Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod chvd 20. 10. 2018 18:26

Ganec píše:....... .. . . . . . . . .
Ja teraz riešim práve samotné "rozmazanie pozadia" .. fakt je také potrebné? Nedá sa "nahradiť" niečím iným? :hmm:

Neporušil jsi své předsevzetí o nereagování na trolla? :)
Nevím jak přesně tu otázku myslíš. Trochu mi to přijde, jako bych se tě zeptal třeba: "Jde nahradit vlak autobusem?"
- existujú aj iné náhrady "rozmazania pozadia nižšou HO"

Byl jsi to ty, kdo mě tu onehdá mentoroval, že není žádná větší a menší HO, že je jen jedna?
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 20. 10. 2018 19:30

chvd píše:Neporušil jsi své předsevzetí o nereagování na trolla? :)
Neporušil.
To na čo som reagoval mi pripadalo k téme.
(keďže sa jedná o nahradzovanie)

No a tým, že ešte nie si na ignore liste, ťa ešte za beznádejného trolla nepovažujem.
(len si myslím, že si trošku zmätený)

-- 20. 10. 2018 20:42 --

Nahradzovanie totižto neznamená "dosahovanie rovnakých výsledkov".

Dôvody na nahradzovanie môžu byť rôzne. Napríklad kvôli:
- možným úsporám
- zlepšeniu kvality
- riešeniu rôznych problémov
- zjednodušenie
- zrýchlenie
- future-proof" (teda možné výhody v budúcnosti)
- ...
=> inými slovami: "kvôli lepšiemu kompromisu"
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FXE1 20. 10. 2018 19:47

chvd, ja by som to nepodceňoval: :lol:

(len si myslím, že si trošku zmätený)

Správna liečba akútneho stavu zmätenosti vyžaduje presnú identifikáciu jeho príčiny. Tichá, vhodne osvetlená izba, dobre viditeľné hodiny a kalendár, menej ľudí okolo - tieto aspekty dokážu pacienta upokojiť a pomôžu mu nájsť orientáciu v čase a priestore. Treba ho ubezpečiť, že zmätenosť je prechodná porucha. Pri veľkom rozrušení sa zasahuje medikamentózne. Starší ľudia v stave akútnej zmätenosti, však vzhľadom k potrebe diferencovaného diagnosticko-liečebného postupu patria do nemocnice. Musíme ich považovať za naliehavý geriatrický stav
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 20. 10. 2018 19:50

Ešte dodatok: isto uznáš, že použitie "svetelného skla + foťáku s čo najväčším snímačom" máva:
- rôzne problémy: napríklad občas príliš nízku HO, problémy s ostrením,
- vyššiu cenu ako iné riešenia
- zložitejšie použitie (nutnosť presnejšie zaostriť)
- zníženie pohodlia kvôli zvýšenej hmotnosti/rozmerom
- ...
=> teda oplatí sa prehodnotiť samotné prínosy a porozmýšľať nad alternatívami
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 10. 2018 20:12

Ono celé to focení je docela drahé, opravdu stojí za to hledat vhodné alternativy.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod ltokar 20. 10. 2018 20:17

Aky je problem ostrit s CSC FF Sony ?
A aky je problem to nosit, ked fotak ma asi 650g, ci kolko a 50mm/1.4 ma 200g ? /Olympus nema alternativu napr. a je tazsi a pritom o dost mensi cip/
Co to zas Ganec melie za kraviny ?
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 20. 10. 2018 20:23

Mirrorless Sports: Canon EOS R, Nikon Z7, Fuji X-T3, Sony a7 III, a7R III, a9 camera review
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 20. 10. 2018 21:42

Radek71 píše:Spis bych se podival na video, kde se s tim pracuje, protoze toto muze fungovat jenom na ubihajici zed - prostredi bez "vystrcenych nohou" ktere ubihaji jinam nez pozadi apod.


Tak tak. Chtel bych videt soft (a nebo Gance rucne v PS :D ), ktery u nasledujiciho zaberu (kdyby byl cely proostreny, coz by byl, kdyby byl foceny mobilem) vyfikne takovou DOF, jaka tam je. Tedy pekne obkresli kazdy strom, kazdou vetev, kazdy listecek, ktery ma byt v hloubce ostrosti a zbytek plynule rozostri:
Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chvd 21. 10. 2018 00:47

wikxzen píše:Mirrorless Sports: Canon EOS R, Nikon Z7, Fuji X-T3, Sony a7 III, a7R III, a9 camera review

Přijde mi, že se ta jejich videa dostávají stále více z oblasti videí pro lidi se zájmem o fotografii do oblasti videí pro lidi se zájmem o parametry, funkce, stanoveni NEJ typu apod. Ale asi jiná cesta není pro někoho, kdo se snaží udělat sledovaný YT kanál, prostě se musí přizpůsobit zájmům většiny.

-- 21. 10. 2018 01:57 --

FXE1 píše:chvd, ja by som to nepodceňoval: :lol:

(len si myslím, že si trošku zmätený)

Správna liečba akútneho stavu zmätenosti vyžaduje presnú identifikáciu jeho príčiny. Tichá, vhodne osvetlená izba, dobre viditeľné hodiny a kalendár, menej ľudí okolo - tieto aspekty dokážu pacienta upokojiť a pomôžu mu nájsť orientáciu v čase a priestore. Treba ho ubezpečiť, že zmätenosť je prechodná porucha. Pri veľkom rozrušení sa zasahuje medikamentózne. Starší ľudia v stave akútnej zmätenosti, však vzhľadom k potrebe diferencovaného diagnosticko-liečebného postupu patria do nemocnice. Musíme ich považovať za naliehavý geriatrický stav

Neboj, mám to ošachovaný:
Obrázek
3-2-3
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 21. 10. 2018 06:19

Včera jsem byl na Foto Expo 2018, a vzpomněl jsem si nám tu diskusi o portrétním módu. Tak jsem zkusil 2 objektivy, a napadlo mi se zeptat, jestli někdo vnímá rozdíl. Není to laboratorní porovnání, jsou to trochu jablka a hrušky v tom smyslu, že to není focené ve stejný moment, není to úplně stejný záběr a nejsou to úplně stejná ohniska. Není to stejně osvětlené a není to na úplném stejné ISO, jedno je na ISO 100 a druhé na ISO 250, pokud si pamatuji. Obě fotky jsou ze stejného těla. Obě fotky jsou na f/1.4.

Objektiv 1:

https://farm2.staticflickr.com/1915/436 ... a8_o_d.jpg

Objektiv 2:

https://farm2.staticflickr.com/1937/454 ... 88_o_d.jpg

A nyní otázky. Vidíte rozdíl v rozmazání a v tom, jak vypadají přechody mezi ostrým a neostrým? Vidíte něco, pro co by mohl být jeden objektiv dražší, než ten druhý? Vidíte něco, pro co byste jeden z těch objektivů chtěli? Nebo nevidíte rozdíl a ty objektivy jsou pro vás opticky rovnocennné?

Moc se omlouvám za to technické provedení, bylo to v hodně improvizovaných podmínkách, takže je tam hodně rušivých a zavádějících vlivů. Využil jsem příležitosti, když tam byla modelka, aby to bylo z reálného prostředí a ne nějaké laboratorní obrazce a využil jsem možnost zapůjčení zajímavého objektivu, nicméně ten druhý jsem mimo ho půjčit jen na chvilku, byly i další zájemci, co si ho chtěli zkusit. Nedělám z toho žádné závěry, nehledám vítěze, nic nikomu nedokazuji, nikomu žádný objektiv nevnucuji. Jen ukazuji v podstatě nezajímavé a nepovedené fotografie na f1.4 ze dvou různých objektivů na stejném těle a ptám se, jestli vnímáte nějaký rozdíl.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Radek71 21. 10. 2018 06:24

Petr Luňák píše:
Radek71 píše:Spis bych se podival na video, kde se s tim pracuje, protoze toto muze fungovat jenom na ubihajici zed - prostredi bez "vystrcenych nohou" ktere ubihaji jinam nez pozadi apod.


Tak tak. Chtel bych videt soft (a nebo Gance rucne v PS :D ), ktery u nasledujiciho zaberu (kdyby byl cely proostreny, coz by byl, kdyby byl foceny mobilem) vyfikne takovou DOF, jaka tam je. Tedy pekne obkresli kazdy strom, kazdou vetev, kazdy listecek, ktery ma byt v hloubce ostrosti a zbytek plynule rozostri:
Obrázek


MK si nakresli mapu a zbytek napise ze to tak nemysleli a ze nikdo nerika, ze je to jednoduche.

-- 21. 10. 2018 07:27 --

pemar píše:Včera jsem byl na Foto Expo 2018, a vzpomněl jsem si nám tu diskusi o portrétním módu. Tak jsem zkusil 2 objektivy, a napadlo mi se zeptat, jestli někdo vnímá rozdíl. Není to laboratorní porovnání, jsou to trochu jablka a hrušky v tom smyslu, že to není focené ve stejný moment, není to úplně stejný záběr a nejsou to úplně stejná ohniska. Není to stejně osvětlené a není to na úplném stejné ISO, jedno je na ISO 100 a druhé na ISO 250, pokud si pamatuji. Obě fotky jsou ze stejného těla. Obě fotky jsou na f/1.4.

Objektiv 1:

https://farm2.staticflickr.com/1915/436 ... a8_o_d.jpg

Objektiv 2:

https://farm2.staticflickr.com/1937/454 ... 88_o_d.jpg

A nyní otázky. Vidíte rozdíl v rozmazání a v tom, jak vypadají přechody mezi ostrým a neostrým? Vidíte něco, pro co by mohl být jeden objektiv dražší, než ten druhý? Vidíte něco, pro co byste jeden z těch objektivů chtěli? Nebo nevidíte rozdíl a ty objektivy jsou pro vás opticky rovnocennné?

Moc se omlouvám za to technické provedení, bylo to v hodně improvizovaných podmínkách, takže je tam hodně rušivých a zavádějících vlivů. Využil jsem příležitosti, když tam byla modelka, aby to bylo z reálného prostředí a ne nějaké laboratorní obrazce a využil jsem možnost zapůjčení zajímavého objektivu, nicméně ten druhý jsem mimo ho půjčit jen na chvilku, byly i další zájemci, co si ho chtěli zkusit. Nedělám z toho žádné závěry, nehledám vítěze, nic nikomu nedokazuji, nikomu žádný objektiv nevnucuji. Jen ukazuji v podstatě nezajímavé a nepovedené fotografie na f1.4 ze dvou různých objektivů na stejném těle a ptám se, jestli vnímáte nějaký rozdíl.


Dyt tam zadny prechody nejsou. Jenom obrysy a pak nic a pak jednolita stena. Nad cim presne badas?
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 21. 10. 2018 07:42

Nekoukám na přechod mezi objektem a stěnou, tam nic zajímavého a spojitého není, ale na to, co ten objektiv dělá přímo na tom objektu. Nediskutuji přitom praktickou využitelnost toho rozdílu, (tam je samozřejmě zakopaný pes).

Ono je to možná na těch fotkách trochu blbě vidět, ale bohužel nemám k dispozici lepší.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 21. 10. 2018 09:34

Oba sú neostré: keďže si použil príliš dlhý čas, tak to máš roztrasené (*). No a tvoja zrkadlovka nemá stabilizáciu.
Ten "dlhší" je ešte rozmazanejší, ale na tom nie je nič zaujímavé, tak by to teoreticky aj malo dopadnúť.

(*) podobne ako predavač, ktorý mi spravil testovacie zábery z D850, kvôli porovnaniu s A7RII (a mojim high-res)

Najzaujímavejšie na tých 2 záberoch je, že pri nastavení rovnakej clony a času ti automatika zvolila iné ISO.
Na jednom je tvár presvetlená a na druhom je exponovaná normálne.
Mal si zapnutú detekciu tvárí a raz nezafungovala?
Naposledy upravil Ganec dne 21. 10. 2018 09:58, celkově upraveno 1
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 21. 10. 2018 09:57

Jeden objektiv je Nikon 105/1.4 a druhý je Zeiss Otus 85/1.4. Na tom Otusu vidím ten lepší přechod mezi ostrým a neostrým, ale je dost těžké ho přesně zaostřit. Většina fotek byla s Otusem ale zaostřená ještě hůře, a to i přes focus peaking, obě fotky jsou máznuté kvůli dlouhému času, lepší by byl čas okolo 1/160-1/250s, ale v praxi se na tohle stejně používá stativ a světla, mně zajímal ten hlavně přechod a ten tam vidět je.

Na Foto Expo 2018 se mi líbil i doplňkový program, zaujaly mne zajímavé postřehy z cest po Jižní Americe a hlavně po Indonésii a Thajsku. To druhé mne zajímalo moc, protože příští rok se chci s tímto regionem víceméně rozloučit, je to na mne daleko. zajímalo mne, jestli nedělám něco špatně, jestli nejsou lepší termíny nebo zajímavější lokality na focení. Hodně mne zajímaly praktické postřehy z focení, pár z nich se moc mi líbily a určitě je zkusím využít.

Patrik Staněk trochu zbytečně věnoval čtvrt hodiny tomu, že Olympus je nejlepší a během přednášky měl na Nikon několik kritických poznámek, které ale platily jen v případě levných nebo starších modelů, což řekl až tehdy, když viděl, Micina s D500 na krku při některých kritických komentářích pubertálně kroutí hlavou a otáčí oči v sloup. Zajímavé pro mne bylo i porovnání toho, co s sebou vozí.

Protože když jsem si doma sečetl hmotnost fotoaparátu Olympus OM-D E-M1 Mark II a objektivů Olympus M.ZUIKO ED 40-150mm f/2,8 Pro, Olympus M.ZUIKO ED 7-14mm f/2,8 Pro, Olympus M.ZUIKO ED 300 mm f/4,0 IS Pro, dostal jsem se k hmotnosti 3038 gramů. Když jsme to porovnal s Nikon D500, Nikon 40/2.8, Nikon 85/1,8 a Nikon 300/4, co vozím já, tak to dělá 2200 gramů. Kdybych přidal 70-200/4, který se mi do batohu ještě také vejde, jsem na 3050 gramech a mám o objektiv víc.

A pak přišel rozhodující moment. On používá Lowepro Whistler, který váží 2900 gramů, zatímco já mám výbavu ve fotobatohu Tonba, který váží 1325 gramů. Vozí 6 baterií BLH-1, což představuje 444 gramů, zatímco já udělám přes 2500 fotek na 2 baterie EN-EL15a, rozdíl je 284 gramů. On vozí 2 stativy (Joby a Manfrotto Be Free), já vozím Sirui 1204 a spořím cca dalších 200 gramů.

Co to prakticky znamená? Že ta největší výhoda Olympusu v praxi neplatí, pokud u Nikonu skládáte výbavu s ohledem na hmotnost. Rozdíl dělá 2637 gramů, pokud počítáme přesně.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 21. 10. 2018 11:04

Dobre, ale technicky nemas uplne to iste. Nevsimol som si tam sirokac a 300 f4 na Nikone tiez nebude to iste, aj ked 400 f5.6 by asi o moc tazsi nebol.

V kazdom pripade to asi dramaticky rozdiel nebude a navyse mas stale moznost so sebou zobrat FF telo ktore mozes pouzit ked potrebujes. Ja som vcera na svadbe mal moznost cvakat co 6D a 70-200 f 2.8 a oproti Panasonicu je to fakt rozdiel. Tam kde ja potrebujem 1.4 skla s ktorymi to aj tak nedavam, FFmista si vystaci s f2.8 ZOOMom. S nejakym f1.8 sklom co je v podstate standard by som sa nejakymi low light podmienkami skoro nemusel zaoberat a to komfortu pri foteni fakt pomaha.
Fidko
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků