Vybaveni atelieru

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod sententia.vitae 7. 11. 2017 15:19

Ahojky lidi,

prosím vás o rady a zkušenosti. Mám možnost výhodného pronájmu místnosti o velikosti cca 4x6 m s jedním malým oknem. Vzhledem k tomu, že mě focení moc baví a chci se mu dál věnovat, napadlo mě, že si z místnosti udělám fotoateliér. Ráda bych se do budoucna věnovala portrétní fotografii (hl. focení rodin, dětí, ale i samostatné foto, akt, hrozně se mi líbí low-key i high-key). Budu ateliér o této velikosti postačovat? Pak se chci zeptat, jak by bylo nejlépe ateliér vymalovat a vybavit? Přemýšlela jsem o černém stropu, šedých stěnách a šedém zátěžovém koberci. Samozřejmě zakoupím nějaká plátna (do začátku asi nějaká matná polypropylenová, hlavně černé a bílé a pak bych chtěla nějaké textilní, např. batikované). Co je ale můj největší problém, jsou světla. Asi se vyplatí zakoupit rovnou záblesková světla než trvalá denní světla, že? Kor když se chci do budoucna věnovat fotografii vážně. A postačují pro tyto účely (i focení celé postavy a více lidí) záblesková světla o síle 400 Ws? Líbil by se mi nějaký set dvou světel se softboxy...

Popřípadě co dalšího vás napadá do začátku? Uvítám i nějakou literaturu, co by se mi hodila...? Nejdříve budu fotit pro zábavu, kdykoliv budu mít čas (se dvěma malými dětmi je to náročné) a budu si hrát se světly atd., a kdyby se fotky líbily, kdo ví, co časem... :-)

Moc děkuji za všechny postřehy, zkušenosti...
sententia.vitae
Návštěvník

Odeslat příspěvekod STigre 7. 11. 2017 16:43

Zdravím,
hodně odpovědí na své otázky dostaneš tady:
https://www.4foto.cz/4foto-55-domaci-fotostudio/
https://www.4foto.cz/4foto56-vybaveni-fotostudia/
https://www.4foto.cz/4foto-58-bezdratovy-fotoatelier/
https://www.4foto.cz/4foto-13-jak-vybrat-stativ/
Z vlastní zkušenosti bych už nebral polypropylénové pozadí, má rastr, který je na fotkách někdy vidět, ale raději pozadí papírové. Pokud chceš použít tzv. nekonečné pozadí, tak na podlahu určitě ne koberec, ale nějaké tvrdší, odolné PVC - když se po pozadí položeném na koberci bude chodit, hned se samozřejmě zničí. Koberec můžeš mít třeba smotaný v koutě, a použít jen někdy. Vymaloval bych vše určitě bílou, jen velice mírně ztlumenou do šeda - s černým stropem by z toho byla temná nora, kde se nikdo nebude cítit dobře. Místnost 4x6 m je dost malá, snad by mi tak nějak s bídou stačila pro focení jednotlivce, ale focení třeba čtyřčlenné rodiny si v ní teda fakt nedovedu představit. Vlastně dovedu, ale nechci :-(.
STigre
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ondrasheq 8. 11. 2017 08:59

S tím 85/2,8 sklem to bude v té místnosti taky paráda :D
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 8. 11. 2017 11:45

No, tam sa asi neráta s aťasom 4x6, tam by 85-ka na bola tak na detail tváre, kór ešte keby to bolo na APSC...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod sententia.vitae 8. 11. 2017 14:52

STigre: Děkuji za názor. Upřímně papírové pozadí se mi moc pořizovat nechce, protože kdybych třeba fotila nějakého domácího mazlíčka, tak by asi bylo na výhoz. Každopádně s tím PVC souhlasím, to mi nedošlo. Co se týče vymalování - souhlasím. Díky za tipy a na videa se určitě podívám hned, jak mi děti dovolí. :-D

ondrasheq: Dobrý postřeh. Je vidět, že si mě pamatujete. :-D Každopádně naštěstí mám ještě dva objektivy, tak je aspoň vyzkouším. A nikdo neříká, že si časem nepořídím další, pokud mi to půjde a budu mít vyšší ambice. :-)

bob222: Fakt myslíte, že jen na detail tváře? Já myslela třeba i portréty hlava ramena? No naštěstí jak jsem psala výš, mám ještě jiné objektivy... Bohužel ne tak světlé, ale to by snad nemuselo při focení v ateliéru vadit... Ba naopak. Co jsem tak četla, při focení v ateliéru se používají vyšší clonová čísla. :-)
sententia.vitae
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 8. 11. 2017 15:45

No veď si to skúste, zoberte tú 85-ku, (ak máte APSC tak je to eq. približne 127,5), postavte si figuranta asi 4-5 metrov od seba a uvidíte, čo sa s tým dá nafotiť vo vašich podmienkach. Samozrejme rátam s tou variantou, že pozadie bude na dlhšej strane na konci a za ním už nič a figurant nebude moc ďaleko od pozadia...
Je to otázka pár minút. ;)
Osobne keby som uvažoval o vlastnom aťase tak to urobím so všetkými sklami, aby som mal jasnú predstavu, čo je treba prípadne dokúpiť. Hlavne u párov alebo rodiniek je to asi dosť dôležité, predsa len nebudú stále nakopení pri stene.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 8. 11. 2017 15:55

85-ka na APS-C potřebuje na celou postavu vzdálenost 7 metrů při focení na výšku pokud nemá být ořez extrémně natěsno.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod STigre 8. 11. 2017 18:24

Polypropylen má tendenci k rozchlupaceni se, papír mi přijde odolnější. Ale to si musí každý zkusit sám. Neplést si polypropylen s vinylem, ten je odolný, ale řádově dražší.
Pro focení celé postavy v ateliéru dlouhém 6 m bude asi ideální pevný objektiv 50 mm FF nebo 35 mm ASP-c. Model bude stát minimálně metr, ale spíš metr a půl (jeho oči) od pozadí, fotoaparát bude min. pul metru od protější zdi, takže se bude fotit maximálně ze vzdálenosti čtyři a půl metru, ale spíš kratší. Já mám prostor 7 m, a při focení celé stojici postavy s fotakem na výšku je nejdelší použitelný objektiv 70 mm ekv. FF.
STigre
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chel 8. 11. 2017 20:24

A mas uz nejake vysledky nebo si chces koupit hracku?
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sententia.vitae 8. 11. 2017 20:52

bob222: Moc děkuji. Jak to bude v reálu asi nakonec budu muset vyzkoušet. Jde o to, že prostory si moc vybírat nemůžu. Takže to budu muset zkusit v takhle malém ateliéru a časem se uvidí co a jak dál.

ForeignerOnEarth: Díky za názor. Budu s tím počítat. Myslela jsem si to, naštěstí mám i jiná skla. ;-)

STigre: Moc díky. To jsem netušila, Moc děkuji za tipy, juknu na ten vinyl. ;-)

chel: Nemám výsledky. Fotila jsem pár lidí venku. Lidem se moje fotky líbí. Teď bude chladno, ošklivo a naskytla se mi možnost právě hooodně výhodného pronájmu takové místnosti. A právě že si nemůžu dovolit zkoušet svícení atd. v nějakém cizím ateliéru za pronájem. Jednak kvůli financím, druhak kvůli malým dětem. Toto bude ateliér zatím na "hraní si" a časem se uvidí. Musím vycházet z toho, co si můžu vzhledem k času, financím a celkově možnostem dovolit. ;-)
sententia.vitae
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 8. 11. 2017 21:41

Kup si blesky a na atelier kasli. Takovy obyvak je vlasne atelier se sedackou.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod richardsonec 12. 4. 2018 14:32

Tak ideální je se kouknout co v těch ateliére je. Znám tento https://studio-biskupska.cz/ . Vybavení asi jako fotograf by si měl vědět. Jinak je celkem dobré hledat nějaké anglické zdroje, celkem fajnově popisují, co potřebuješ nebo na youtube.
richardsonec
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků