Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Flor.cz 16. 10. 2018 16:03

Radek71 píše:Sice vime, ze je to portret a ze ta jedna velka vec vpredu ma byt v ostrosti a zbytek ne, nevime kde ta vec konci a zacina, vlastne ten system co to pocita vubec nevi co na fotce je, takze to asi nepujde udelat nikdy. Treba visici tenka nausnice a na ni odlesk.


Ale jasně že to mobil ví. Teda aspoň ty dražší, co mají dual cameru. Funguje to úplně stejně jako oči. Mobil má dva foťáky, vzdálené od sebe pár cm. Vyfotí se zároveň dvě fotky, které jsou oproti sobě trochu posunuté. A z toho posunu se spočítá vzdálenost jednotlivých pixelů od čipu. Problém to má akorát s jemnými detaily jako jsou vlasy. Po zmenšení to ale skoro není poznat. Tady je ukázka z Iphone XS, simulace f1,4 https://flic.kr/p/2apSyQF
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavelmeli 16. 10. 2018 16:21

Tady je ukázka z Iphone XS, simulace f1,4 https://flic.kr/p/2apSyQF
To je z nejnovějšího jablíčka za 30-40k ??? Proto odmítám fotit (spíše dělat obrázky) mobilem...
P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 16. 10. 2018 16:33

Dual cameru už dneska mají telefony cca od 5 tisíc výš. Fotka z Huawei P20 Lite - https://flic.kr/p/232Wb1Y Zrovna teď o víkendu jsem si prohlížel fotky z P20 Lite na velkém monitoru. Defaultní JPEG výstup vypadá jak olejomabla, místo trávy jsou barevné fleky. Když se fotí do RAWu, tak kvalitativně jsou ty fotky na úrovni kompaktu.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 16. 10. 2018 16:40

Dalsi perla
Obrázek
:D
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 16. 10. 2018 16:41

Radek71 píše:Tak jestli nam rikas, ze rucni praci, lze nahradit fotku, ktera ji ma prirozene od objektivu, tak jasne, jde treba ...
To je len "úvod" :potichu

Naznačujem, že "efekt trošku menšej HO" sa dnes dá docieliť pomerne úspešne aj s minimálnou námahou/skúsenosťami.
Predtým som to skúšal pomocou layerov, no bola to fakt otročina a výsledok za to aj tak nestál.
(robil som to síce v paint.net a nie v photoshope, ale nemyslím si, že by to tam bolo inak)

Teda že už len samotná kúpa nejakého vhodného špecializovaného programu
=> dokáže v prípade nutnosti (*) nahradiť trošku menšiu HO väčšieho snímača (alebo svetelnejšieho skla)

(*) toto slovíčko je podstatné .. lebo od toho, ako často je to NUTNÉ riešiť (dodatočne) .. závisí potreba to vôbec riešiť
A keď už to treba: tak či je skutočne nutné znášať nevýhody väčšieho snímača <> alebo či nie je vhodnejší ten SW
Či to náhodou nevyjde rádovo lacnejšie a navyše s lepšími výsledkami,
(keďže prínos SW nie je obmedzený na rozdiel od prínosu väčšieho snímača, alebo na rozdiel od prínosu RAW oproti JPG)

No ale - ako som naznačil - dá sa to aj inak:
1) softwarový postprocessing nie je jediný čím sa dá dosiahnuť máznutejšie pozadie - exituje aj "pre-rocessing"
=> zvoliť vhodnejšiu kompozíciu, teda nafotiť to tak aby to už pri fotení bolo pozadie viac oddelené
2) aj samotné "rozmazanie pozadia" sa dá nahradiť niečím iným :-]
Naposledy upravil Ganec dne 16. 10. 2018 16:45, celkově upraveno 1
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavelmeli 16. 10. 2018 16:44

mám A1 Xiaomi za 4,7K a taky má dvě čočky a ani nevím jestli to umi Raw. Zrovna dnes jsem kvůli odečtu, cvaknul vodoměr na zahradě a podle mě je to maximum, k čemu je foťák v mobilu dobrej :) Ale zase faktem je, že většina lidí to má jako hlavní fotítko, takže proč ne ať si fotí každý čím chce.

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 16. 10. 2018 17:06

Tak som sa dozvedel novu vec .. vieme oddelit pozadie vhodnou kompoziciou. Vsetci to robia zle a kupuju jak blbi drahe svetelne skla.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 16. 10. 2018 17:57

Ganec píše:"hmm" znamená vtípek, nad ktorým sa treba zamyslieť

:love: Po prostu ja kocham cię! :love:

aj samotné "rozmazanie pozadia" sa dá nahradiť niečím iným

Třeba ho vybarvit na růžovo?

nedáva to zmysel:
- že má menší snímač a EVF si musel vedieť už predtým
=> keďže si ale o ňom uvažoval, tak toto nemohol byť neprekonateľný problém
- no a "ten AF" (*) .. máš nejaký rukolapný dôkaz, že na to čo chceš fotiť nestačí?
=> vyskúšal si si ho vôbec?

Se moc omlouvám, že jsem zase napsal něco tak složitého na pochopení.
Takže asi takto.
Mi to smysl dává.
Že má menší snímač a EVF jsem věděl už předtím, jen nevím před čím? Ale jo, vlastně jsem to věděl už předtím něčim. Hlavně nechápu, co ten tvůj argument má znamenat.
Dlouho jsem zvažoval a přehodnocoval, bylo více variant a každá měla nějaké plusy a mínusy, některé byly větší, jiné menší, to už tak chodí no a ve výsledku jejich adicemi a substrakcemi jsem došel k nějakému rozhodnutí. Je to divné? Furt to nedává smysl? A ty jmenované věci pro mne měly výraznou důležitost.
Nepřekonatelný problém to samozřejmě nebyl v té fázi, kdy jsem to rozhodování a porovnávaní začal, nebyl ani na konci, ale prostě jsem si vybral to, co vyhrávalo. Divné?
Nemám žádný důkaz a klidně ti i sdělím, že na to mé focení jsem vůbec nemusel upgradovat, tělo teda rozhodně ne. Ale chtěl jsem si udělat radost, to se může ne?
Ale moc nechápu, proč se zde bavit o mé výbavě a hlavně proč mé zkušenosti či to, jak to či ono potřebuji a využiji zobecňovat do výhod jednotlivých systému.
Naposledy upravil chvd dne 16. 10. 2018 18:23, celkově upraveno 1
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 16. 10. 2018 18:12

No, kedze den este neskoncil, dame si este daky zakusok z Gancovych "mudier", ked uz sa takto rozbehol

Ganec píše:Počas diskusií o zrkadlovkách a bezzrkadlovkách som si všimol, že mnohí zrkadlovkári odporúčajú (a sami majú nastavený) ako minimálny expozičný čas 1/160 sekundy a odôvodňujú to rozmazaním kvôli pohybu foteného. Ja ale bežne fotievam s časmi 1/60 sekundy a stačieva to.
Je samozrejme pravda, že na 1/160 sa rozmazanie pohybom prejaví menej často ako u 1/60 sekundy, ale je toto nastavenie naozaj nutné?


Ganec píše:kvôli dosiahnutiu ostrých záberov u DSLR býva občas nutný citeľne kratší čas ako u bezzrkadloviek.Pri použití stabilizovaných objektívov ten “bezpečný” čas môže byť dokonca ešte kratší.


-- 16. 10. 2018 19:25 --

chvd: nezvolil si m4/3 Olympus, tak teraz trp :D
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 16. 10. 2018 18:28

Tak já myslím, že mazání pozadí v mobilech je pro lidi, co to prostě chtějí, protože slyšeli, že je to cool. A pro tyhle lidi je to dostatečný.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 16. 10. 2018 18:56

Flor.cz píše:
Radek71 píše:Sice vime, ze je to portret a ze ta jedna velka vec vpredu ma byt v ostrosti a zbytek ne, nevime kde ta vec konci a zacina, vlastne ten system co to pocita vubec nevi co na fotce je, takze to asi nepujde udelat nikdy. Treba visici tenka nausnice a na ni odlesk.


Ale jasně že to mobil ví. Teda aspoň ty dražší, co mají dual cameru. Funguje to úplně stejně jako oči. Mobil má dva foťáky, vzdálené od sebe pár cm. Vyfotí se zároveň dvě fotky, které jsou oproti sobě trochu posunuté. A z toho posunu se spočítá vzdálenost jednotlivých pixelů od čipu. Problém to má akorát s jemnými detaily jako jsou vlasy. Po zmenšení to ale skoro není poznat. Tady je ukázka z Iphone XS, simulace f1,4 https://flic.kr/p/2apSyQF


Samozrejme ze to neumi, ja mam tri kamery vcetne 40MP monochromu, takze timto deficitem netrpim a presto si to myslim. Jedna fotka kde to vyslo neni zajimava, nekde bude miliarda, kde to nevyslo. A vite jak se pozna takovej malej podvudek? Ze se foti klasicky portret s klasickym pozadim a to tak, ze nikde neubiha hloubka ostrosti, ale je tam skok. Ono pak staci jedno svetle okno v krovi a je po parade. A ubihajici ostrost. To jsem snad jeste nevidel ani jako pokus. Ale mozna se to castecne uz naucili. Vyfotte mi podzimni list mezi ostatnima listama a podivame se jak nam ta ostrost utika. Podle me to umi jenom laboratorni potret a to je jeste s uvozovkama.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 16. 10. 2018 19:41

Představa, že nějakým algoritmem nahradíte precizní optiku, je dost optimistická, představte si takový algoritmus matematicky. Občas jsem si s nějakým takovým SW hrál, IPhone XS mne nezaujal, to spíše něco jako toto:

https://www.alienskin.com/tutorial/bokeh/

nicméně takový ten Zeiss efekt jsem s tím ani náhodou nedosáhl ani jsem se k němu nepřiblížil.

Třeba tohle:

https://www.flickr.com/photos/carlzeiss ... 147839786/
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod ltokar 16. 10. 2018 19:55

Vitam ta zpatky :D
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 16. 10. 2018 20:06

To byla reakce na Radka71, toho křiváka ignoruji :-)-
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod wikxzen 16. 10. 2018 20:14

Mě portrétní režim na iPhone hlavně zdržuje, psa s tím nevyfotíš, kočka uteče hned, holka se nervozně kroutí jak mi to trvá, šestiletá sestřenka je mix psa a kočky a tak dále... a za horšího světla je to k ničemu. Ale je kůl, když ostatní vidí na zádech telefonu DVĚ OPTIKY! :D
wikxzen
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků