Zpoplatněné fotografování

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ziki 19. 7. 2013 12:04

Zdravím, zajímalo by mě, co si myslíte o zpoplatnění focení na různých turisticky atraktivních místech jako hrady, zámky, muzea, jeskyně, podzemí, pevnosti atd. atd. Často tak vandrujeme po republice a navštěvujeme různá atraktivní místa a už si snad nelze nepovšimnout (aspoň mně to tak připadá), jak nějak rapidně přibývá míst, kde je potřeba za focení platit příplatek ke vstupence. Dřív bývalo focení buď zakázané (většinou vnitřní expozice hradů a zámků) nebo povolené. Nyní je focení buď stále zakázané, nebo stále častěji zpoplatněné. Já si tvořím fotoalba z výletů z míst, která jsme navštívili a obsahují fotky typu "momentka" kamaráda vedle stalagmitu v někde v jeskyni, mě někdo cvakne vedle sochy, kašny apod. (rozhodně žádné cílené a hromadné focení samotných tamních památek, obrazů, soch atd.). A za takové dvě tři fotky platit cenu často převyšující polovinu ceny samotné vstupenky? Budiž, nějaký symbolický příspěvek bych ještě překousl, ale např. na hradě Kost je cena jednoho okruhu asi 120 Kč a možnost focení je za 100 Kč! Návštěva takových památek spolu se dvěma nebo třemi vzpomínkovými fotkami pak vyjde celkem draho. Zajímalo by mě, jak je to vůbec zpoplatněné focení v právně podchyceno? Jestli je to třeba kvůli autorským právům, nebo se prostě jedná pouze o zisk navíc? Většina památek je stejně dotovaná buď z peněz ministerstva kultury, nebo EU, takže daněmi jste už něco přispěli. Pak si koupíte lístek a opět přispíváte. A nakonec po vás chtějí nemalé peníze kvůli třem fotkám. Chápal bych možná zpoplatnění focení, když někdo chce hodně fotit a případně i se stativem, ale kvůli pár momentkám, kde ani hlavním motivem nebývá památka, ale focený člověk, tak to mi hlava nebere a spíš mě to už se*re >:-( .
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora."
ziki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 19. 7. 2013 13:39

S tím se setkávám už dlouho - před 6 lety Moravský kras, letos třeba Muzeum Karla Maye, nebo muzeum automobilů v Drážďanech. většinou teda ceny okolo 50 Kč (i v přepočtu).

Primárním účelem je imho omezení fotících, aby z té prohlídky něco měli i lidi bez foťáků.
Sekundárním účelem je prodej oficiálních materiálů. Každej to dnes "zmáčkne" mobilem a pohlednice se neprodávají.
Pokud jde o právní ošetření, nelze zaplacení poplatku považovat za property release, t.j. fotíš jen pro osobní použití. Za focení pro fotobanku nebo vyloženě komerční se platí víc a většinou se musí sepsat smlouva. Alespoň tak je to většinou uvedeno v poskytovaných informacích - realitu neznám, neb mě to neživí.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 19. 7. 2013 15:11

To by me zajimalo, jak bude hrad Kost vymahat po nekom penize za publikovani fotky hradu Kost. Na základe ceho?
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ziki 19. 7. 2013 15:26

Lotrandor: Právě u těch přírodních památek mě to zpoplatňování nejvíce štve např. Zbrašovské aragonitové jeskyně, Mladečské jeskyně, Bozkovské jeskyně apod. S tím primárním účelem omezení fotících bych nesouhlasil. Protože jak jsem psal výše, mě stačí udělat dvě tři fotky a jelikož vždy fotím bez blesku, tak nikoho neruším. Ale když už mě donutí zaplatit 50 - 100 Kč za focení, tak se ve focení tuplem nebudu nijak omezovat na tři fotky a nacvakám si jich kolik chci. Jsem pro nějaké omezení focení kvůli rušení výkladu např. zakázat blesk, ale řešení pomocí zpoplatnění je jen alibismus jak si hlavně přivydělat. Mimochodem, takové brečící děcko, což jsem několikrát zažil na zámcích, je mnohem víc rušící element než nějaký ten fotoaparát. Nejen že z výkladu ono batole nic mít nemůže, ale díky němu i ostatní z toho moc nemají a je snad na děti nějaká přirážka stejně jako focení?
Myslím, že ten sekundární problém je víc pravděpodobnější. Ale osobně jsem asi ze staré školy a i když si fotky udělám, tak si kupuji i pohlednice a posílám je rodině a známým přímo z výletu.
Zajímalo by mě, jak to budou památky řešit jestli se rozšíří Google Glass a jeho klony. To snad lidé se nosící brýle (včetně mě) budou muset připlácet za svou dioptrickou pomůcku? :-|
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora."
ziki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 19. 7. 2013 20:16

Jasně, děti na památkách, zvláště malé můžou pěkně pozlobit. Jednou jsem takhle napomenul šestiletýho kluka, aby na sebe nepřevrhnul halapartnu na stojanu a matka mi dala co proto. Děti jsou osobnosti :p

S tím placením je to asi nutný zlo. Připlácet stovku je drsný. Ale jak se zdá, šíří se to.

Google glass? Prostě ti je nedovolí, už kvůli tomu byla i aféra na netu. Asi to chce čas.

Radek71: model release a property release jsou dvě základní smlouvy, které má fotograf znát a mít :p. Trošku jsem kolem toho googlil. Myslím, že u soukromého objektu, památka, sportovní auto, apod, se bez smlouvy neobejdeš. Jak by to s tebou řešil stát nevim, teoreticky je sdtátní památka částečně i tvoje. Ne všechny památky jsou ale státní, taková Lednice třeba. Koneckonců i Blatná.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků