Starší analogový fotoaparát - co s ním?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod MgX 16. 4. 2013 08:30

Ahoj, jeden hloupý dotaz. Mám tu Nikon F70 se seťákem 28-80mm. Co s tím? Chápu, že se dá vyhodit, dát do bazaru nebo ještě použít. Spíše mě ale zajímá, zda by se dal ten obyčejný objektiv využít na nějaký typ digitální zrcadlovky.

Najde se někdo s radou?
S pozdravem MgX
MgX
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Callgaro 16. 4. 2013 09:12

Možná to někdo použije, ale 28mm na APS-C není zrovna moc fajn pro začátek. 80 na konci je zase celkem málo, aby to kompenzovalo dlouhý začátek. Pokud nemáš G nebude to ostřit na základních modelech. pokud to není ani D nebude tomu na většině přístrojů fungovat měření expozice. A proti tomu stojí 18-55 za bazarové 2tis, 18-70 za 3tis a 18-105 za 4tis...
Já bych do něj nešel :)
http://www.flickr.com/photos/ticmartin
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 16. 4. 2013 09:56

Výborně - díky. Není třeba taktizovat, chtěl jsem info - to mám.

Takže „vyhodit“ ...

Já si říkal, kdyby byla nějaká dig. zrcadlovka bez objektivu, zda by pro „honem“ začátek nešlo použít cosi takového. Z druhé strany se čím dál více nabízejí „bezzrcadlovky“ ...
S pozdravem MgX
MgX
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Callgaro 16. 4. 2013 10:13

Než vyhazovat to bych ho raději měl na poličce :)
http://www.flickr.com/photos/ticmartin
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 16. 4. 2013 10:25

Jasně ... proto jsem to dal do uvozovek. Štve to - není to starý stroj, ale technika se posunula výrazně kupředu. Chtělo by to něco nového, výkonnějšího (mám pokročilý kompakt - Panasonic Lumix LX2 a hodně se mluvilo o novém FW, který - pokud vím - nakonec nevyšel ...foták hodně šumí).
S pozdravem MgX
MgX
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AndrewJ 16. 4. 2013 11:30

Jestli to má clonový kroužek, tak to můžeš vyzkoušet přes redukci na nějaké bezzrcadlovce, nebo přes reverzní kroužek nasadit opačně a vyzkoušet na makro. A podobné jiné psí kusy.
AndrewJ
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Callgaro 16. 4. 2013 11:37

Vždycky bude něco nové lepší, nablískanější... Ale fotit se dá s lepším, vždy bylo pořadí následující

1) Fotograf
2) světlo
3) objektiv
4) přístroj

špatné je pokud mě technika limituje v Tvé tvůrčí torbě... Tedy pokud například příliš "šumí" a ty chceš vysoké iso, apod.

Ale to jsme odbočili :)
http://www.flickr.com/photos/ticmartin
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 16. 4. 2013 11:55

Callgaro tak to víš - nejsem žádný fotograf ani pokročilý amatér. Prostě normální blikač. Ovšem když už něco vyjde a zjistíš, že fotka má nedokonalost díky fotoaparátu, přichází rozladěnost.
Ač jsem neuvedl ... povědomí o nutnosti primárních kvalit na straně obsluhy fixováno mám - vím a je mi jasno. Jak jsou ruce levé, nepomůže technika za milion ;-)

No a právě já mám sice obě ruce levé, ale z druhé strany foťák víc šumí i na nižší ISO. Dokonce si vzpomínám, že byla sepisována nějaká „petice“ za nový firmware. Samozřejmě pro „domácí žvýkání“ použitelný je ... ale :-D

Teď si občasně hraji se Zonerem. Fascinuje mě, kam se ten program časem dostal. Profík zřejmě použije něco jiného. Pro amatéra (myslím, že i pro pokročilého amatéra) však nabídne dost služeb v jednoduché podobě. Jednoduchost a možnost věci snadněji upravit se hodí.

BTW: odbočení nevadí - rád se dozvím něco nového. Všechno registrovat nestíhám (AV technika, PC, fotoaparáty ...)

AndrewJ
- je tam závit pro filtr a nasazen byl i kroužek kvůli stínění od bočního slunce. Ta varianta s nasazením opačně a odzkoušení na makro vypadá přitažlivě.
Snad se jedná o to, co jsi myslel - klidně udělám fotku a přiložím.

Psí kusy dovedu - viz avatar :-)
S pozdravem MgX
MgX
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 16. 4. 2013 14:53

MgX píše: Spíše mě ale zajímá, zda by se dal ten obyčejný objektiv využít na nějaký typ digitální zrcadlovky.


Samozrejme, ze dal. Na jakekoliv zrcadlovce znacky Nikon. Je to jedna z vyhod celeho F-mount systemu, ze i na novy stroj nasadis stary objektiv (stejne to ma uz jen Pentax). To, ze s nekterymi novymi tely nefunguje automaticke ostreni a s nekterymi mereni expozice neznamena, ze se s tim neda fotit.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 16. 4. 2013 16:57

Petr Luňák díky za doplnění. Tak jako totálnímu „lusrlaikovi“ :-) by mně nepřítomnost měření vadila hodně - ostřit růčo bych snad - za určitých okolností - zvládl. To měření je špatný, když chybí ...
S pozdravem MgX
MgX
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků