Zalohovani fotek, jak nejlepe ?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Mipal 14. 12. 2014 03:23

Jeste jsem ani poradne nezacal fotit (novou D5300) ale presto mam 8500 fotografii ktere zabiraji 27 GB, zatim ulozene pouze na hdd ( 5 let starym).
K tomu kopii na nejakem jeste starsim HDD...
Otazka zni, jak nejlepe zalohovat, jake medium ? DVD ? HDD ? VYTISKNOUT ? ONLINE ?
Kde mate zalohu ? :?:
Amater s Nikon D5300 18-55mm VR II
Mipal
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Melancholický Trol 14. 12. 2014 08:11

1) mazat, mazat, mazat
2) udrzovat identickou kopii RAWu vcetne katalogu na externim disku a ten nechavat v praci v trezoru (update kazdy tyden)
3) vygenerovane jpg nahledy vsech fotek exportovat na NAS a pritelkyni do pocitace
4) ctyr- a petihvezdickove RAWy (tech moc neni) zalohovat na NAS a pritelkyni do pocitace

Opticka media nemam rad a cloud vylozene nesnasim. Tisk je zaloha pro pripad jaderne valky...
Melancholický Trol
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 14. 12. 2014 10:29

Jsem optimista a kůže líná, takže za mě nas např v RAID 1. Nebo pokud jsi fajnšmekr tak nějaký sofistikovanější raid ...
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 14. 12. 2014 10:48

základem je hodně mazat, nemá smysl uchovávat každou fotku, kterou člověk cvakne.

DVD je nepraktické kvůli malé velikosti, nechtěl bych prohledávat foto archiv na 150 DVD :). Taky nejsou spolehlivá, běžně se stává, že během pár let už DVD nejde přečíst.

Celý adresář s fotkami zálohuji na externí HD pomocí jednoduchého prográmku - http://blog.flor.cz/zalohovani-fotek-minitutorial/

Chtělo by to ještě jeden externí HD s druhou zálohou fotek a mít to někde mimo byt. A nebo zálohovat do cloudu. Zatím nemám, taky jsem optimista.
Naposledy upravil Flor.cz dne 14. 12. 2014 11:07, celkově upraveno 1
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 14. 12. 2014 10:59

Ten tisk je taky dobrej nápad.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod snopa 14. 12. 2014 11:04

Tak já mám zálohy na čtyřech místech. Ve dvou PC na jejich HDD+ ext. HDD+ ext. SSD. Jen je problém v tom, že toho mám dost, cca 280 Gb, protože nejsem schopen fotky probrat a promazat. :D
snopa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 14. 12. 2014 11:21

Melancholický Trol píše:3) vygenerovane jpg nahledy vsech fotek exportovat na NAS a pritelkyni do pocitace

Viac priateliek, istejsia zaloha :D
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod BigglesO27 14. 12. 2014 11:22

Čítopač, externí disk, Google disk a One drive.
BigglesO27
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DUDISKO 14. 12. 2014 11:23

Čo tak nebrať to tak vážne..
2 zalohy stačia a zrejme nie ste ľudia čo predávajú fotky tak stačí prevod do jpegu., zmenšiť na 50percet a záloha na dvoch miestach pc a externý hdd viac bežnému človeku netreba
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod snopa 14. 12. 2014 11:42

Čo tak nebrať to tak vážne.. ????

TO JE PRÍMA ŘEŠENÍ
A já blbec si zálohuji RAWy, aby se z toho později dalo něco udělat, např. tisk, jný soft apod.
K čemu by mě proboha byly JPEGy na 50% ?????
To nějak nepobírám :tleskani
snopa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 14. 12. 2014 11:47

1x v počítači a 1x na externím disku. Pokud se jedná o fotky z nějaké zakázky, tak do doby, než je odevzdám a chvilku potom ještě 1x záloha na síťovém disku. Víc to nehrotim. Zase takové poklady pro budoucí generace v archivu nemám, že bych dával 5. zálohu do protijaderného krytu :-)

-- 14. 12. 2014 11:49 --

A vlastně forma zálohy, i když jen v náhledu jako vzpomínka, je i jejich zveřejnění. Tzn 1024px web, fcb apod.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod DUDISKO 14. 12. 2014 12:07

snopa.. ešte raz a pomaly si to prečítaj.. pre porozumenie.. nie je to axióma pre všetkých.. je to názor a možno 85% populácii stačí.
každý to vidíme inak.. ak zálohješ nejaké skvosty v rawe (mám tiež asi 200) tak to nie je problém.. ak zálohuješ všetko, je možné, že strácaš kotakt s realitou.. (nechcem sa ťa dotknúť.. len to neviem inak napísať)
"K čemu by mě proboha byly JPEGy na 50% ?????"
na spomienku.. kde čo a ako?????
ak všetky fotky čo nafotíš tlačíš na A2 tak OK.. :-)

"To nějak nepobírám :tleskani"
a tomuto ani nerozumiem.. tak neviem reagovať :-)
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 14. 12. 2014 12:28

DUDISKO: ačkoliv bych v jiném kontextu s tebou souhlasil, toto je vlákno o zálohování. Proto mi přijde rada, zálohuj to do 50% JPG, trošku mimo.

Naopak to c píše Flor bych podepsal. promazat do krve a zbytek se vejde snadno i na ten cloud+třeba NAS.

Taky bych se zamyslel nad pojmy záloha vs. archiv. Záloha klidně na NAS, když mi umře pracovní disk, můžu to rychle napravit, mám to tam flexibilně k dispozici a je to bezpečně uloženo přibližně do té doby, dokud to nedostane bleskem nebo jinak neumře. Off-site záloha klidně ten cloud, ale tam je limitující upstream vašeho připojení. Když bude povoděň nebo požár, pořád to zůstane někde uchováno, i když služba jako taková samozřejmě věčný být nemusí.

Pokud jde o archivaci, tak rozhodně jiné médium než disk, ať už NAS, cloud či externí disk. Na páskové řešení kromě větších studií nikdo nemá finance, tak zbývá BR. Média na dvě místa.

Celou dobu se bavíme spíš o možnostech pro aktivního profesionála, který potřebuje uchovat výsledky své práce v průběhu zakázky i po jejím dokončení. Řešením na doma je i ten externí disk, má to ale svoje limity.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DUDISKO 14. 12. 2014 12:51

"Celou dobu se bavíme spíš o možnostech pro aktivního profesionála, který potřebuje uchovat výsledky své práce v průběhu zakázky i po jejím dokončení. Řešením na doma je i ten externí disk, má to ale svoje limity."
ja som to aj tak bral (domáca záloha).. preto som to tak písal.. že záloha aby sa fotky nestratili.. a ukladať všetko v plnom rozlíšení ako bežné fotky mi príde .. no.. ako známa čo nevie zmenšovať a radšej nechá 10 MB súbor ktorý maximálne vytlačí na malú fotku.. ak vôbec.. keď sa to dá dať zmenšením na 50% (dostatočne veľký obrázok) a následne doostriť a veľkosť je cca 1MB

ale ak pán je profesionál a odovzdáva zákazky.,. no..

ja som si nechal zo zákazok rawy asi 2 mesiace.. zákazník nič nenamietal tak som ich zmazal a nechal len jpegy.. ak nič nechcel po roku.. no idem ich mazať :-) ..
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mipal 14. 12. 2014 13:26

Profik nejsem a nic na zakazku nedelam ... Slo mi hlavne o zalohu fotek svych detich, kde za napr. 20-30 let je chci mit v citelnym formatu, kde kdyz to tak vezmu tak si je nechat vytisknout na lepsi papir neni spatna volba...Urcite ne vsechny fotky co mam v zaloze...
No vidim to, ze jeden interni HDD vyhradim pouze na zalohu...

Sorry jestli se to tady probiralo ale jak vim ktery papir na tisk fotografii je nejlepsi, myslim tisk na zakazku nekde ve fotolabu ,doma nemam na to poradnou tiskarnu..vsude pisou jak ten ci onen kodak apod je nejlepsi ale je nejaky overeny ? jaky je ten klasicky co byl kdysi vyvolavan ?
Amater s Nikon D5300 18-55mm VR II
Mipal
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků