Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 25. 5. 2019 22:06

Mam na test pujcenou Z7 + 24-70/4 + 50/1.8. Cekal jsem, ze mi nebude pochuti ovladani a EVF, ale prekvapive me deprimuje vic obrazovy vystup, nez cokoliv jineho. Cekal jsem, ze DR bude zase o krucek lepsi, uz kvuli nativnimu ISO64, ale oproti D750 je to zatraceny krok zpet, banding je vskutku hodne rusivy a neni pritom treba provadet nejake drasticke posuny expozice v PP. Schvalne muzu dat prime porovnani, bude-li zajem. Zitra chci zkusit jak se bude chovat se 70-200 pres ten adapter. Zajima me predevsim AF-C. Jak jinak, ze :)

Mohl jsem vzit Z7 na dnesni nekolikahodinovou reportaz, ale mam jen jednu baterii k tomu, coz by fakt nezvladla, vydrz jde dolu oproti DSLR hodne rychle.
Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AwwA 25. 5. 2019 22:21

Proč jste tak věrní ,, své" značce? Petr taky prejde k Sony..
AwwA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 25. 5. 2019 22:26

Jestli k necemu nekdy prejdu, tak to urcite nebude fotak s pidi cudlikama a EVF, ktere pod zarovkama/vybojkama vytvari stroboskop (Z7)- moooc prijemne do neceho takoveho koukat^^. Ganec tu tusim nedavno kricel, jak ze nema EVF uz zadne nevyhody, respektive jak je ve vsem lepsi nez OVF. Coz znamena jedine - ten clovek skutecne vubec nevi, o cem mluvi. Ne ze by to bylo u nej prekvapive a ne ze by se to tykalo jen fototechniky.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 26. 5. 2019 06:02

Petr Luňák píše:Mam na test pujcenou Z7 + 24-70/4 + 50/1.8. Cekal jsem, ze mi nebude pochuti ovladani a EVF, ale prekvapive me deprimuje vic obrazovy vystup, nez cokoliv jineho. Cekal jsem, ze DR bude zase o krucek lepsi, uz kvuli nativnimu ISO64, ale oproti D750 je to zatraceny krok zpet, banding je vskutku hodne rusivy a neni pritom treba provadet nejake drasticke posuny expozice v PP. Schvalne muzu dat prime porovnani, bude-li zajem.

Ja mam zaujem, budem rad ked sem das to porovnanie. Tiez ma zaujima tvoj nazor na AFC cez FTZ. Diky
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 26. 5. 2019 08:07

PL: Můžeš dát to přímé porovnání?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 26. 5. 2019 08:13

Roman_Skamene píše:Prebehol som letmo nejaké bicyklo veci a uznávam, že moje behanie je relatívne lacný šport :-)

FXE1 - no to vieš, niekto si po štyridsiatke kúpi motorku, niekto zaobstará mladú milenku... Ja som sa naučil obúvať si ráno o 5:40 bežecké tenisky :)
dnes ráno som si na túto tvoju vetu spomenul .. že niekedy skúsim aj ja .. síce mi to nevyšlo podľa pôvodných predstáv:
- vyrazil som až o 8:30
- namiesto bežeckých tenisiek som si obul kroksy
- namiesto behu som len zišiel dole po schodoch a vyšiel hore
(keďže bývam na 10 poschodí, tak sa už aj to dá považovať za výkon)
=> ale spokojnosť .. aj som sa zadýchal aj trošku zapotil :-))
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 26. 5. 2019 08:48

Vystup by ma dnes uz netrapil. Ma to zmysel riesit pri mFT kde ma zmysel byt sa za kazde zlepsenie, ale pri FF by som sa uz asi vystupom nezaoberal. Na druhej strane chapem, ze ak chcem prechadzat na novy model tak asi cakam, ze bude lepsie nez stary.

Na druhej strane tie EVF, to je fakt za trest.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ltokar 26. 5. 2019 09:20

No, neviem, ked to ma rusivy banding, tak to by som teda nechcel :)
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 26. 5. 2019 09:40

Neviem, zaujimaju ma Lunakove skusenosti. Obecne sa o tom hovori, ale udajne sa to prilis casto neprejavuje, ale uz som si zvykol na to, ze recenzenti maju cast dost ruzove okuliare. Obecne banding by sa nemal prejavovat na Panasonicoc, cim ale trpi AF a udajne aj Canon to v nejakom update fixol, ale kedze Canon ma zaujima coraz menej, nejak som to prestal riesit. Osobne by toto pre mna asi problem nebol.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Obšák 26. 5. 2019 21:09

Já jsem si nedávno přečetl recenzi Nikonu Z6 na stránkách Fotolabu a jde tam vidět, že banding se začíná objevovat už při zesvětlení o 3EV. Tohle je pro mě největší mínus Nikonů Z6 a Z7. Pak mě vadí problematické paralelní používání objektivů Z a G při focení ze stativu. Kdyby udělal Nikon svoje Ztka o pár milimetrů vyšší a bajonet by byl dál od spodku, tenhle problém by neexistoval. Dál mě nepotěšila pouze jedna karta a to XQD. Hledáček má hezkou velikost, rozlišením by mi asi stačil, nicméně pohled přes OVF hledáček zrcadlovek typu D800 je prostě lepší, reálný, při zářivkovém nebo led osvětlení nic nebliká, jak zmiňoval Petr a jak jsem sám viděl na prodejně. Vychytávky typu zobrazení histogramu v hledáčku mě nechávají úplně chladným, stejně bych to nepoužíval, v hledáčku chci vidět především to, co fotím.
Když to shrnu: kdybych neměl občas problém s přesností ostření u své fototechniky Nikon (ff,bf), tak bych nějaké nahrazování za bezzrcadlovku v tuto chvíli vůbec neřešil. Neměl bych žádný důvod.
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 26. 5. 2019 21:31

Problém s FF/BF u D800/D750/D7100 reálně existoval, ale i tam byl řešitelný, u D500/D850 ho mám v teoretické rovině. Na druhou stranu, co jsem zkoušel, tak AF-C bylo z Z7 reálně horší a 300/4 PF byl viditelně pomalejší. Teď po updatu fw jsem to ale neměl čas zkusit, třeba už je to lepší.

Banding jsem měl u D7100.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 26. 5. 2019 22:02

Obšák píše:Tohle je pro mě největší mínus Nikonů Z6 a Z7.
Vy Nikoňáci máte v bezzrkadlovkami fest problémy .. ktoré foťáky iných značiek nemajú :oops:

Väčšina Nikoňákov si spočiatku vyberala Fuji
(Olympusy/Panasonicy nemali PDAF, Canon mal slabý DR, na Sony neboli sklá)
=> ale FujiFilm mal ako jediný z vteddajších výrobcov bezzrkadloviek problém s ostrením v horších podmienkach
(čo nevadilo tým, čo prechádzali z Canonu, lebo aj Canon v tomto zaostával)

Problém s ostrením FujiFilm priebežne riešil a teraz by už mal byť na úrovni ostatných.
No Nikonistom na tom už nezáleží, lebo Nikon im vydal foťák s väčším snímačom, tak ich záujem je teraz inde.
=> a nastalo presne to isté: Nikony s prvým firmwarom zaostávali za konkurenciou v low-light ostrení

No a keď na zlepšenie ostrenia vydali firmware, tak sa ukazuje, že aj v iných parametroch zaostáva :-|

-- 26. 5. 2019 22:02 --

Obšák píše:pohled přes OVF hledáček zrcadlovek typu D800 je prostě lepší, reálný, při zářivkovém nebo led osvětlení nic nebliká
Ani u Olympusu nič nebliká .. mám doma aj LED aj žiarivkové svetlo, tak som si to práve skúsil.
Sony má tiež "Anti-flicker shooting", takže ani im to tak očividne nebliká.

Nový EM1X by mal dokonca aj odstraňovať pruhy, ktoré pri tom osvetlení vznikajú pri fotení s elektronickou uzávierkou:
Anti-Flicker Shooting and Flicker Scan: With anti-flicker shooting, the camera detects the flicker frequency of artificial light sources, including fluorescent lighting and activates the shutter at peak brightness to eliminate uneven exposures and coloring between sequential frames. Flicker scan suppresses striped patterns that can occur when using Silent Mode (electronic shutter) and when shooting movies, so that users can fine tune the shutter speed.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 26. 5. 2019 22:40

K bandingu vyšel pěkný článek: https://photographylife.com/the-reality ... ing-issues
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 26. 5. 2019 22:54

Vcera jsem si jel vyfotit Mlecnou drahu a nejakou tu nocni krajinu s oblohou. Teda reknu vam, tak deprimujici foceni jsem dlouho nezazil. Ktereho chuje napadlo nedat na objektiv (24-70/4 a 50/1.8 S) stupnici zaostrene vzdalenosti? V hledacku krom mraku sumu neni videt vubec nic, ostrit podle nej vubec nelze, zobrazuje se jakasi pomocna stupnice, ale ta je uplne k nicemu, protoze ani ta neukazuje, jak daleko je presne zaostreno. Takze v praxi to vypada tak, ze si na te stupnici velmi hrubym odhadem natocite prstenec objektivu nekam blizko k nekonecnu, udelate fotku. Zkontrolujete, ze neni zaostreno presne a tak zase o kousek posunete stupnici a zase udelate experimentalni fotku. Opet zkontrolujete, zjistite, ze je stale ostrost mimo, takze cely proes opakujete dal a dal, az mate chut se na to uplne vykaslat. Nakonec jsem radsi pres redukci nasadil Samyanga a v klidu si na prvni pokus natocil zaostreno na hvezdy :roll:
Obrázek

Tady cvak z 50/1.8 S na plnou diru:
Obrázek

Jinak dnes jsem fotil v Sosnovy motorky a to je proste utrpeni. Nejen ze je skutecne presne zaostrena pouze tak 1 fotka z 20 v serii (AF-C, dyn. oblast), ale to otresny zasekavani obrazu v EVF, to je na pest.
Obrázek

-- 26. 5. 2019 23:00 --

Dolgor píše:K bandingu vyšel pěkný článek: https://photographylife.com/the-reality ... ing-issues


Z7 trpi bandingem - No a? Divej, i jine fotoaparaty trpi na banding!

Tak presne v tomto duchu se nese cely clanek, tedy jeden epicky argumentacni faul. Co na tom ma byt pekneho?
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 27. 5. 2019 04:38

PL: mas v Z7 nahrany uz novy FW 2.0 ? Ten v AF-C pridava AF preostrovanie v rychlom seriovom snimani.
landov
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků