Online záloha fotek

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod blacksquare 24. 7. 2015 14:34

Tak se službami umožňujícími zálohu fotek i jiných dat do cloudu se roztrhl pytel.
Zajímá mne, pokud něco takového využíváte, tak jakou službu a Vaše spokojenost.
Nejsem profík, tudíž nepotřebuji nadstandardní služby, jako má třeba crashplan, že pošlou disk s daty, aby to člověk pro obnovu nemusel stahovat atd.
Dat na zálohu mám min 50GB, ale když to bude více, tak lépe :)
Teď mám u microsoftu zadarmo asi 35GB, ale nestačí to :(
blacksquare
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 24. 7. 2015 17:20

Většina on-line řešení "dojede" na upstream, ať už jde o klasické "disky" jako onedrive, gdisk, nebo dropbox. Crashplan klient lze nastavit tak, aby nesežral celou linku a je to použitelný. Onedrive klient pro Synology DSM umí taky řídit downstream/upstream, ale protože je souborovej, trvá mu všechno strašně dlouho, oproti tomu crashplan deduplikuje a posílá bloky. Dropbox se mi asi nejlépe používá, má výborné anonymní linkování a embedování, druhý je asi onedrive, kde zase kvituju, že není nutné mít registraci a můžu album ukázat komukoliv, navíc si to jako složku stáhne jedním kliknutím. V tomhle směru je asi nejslabší gdisk, nutná registrace, spousta komplikací.

Pokud jde o cenu, tak crashplan je za 10 éček bezlimitu, onedrive je za 10 éček 1TB a Office(5 zařízení, včetně tabletů či telefonu) k tomu, po kouskách přikupovat asi nemá smysl, jejich cenová politika je jasně 5GB, pak možná přikoupit 20GB a nebo rovnou 1TB. Různé jiné kapacity pak vznikají na základě promo akcí. Google je asi víc orientovaný na firmy, ceny ale vycházejí podobně.

Zcela samostatně stojí amazon, který funguje tak že pomalu přihráváte zadarmo a platí se až v okamžiku, kdy člověk data potřebuje. Nicméně proti třeba Crashplanu, který verzuje, je to dost jednoduché řešení. Vyloženě jako cold archive.

Osobně jsem prozatím online řešení zcela opustil a jedu proti NASce + semotamo clone savesetu na vyhrazený disk. Až se mi ustálí struktura a objemy, spustím buď klienta na Amazon, nebo crashplan. Oboje NASka umí a může to dělat mimo dobu, kdy net používám. Online storage považuju v tuhle chvíli za zajímavý hlavně z hlediska úplné ztráty dat, pro případ že všechno vyhoří, nebo mi NASku odnese zloděj a cestou najde i archivační disk.

Momentální konfigurace, jako personal řešení je Velký disk v compu+NAS mirror o stejné kapacitě a ještě 1+1 disk na rotaci archivu. Není to příliš levné řešení, ale je dost spolehlivé a odolné proti blbosti.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dadajax 24. 7. 2015 18:18

Používám Crashplan a za 5,9€ měsíčně mi to přijde hodně dobré. Upload je trochu pomalejší (nějak mi to nedokáže nikdy využít naplno upload připojení, ani když to v aplikaci nastavím na unlimited).

Líbí se mi ta deduplikace, není ani problém když děláš nějaké změny v souborové struktuře. Kupoval jsem nový disk a přesunul na něj všechny fotky z tohoto roku. Nejprve se zdálo, že je crashplan bude všechny znovu uploadovat, ale nakonec to jen v rychlosti proběhlo a zkontrolovalo, jestli už jsou nahrané.

Služby jako dropbox jsou super na menší soubory, ale na zálohu fotek mi to nepřijde úplně nejvhodnější.
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 24. 7. 2015 20:59

Toto je docela moje tema a trochu jste zaspali, vygooglujte si Amazon Cloud drive, stoji to 12 USD rocne a je to neomezene - narozdil od Amazon Glacier. Po ADSL jsem tam poslal 1TB a zadny problem.
Nema to konkurenci, uvidime jak zareaguji ostatni.

-- 24. 7. 2015 21:59 --

A prvni tri mesice zdarma...
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 24. 7. 2015 21:35

Amazon Cloud jsem zaregistroval, ale ještě nezkoušel, dám tomu tedy šanci.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod blacksquare 24. 7. 2015 22:11

Díky za info.
Teď mám data na počítači a na NASku. A jelikož už 2 známé tento rok vykradli, docela se děsím, že bych přišel o všechny fotky. Proto chci něco mimo.
Přemýšlel jsem, že si možná koupím Office 365, ale ten Amazon Cloud vypadá až neuvěřitelně, takže už se registruju :)
blacksquare
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 24. 7. 2015 22:16

Office 365 je velmi vhodne, pokud se alespon trochu hodi exchange a licence na office, pak je to bezkonkurencni, zejmena kdyz mas jenom 50G. Clovek tim odladi uplne vsechno.
Hlavne nekupuj nejaky pasti za 10 EUR/mesic apod.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 24. 7. 2015 22:44

Neomezený Cloud od Amazonu za 12 USD je bezkonkurenční nabídka, ale má háček, je jen na fotky. Tzn. jpeg, tiffy a RAWy. Na ostatní soubory je limit 5GB. A co jsem pochopil z tohoto odkazu - https://www.amazon.com/gp/help/customer ... =201649930 - většinu RAWů nedokáže Amazon rozpoznat a nejsou to pro něj fotky. Nejspíš se pak na ně vztahuje ten 5GB limit. Nicméně dá se to řešit konverzí do DNG. Má s tím někdo zkušenost?
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 24. 7. 2015 23:11

Ma. Pozna to vsechny rawy, vcetne fuji a pofidernich olympusu 10 let starych. Jenom nejdou videt embeded nahledy. Na videa a vsechno ostatni se da priplatit na 50 USD, coz je opet minimalni castka.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 24. 7. 2015 23:24

tak to je super. Třeba to zkousne i tiffy z Photoshopu s vrstvami
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 24. 7. 2015 23:41

Zkousne to i 500MB psd. Toto neni tema, uz je to lunchovany, kazdy to muze za dve minuty vyzkouset.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 24. 7. 2015 23:54

ok, dík
slyšel jsem o tom už před pár měsíci, ale to to ještě mělo výše zmíněné mouchy. Teď už tam fotky nahrnu.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 25. 7. 2015 00:03

Hlavne je to narozdil od treba Glacieru zaloha a nikoli archiv, takze to neni offline, ale online a da se v tom docela dobre hledat, ted predelali GUI a dokonce se daji selektovat videa, flashbacky do minulosti, de facto kdekoli (ma to mobilni aplikaci) se dostanu k jakekoli fotce z archivu. Jediny co mi tam chybi je dvoustupnovy logovani, prvni, jednodussi login pro upload a heavyuser password pro mazani.
A da se v tom dobre sdilet. Jinak pro RAW to neni vhodne, ale v nouzi treba nekdo nasdili RAW.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod blacksquare 25. 7. 2015 00:16

Musel jsem si na druhý mail založit nový účet, protože se starým amazon účtem jsem měl pouze 5GB a nemožnost změny na "unlimited". Teď už to zkoukám.
Chci to právě na zálohu RAW a případně TIFF, náhledy nepotřebuju.
blacksquare
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 25. 7. 2015 07:32

To jsi udelal spatne, unlimited umozni ukladat jakakoli data a stoji 5x tolik jako zaklad. Ja mam 1TB fotek a 0GB videii a unlimited nepotrebuji
Radek71
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků