podobně. Pak je přechod na něco, co mi víc vyhovuje, jasná volba. Žijeme jen jednou, proč se dobrovolně trápit. Ve tvém případě bych tedy klidně ten 7 let starý foťák prohlásil za obsolentní a vybral si něco jiného.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 24. 8. 2018 08:30

Oldbas má sto pro pravdu. Ja tiež občas pozriem čo dokážu fotografi s mojou technikou a poviem si občas, že keby som toto vedel aspoň z 50%...
Ale zas pokiaľ peniaze nechýbajú, tak je to sakra koníček, tak prečo si neurobiť radosť novou mašinkou. Len nečakať zázrak, výsledky poskočia trochu v TK, a to je všetko.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 8. 2018 08:38

Ve chvíli, kdy vidíš, že ti foťák kazí fotky, nebo že jsi kvůli němu přišel o (subjektivně) cenný snímek, tak není co řešit.

Jinak se vždy vyplatí počkat a mezitím fotit a učit se.

Ale na druhou stranu, jak psal Dolgor, pokud na to máš, pokud novej foťák budeš používat a pokud Ti přinese radost, jdi do toho.

Můj střípek do mozaiky - mám G9, která není třeba na sport úplně ideální a nemá tak dokonalý 3D tracking a prediction apod. Ale když se poctivě zamyslím nad tím, kolik snímků jsem neudělal kvůli této slabině, a kolik jsem jich neudělal, protože jsem tupej, pohodlnej, netalentovanej ... :-)

Takže jsem se rozhodl počkat na chvíli, kdy zřetelně ucítím, že mě Lumix brzdí, a pak se rozhodnu. Je to čistě sobecké rozhodnutí - prostě v těch fotkách musí být opravdu rozdíl.


U Tebe mám pocit, že vnímáš šum a špatné ostření - to je podle mě docela vážný důvod. Jestli máš potenciálně hodnotný fotky, který jsou tímto pokažený, tak neváhej a začni vybírat.

Přesto mám ale pocit, že pokud počkáš aspoň do doby, kdy se vyjeví Canon, budeš mít podstatně víc šancí zvolit si optimální systém.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pike01 24. 8. 2018 10:01

Tak ona tu chybí ještě druhá část informace a to jaké máš k té sony objektivy. Protože ten problém s šumem a ostření nemusí být nutně dán jen tím tělem.
pike01
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků