Pokrok ve fotografovani?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod bob222 13. 9. 2015 14:11

Oproti starým dobrým časom mám hlavne sakra menej času na fotenie len tak, pre radosť. A to je hlavné, lebo kvalita (myslím samozrejme dostupnej techniky) narástla geometrickým radom.
Osobne si dávam viac majzla na obraz, srostlice usekané ruky nohy, deformácie a podobné čudá. (Vďaka Radku!!!) Takže áno, umenie to nebude nikdy, ale je to lepšie.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 13. 9. 2015 18:44

Já jsem u sebe pozoruju za těch pár let celkem slušný pokrok, když jsem nedávno otevřel fotky z 2011 tak mi málem vypadly oči z důlků co tam bylo za hrůzy.

Nejvetší zlom pro mě byl, když jsem se začal dostávat do situací, kdy prostě musím odevzdat fotky (placená akce, dobrovolničina pro lokální noviny). Kolikrát mi bylo doma u počítače ouvej, ale teď se mi většinou daří nosit aspoň zhruba to pro co jsem si přišel. Donutilo mě to hlavně podstatně víc o fotce přemýšlet než ji udělám.

Btw jaký máte odpad? Já jsem na reportáži někde mezi 60 - 75 %, ale s tím že dělám drtivou většinu fotek 2x (mrknutí, otevřené huby a podobně) takže pokud nepočítám tohle tak je publikovatelná tak 1/2 až 2/3 fotek. Co se týká krajiny a portrétu tak jsem někdy i na 100 % odpadu :lol:
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 14. 9. 2015 11:26

Moje prvni foceni a prvni krucky s photoshopem
3.jpg
a nekolikaleta evoluce
zamek_svatebni_saty.jpg
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 14. 9. 2015 11:31

Chele, ten pokrok je parádny, ale jedno zostalo nemenné. Modelky si mal vždy parádne!!! :tleskani :tleskani :tleskani
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 14. 9. 2015 12:24

Mikeczcz píše:Btw jaký máte odpad? Já jsem na reportáži někde mezi 60 - 75 %, ale s tím že dělám drtivou většinu fotek 2x (mrknutí, otevřené huby a podobně) takže pokud nepočítám tohle tak je publikovatelná tak 1/2 až 2/3 fotek.


Zcela konkrétně - o víkendu focení benefiční akce (předávání asistenčních psů, nějaké celebrity jako Gott tzn.i mini koncert na hnusnym pódiu bez světel apod.), konkrétní zadání co se má fotit (takže opravdu žádná umělecká reportáž). Nafoceno 545 fotek, výběr 101 (odevzdáno zatím 48 s tim, že zbytek do 101 udělám pokud řeknou, že chtějí víc).

Většina důležitých fotek focená víckrát, aby třeba Karel neměl zavřený oči, Kubišová neměla vlasy rozfoukaný od větru, kytarista od Kahovce zrovna nevlezl před logo sponzora v pozadí apod. Všechno focený jako report, aranžovaný focení tam nepřicházelo moc v úvahu. Celkově žádná fotka, co bych si dal do portfolia, jako ukázku, jak "umim" fotit.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 14. 9. 2015 15:26

Mikeczcz píše:Btw jaký máte odpad? Já jsem na reportáži někde mezi 60 - 75 %, ale s tím že dělám drtivou většinu fotek 2x (mrknutí, otevřené huby a podobně) takže pokud nepočítám tohle tak je publikovatelná tak 1/2 až 2/3 fotek. Co se týká krajiny a portrétu tak jsem někdy i na 100 % odpadu :lol:


Zalezi na zanru. Hodne odpadu mam pri makru, ktere teda uz moc nefotim, ale cvaknout ksicht motylice v detailu reverznim objektivem a trefit presne hloubku ostrosti, to je zahul (nefotim mrtvoly, ktere bych si nasteloval dle potreby pred stativ).
Obrázek

Jinak se snazim mnohem vic krotit nez driv, takze vyjma spolecnych svatebnich fotek, kde delam preventivne 2-3 zabery kvuli mrknuti, presne jak popisujes, si ted dobre rozmyslim, jestli ma smysl zmacknout spoust nebo ne :D
Obrázek

I proto jsem si pordil zalozni D5300, abych "kraviny" fotil s tim :)
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 14. 9. 2015 17:31

Petr Luňák: diky za ten Shutter count, prave som to vyskusal a zda sa, ze to funguje :-). Odkedy nemam Zponer (tam bola priamo informacia o pocte cvakov Nikon), tak som hladal nejaku apku na zistenie cvakov.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod hoax 14. 9. 2015 17:34

U Nikonu je shuttercount normálně v exifu (konkrétně v maker notes). Není třeba to nikam nahrávat :) Používám na to exiftool GUI.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rathdavid 14. 9. 2015 23:52

a můžete podobné fotky vytvářet s Fuji X20 nebo X10 - hybridem mezi kompaktem a dslr, tj. pracovat s DoF (hloubkou ostrosti), při detailech, např. houby ?
rathdavid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 15. 9. 2015 12:21

No tak X10/20 je normální kompakt, žádný hybrid mezi zrcadlovkou a kompaktem. No a možnosti práce s HO jsou dané velikostí jeho snímače. Tzn. na fotkách na běžné vzdálenosti (portrét člověka) to na žádné hrátky s HO není. U makra to posoudit neumim, nefotim a nevim jak umí ostřit x10/20 na makro-vzdálenosti. Samozřejmě při tak malých vzdálenostech je i ta HO minimální, přestože má foťák malý snímač.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod dadajax 15. 9. 2015 12:26

Ale jo, trochu se tam s HO pracovat dá, ale tvrzení že je to hybrid mezi kompaktem a dslr je fakt mimo. Je to pořád jen lepší kompakt.

Ukázka portrétu s X20: http://www.fototipy.cz/wp-content/uploa ... f90481.jpg
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JSP070 15. 9. 2015 14:33

Ja som zaznamenal nejaký pokrok hlavne vďaka technike.
Ale pozeral som si teraz štatistiky a po poslednej dovolenke som zaznamenal najvýraznejší pokrok odkedy fotím. Po vytriedení a úprave mám 48% fotiek rozmeru 6000 px a iba 7% fotiek orezaných na menej ako 5000 px. Bežné rodinné fotenie, kopce, sopky, pamiatky. Ešte nedávno som rezal a rovnal horizont takmer na každej fotke.
A zistil som, že 48% fotiek mám na 18 mm, 70% do 40 mm a 85% do 70 mm. Tak rozmýšľam, či je pre mňa ako základný objektív vhodný N 18-140 o<:)
Přílohy
Pic2.jpg
JSP070
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 15. 9. 2015 15:09

Tohle je zajímavý poznatek - dřív když jsem fotil i rodinné a cestovatelské fotky na svatou trojici, tak sem řezal každou druhou fotku a to občas i dost zásadně. Od doby, co jedu většinu těchto fotek na 28 nebo 55mm, tak buď neřežu vůbec a nebo jen lehce dolaďuju...
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod DUDISKO 15. 9. 2015 18:32

pokrok.. len trochu..
skôr s novou technikou si môžem dovoliť viac a prestal som fotiť bleskom..
už asi rok si neblisol.. ale v sobotu svadba tak pôjdem asi na istotu..
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 16. 9. 2015 01:40

DUDI: jestli chces istotu, vem Ganca :D
qwerts
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků