Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 6. 2018 06:50

To aby se člověk bál něco pochválit ... ale focus peaking, možné zvětšení obrazu v hledáčku atd, to jsou nástroje, který jsou velmi použitelný.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 9. 6. 2018 07:07

Focus peaking není špatná věc, ale není to extra nic přesného, to už je lepší to zvětšení, tam zase máte problém v tom, že to nesmí moc hýbat a hlavně se nesmí hýbat okolí, hůře třeba postřehnete, že někdo leze do záběru. Focus peaking navíc funguje u zrcadlovky jen v live view módu, což je dost o ničem. V hledáčku funguje potvrzení zaostření (to používám s oblibou) a zaostřovací matnice (mám ji koupenou, ale byl jsem líný si ji nechat vyměnit).

Hodně jsem si toho odzkoušet s takovým tím nástavcem na LCD, na D500 a D850 jsem ho ale už nepořizoval, je to spíše na video nebo na statické focení, na sport nebo momentky je to o ničem. To si myslím jak o tom nástavci, tak o focus peakingu a zvětšení. A na stativu přenáším obraz do tabletu, kde mám větší a lepší displej.

Takže teoreticky je to fajn, ale v praxi se mi to moc neosvědčilo. Někdo jiný ale může mít pozitivnější náhled, to samozřejmě nevylučuji.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 9. 6. 2018 07:27

pemar píše:v tom vidím dost velký rozdíl třeba oproti Nikonu, který byl v případě výrobních vad vůči zákazníkům vstřícnější
Až na to, že o výrobných vadách u Sony nikto nevie .. aspoň ja si na nič takého nespomínam .. teda prvý krát to čítam od teba (a samozrejme bez linky, kde by som si mohol pozrieť detaily a posúdiť, či šlo naozaj o výrobnú chybu) .. :oops:

Na rozdiel od takého oleja na snímači .. kde Nikon odporúčal dávať to pravidelne čistiť a zanášať do servisu .. o tejto vade určite vedia všetci

pemar píše:u další generace zlepšili AF, ale brutálně zvýšili cenu
Pri oznámení stála A7 II presne toľko isto ako pôvodná A7.
A to napriek tomu, že do tejto generácie pridali stabilizátor, ktorý určite nebol zadarmo.

pemar píše:Co se výrobních cen týče, tak by mne docela zajimalo porovnání nákladu na zrcadlovku vs bezzrcadlovkou, škoda, že nějaký výrobce nedělá u nějakého modelu obě verze.
"obě verze" sa už objavili: Canon v roku 2016 vydal 80D (za $1199 body-only) aj M5 (za $979).

Ale skutočné náklady sa nikdy nedozvieme:
- dobre vieš, že výsledná cena je závislá hlavne od ponuky-dopytu .. teda nie len od nákladov
- u bezzrakdloviek tvorí podstatnú položku z výslednej ceny vývoj .. ktorého vplyv sa zmenšuje až s počtom predajov
- no a aj po predaji sa u bezzrakdloviek investuje do rozvoja firmwaru
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 6. 2018 07:36

Focus peaking používám hlavně souběžně se zvětšením obrazu.

Jinak pro pomůcky manuálního ostření bych to, že se subjekt nesmí hýbat, neviděl jako nevýhodu. Tak to prostě je :-)

Focus peaking, pokud reaguje na aktuální clonu, dává docela dobré info o zoně ostrosti - třeba pro street. Samozřejmě je to jen pro LAMY, borci to nepoužívají ;-) Ale pokud někdo neví, že je trapný to pouzívat, může tu funkci třeba ocenit.

Někdy si ovšem taky pomyslím na moderní foťák, kterej by měl jenom asi osm základních funkcí, který by dělal perfektně, žádný video a scenický režimy ... myslím, že by mě moc neomezoval :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 9. 6. 2018 07:53

Ono je podla mna fajn, ze tie funkcie pribudaju, akurat si nemyslim, ze by na tom mali stavat. Jednoducho su to len doplnky a kym tie fotaky nezvladaju zaklad, mali by sa sustredit predovsetkym na ten ...

Aky displej vam inak vyhovuje viac ? Vyklopny, alebo otocny ? Nemozem si pomoct, ale napriklad pri E-M1 MK II mi toto jedine pride ako krok spat a displej na MK I mi na fotenie sedel viac. S otocnym sa pracuje trochu komplikovajsie a k vyhodam som sa zatial nedostal.

Asi najlepsie vyriesene som to zatial videl tusim u Fuji (a Pentaxu myslim)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 6. 2018 08:02

Výklopnej !

Nebo ten od Fuji. Pentax jsem zkoušel a podle mě to je nejhorší řešení - nejde to ani pořádně vyklopit ani natočit, a navíc ta soustava pístků ... :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod ltokar 9. 6. 2018 08:03

Hmm, dufal som, ze Ganec nieco napise ohladne vyznamneho zlepsenia AF poslednym fw a taktiez logickeho vyvodenia zaveru ala ganec a ... nahodil statistiky CIPA. Z toho mne vyplyva, ze si zase dal gol do vlastnej branky, ale nie taky ako obvykle, ale taky, ze si to uvedomil. Vtedy potom dava CIPA. A ked nikto nereaguje dalej, pokracuje v dalsej diskusii ako keby nic :) Proste zabava :)

-- 9. 6. 2018 09:04 --

davidof: Canon ma asi najlepsi system, ci ?
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 6. 2018 08:06

Itokar

Asi jo, ale systém čeho ? ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 9. 6. 2018 08:13

Co se týče těch konstrukčních vad Sony, viděl jsem je někde i na internetu, nejvíc diskutováné téma bylo to přehřívání a následná kondenzace u A7rII, to je konstrukční vada, kdy úplně odejde základní deska a Sony to odmítne opravit, tj. fatální závada, na internetu toho bylo dost, dokonce jedna moje známá vedla na internetu proti Sony kvůli tomu kampaň, protože foťák byl ještě v záruce, Sony jí to odmítlo opravit a odmítli to to i uznat jako jejich vadu, ona se naštvala, nechala si udělat znalecký posudek a spustila proti nim na flickru kampaň, když Sony vidělo, jaký to má ohlas, tak jí přiznali plnění výměnou za stažení kampaně, ale do poslední chvíle se chovali arogantně. Já nemám v úmyslu tvrdit, že Sony produkuje špatné produkty. Jen mám zkušenost potvrzenou i mým okolím, že když se něco stane, tak se k tomu nepostavi vstřícně a jejich zákaznický servis patří k těm problematickým. Za druhou stranu, když produkt nepotřeboval servis, tak mi sloužil i desítky let. On Nikon také v tomto ohledu nemá dobrou pověst, tam jsem řešil jednou pérko ve slotu na SD karty, jednou výměnu baterií u D500 v rámci akce a jednou opravu objektivu 18-105mm, který po pádu na zem přestal ostřit a všechno zvládli. Na tu odolnost proti vodě je na YouTube video, jsem líný ho hledat, porovnává se tam Sony, Nikon a další značka, kropí je vodou na nějakém stolku a jen Sony je zvlhne tak, že to nemusí dopadnou dobře.

U displej mám výklopný a 3x za rok to použiji na focení a občas i na prohlížení, každopádně je to konstrukčně méně robustní řešení, větší riziko mechanického poškození a v rozích třeba i zatékání.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 9. 6. 2018 08:17

Davidof píše:Výklopnej !

Nebo ten od Fuji. Pentax jsem zkoušel a podle mě to je nejhorší řešení - nejde to ani pořádně vyklopit ani natočit, a navíc ta soustava pístků ... :-)


Ono vraj ten otocny je dobry na video, co posudit neviem. S Fuji a Pentaxom mam len tzv G-experience (akoze som to videl len na fotke), takze to posudit neviem, ale myslienka mi podobna.

Itokar. Canon ma prave myslim ten otocny system (na DSLR). Na M5 napriklad uz to ma inak. Viac sa mi ale paci ako to riesi Nikon. Ale zase tento otocny system ma aspon ochrannu funkciu (nepouzivam folie).

Inak na zaklade nejakeho mojho testovania si trufam tvrdit, ze C-AF sa zlepsilo a celkom ma to prekvapilo, pretoze Olympus sa o tom ani velmi nezmienoval. Stale by som ale rychlost C-AF prirovnal mozno tak k 80D. Inak je ten AF fajn az teda na tie dve vady. Prva je, ze to ostrenie pocas zoomovania a ostrenie na mensie predmety. Uz vidim Ganca ako vytiahne update v ktorom pribudli mensie body, ale podla mna to nic nerobi, pretoze ten fotak aj tak vacsinou “prestreli”. Pre moj potreby toto ale nie je problemom. Celkovo si viem predstavit, ze MK III uz bude masina. Akurat ma zaujima, ci teraz ked konkurencia predstavuje DSLR like zariadenia s joystickmi a stavovymi displejmi Olympus nejako zasadne prekope cely koncept E-M1 ktora je urcena na zanre kde podla mna tieto prvky maju zmysel.

Pemar: vacsie riziko ako pri ktorej konstrukcii ? Pretoze oproti otocnemu to mne osobne naopak pripada robustnejsie a priznam sa, ze ked mam otocny displej vyklopeny, citim sa trochu nesvoj. Inak s prehrievanim mala najvacsi problem myslim A9.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 6. 2018 08:21

Některým fotkám mírný podhled sluší, a když není fotograf pružnej, tak výklopný display je šikovná pomůcka ;-)

U D500 může být problém zhoršení autofokusu při Live view (nevím jistě), focení přes LCD je šikovný když je plně dotykový ( pokud ho někdo neodmítá apriori), ale žít se bez toho dá.

Když už ale LCD není pevný, tak hlasuju pro výklopný
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 9. 6. 2018 08:34

Myslel jsem napevno jako v D5 oproti jakémukoli vyklopnému, nezohledňoval jsem rozdíly v konstrukčních řešeních výklopných displejů.

D500 horší AF přes Live View: ano, určitě je horší, než přes hledáček a ani na video to asi nebude nijak extra, já to ale používám tak 3x do roka a nadšený z toho rozhodně nejsem, jako ostatně z jakéhokoli focení přes displej.

A7rII na tom byla hůře, u A9 to vadí více kvůli segmentu, kam je zacílená, 1D a D5 jsou superrobustní mašinky pro heavy usery. A7 III je na tom překvapivě dobře, konstruktéři to začali řešit, u předchozích modelů asi neměli šanci.
Naposledy upravil pemar dne 9. 6. 2018 08:41, celkově upraveno 1
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 9. 6. 2018 08:41

Mna osobne to tiez nejak neberie a ked ano, tak zvycajne s velmi kratkym sklom. Ale ako som uz pisal, napriklad v ZOO ked som potreboval cvakat cez mreze a nechat ich “zmiznut”, prisla mi velmi vhod moznost naklonit sa a odfotit to cez displej. Ono si to nejake vyuzitie vzdy najde, ale must have to nie je, to pripustam. Aj ked zase niekto to ma rovnako s C-AF co je zase must have pre mna :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 9. 6. 2018 08:54

Pro mě výklopný, používám ho často. U bezzrcátka je jasný, že na něm funguje AF stejně jako přes hledáček, což je výhoda na pohyblivé věci. U DSLR je AF v LV pomalejší nebo se neovládá tak rychle - hlavně změna místa pro zaostření, zato je tam face-detection atd, takže vyfotit selfíčko nebo skupinu třeba s dálkovou spouští není problém. Kupříkladu na makro přes displej jsou si bezzrcadlovky a zrcadlovky rovny, protože ani jedna nedokáže zaostřit přesně jak chci a mnohem vyšší úspěšnost dosáhnu s lupou a MF (bez focus peakingu).

O konstrukčních nedostatcích Sony a problémech s reklamacemi mohl neslyšet leda někdo se selektivním vnímáním, protože to je na zahraničních diskusích velmi rozšířené téma. Stačí tam jít.

Devil, tak já podle tebe nemám rád Sony a ty zase za vším vidíš Sony. Cena bezzrcadlovek roste trvale. Měsíční statistiky mají ohromné výkyvy ve srovnání s delšími obdobími. Hraje v nich roli daleko víc faktorů než uvedení A7 iii, například probíhající prodejní akce - momentálně na high-end modely u jiných značek (Fuji, Olympus). ...Měl jsem tři telefony SonyEriccsson, teď mám Sony.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 9. 6. 2018 08:59

Věci, které používám 3x do roka neřeším. Asi jsem udělal blbost, ale mám objednaný ten Arsenal s umělou inteligencí, ten má ten přenos obrazu do tabletu nebo telefonu ještě vylepšený, když je pak foťák na stativu, tak se k němu nebudu ohýbat a něco řešit.

Pokud fotím z ruky, tak 99% přes hledáček, takže displej mám jen na prohlížení fotek, párkrát jsem si ho při prohlížení pro pohodlnost vyklopil, asi častěji, než pro samotné focení.

Ohledně té odolnosti, jsem něco přece jen našel, abyste si nemysleli, že nevím, o čem píšu:

https://www.youtube.com/watch?v=c7BG74w0gAw
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků