Má v dnešní době cenu se snažit být profi fotograf ?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Suke001 23. 8. 2013 12:09

Zdravím,

zajímá mě váš názor, jestli v dnešní době má smysl se pokoušet fotit profesionálně, tím myslím snažit se tím živit. Mám na myslím pouze česky trh. Jestli máte zkušenosti, že je jednoduché si získat zakázky v začátcích nebo se do toho nemá cenu ani pouštět.

Ono hodně lidí dá přednost například u focení svateb nějakému hobíkovi a dá mu 2 tisíce než profesionálovi, který by to udělal za 10 tisíc.

Díky za názory
http://www.flickr.com/photos/95902780@N04/
Canon 60D lover

Studio monitors Alesis m1 active 520 a Adam T5V
Superlux HD660 headphones s velorové náušníky
Suke001
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 23. 8. 2013 16:46

Pokud umis neco, co neumi kazdy, pak verim, ze se da uzivit. Pokud nemas vyjimecne fotky a/nebo nemas znamosti, budes to mit hodne, hodne tezke.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 23. 8. 2013 17:45

Mám za to, že většina úspěchu tkví v umění jednat s lidmi a umění prezentace - to platí na všechny sféry podnikání - pokud člověk toto neumí, dostane se do kolotoče "já jsem nejlevnější" . Podle mně je ta otázka stejná, jako se zeptat, jestli se vyplatí podnikat :-)
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 23. 8. 2013 18:34

Rozmýšľaš o prechode na FullFrame .. s tým že by si foťák potom na seba zarobil? ;-)

Osobne si myslím, že ak chceš byť profesionál, musíš sa najprv vypracovať:
- spraviť si vlastnú web stránku a optimalizovať ju aby ťa google našiel
- nafotiť zopár akcií a tie najlepšie fotky zverejniť
- musíš sa prispôsobiť vkusu väčšiny - napríklad spraviť si galériu a podľa ohlasov zistiť čo sa ľuďom páči
- vybudovať si faklub

Alebo si nájsť vhodnú tému na fotenie (takú ako doteraz nikto nefotil) a dotiahnuť ju do dokonalosti.
Ako napríklad Andreas Gursky.

Alebo na drzovku si vypýtať 10-násobok bežnej sumy (čo bude budiť dojem že si naozaj dobrý) a potom (ak sa fotky nebudú páčiť), musíš ich vedieť zdôvodniť (vysvetliť že to nie sú chyby, ale umelecký zámer) :twisted:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yanoschick 23. 8. 2013 18:38

Zijem a "Tvorim" v UK (mesto ma cca 0.5 mega poddanych). Situacia na trhu je podobna ako v Cechach a verim tomu, ze aj v inych krajinach. Zabudni, ze sa uzivis predavanim krajiniek atd. Peniaze su v svadbach, portretovkach, v skoleniach, kurzoch a workshopoch. To, ze obcan ide po cene je pochopitelne: je kriza atd. Ale co si ja osobne myslim je problem to, ze on nevie posudit co je kvalitna praca a co nie. Takze sa riadi cenou. To ze budes mat SKUTOCNE VYNIMOCNE fotky ti nepomoze. Pretoze obcan nedokaze posudit a ocenit kvalitu. Alebo budes skutocne spickove prace, kde si investoval mnozstvo casu, znalosti a talentu prostituovat za dumpingove ceny, presne za tie iste sumy ako profesionalny fajzbukovy profesional? Ako chces riesit marketing a promo svojho studia? Inac myslim si, ze tento problem je komplexnejsi ako Gancov zivot. Strata casu, kopec polemiky, zaver ziaden. Bud do toho ides, alebo nie. Ale mozes si aspon povedat, ze si skusil 8-)

-- 23. 8. 2013 19:41 --

Ganec píše:Osobne si myslím, že ak chceš byť profesionál, musíš sa najprv vypracovať:
- spraviť si vlastnú web stránku a optimalizovať ju aby ťa google našiel
- nafotiť zopár akcií a tie najlepšie fotky zverejniť
- musíš sa prispôsobiť vkusu väčšiny - napríklad spraviť si galériu a podľa ohlasov zistiť čo sa ľuďom páči
- vybudovať si faklub


Zhrnul by som v kocke:
Ako sa stat Pro v styroch jednoduchych krokoch. Dnes vecer vari Big G :hmm:
yanoschick
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 23. 8. 2013 20:43

reign píše:Mám za to, že většina úspěchu tkví v umění jednat s lidmi a umění prezentace - to platí na všechny sféry podnikání - pokud člověk toto neumí, dostane se do kolotoče "já jsem nejlevnější" . Podle mně je ta otázka stejná, jako se zeptat, jestli se vyplatí podnikat :-)

Pod toto sa podpisem ... uplne presne vystihnute. Ak niekto vie s ludmi jednat a prezentovat .. staci mu malo. Plati vo vsetkom.

-- 23. 8. 2013 21:44 --

Ganec píše:Alebo si nájsť vhodnú tému na fotenie (takú ako doteraz nikto nefotil) a dotiahnuť ju do dokonalosti.
Ako napríklad Andreas Gursky.

Tym to nie je :)
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod revell 23. 8. 2013 20:55

druha vec je, ze drive meli vyborne vybaveni profesionalove kteri se tim zivili (to jestli s tim umeli nebo ne je vec druha, proste meli "to nejlepsi" a ta technicka kvalita tam proste byla) - muzete byt skvely ridic ale proti spatnemu se zavodnim autem nebudete mit moc sanci ani kdybyste se rozkrajeli (brat s rezervou).

Dnes uz si dobrou vybavu muze dovolit hodne lidi a kvalitni portret se da udelat i v domacich podminkach.

A pamatuji si, ze se kdysi nadavalo na fotografa v nasem meste, ze fotky trid moc neumel a i fotky z akci nic moc - svatby, tabla atd. (devadesata leta), ale byl proste jediny v 10tisicovem mestecku a tito to ted maji mnohem tezsi a vzpominaji na stare casy.
revell
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonym 24. 8. 2013 14:12

"Profi" fotografem dneska může být, s prominutím, každý debil, co si zakoupí zrcadlovku.
Neboť o ty ateliérové nic neříkající kýče je ze strany slečen pořád docela zájem.
O "umění" v takovém případě moc mluvit nelze, je to jen plnění zakázek, bez jakékoliv vlastní invence a je na každém, zda je ochotný k něčemu takovému klesnout.

To je ten důvod, proč fotky "profesionálního" fotografa diváka přestanou bavit nejpozději po pěti minutách, zatímco na fotky dobrého uměleckého fotografa se vydrží dívat hodiny a budou jej nutit k zamyšlení, nejen nad fotkou samotnou z hlediska vizuálního, ale i nad jejím obsahem a problematikou s tím spojenou.

Jak se říká, amatérský fotograf řeší tělo, profesionální skla a umělecký světlo...
anonym

Odeslat příspěvekod HONZIK63 23. 10. 2013 14:20

HONZIK63
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomasotc 23. 10. 2013 15:02

2 HONZIK63: taky mi posledni dobou nejsou jasne nektere vyhry ve fotosoutezich. Vcetne WPF - ta zHDRkovana silenost http://www.worldpressphoto.org/awards/2 ... aul-hansen
tomasotc
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HONZIK63 23. 10. 2013 15:20

Toto je alespoň motiv ze kterého mrazí. Asi v takové situaci nebylo možno posunout EV .
HONZIK63
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomasotc 24. 10. 2013 07:54

Motiv , ze ktereho mrazi nepochybne ano...ale chapu, ze je to mozna jen ma osobni averze vuci HDR technice (citlive HDR jeste beru, ale na tyhle "omalovanky" jsem vylozene vysazeny).
tomasotc
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 24. 10. 2013 07:57

Nechci kazit peknou chvilku, ale profi kariera se preklapi tak, ze mas trvalou praci a zaroven komercne fotis a vydelek za vikendove foceni se blizi mesicni mzde v praci. Pak se jednoho dne da vypoved a naskoci se do rozjeteho vlaku. Zacit od druheho ledna fotit "profesionalne" z nuly je absurdni asi jako "byt od ledna houslovy virtuos".

-- 24. 10. 2013 08:58 --

HONZIK63 píše:Toto je alespoň motiv ze kterého mrazí. Asi v takové situaci nebylo možno posunout EV .


To je jasny ze se to nemusi stihnout, i kdyz pri tom nacviku si to napotreti mohl nachystat i s tou korekci. Nicmene tu fotku postprocesem si znicil dobrovolne, ne?
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 24. 10. 2013 08:21

Jak blbě se buduje profi foto kariéra z ničeho, si lze přečíst tady - http://www.nogol.cz/blog/
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 24. 10. 2013 08:59

Mě by spíš zajímalo, jakym typem fotek se dá v ČR reálně živit. Svatba, reportáž jako zaměstnanec novin/časopisu nebo jejich externista a pak něco v ateliéru (děti apod). No a pár šťastlivců reklama/fashion... Nebo myslíte, že sou i jiný oblasti? Když teda nepočítám pořádání workshopů...
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků