Má v dnešní době cenu se snažit být profi fotograf ?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Radek71 24. 10. 2013 09:13

Za pet let me oslovily dve firmy, kazda bohatsi nez cela republika, ze chteji nejake fotografie do recepce. Prodal jsem jim to za 7000 a 13000 Kc. Kdybych se tim chtel zivit, tak po tom jdu jak slepica po flusu, vnutim se na komplexni dodavku pro celou CZ, udelam reference a budu otravovat kontakty v dalsich korporacich. Kamarad toto udelal s videem. Nataci eventy pro top 50 firem. Nakupci ve firmach fluktuuji, 10 let mu volaji porad ty stejne zenske, ale z novych firem a poptavaji ho. Je to sezonni, dva mesice nic a pak 4 eventy po 150000 Kc. Mego udela.

-- 24. 10. 2013 10:38 --

Aby to nevyznelo vychloubacne "vnutim se" apod. Toto neni moje krevni skupina, takze to nedelam, asi by to neumel a proto to nedelam :-)
Protoze fotit 15x v roce a mit mego hrubej prijem je samozrejme snova prace.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 24. 10. 2013 10:05

Teď jsem četl nějaký návod jak stanovovat ceny, ono to asi funguje na jakýkoliv malý byznys, a reálně focením se tam zabýval 1/5 času, zbytek byla postprodukce, administrativa, marketing. No a živily ho svatby, společenské akce, portréty s tím, že začínal focením na školách, postupně pak senioři na školách, nějaký fotky holek, co ho znaly z těch zakázek na školách, jejich svatby, jejich děti.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 24. 10. 2013 10:44

Záleží za kým jdeš. Pokud má asistentka za úkol nakoupit vybavení kanceláře, tak to nakoupi v relacích celýho budgetu, 50000 Kc nábytek, 5000 květiny a dekorace, barel s vodou, 2000 Kc za fotky z Ikeii. Nebo zajdeš za někým z PR co sedí na HQ, že firemní prostory by měly nějak vypadat, že to nejde řešit komoditním nákupem prefabrikátů, jako když s vybavuje velkoobchod stavebnin a nabídneš autorský tisky s výhradním právem a tam to může stát cokoli. Tam je potřeba mít ale reference a drzý čelo.
Byl jsem u nejmenované finanční firmy v Paladiu a tam měli na chodbě věci za stovky tisíc.
Teoreticky to mám zmáklé, tedy spíš znám systém nákupů a dva lidi co takto dodávají. Třeba tento člověk dodává korporacím, http://www.dokoupilphotography.com/
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 24. 10. 2013 11:15

Radek71: Tak osobní reference je důležitá a vědět za kým jít ještě víc. To je obecný princip. Ale to co jsi psal o příspěvek dřív o příjmech z víkendových zakázek, tak to jsem slyšel od více úspěšných lidí. Průšvih většinou byl, že tihle úspěšní fotografové často zvládají spoustu jiných věcí, takže by mohli dost dobře vyniknout v něčem jiném. My tu řešíme, jestli to vydělá na chleba :)
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 24. 10. 2013 11:42

Zrovna komunikuju s pravnikem ze Svycarska (ale je z Olomouce), co mota vetsi prachy v fotobankach nez v justici. Ted zrovna fotit toto: http://umsle.peklo.biz/img/1382611283.jpg
Radek71
Návštěvník

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků