Svoboda panoramatu

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod DAH00L 29. 11. 2015 17:35

Ahoj kolegove, bud jsem spatne hledal nebo to tu jeste nikdo nediskutoval. Chtel bych se zeptat na vase nazory a postrehy ohledne svobody panoramatu. Vubec jsem netusil, ze jsme tak moc omezeni. Mnozi si mysli, ze se jich to netyka nebo ze nema cenu se tim zabyvat. Ale to, ze nikdo u nas jeste nikoho kvuli fotce nezazaloval, neznamena, ze se tak v budoucnu nestane. Dnesni doba je na tyhle veci dost zvracena a postupne se to zhorsuje, viz. pokus o uplne zruseni svobody panoramatu v evropske unii. Tento nedavny pokus mnozi oznacuji za pokus o privatizaci verejneho prostoru ...

Pro ty co nevi o co presne jde, zde prikladam clanek z wikipedie, aby se meli od ceho odrazit:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Svoboda_panoramatu

Zakon jsem dopodrobna nestudoval, ale hledal jsem na toto tema informace na netu, abych vedel, jak to u nas a v sousednich zemich je, ale casto narazim na nejednoznacnost vykladu. Nekde pisou, ze u nas muzu fotit kdekoliv na verejnem prostranstvi stim, ze tyto fotky mohu nasledne verejne publikovat at uz komercne nebo nekomercne. Nekde zase pisou, ze to plati jen pro fotky porizene na verejnem prostranstvi v exterieru. Presnou definici komercniho vyuziti jsem take nikde nenasel ...

Zabyval se tim uz nekdo z vas?

-- 29. 11. 2015 19:06 --

Tady je par poznatku, co mi vypadli z google. Vedeli jste, ze se v Evrope napriklad nesmi fotit nektere vlaky, auta a budovy. viz:

Folgende Gebäude / Produkte / Logos / Markenzeichen / Kunstwerke etc sollten deshalb in Zukunft AUF KEINEN FALL in Royalty Free Bildern auftauchen, auch nicht als sog. Beiwerk!

Adidas - Logos (Streifen, Schriftzug)
Barbiepuppen (Name oder Produkte)
BMW
Chevrolet (Logo)
Chrysler Building in New York City
CN Tower in Toronto/Kanada
Coca Cola (Produkte, Warenzeichen, Logos etc.)
DaimlerChrisler
Disney Figuren und Disneyland
Emmy und/oder Grammy Award Trophäen
Empire State Building in New York
Ferrari (Autos)
Flatiron Building in New York City
Harley Davidson
Indy 500 - Autorennen
Las Vegas - Haupthotels einschließlich NY, NY und MGM-Hotel
Major League - Sport Aufnahmen USA
Maserati (Auto)
McDonald's !!! Läden und Das "goldene M"
Mustang (Ford - Auto inkl. Logo)
NIKE - Logos
NASCAR - Bilder der Autos und der RennenOlympia (Athleten, Logo etc.)
Oscar Preisverleihung (Trophäe)
Porsche (Auto inkl. Logo)
Rock & Roll - Hall of Fame (Bilder aus dem Inneren)
Rockefeller Center - alle Gebäude und Skulpturen
Rolls Royce (Auto incl. Logo & Emily)
San Diego - Zoo von San Diego
Sea World - USA, Florida & Californien
Sears Tower
Schwanenboote im "Boston Public Garden" USA
Thunderbird (Auto inkl. Logo)
Tupperware Tower USA
Universal Studios USA
Aborignes in Australien
Indianer in USA-Südwest
Opernhaus in Sydney - Australien

Desweiteren (Europa/Asien):
Britisches Concord - Flugzeug
Eiffelturm (Paris - Frankreich)
Japanischer "Bullet Train" Hochgeschwindigkeitszug
Londone Eye - London (Millennium Wheel)
Louvre & IM Pei's Pyramide in Paris - Frankreich
TGV (Französischer Hochgeschwindigkeitszug)
Kölner Zoo
London: U Bahn Schild Piccadilly Circus
Berlin: Sony Center
Stiftung Preußischer Kulturbesitz (Potsdam Sanssouci z.B.)
Museen von innen
alle öffentlich ausgestellten Kunstobjekte, die nicht dauerhaft sind (Christo & Jean Claude )
National Bibliothek in Paris
ICE Deutsche Bahn
Hundertwasser-Häuser
Reichstag-Kuppel in Berlin, sowie Gebäude von Frank O. Gehry
Stadtbahn Bielefeld, die unterirdischen Anlagen


Zdroj: http://www.blende32.de/blog/81-achtung-fotorecht

Tady je jeste nejake info o svobode panoramatu v nekterych zemich:
http://www.drgellner.de/panoramafreihei ... sebildern/
DAH00L
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod landov 29. 11. 2015 18:45

Tu sa niekto velmi nudi...
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Radek71 29. 11. 2015 19:06

My jsme tady všichni pro nejpřísnější restrikce, to co se děje je katastrofa, všude fotografové co si fotí co chtějí, mělo by se to pořádně utáhnout. Jenomže to by se muselo nějak legislativně protlačit v jednotlivých parlamentech a ještě to bude trvat dlouho než se ta šílená situace právně narovná :-(
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DAH00L 29. 11. 2015 19:06

Ne tu se nikdo nenudi. Jen si snazim najit ty spravne informace, abych se vyhnul neprijemnostem. Bracha hraje v kapele a pozadal me, abych je vyfotil a abych jim natocil klip. Zrovna ten vlak ICE jsem natocil, kdyz jsem byl s kapelou v Nemecku, protoze ho kluci chteli do klipu. Pozdeji jsem potom nahodou zjistil, ze se fotky a videa s timto vlakem nesmeji verejne publikovat, takze jsem vse smazal. Kdybych vse vedel driv, mohli jsme si usetrit praci ...
DAH00L
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Radek71 29. 11. 2015 19:34

No a soudy jsou přetížené, na vězně je 4,2m2 plochy cely, to stejně nemá řešení, existuje institut samosoudce, kde se dá pachatel odsoudit velice rychle, ale jenom na podmíněné tresty, ale navrh trestní sazby za závažné porušení autorského práva je v horní sazbě až 2 roky nepodmíněně, takže se ty darebáky stejně nedá nějak efektivně pozavírat a podmínce se jenom vysmějí :-(
Chápu že se spor třeba o nějakou stavbu z 14 století, tam jsou jenom autorská práva restaurátorů a často jenom indoor, ale drzost lidí co si fotí třeba rok stará auta, vlaky, budovy nezná mezí.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DAH00L 29. 11. 2015 21:01

Nevis jak je to u nas s focenim a natacenim na verejnem prostranstvi v interieru (s naslednym umyslem verejne publikace)? Napr. nadrazni hala, metro, tunel, obchodni centrum, letiste apod.
DAH00L
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod DAH00L 7. 12. 2015 17:07

Koukam, ze toto tema neni pro zdejsi prilis zajimave :roll: .
DAH00L
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků