Kolik jste do toho nasypali?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Grimjaur 3. 8. 2017 11:24

Nesouhlasím. nedá se všeobecně říct
avztáhnout na všechny produkty ve foto-video. např GH2 byla skvělá. na G80 se nelepí ani omylem o GH5 ani nemluve. A to tu nebudu rozebirat další značky. U něčeho to jde v rámci řad do háje a u jiného naopak.
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 3. 8. 2017 20:18

Těžko říci. Ono je to dost o talentu a používání techniky. Když má někdo setový objektiv a fotí hmyz a koupí si makro objektiv, tak už by musel být docela kopyto, aby ho to nikam neposunulo. Na druhou stranu, mne nákupy techniky nikam neposouvají, ale nemám z toho žádné trauma, nemám za cíl se někam fotograficky posouvat, to nechám jiným. Trauma mám tak maximálně z toho, když nevím, co si mám vzít s sebou.

Na fotografování si odkládám víceméně fixní částku poté, co mám celoročně pokryté všechny výdaje, tu jsem si stanovil odhadem a evidentně jsem měl velké oči. Tu částku totiž už nejsem schopný smysluplně utratit, mám vše, co potřebuji a něco navíc.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Mawe47 4. 8. 2017 09:39

ale presto by se to dalo naucit i kdyz chybi talent, aspon trochu?

ja mam dycky trauma ze sem do toho dala tolik a mam fotky jak kamos z mobilu... strasny ... na druhou stranu mi vadi uz omezeni technicke stranky na mobilech, kompaktech, protoze su zvykla na nejakej standart ohledne pouzitelnyho isa, ostrosti, moznosti clony, ostrici vzdalenosti... coz sou veci, ktery primarne tu fotku nedelaji a ja je nepotrebuju protoze mobil mi fakt poslouzi stejne ale nedokazu se toho vzdat pro tu rafost z toho, ze tu moznost technickou mam a ze prece jen me to s tim takhle bavi vic... jen mozna lituju toho, ze sem do toho ty prachy sypala pro duvod mit lepsi fotky a pak sem zjistila, ze mi to nijak nepomohlo. bez spetky talentu to asi neni jednoduchy, i kdyz samozrejme technicky tam vyhoda je a aspon to mi dela radost. jen vim, ze kupovat lepsi veci nebudu - neuziju je a maximalne zklamane poslu dal.
Mawe47
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 4. 8. 2017 11:01

Mít fotky lepší než z mobilu není zas tak těžký. Na portréty si stačí pořídit nějaký portrétní, světelný objektiv, který pěkně rozmázne pozadí a to mobil prostě neumí (když nepočítám iPhone 7+, který se to snaží simulovat). U krajinek si stačí přivstat a vylézt někam na kopec. Východ slunce mobil nezvládá po stránce technické kvality (malý dynam. rozsah, šum) a HDR aplikace obvykle produkují dost hrozné výsledky. A hlavně lidi s mobilem nepůjdou ráno na kopec, aby fotili krajinu :).
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mawe47 4. 8. 2017 11:18

ja jezdim dost na vandry, fotim jen tak dokumentacne co je na trase zajimavyho, jak to vypada... proste takovy vyletni tipy ale stejne mi prijde, ze ty fotky nestojej za nic i kdyz nejaky ambice nemam. samozrejme ucel plni, lidi se obcas chodi divat a nekdy jdou do tech mist na vylet, ale proste prijde mi, ze je to hnus a je jedno jestli je to rano nebo v poledne. protoze kdyz nemam cit pro misto, kompozici, atd, tak proste nema smysl to tahat. taham to proto, ze me vic bavi fotit timhle nez mobilem ale rozdil tam proste neni (technicky jako trochu jo) ale mam dojem, ze dokud nefotim 8 fotek na upravu v ps at z jedny mam tohle, z druhh tamto a nemam ten cit tak je fakt uplne zbytecny mackat spoust. a v tomhle svetle je to dost na povazenou, zda se ty nasypany prachy nedali vyuzit lip.
Mawe47
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 4. 8. 2017 11:34

nj, vandry jsou úplně jiná kategorie, s focením dost nekompatibilní. Pokud chci hezký fotky, tak tomu musím podřídit všechno. Jet na místo vhodný k focení (třeba vyhlídky v Českém Švýcarsku), a jet tam jen když bude dobrý světlo. Tzn. brzké ráno nebo navečer a ještě podle předpovědi počasí. A pak tam třeba hodinu čekat na ideální světlo. Když to nevyjde, zkusit druhý den. Na stromy v Rýchorském pralese je zase potřeba mlha nebo nízká oblačnost. A mít čas jen na to jedno místo a strávit tam třeba několik hodin hledáním kompozic. No a taky ideálně fotit do RAWu a mít kvalitní SW na úpravu. Krajinky jsou technicky hodně náročný.

-- 4. 8. 2017 12:54 --

líp vyjde fotit urbex (opuštěné baráky, továrny), tam není potřeba nic takového řešit :).
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ondrasheq 4. 8. 2017 14:54

Právě, výsledky jsou úměrný obětovanému času a snažení. Za chůze jsou krásný výjevy prostě náhodou (dějí se, ale málo), zatímco někde vyčkávat, vracet se, je jistota.
Někdy stačí počkat deset minut, někdy dvě hodiny, jindy by ani celý týden na tom místě nebyl platný a je potřeba se vrátit jindy.
Sebemrskat se, že výsledky nestojí za nic nebo že nemám dost talentu je k prdu, to tě nikam neposune. Být trpělivý, věnovat tomu čas a půjde to.

Fotografie je skvělá a zároveň zrádná v tom, že samotná technika tvorby je oproti jiným druhům umění primitivní. Naučit se dobře malovat je náročná cesta, hrát na nástroj/zpívat taky. Nedávno jsem se naprosto marně snažil vyloudit jakýkoliv jeden souvislý tón ze švagrové hoboje.
Ale fotografovat se dá hned, stačí k ní vize - vědět, co chci zaznamenat a reprodukovat. Když to vím, pak je jednoduchý to zrealizovat. Můžu se inspirovat mistry fotografie a okamžitě je napodobovat.
Na druhou stranu ale kdybys malovala, možná bys byla s výsledky více spokojená, protože by sis mnohem víc rozmyslela, co bude výsledkem tvého snažení - ta cesta k výsledku je mnohem delší a náročnější než zmáčknout spoušť.
Zkus stejné množství mentální a tvořivé energie za kterou dnes vytvoříš deset, dvacet fotek vložit do jedné. Přemýšlet nad tou scénou, pracovat s ní, pokud tě chytí za srdce tak se na to místo vracet atd.
Sudek tuším psal, že se na některý totožný místa vracel i dvacetkrát, než se mu výsledek líbil.

Takže významnou složkou talentu bude právě i tahle trpělivost. Vidíš krásnou fotku, říkáš si, že to bys nikdy nevyfotila, ale už nemáš informace o tom, kolik času a snažení autora ta fotka stála. Dobrá tvorba jen někdy vzniká náhodou a nikdo dobrý na ní nebude spoléhat. Ti landscape fotografové, kteří někde na jednom místě celý den moknou, aby... aby nakonec šli domů a znovu se na to místo vrátili jindy, protože jim to nedá a nevzdají se. A i každý jiný žánr bude mít nějaké svoje podobné moknutí.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mawe47 4. 8. 2017 15:35

voba mate pravdu.

Bohuzel sem si nejak kdysi myslela, ze to dost dela ta technika, pak kdyz uz bylo nasypano jsem zjistila, ze je v tom hlavne to, co popisujete - ale techniky uz se neumim vzdat, protoze jeji vyhody tam sou jasny. Ale je skoda, ze sem to nevedela driv, dokud sem byla stastna majitelka canonu sx100is, ze sem musela tu zkusenost udelat az s narvanim hromady penez do techniky. kdyby mi to tenkrat nekdo rekl, asi bych dneska fotila furt stejne nadsene, jen by mi stacil radove levnejsi kompakt, protoze bych neznala tu pokrocilou technickou stranku...

takze ne, nelituju ze mam omd a dve skla, ale lituju, ze sem to, co vim dneska, nevedela tenkrat... no ale i chybama se clovek uci a aspon dneska vim, co za tou krasnou krajinou stoji - vraceni se, cekani, mrznuti... a ze vlastne uz si nenadavam za to, ze "neumim fotit" ale v realu vim, ze to je mylna predstava uplnych amateru/zacatecniku, ze tyhle fotky vypadnou ze zrcadovky "sami". jen je bolestivy tuhle zkusenoat udelat za 30 tacu :D
Mawe47
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ondrasheq 4. 8. 2017 16:06

Nevnímal bych to jako ztracený čas nebo peníze, tímhle si prochází hodně lidí. Jeden oblíbený blogger, nevzpomenu si na jméno, popisoval svojí cestu od kompaktu až - díky téměře bezedné peněžence - k top modelům Canonu a Leicám a od nich zase zpátky dolů, aby nakonec zakotvil u Ricohu GR. Tu svojí zkušenost uzavřel tím, že jednak si člověk nakonec zvykne na jakýkoliv aparát a taky že někteří potřebují postupně vlastnit hromadu té papírově nejlepší techniky než se dopracují k tomu, aby vybírali jen podle toho, co skutečně potřebují a preferují.
Dobrá nebo "nadbytečená" technika, jak to asi spíš vnímáš, je minimálně bezva zkušenost.
Navíc si myslím, že to nebude tak horký, že bys toho Olympuse nevyužila, určitě si minimálně hraješ s hloubkou ostrosti, kterou ti kompakt téměř nedovolí, přivykla jsi jeho ovládání, funkcím.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 4. 8. 2017 16:27

Kdysi dávno jsem byl na třídenním workshopu s Vaškem Sojkou, tedy fotografem, který fotí tohle: http://www.vaclavsojka.cz/
Když se večer sedělo a kecalo, tak samozřejmě většina lidí chtěla vědět jak ty hezké fotky vznikají. Vašek říkal, že hezká krajina se musí vychodit. Řekl: "Úplně každý udělá nádhernou fotku. Stačí jen 100x vylézt třeba na támhleten kopec. A šplhal jsem se tam mnohokrát i v dešti, kdy byla jen minimální šance, že přestane lejt. Tam jsem pod pláštěnkou čekal a když už jsem chtěl zklamaně odejít, tak se to najednou roztrhalo a vznikla fotka, co se tady kolegovi tak líbila. Jo, musíte mít štěstí, ale na padesátý pokus už ho má skoro každý. Takže dobrý krajinář musí mít trpělivost, ochotu vstávat, když ostatní spí, a nohy ochotné ho nést znova a znova a znova. Foťte krajinu blízko na dojezd od domova. Abyste tam mohli jet stokrát. A abyste o ní mohli znova a znova přemýšlet, znali jste ji, kamarádili s ní a je to pak lepší, než týdenní dovolená na druhém konci světa."
A jakou musí mít duši dobrý fotograf, to pochopíte, když si budete dlouho prohlížet a číst jak Vaška Sojku, tak třeba tyhle stránky:
http://www.hujerovi.cz/

Ono mají všichni celkem slušnou fototechniku, ale není to o ní, stačí, když jim ta technika moc nepřekáží. Oni všichni nečekají, že udělá něco za ně, jen chtějí, aby jim to nekazila.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mawe47 4. 8. 2017 16:45

ondrasheq - jojo, vsak to myslim tim, ze dneska se ke kompaktu vratit "nemuzu" protoze mi chybi prace s clonou, mensi sum na vyssi iso, a vsechny tyhle "drobnosti". vysledku v mym pripade vlastne pomuzou jen malo, ale ten proces me bavi mnohem vic. Asi su zrovna ten typ amatera, pro kteryho je vic dulezita cesta (ze si s tou technikou muze vyhrat) nez vyslednej produkt. Vlastne kdyz to tak vemu, bavi me si s tim fotakem hrat a bavi me psat vyletoblog, ty krasny fotky by byly uz jen bonus. Ale nekdy je to poznani proste bolestivy, hlavne asi na ego, kdyz clovek k necemu smeruje a pak zjisti, ze tohle asi neni jeho cesta nebo by byla dost vydrena a pak uz nemusi stat za to ta vstupni investice v porovnani s vysledkem.

FOE paradni tipy, prohlizim a cestuju v duchu na dalsi a dalsi mista... Jo, je to asi i o te ochote co tomu venovat. Kdyz uz nekam jedu 3 hodiny, asi radsi vyslapnu 25 kilaku a uziju si te prirody, nez tam pul dne sedet a jet 3 hodiny domu... Na jednu stranu maj krajinky vyhodu - neni jednoduchy mit krasnou, ale neni ani jednoduchy mit krajinku fakt tak prisernou, ze by se nehodila ani k tomu popisu trasy. Takze pak to svadi kazdyho, ze to bude fotit. Zkazit portret/cloveka je vyrazne snazsi, takze vlastne i clovek co reze lidem hlavy a ma rozmazany vsechny deti je schopnej vyfotit aspon dokumentacne pouzitelnou krajinu a to taky svadi k tomu, ze "me to urcite pujde lip".
Mawe47
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 4. 8. 2017 16:54

Když se focení správně pojme, tak to může být velmi příjemně strávený čas :). Vzpomínám, jak jsme byli fotit na Sněžce. Akorát na západ slunce jsme vyšli na Výrovku a fotili kousek za ní. Pak jsme se ubytovali a šli posedět do hospody. Vstávání ve 3 ráno bylo krušný, ale jakmile člověk vyleze ven je to dobrý. Šli jsme v noci po hřebenu. Nad náma hvězdy, úplný ticho - žádný turisti, prostě paráda. No a pak na Sněžce nádherný východ slunce, měli jsme kliku, že to takto vyšlo. Fotky mám na blogu - http://blog.flor.cz/svitani-na-snezce/

Mrznutí a ledový vítr není problém s kvalitní péřovkou. To se pak dá čekat a kochat krajinou i za polárním kruhem.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cport 4. 8. 2017 23:00

ondrasheq píše:Nevnímal bych to jako ztracený čas nebo peníze, tímhle si prochází hodně lidí. Jeden oblíbený blogger, nevzpomenu si na jméno, popisoval svojí cestu od kompaktu až - díky téměře bezedné peněžence - k top modelům Canonu a Leicám a od nich zase zpátky dolů, aby nakonec zakotvil u Ricohu GR. ...


Myslim, ze to byl Eric Kim.

http://erickimphotography.com/blog/ricoh/

Byl take patentovan monochromaticky RICOH GR, tak doufam, ze se k tomu odhodlaji.

http://simonjohnsonstreet.blogspot.cz/2 ... hrome.html

Ve street fotografii je GR legendou uz nyni, tohle by ale byla pecka.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod BigglesO27 11. 8. 2017 22:40

Víc než bych ženě přiznal :D
BigglesO27
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fibi777 16. 8. 2017 07:53

To Biggles027 :)) ano, to asi víc lidí...
Ale je to zajímavá úvaha. Já asi patřím do vzorku. Poměr k platu nějak neumím spočítat, někdy utrácím hodně, jindy málo, někdy zase prodávám s velkou ztrátou. Nebudu asi sám. Ale když jsem si šel kdysi koupit svou první zrcadlovku a nechal za ní se seťákem 24tis, říkal jsem si, jestli jsem se nezbláznil. Postupně další objektivy, byl jsem spořivý, začínal jsem na těch levnějších, byť mi zkušenější radili, bych koupil ten za 40.... Takže nakonec mám ten za 40 a ty levnější jsem s prodělkem prodal. Ani nepočítám za kolik. Ale to nejsou jen těla a objektivy, je to PC, softwary, monitor, knihy, kurzy, paušál za PS, zoner .... částky do 2000 považuji za "běžné" a nikde je nepočítám. Brašny, popruhy, filtry, karty, baterie... :)
No, tedy já, jak mi stoupaly nároky a chutě = na které jsem neměl peníze, jsem se rozhodl vyměnit jeden koníček za druhý. Konkrétně jsem léta jezdil na motorkách, což s prací a rodinou šlo méně a méně a tak jsem motorku za 200 prodal a nasypal to do focení. To je jako prd :) Ale reakce okolí byla veselá a málo kdo to pochopil. Já říkám koníček jako koníček!! Když si jdeš koupit motorku za 250, okolí to celkem akceptuje, ale když dáš 1/4 mega za focení???? to je jiná. Já tvrdím na motorce jsem vyjel 3x do roka a foťák mám v ruce 3x týdně. Tak hlavně, že můžeme řešit takovéhle blbosti. Když je co jíst, hypotéky zaplacené a rodina je OK. :)
fibi777
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků