Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Allien driver 4. 12. 2018 14:00

flor.cz presne tak, mnohí zabúdajú, že NAS je file server s istením proti strate dát, ale len v tom prípade, že nevyhorí či už sám alebo pri požiari. Základný princíp zálohovania je zálohovať na tri samostatné úložišťa a ešte každé lokalizované na inom mieste (min. v inej miestnosti). Toto NAS nespĺňa.
Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 4. 12. 2018 14:24

Na obranu NAS bych ale uvedl, že je možno nastavit, že na NAS běží třeba program Dropbox a potom jsou data automaticky zálohována na Dropboxu a současně jsou třeba v na dvou discích toho NASu.

Pokud někdo chce mít data ještě více zálohovaná, může mít jiný NAS na jiném fyzickém místě, a ten mít taky propojený na Dropbox. Všechny data, která nahrajete na ten NAS se potom postupně zálohují jednak někde v cloudu a jednak na všechny připojené NAS nebo počítače.

Asi to nemusí být je Dropbox, ale zkušenosti mám s ním, tak mluvím o něm.

Samozřejmě se může stát, že padne světový internet, ale ty lokální kopie má člověk pořád u sebe.

Pokud je někdo úplně hodně opatrný, tak jeden z těch přístrojů bude mít vypnutý a jednou týdně ho zapne, aby se synchronizoval. A to jen po předchozím ověření, že nějaká vyšší moc fyzicky nevymazala soubory na cloudu.

Pro účely zálohy fotek a RAWů bych tohle viděl jako poměrně bezpečné řešení.

A proč NAS a ne počítač ?

Asi může dobře sloužit i počítač, ale přijde mi, že z hlediska čistě úložiště s nějakým RAIDem je NAS jednodušší a lepší řešení, je to všechno připravené i na výměnu disku při jeho havárii, konfigurace přes webové rozhraní mi přišla poměrně jednoduchá a pochopitelná atd. Jsou i NASy, kde můžeš mít složitější disková pole, než v levném počítači.

Navíc je to docela kompaktní přístroj, který můžeš strčit do komory apod.

Počítač toho samozřejmně zvládne víc, ale pokud se jedná jen o zálohu, tak je to možná zbytečné.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 4. 12. 2018 14:32

V době, kdy mi ten NAS shořel, jsme měl období nedůvěry ke cloudu. Aktuálně už neřeším, jestli se na moje fotky někdo dostane nebo ne, nic extra soukromého v nich nemám.

Spíše řeším, jak ze zrcadlovky případně bezzrcadlovky dostanu data ven, SnapBridge nepodporuje RAW a WT-7 je drahý, velký a těžký krám, a s D5 stíhal tak tak, nebo spíše SD muselo čekat.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Radek71 4. 12. 2018 15:30

Vy me jako pisete veci, ktery jsou jakoze semanticky dobre, ale uplne se to miji.
A) Mam dva NASy, kdyz mi jeden vyhori, tak mi to "nevadi". BlackArmor 2 šachty a QNAP 4 šachtovej. Toto jsem nikdy nechtel resit, stejne jako jsem mel z NAS automatickej backup na Amazon (archivace) a vim moc dobre jaky je rozdil mezi zalohovanim a archivaci. Jiz pred valkou jsem se o tom bavil s okresnim hejtmanem.
B) Mam EIZO v malem rozliseni (neco pod 1900) na kterem upravuju fotky 10 let a pak mam NTB s LCD ktery ma 2x lepsi rozliseni (4K) nez to EIZO, barvy od oka lepsi a uz v nahledech vidim vsechno co potrebuju, samozrejme, ze muzu uplne vsechno delat na tomto LCD, i kdybych byl prvni nejlepsi fotograf jako Ganec, tak bych nebyl omezenej kvalitou toho LCD, mozna velikosti, kdyz od toho sedim dale, protoze mam mezi NTB a mnou talir s kuretem na kari.
C) Procesor mam i7 nevim kolik ale v desktopu o moc lepsi nekoupim, RAM mam 2x tolik nez v soucasnem desktopu a GPU mam asi 3x vykonejsi - co to je za predikci, ze "nebudou narovno s dektopom". Samozrejme by se asi dalo poskladat v desktopu neco levneji, ale to byl mel desktopy dva.
D) Vsimete si, ze me neradite, pouze strilite nejaky moudra typu "homeoffice je vyhodny, protoze nemusis jezdit pres tu ucpanou jizni spojku", ja shanim neco jako psal Melancholický Trol 4. 12. 2018 10:22 - nekdo kdo to doopravdy pouziva popise jak to ma udelane. Ne jenom vykrik "mel jsi si koupit externi disk". To od MT jsem si s zajmem precetl, jako priklad uplne presny, akorat se to tyka trochu neceho jinyho, ale mu message "vyser se na to", tu beru. Mnozstvi energie na "odladeni" se asi nevyplati.
Na druhou stranu, obcas taky takto odpovidam, nekdo se slozite pta na neco, na co nemuze dostat odpoved, tak mu napisu kratce co si o tom myslim, takze OK, mam srdce na dlani.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 4. 12. 2018 15:55

b) a c) jsou technický analfabetismus, pokud k tomu přistupuješ takhle, tak je ztráta času ti něco radit. To není útok nebo urážka, jen konstatování.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 4. 12. 2018 16:25

Souhlas s Pemarem. Dneska jsou stolní monitory a obzlvášť EIZA úplně někde jinde. S tím procesorem je to taky nesmysl, podívej se na specifikaci mobilního vs. desktopového i7. No a pak když se procesor začne v zátěži přehřívat, tak si razantně sníží frekvenci a tím i výkon. Desktop není problém uchladit, výkonné notebooky mají s chlazením obvykle dost velký problém. S grafikou je to úplně stejný.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 4. 12. 2018 16:57

Radek71: mobilny i7 a desktopovy i7, nie je to iste , pokial nemas ten velky notas s chladenim , tak urcite vykon toho i7 znacne pokulhava za desktopovym. To , ze je to i7 je len intel finta, lebo sa odlisuju inak, nez oznacenim i7 .. dokonca u i5 byvalo, ze nebol i5 ako i5 :D .. proste pokial nepozries priamo parametre toho procaku (cisielko za i7), tak ani srnka netusi co to je zas. A obvykel to byvalo tak, ze mobilny i7 maval 2 cores, desktopovy 4 (x2 pri HT, cize 4x a 8x). Ale na spracovanie fotiek by aj slusna mobilna i7ka mala stacit.

Flor.cz: mobilny CPU mava tdp do 30w, desktopovy 100 a viac, takze plny vykon, ak nie je notebook postihnuty, uchladi. Grafika ano, ale ze by graficke softy nejak zvlast boli urychlovane grafickou kartou, tak to veru neviem. A s monitorom nemyslim, ze by bol taky problem, ako tu riesite. Taka retina od Applu je inde ako vacsina vasich monitorov :)

-- 4. 12. 2018 17:10 --

Allien driver píše:NAS je file server s istením proti strate dát, ale len v tom prípade, že nevyhorí či už sám alebo pri požiari. Základný princíp zálohovania je zálohovať na tri samostatné úložišťa a ešte každé lokalizované na inom mieste (min. v inej miestnosti). Toto NAS nespĺňa.

NAS znamena Network Array Storage a v tom zmysle su naozaj NAS. Zabezpecenie dat NAS moze a nemusi riesit a bezny omyl ludi (ako je pemar) je, ze si myslia, ze NAS = bezpecne data.Lenze ziadna z tych krabiciek, co ma 2 disky, ale aj vacsina z tych co maju 4ks nesplnaju skoro ani zakladne kriteria istenia proti strate dat, co sa tyka diskov! A to nie je to, ze si v NASku zapnem mirror, alebo raid. Este ako tak automaticke zalohovanie smerom do cloudu.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allien driver 4. 12. 2018 17:12

pridávam sa k pemar a flor.cz .
veľkosť monitora je dôležitá - nestačí malý aj keď retina (apropo kto ju vyrába pre Apple?), grafika pomáha procesoru a pamäť min 16 GB je už nepostrádateľná,
Radku, ty máš doma hotovú farmu (nemyslím zvieraciu :D) no daj na MT, on je profík (len neviem či aj v IT, donedávna sem chodil pre múdra aj vo foto) a "vyser se na to" my tu píšeme za vyšším duchovným účelom :) pochop to
Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 4. 12. 2018 17:16

Flor.cz píše:lProč asi offline mapy Seznamu mají takový úspěch. I spoustě firem se nechce dávat svoje cenná data někam do cloudu.

Offline mapy som pouzival este v case, ked seznam ziadne mapy nemal :) .. a preco ? No to je velmi jednoducha odpoved .. ked beham po horach, tak si tam velmi nepobrowsujem :) .. a o vyletoch do UA, kde mega dat stoji 10e, ci kolko ani netreba rozpravat. To ti, co ponukali online neboli schopni pochopit. Ale ked si clovek robil offline mapy, tak aktualizacia trvala dlho, nez sa k tomu clovek dokopal. Takze konecne niekto prisiel na to, co ludia chcu. No lenze ono to nie je len tak prenic -zanic. Pre par rokmi este OSM toho vela nemali, takze tie mapy ani nemali ako ponukat.

Offline mapy su zaklad, ale ked sa da, mat online je vyborne. A napr. v Rumunsku mas data v ramci EU a na takom Parangul Mare je dokonca 3G signal :D .. ked chces pozriet nieco extra, alebo ci je nieco zjazdne podla heatmapy na Strave, tak je to dobra vec.

-- 4. 12. 2018 17:22 --

Radek71 píše:NAS je komplexni, napriklad k nemu pristupuju z tabletu, streamuju z nej apod. Kdyby to bylo nutne, dostanu se k nemu odkudkoli ze sluzebky apod.
Nove NAS plne nahradi rychlosti diskova pole a jedou na tom cele firmy, pres CIFS to ma v RAID 6 cteni 800 MB za sekundu. Ja mam uzke hrdlo v LAN, to je pravda. Pokud me to bude omezovat, tak spis koupim switch, ktery vyresi vsechno v LAN, nez externi disk. WIIF mam FortiWIFI MIMO ac, tam nen iproblem.

1Gbit LAnka by mohla stacit .. aj tak klasicke externe 2.5" disky nedaju viac. Alebo ked tak 10Gbit, tam uz externe disky nemaju sancu :)

-- 4. 12. 2018 17:25 --

pemar píše:Ten notebook je z principu kompromis. Monitor žádného notebooku nemá na EIZO, o procesoru a kartě nemluvě, desktop je výkonem úplně jinde. Zkoušeli jsme X1 Carbon, ale nakonec jako notebook používám ten MacBook, jako kompromis mezi výkonem, relativně věrnou grafikou a konektivitou.

Tak ultratenke notebooky samozrejme vykonovo nemaju sancu :D .. niekedy si vyskusaj aj normalny notebook , nie penazenku. Iste, stale to nebude to, co sa da poskladat ako max. v desktope, ale stale sa da mat velmi vykonny notas.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allien driver 4. 12. 2018 17:28

peňaženka sa tu už spomenula ale peniaze (pomer/výkon) za vyššie uvedené srandičky nie. Možno by to bola celkom zaujímavá čiastka
Naposledy upravil Allien driver dne 4. 12. 2018 17:30, celkově upraveno 1
Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 4. 12. 2018 17:29

Flor.cz píše:ltokar: Jo, NAS je dobrý do firemního prostředí pro sdílení souborů v rámci celé firmy, ale my se tu snad bavíme o úpravě fotek. Tam je NAS a síť další vrstva navíc, co má přes wi-fi nic moc přenosovou rychlost a mizernou přístupovou dobu oproti přímému přístupu na disk přes USB3. A skutečně je nejjednoduší mít k notebooku připíchnutý ten externí disk, nemusí se nastavovat vůbec nic.

Pripnuty externy disk je otravna zalezitost... v podstate ti degraduje notas na uroven desktopu, pokial to nepouzivas stylom, nasunut, prekopirovat, vybrat. Ja Radka uplne chapem. S externymi diskami je to vecna onania, velmi dobre to poznam, lebo ich doma mam asi 10 :D .. riesil by som to uplne rovnako ako Radek, keby mi na tom zalezalo. Wifi je ale z mojho pohladu pomale , to mas pravdu, aj ked novsie a vykonnejsie wifiny su rychle, ale zas robit zo seba vajce namakko sa mi nechce.

-- 4. 12. 2018 17:31 --

Allien driver píše:peňaženka sa tu už spomenula ale peniaze (pomer/výkon) za vyššie uvedené srandičky nie.

Tak X1 carbon je myslim drahsi ako skutocne slusne vykonny notebook . Ale peniaze sa nespomenuli, pretoze ja som to pochopil tak, ze Radka tato otazka netrapi, potrebuje mat nejaky komfort a je ochotny do toho nieco investovat. Z toho co popisal vidim, ze tomu rozumie viac nez dost :) .. na to co sa pyta mu neviem pomoct, s LR nerobim.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 4. 12. 2018 17:52

Itokar: no já myslel EIZO před 10 lety a dneska, ale i tak je mezi desktop monitorem a ntb displejem dost rozdíl. Notebooky asi jak mají tenký displej, tak je často problém s prosvítáním podsvícení. Taky u nich bývá horší homogenita podsvícení. Vyšší modely EIZA umí nehomogenní podsvícení kompenzovat, že výsledek je téměř dokonalý. Pak je tu gamut, Adobe RGB moc notebooků neumí, některý neumí ani celý sRGB. A taky většina ntb má lesklý displej, na tom se blbě pracuje. Ten lcd panel do retiny bere Apple tuším od LG stejně jako ostatní výrobci :).
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 4. 12. 2018 18:54

I když odhlédnu od peněz, tak žádné ideální řešení neznám. Ty lehké a výkonné notebooky mají vesměs problém s chlazením, displeje nejsou homogenně podsvícené (to flor perfektně trefil) a barvy se liší od zkalibrovaného EIZO monitoru. A když už člověk něco najde, tak to váží 2,5-3kg, což je moc na to, abych si to přibalil k fotovýbavě. Takže po více pokusech a omylech jsem skončil u MacBooku, který také není ideální, je to pomalejší a těžší, než by se mi líbilo. Tím mám vyřešenou i tu konektivitu, protože tohle Apple umí. Do Applu RAWy přetahuji buď přes SD kartu přímo, nebo vložím SD kartu do SSD harddisku a pošlu si to na úložiště a do notebooku přes wifi, záleží na tom, jak rychlá wifi je v mém okolí. Používám DxO PhotoLab 2, to má i vyhledávání a adresáře. Obsah SSD si pak pošlu do jednoho ze 2 desktopů doma, na záložní disk, na hlavním SSD disku ho z cloudu mám automaticky synchronizovaný.
Naposledy upravil pemar dne 4. 12. 2018 19:06, celkově upraveno 1
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Allien driver 4. 12. 2018 19:01

ospravedlňujem sa MT, poplietol som si ťa s MK, sorry

-- 4. 12. 2018 19:06 --

Flor.cz píše:Ten lcd panel do retiny bere Apple tuším od LG stejně jako ostatní výrobci :).

a čo led panely od Samsung? to by mala byť ešte lepšia kvalita, nie? Display led na mojom Samsung mobile je bezchybný len je malý, chcelo by to mať taký monitor, možno ho má Radek na NB ;-)
Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 4. 12. 2018 20:17

Apple bere od Samsungu, LG, BOE, ...
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků