proč je nutná minimální clona pro časy kratší než 1/2000

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod dovok 20. 8. 2017 12:44

Zajímá mě, proč má digitální fotoaparát omezení na kombinace vysokých & nízkých clon při krátkých expozičních časech. Především v režimu fotek, ale i ve videu. Fotoaparát: závěrka mechanická, kompakt CCD 1/1.7" , F 2.0–3.3, 5–19mm).
Také by mě zajímalo, jaké by se vyskytly problémy nebo obrazové artefekty, kdyby dané kombinace byly zvoleny.

Režim fotek:
1. Proč "krátké" časy 1÷4000 — 1÷2500 vyžadují clonu aspoň 4.0(WIDE) a 6.3(TELE) — tedy nelze použít "nízké" clony 2.0–3.3(W) a 3.3–5.6(T)? (1/2000 a delší umožní plný rozsah clony)


Režim videí:
2. Proč předchozí omezení 1 krátkých časů a nízkých clon se na režim videa nevztahuje
3. Proč je možné zvolit maximální clonu dokonce F14–F18 ?

Napadá mě kombinace 2 věcí (a při tom tedy mě napadá, že přesně nevím, jak detailně je závěrka a clona propojená, nebo fak vůbec ta závěrka funguje)
Foto
1 Při příliš rychlé expozici "by bylo" vidět, něco trochu připomínající rolling shutter, tedy že byl třeba jedna strana byla exponovaná 1/4000, ale protější třeba 1/6000, pokud by to bylo něco jako roleta. Nebo střed by byl exponován správně, ale směrem do krajů méně (něco jako časová vinětace)
Video: jelikož se mechanická závěrka ve videu nepoužívá, problém 2 odpadá
3. proč ale je tedy možná vyšší clona?


Také za zmínku stojí, že foťák trpí něčím jako vertical smear, že když je na scéně světlý objekt, tak vytvoří zelenou nebo fialovou vertikální čáru v tom místě . Mechanická závěrka nejspíš může za to, že na uložené fotce nic takového není, je to pouze na displeji vidět ; ve režimu videa je to ale vidět i v uloženém videu (a navíc to dělá stopy několik snímků dozadu, pokud se to hýbe)
dovok
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ltokar 20. 8. 2017 13:35

ad fotky: myslim, ze kvoli tomu, ze lamely pri f4 su uz vysunute aby stihali zavriet .. jednoducho by na tak kratky cas nestihli sa zavriet aby neboli obrazove artefakty ak by bola pouzita uplne otvorena clona.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků