Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Radek71 17. 11. 2012 21:39

Na to jestli bezzrcatka uspeji, nebude mit vliv AF-C ani dalsi veci co vyuzivaji zkuseni useri. Pro naprostou vetsinu fotografu ma APS-C za 25 000 Kč tolik funkcí jako má Excell (kdyby se centralizovala data z elektroniky fotaku, tak by se asi zjistilo ze AE a AF 89% fotografu nikdy v zivote nepreplo, stejne jako ze tela svou v 50% verne jenom jednomu objektivu) a ten rozhodovací proces nebude kalkulace na zaklade vysledku mereni AF-C. Kdyby do bezzracatek zasahly svymi modely pred 2 lety C/N a zaroven omezili klasiku, tak dneska segment C 1100D - 60D nexistuje i kdyby ho naopak treba Sony s Pentaxem delali. Jenomze APS s zrcatkem porad vydelava, takze si slepici co nese zlaty vejce nebude nikdo podrezavat... Tam to zkousi Oly/Pan/Sam a maj uspech (dokud nepripluje bitevni eskadra C/N).
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 17. 11. 2012 21:52

No tak jako pozor, ne kazdy, kdo si koupi entry DSLR si ji kupuje s nulovyma zkusenostma a schopnostma obecne (ne kazdy ma penize na profi telo za 50k, ja take zacinal s D50 Nikonem a jak jsem byl za jeho AF-C nakonec rad, byt jsem ho prvnich nekolik mesicu nevyuzil).
Stale je tu proste ten fakt, ze DSLR mi moznost rychleho AF-C nabizi, zatimco mirrorless nikoliv. To, jestli to nekdo u DSLR vyuzije ci nevyuzije je jine tema.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oldbas 17. 11. 2012 22:05

Zajímalo by mě ostření např. při reportáži(namířím někam a zmáčknu spoušť). Ale i ostření pohybujících se lidí psů, aut. A to hlavně při pohybu ke mě na 10-100metrů.
Pety: objektivy typu canon c70-200/4, c15-85. A jejich ekvivalenty pro micro4/3
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 17. 11. 2012 22:18

tady máš nějaké vidéjo s demonstrací ostření OM-D https://www.youtube.com/watch?v=u6PU5PSQX4o
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 17. 11. 2012 22:30

Ad video: bacha na to, při 9 fps AF-C nefunguje (ačkoli to foťák nijak nedá najevo, ehm). A pak, hloubka ostrosti je na fotkách z testu tak velká, že je skoro zázrak, že i přesto jsou některé zaostřené úplně mimo :)
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 17. 11. 2012 22:42

oldbas, ostrenie na pohyblivé veci merajú napríklad v tomto PDF: DOSSIER TECHNIQUE - Fnac {reflex_2012.pdf}
- bezzrkadlovky (bez fázového ostrenia) zaostrujú síce pomaly, ale presne (okrem Pentax Q)
- najlepšie (z fázovým ostrením) dopadli Nikon 1, D700 a 7D (najhoršie boli 60D a A77)

Na to, že u DSLR sa používali len tie najlepšie teleobjektívy nedopadly bežné modely až tak moc lepšie ako bezzrkadlovky bez fázového zaostrenia...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oldbas 17. 11. 2012 22:57

Tak ostření mě nepřesvědčilo. Představuji si ostření na úrovni řady 1D, nebo D300s.
Ale jinak to má před sebou určitě obrovskou budoucnost. Podle mě do 6let tyhle hračky smetou s povrchu zemského všechny low-end DLSR. Nikon bude pokračovat řadou D400, Canon 8D a oba budou dále budovat FF. Nic jako 600D a D3200 nebude.
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rodri 18. 11. 2012 00:01

Jak můžete posuzovat AF u OMDéčka podle nějakýho videa, když ani nevíte jak byl foťák nastavenej. Nevíte, jaká byla vybraná AF oblast, jak velkej byl nastavenej ostřící bod, jak byla nastavená spoušť, potvrzení zaostření atd. Foťák mohl klidně ostřit na silnici. Mám vyzkoušeno, že s Pan 100-300 na plnou díru stačí na C-AF doostřovat auto jedoucí stovkou přímo proti mně na serii 4sn/s až do doby, kdy se mi auto nevejde ho hledáčku. Na S-AF je při tý samý rychlosti ostrá každá fotka. Pravda, zkoušel jsem to za dobrýho světla, ale podle zahraničních diskuzí je zase Pan na C-AF daleko horší než mZD. To vyzkouším ale až po příští rok. Na S-AF je ale Pan 100-300 velice dobrej, zaostření je prakticky okamžitý a velice přesný, o mZD 12-60 nebo 45/1.8 ani nemluvě.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 18. 11. 2012 00:04

kozakm píše:A pak, hloubka ostrosti je na fotkách z testu tak velká, že je skoro zázrak, že i přesto jsou některé zaostřené úplně mimo :)


Moje rec. Az bude umet mirrorless neco takoveho, tak teprve smeknu:

Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 18. 11. 2012 00:15

Na to stačí len svetelný objektív, nastaviť manuálne ostrenie a skúšať (snažiť sa v pravej chvíli cvaknúť): raz to určite vyjde...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 18. 11. 2012 00:36

Ganec: taky moznost, ale to muzes s libovolnym fotakem, co umi MF a ma "nulovou" prodlevu spouste. Radeji se ale spolehnu na techniku, ktera mi zaostri psa po CELOU dobu jeho behu (a hratek s ostatnimi psy), nez na stesti.

Take je treba zminit, ze naroky na rychlost AF jsou tim vetsi, cim je objekt mensi a tim padem i bliz. Proto fotka pudla vyplnujici temer cely zaber.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 18. 11. 2012 09:02

rodri: jak by si podle tvých zkušeností poradil s běžícím psem OM-D třeba s mZuikem 45/1,8 ? Je možné že v AF-C by měl horší výsledek než v AF-S ?
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 18. 11. 2012 09:54

Ukázka od Petra Luňáka je přesně to, co mě zajímá. Nevěřím tomu, že to tyhle hračky dokážou.
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 18. 11. 2012 10:01

A teď si představte, že kdysi neexistoval vůbec žádný autofokus a přesto se fotilo, i sportovní reportáže.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod oldbas 18. 11. 2012 10:18

To je svatá pravda. Ale dneska existují a proto nevidím jediný důvod se tím omezovat.
Spousty kvalitních fotografií nebylo možné donedávna vůbec pořídit. A kvalitní autofokus je jeden důvod.
Ale viděl jsem spousty kvalitních sportovních fotografií pořízené na film a ostřeny ručně. Autoři přiznávají, že jejich vznik byla do značné míry náhoda, ale vznikly.
Je to možná náhoda, nebo moje smůla, ale většina mých fotografií pododné těm od Petra Luňáka, které by se mi líbily jsou zaostřeny špatně. Je to obrovský nedostatek 450D a u mirrorlessů mám stejný pocit.
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků