Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 10. 2018 08:22

rodri

Hezký :-)

Příští pondělí máme se Stachem zaplacený seminář, jsem na to zvědav. Třeba se něco urodí :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod ltokar 12. 10. 2018 08:30

Fidko píše:Pri Pro-Capture mode bude ten fotak zrat menej ako pri klasickom foteni, preroze zapisuje len do buffera, ale nie na kartu. Samozrejme, CPU sa namaka, ale myslim ze prave zapis na kartu zerie celkom dost. Spominam si, ze Petr Bambousek o tom hovoril na jednej “prednaske”. Myslim, ze robil porovnanie ako mu vyzieraju baterku karty s roznou rychlostou zapisu a doporucoval z tohto hladiska kupovat tie najrychlejsie.

Ano, je to tak .. preto mavaju aj mobily problem s vybijanim a vyrobcovia sa snazia (asi aj preto) eliminovat port na microsd

Fidko píše:Pro-Capture (Pre-Capture) je podla mna fajn featura, a nema zmysel tvarit sa, ze je vylozene na prd. Su ludia ktori ju vyuzit vedia a taki ktori ju nepotrebuju. Podobne ako C-AF, alebo vacsi snimac, alebo raw, alebo sudnost ...

Ano.

Fidko píše:Jeden z dovodov preco neznasam debilov ako Ganec je ten, ze rozdeluju ludi na dva tabory. Tam krk na to, ze pemar, alebo FoE by nemali zdaleka tak militantny postoj k CSC a mFT ak by ludia ako Ganec neexistovali.

Nemaju, bavia sa :)

Fidko píše:Na FB je zaujimava diskusia k buducnosti mFT. Jeden pan ktory inak robi slusne fotky a ma top vybavu od Olympusu kvoli limitom snimaca zrusil expediciu do Finska a tiez sa pohadal s Pateikom Stankom, pretoze je vraj popularny nazor, ze s mFT mu sla kvalita fotiek rapidne dole. Pripomente mi ze im mam napisat aby zacali fotit do JPEG a s high-res. https://www.facebook.com/groups/3023495 ... 514387231/

[/quote]
Az sa rozsiria FF bezzrkadla, tak to bude este zretelnejsie. Neviem ale posudit nakolko sa dotkne kvality obrazu osekanie skiel, ako posledny pocin Sony. Na druhej strane, pri tolkych mpix a kdejakom balaste sa to asi strati.

-- 12. 10. 2018 09:30 --

Ganec píše:Ale teraz vážnejšie:
- človek ktorý rok a pol fotí s DSLR je pre teba začiatočník? :eh
=> koľko teda musí fotiť, aby si ho bral ako skúseného? :hm

Niektori aj cely zivot. A ani to nepomoze. Co by nebol problem, ale niektori z nich o tom pisu blogy, ako to nevedia. Uplne vazne :)

-- 12. 10. 2018 09:52 --

Ganec píše:
chvd píše:Šla zde řeč o kombinaci nějakých funkcí a jejich použití předpokládá další věci. Třeba skoro kontinuální ukládání fotek do buffferu a taky tu scénu je třeba nějak sledovat po celou tu dobu.
"ukládání fotek do buffferu" nie je žiaden problém, keďže "buffer" je len časť vyhradenej internej RAM
=> ktorá tam bola a vždy bude
No a táto sa len cyklicky napĺňa/prepisuje (ak by si bol programátor, tak by si vedel že to ani mazať netreba).
=> teda samotné ukladanie snímok do pre-buffra foťák nič navyše "nestojí"
(len potrebu väčšej RAM, ale tá tam je už kvôli samotnému buffru)

Pozeram, ze Ganec uz kafra aj do programovania .. sice nic netusi o konkretnej implementacii, netusi ako funguje ten-onen hw, on ale vie :D
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 12. 10. 2018 09:07

cport píše:Gance: uprimne, tebe bavi byt tady za fackovaciho panaka? Vidis v tom smysl?

Ostatni: vy v tech reakcich vidite smysl?
Kladieš zlú otázku .. ja som sám seba nenazval "Gokot" .. ani som do toho nikoho nenútil :pozor
=> skôr sa pýtaj, čo sú tu za indivíduá, ktoré takého "fackovacieho panáka" potrebujú na to, aby sa necítili menejcenní.

Ja totižto nie som žiaden "fackovací panák": vo väčšine vlastností som som presne taký istý, ako väčšina.
Rozdiel je len v tom, že na rozdiel od iných s väčšinovým názorom, som odtiaľto nezdupkal po prvej urážke s názorom "nemá to tu zmysel, lebo tu sú len samí nadutí 'mačovia čo všetko vedia' a ostatní sú pre nich lamerskí nefotografi".
Sú tu síce aj zakomplexovaní jedinci, ale takí sú všade -> tak nemá význam utekať od toho čo mám rád
(fotenie + zisťovanie ako veci/foťáky fungujú + odhadovanie budúcnosti)

Som proste len bežný človek, ktorý je "nad vodou": dokážem preto ignorovať aj pokusy o urážky, keďže viem, že mi nemôžu ublížiť a nezakladajú sa na realite.
Problém je len v tom, že trollovia toho radi zneužívajú a dokážu zblbnúť aj tých "menej skúsených". Na trollov síce existuje jednoduchá pomoc: ignore list. No tých zneužitých chudákov - ktorí nevidia ako s nimi manipulujú - je mi ľúto :-(
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chvd 12. 10. 2018 09:11

Fidko píše:Pri Pro-Capture mode bude ten fotak zrat menej ako pri klasickom foteni, preroze zapisuje len do buffera, ale nie na kartu. Samozrejme, CPU sa namaka, ale myslim ze prave zapis na kartu zerie celkom dost. Spominam si, ze Petr Bambousek o tom hovoril na jednej “prednaske”. Myslim, ze robil porovnanie ako mu vyzieraju baterku karty s roznou rychlostou zapisu a doporucoval z tohto hladiska kupovat tie najrychlejsie.

Pro-Capture (Pre-Capture) je podla mna fajn featura, a nema zmysel tvarit sa, ze je vylozene na prd. Su ludia ktori ju vyuzit vedia a taki ktori ju nepotrebuju. Podobne ako C-AF, alebo vacsi snimac, alebo raw, alebo sudnost ...

Jeden z dovodov preco neznasam debilov ako Ganec je ten, ze rozdeluju ludi na dva tabory. Tam krk na to, ze pemar, alebo FoE by nemali zdaleka tak militantny postoj k CSC a mFT ak by ludia ako Ganec neexistovali.

Na FB je zaujimava diskusia k buducnosti mFT. Jeden pan ktory inak robi slusne fotky a ma top vybavu od Olympusu kvoli limitom snimaca zrusil expediciu do Finska a tiez sa pohadal s Pateikom Stankom, pretoze je vraj popularny nazor, ze s mFT mu sla kvalita fotiek rapidne dole. Pripomente mi ze im mam napisat aby zacali fotit do JPEG a s high-res. https://www.facebook.com/groups/3023495 ... 514387231/

Ale no tak Fidko :) Přeci focení pomocí pre capture není jen o ukládání dat do bufferu, pokud chceš mít nakonec nějaké fotky, stejně je musíš uložit jednou na tu kartu. Já přeci původně psal (dotazoval se na "spotřebu")o focení pomocí pre capture a snímání frekvencí 60sn/sec. Měl jsem na mysli reálné focení ne nějaké teoretické úvahy o tom, kolik která operace přístroje sežere proudu na různých systémech, tuhle úchylnost sem vnesl až pan Ganec :) A když tedy budeš fotit pomocí pre-capure a 60sn/sec, tak to obnáší nějaký styl práce/činnosti, víceméně foťák bude rel. dlouze zapnutý tedy bde mít zapnutý i, jak jsem již několikrát napsal buď hledáček(asi spíše) nebo zadní display. Takže ještě jednou měl jsem na mysli tu práci při použití oněch funkcí nikoliv energetickou náročnost jednotlivých operaci foťáku.
Mmch není trochu nemocné snažit se o normální diskuzi (v tomto vlákně) s panem Gancem? Podle mne jo a tak se tím řídím, když píši.

Pre capture ucite neni uplne na prd, ale to je snad samozrejme:)

Tak lidi si své názory a postoje vytvářejí na základě působení okolí a následného vyhodnocení vjemů. Je tak otázkou každého jak moc ho to či ono nebo ten či onen ovlivní. Nikdo vůči tomu nejsme imunní, na stranu druhou asi není nejlepší argument třeba, že jsem zmlátil souseda, protože on zmlátil někoho jinýho.
No a jestli Ganec rozděluje lidi na dva tábory, tak pak mám radši Gance než ty rozdělené lidi už za to, že mi ukazuje, jací ti lidé jsou jednoduše manipulovatelní. Ale myslím, že naštěstí Ganec takovou moc nemá, maximálně má tu moc ukázat, jací jsme, tedy někteří. Vždyť ono je přeci fuk, jestli je to DSLR vs MILC nebo ODS vs CSSD nebo cukr vs tuky, ne? Takže ne, on nás nerozděluje, jen ukazuje, jací jsme.

-- 12. 10. 2018 10:16 --

Ganec píše:Na trollov síce existuje jednoduchá pomoc: ignore list.

Pane Vy jste "šílený" :D
No ale to by se ten ignore list musel používat méně extravagantním způsobem než že tam někoho dám a pak stejně podrobně sleduji, co píše :)))))
Prosím tě, kdo přesně je ten troll? Resp. jaké přesně jsou ukazatele, na základě jejichž vyhodnocení lze seznat, že ten či onen je troll?

Ganec píše:Ja totižto nie som žiaden "fackovací panák": vo väčšine vlastností som som presne taký istý, ako väčšina.

To si v tomhle souvětí dost odporuješ nemyslíš?

som odtiaľto nezdupkal po prvej urážke s názoro

No ale to díky tomu, že ti nevadí ta role fackovacího panáka, protože kdyby jsi reagoval adekvátně(v reálu by sis asi taky nenechal od souseda kopnout každé ráno do hlavy ne?), tak tě v oné době zabanují a vyhodí, protože takhle naše společnost funguje. Na netu je to vidět lépe díky jednodušší možnosti hrát si na boha aneb v reálu to chce už mít větší koule třeba na to, aby si reálně zakázal třeba vstup někomu do tebou pronajaté dejme tomu restaurace. Takže by tě odsud vyhodili a ty by ses buď vracel nebo ne. Pokud by ses už nechal "fackovat", tak bys možná mohl zůstat, pokud ne, byl bys znovu odejit.
Naposledy upravil chvd dne 12. 10. 2018 09:33, celkově upraveno 3
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 10. 2018 09:23

No ja som to bral tak, ze PrePro capture je len o zapisovani a mazani z bufferu. 60 snimkov za sekundu je ina funkcia. Co som chcel povedat je, ze ProPro capture zere baterku menej nez realne cvakanie. Pochopitelne ju ale vyziera viac nez ked fotak enrobi nic.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chvd 12. 10. 2018 09:30

Jasně Fidko.
Chápu, že jsi to tak bral a i proto jsem ti napsal, o čem jsem psal původně já.
Tak a teď už to teda víme :)
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 12. 10. 2018 09:36

Ganec:
" No tých zneužitých chudákov - ktorí nevidia ako s nimi manipulujú - je mi ľúto"

To ozaj nemusí, väčšina veľmi jasne rozoznáva metodiku Tvojej manipulácie. Na základe vedomostí a skúseností, ktoré nezískali z Gancoviek.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 12. 10. 2018 09:51

chvd píše:Přeci focení pomocí pre capture není jen o ukládání dat do bufferu, pokud chceš mít nakonec nějaké fotky, stejně je musíš uložit jednou na tu kartu. Já přeci původně psal (dotazoval se na "spotřebu")o focení pomocí pre capture a snímání frekvencí 60sn/sec. Měl jsem na mysli reálné focení ne nějaké teoretické úvahy o tom, kolik která operace přístroje sežere proudu na různých systémech, tuhle úchylnost sem vnesl až pan Ganec :) A když tedy budeš fotit pomocí pre-capure a 60sn/sec, tak to obnáší nějaký styl práce/činnosti, víceméně foťák bude rel. dlouze zapnutý tedy bde mít zapnutý i, jak jsem již několikrát napsal buď hledáček(asi spíše) nebo zadní display. Takže ještě jednou měl jsem na mysli tu práci při použití oněch funkcí nikoliv energetickou náročnost jednotlivých operaci foťáku.
Skús nafotiť niečo takéto so zrkadlovkou:
Obrázek

Keby si mal mať po celý čas zaostrené, tak aj DSLR bude spotrebovávať energiu na ostrenie/stabilizáciu a iné procesy.
Ďalšia vec je, že kým to raz stihneš, tak s ňou určite nafotíš ešte kvantum balastu keď sa vták len trošku pohne a neodletí.
(vtedy bude foťák bude míňať energiu ukladaním zbytočných fotiek na kartu)
No a okrem toho nemáš istotu, že to naozaj stihneš .. alebo kedy vôbec zareaguješ.

Celý tento dej sa totižto odohral za pol sekundy a podľa reakčných testov má človek reakčný čas približne štvrť sekundy.
(raz sme tu skúšali takú jednu webovú flashovku ktorá to merala a približne toľko to vychádzalo)
Naposledy upravil Ganec dne 12. 10. 2018 10:04, celkově upraveno 1
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 12. 10. 2018 10:01

Len technicka poznamka , ci dve

1) pre capture mode nie je ziaden technicky problem implementovat v zrkadlovke, cize tu vobec nejde o to, ci bezzrkadlovka, alebo nie, ale ci precapture mod ano, alebo nie.

2) precapture mod jaksik nedokaze riesit ostrenie, takze je to pouzitelne len pri fixnom zaostreni, co je pravdepodobne dovod, preco to profi fotaky normalne nemavaju, len geekovske krabicky, co inak znamena, ze pokial ti vtak odlieta smerom od objektivu a zaroven je pouzity objektiv, ktory v danej rovine zaostrenia ma dof malu, tak nenafotis nic pouzitelne, na rozdiel od profi zrkadlovky . Dohladas to na nete. Tie fotky :)
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 12. 10. 2018 10:01

Z tej série sa dá niečo označiť za fotograficky a kvalitatívne podarené ? (ak nepočítam zaostrený kábel) A ak si chcel natočiť video, tak si sa ale zbytočne škrabal pravou rukou za ľavé ucho :)
Naposledy upravil FXE1 dne 12. 10. 2018 10:04, celkově upraveno 1
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ltokar 12. 10. 2018 10:03

Ono v podstate je procapture mod pre tych, co nechapu, ze za polovicu penazi mozu kupit o rad vykonnejsi stroj s videom, tak sa vytesuju s tym, ze touto funkciou to zrkadlam natreli, pricom ich stale míňa to o fotke :) Tym Olympus dobre zamieril na geekov, ktorym fotka nic nehovori, ale maju dost penazi a malo rozumu.

-- 12. 10. 2018 11:07 --

Inak v podstate tieto technologie smeruju k tomu, ze clovek prestane mat radost z podareneho zaberu a v kombinacii s FB nebude ani zalezat na kvalite, ktoru tam nebude vidno. Miesto toho bude mat haldy cvakov z draheho pristroja, pricom na toto sa da v pohode pouzit video, postaci aj GoPro Hero krabicka za asi 200e, alebo teda lepsi objektiv s Panasonicom. A pre veci typu sip skrz balon vody, to sa dalo riesit pred 10 rokmi za 200e Casiom, alebo aj dnes niecim podobnym, co ma podstatne viac FPS a za menej penazi.

-- 12. 10. 2018 11:09 --

Stale teda nevidim peknu , dobru fotku (z tohto) a hlavne nic od Ganca. Nemam nic proti procapture, rad by som videl ale pana teoretika, ako doda nieco zaujimave , nafotene vlastnorucne. Ked uz teda minule prehlasil, ze co ma kto nieco hovorit a teoretizovat, ked to nedrzal v pracke :)
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 10. 2018 10:26

No Go Pro naozaj neurobi 60 snimkov za sekundu v 20Mpix.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FXE1 12. 10. 2018 10:28

Bence, si na svoju wild life fotku roka počkal 71 dní, v diere pod úrovňou zeme. Maďar, to má
za to, že nevie slovensky, nečíta Gancovky.....

-- 12. 10. 2018 11:30 --

Fidko píše:No Go Pro naozaj neurobi 60 snimkov za sekundu v 20Mpix.

G9, ostrenie v USA poriešené, spínač na objektíve :)
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ltokar 12. 10. 2018 10:34

Fidko: ok 4K nie je 20mpix :D, v tomto kontexte ale asi kvalita velmi rozdielna nebude, ci uz tento Olympus ma elektronicky global shutter ? A pozeram, ze uz mobily maju 120fps tusim snad vo fullHD, co na kratke video bude mat na FB asi 10x vacsi uspech a bude to aj radovo mensie.

-- 12. 10. 2018 11:35 --

FXE1: :D
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 12. 10. 2018 10:36

Aby som to tak akosi prirovnal k realite, Na mojom bajku podľa reklamy a pressreleasov zmáknem to isté ako Sagan v pohode, a de facto každý.
V realite...
bob222
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků