Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 11. 2017 16:43

Ten pán v Berlingu byl Sudek ? Ten teda dopad, chudák :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 15. 11. 2017 17:18

Ráta keď som na JIP-ce čital foto video a digiarénu?
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod n3pi 15. 11. 2017 22:29

No vidíte, jak se dnes říká, že je společnost závislá na digitalizaci, tak jsem si vůl zapoměl konverzi do švajcu, takže večer bez štávy. Noťas mrtvý, telefon mrtvý, mé značně prehistorické a velké digikouzelnézrcadlo jsem kvůli své blbosti nevzal, tak jsem si napustil vanu a začetl se do Galbraitha. A víte co, normálně jsem se druhou noc těšil z firemní večeře na pokoj jak se začtu. A to jsem si mohl kdykoliv "odklonit" nějakou a něcí bezprizorně zapojenou konverzi z místního kanclu :-D
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 16. 11. 2017 09:29

Ešte jedna reakcia na starší príspevok, ktorý som vtedy rozpísal, ale nedokončil:
smikoto píše:No jenže fotograf vidí světlo a ví jak chce aby ta fotka vypadala a ví co proto musí udělat. Ať už je to nastavení expozice, správné světlo atd.
Fotograf nemusí přijít na místo třeba za blbejch světelnejch podmínek a mrknout na náhled jestli se mu ta scéna bude líbit nebo ne. To mi přijde trochu jako hra na náhodu.
No jasné . . správny fotograf:
1) musí myslieť na to, akú scénu fotí, ako reaguje jeho foťák, aby vedel, či má podexponovať a preexponovať
2) musí myslieť na zaostrovacie body, lebo len na ne môže zaostrovať
3) musí dostatočne pred akciou stlačiť spúšť, lebo sklopenie zrkadla a finálne zaostrenie trvá určitý čas
4) musí si zároveň všímať framing kompozície
(čo sa bije so sledovaním zaostrovacieho bodu, keďže sa nedá plnohodnotne zamerať na 2 veci naraz )
5) musí si všímať pozadie foteného objektu, aby bolo vo vhodnom kontraste ku foteniu hlavného objektu
6) musí si všímať výraz tváre foteného (ak fotí ľudí)
(čo sa bije so sledovaním zaostrovacieho bodu a framingu, keďže sa nedá zamerať na všetky 3 veci naraz )
7) musí si všímať aký expozičný čas mu foťák zvolil, alebo pri manuálnom nastavení ho priebežne prestavovať podľa potreby
7b) ISO
7c) clona
8 ) musí si dávať pozor, aby nestúpil tam kde nemá, nezavadzal ostatným a nerozbil to čo sa rozbiť dá a neublížil si
9) musí si priebežne sledovať, či má správne zaostrené a či náhodou objekt už nie je mimo rozsahu ostrenia
10) musí si ešte postrážiť ostatné veci (miesto na karte, zváženie výmeny objektívu, kontrolu výstupov, ...)


No a myslím si, že normálny človek nemá šancu toto všetko dokonale ustriehnuť.
=> teda ak v niečom z týchto podmienok dobrej fotku môže nejako foťák pomôcť, tak je to jasný prínos

Už len obyčajný náhľad fotografovi hneď a jasne napovie, či je všetko podľa jeho predstáv, alebo nie je.
(nemusí sa pri tom na nič špecificky sústreďovať, nemusí si nič domýšľať, ani uvažovať nad špecifikami jeho techniky)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 16. 11. 2017 09:42

Dneska vyborna mikroprihoda. Jdu na pokladnu, pancerovany dvere, kamera na zvonku... pusti me dovnitr, ja neco chci, bába se znechucene zvedne, vynda prostredni sanon, vezme z neho asi 30cm lamany trezorovy klic, vsune ho do trezoru co ma tak 15 tun, 2,2m na vysku a 1,5m na sirku, otocí kolem a da me papir co jsem chtel , ja podekuju a jdu pryc. Jeste jsem cekal, že me rekne at pockam a odskoci se vycurat nebo neco takovyho.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 16. 11. 2017 12:28

To Gancovo workflow by se dalo rozpracovat na jakéhokoli další téma, od chůze přes jízdu na kole po střelbu na asfaltové holuby. Viděno touto optikou, všechno je to strašně složité a nejlepší je mít nějaký automat, co to bude dělat za nás -:)
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod ltokar 16. 11. 2017 12:58

Staci soferovanie .. podla gancovej teorie sa neda naraz radit, tocit volantom, sledovat znacky a nebodaj pozera dopredu na cestu .. a este k tomu sa zhovarat so spolucestujucim uz vobec. Ale na tom wf je pekne vidno, ze ganec nie je fotograf ale len teoretik a v podstate by mu mal stacit mobil. Ale to by nemohol pisat o fotakoch clanky :) .. z toho je aj pekne vidno, ze fotograf sa lepsie nauci fotit so zrkadlovkou, nez s tym co ma Ganec.
Naposledy upravil ltokar dne 16. 11. 2017 13:00, celkově upraveno 2
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 16. 11. 2017 12:59

A to ještě nebyla řeč o houbaření. Tam jde i o život, v lepším případě vypíchnutý oči.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 16. 11. 2017 13:03

Ganec píše:No a myslím si, že normálny človek nemá šancu toto všetko dokonale ustriehnuť


To si myslis proto, protoze nejsi zkuseny fotograf.

EDIT:

itokar: opet mi ctes myslenky, zrovna jsem mel pasaz o rizeni rozepsanou (v mem pripade motocyklu), ale nez jsem to odeslal, tak jsi me predbehl :)
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Allydamm 16. 11. 2017 13:06

Ganec: Vem foťák a jdi fotit.

Podle tvé teorie o focení si nejsem jist jestli při něm zvládnu ještě i dýchat. Ale teoreticky asi musím nebo lékaři mají špatné informace a třeba půl hodina bez dechu není pro tělo problém.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 16. 11. 2017 13:45

Chvilu som musel fakt rozmyslat, preco ma v tych bodoch niekolkokrat vymenovany problem so strazenim si zaostrovacieho bodu. Az mi to doslo .. ganec predsa nepouziva hladacik .. ach jaj, to mam z toho, ze to vobec citam :D

-- 16. 11. 2017 13:47 --

Myslite, ze by gancovi mohlo pomoct trvale pouzivanie hladaciku ?
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 16. 11. 2017 13:47

No tvl. Géčko má poměrně náročný život. Vždyť už je psaní na klábosnici je vlastně nadlidská činnost.
Co teprve stavba baráku pod vedením pana Lorence.
" ...to máte hromosvod..."
-A vy tomu všemu rozumíte?
-No to víte my máme toho zedníka. Nejlacinější zedník v kraji. Bere 1O kaček na hodinu, plus doprava a strava.
-Co je s tou maltou?
-Hned to bude pane Lorenc. Je tam dost písku?
-Řídký! (Pan Lorenc se natahuje pro pivo)
-A teď?
-Dobrý, dí Lorenc s pohledem na hnědou láhev piva.
-On teda do ruky cihlu neveme, ale jinak to je odborník na slovo vzatej.
-Je to fachman, takhle už tu postavil 3 vily!

-- 16. 11. 2017 13:49 --

Itokar, nejrychlejší bude nad ním zlomit hůl. To je ztracený případ.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 16. 11. 2017 14:03

Kdyz ma clovek vycteninky, tak podle toho “postupuje”. Jsou obory, kde to s skripenem jde. Treba kdyz neco varis, nebo opravujes fen. Ale pak jsou obory jako treba moderovani v radiu nebo televizi, foceni, nebo treba sex. Tam je vyznamny problem. Clovek, ktery to nekdy delal vi, ze si nemuze napsat na papirek seznam postupu: “pomalu nahmatavat sponu od poprsenky, podprsenku nechat spadnou a pak ji elegantne popostrcit stranou”. Po me ted chce trener, abych vykrocil levou nohou, uderil micek kdyz stojim na prave, raketu drzel v urcite vyscce s zapestim pevne a pod spravnym uhlem, pritom musim mit ramena celne k mici a byt mirne za micem ve smeru letu. Uderit musim dlouhym svihem a promachnout presne do mista, kam to ma letet. Pritom mam vnimat, kde stoji souper, aby nebyl stroke a mirit tam, kde to bude mit problem vybrat. A protoze mam obcas zachvat gancovstvi ve smyslu toho co napsal, tak se to snazim udelat a jakmile to udelam tak, ze si to uvedomuju, tak jsem Mistr Chaplin na treti.
Kdyz bych tomu nerozumel, tak bych opatrne sledoval workflow lidi, co tomu rozumi, protoze maji vysledky. Treba ted jsem koukal omylem (rad bych, ale nejsem schopen precist program TV) na asi 5 minut Sibika a prislo mi to ***** k veci. A je to neuverielne, videl jsem zrovna dve naprosto charakteristicky sitauce “Mas neco, stihl jsi to?...hovn_o jsem stihl, nemam nic”.... a “vsadim se, ze to budes mit rozmazany, slysel jsem zaverku”.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Roman_Skamene 16. 11. 2017 14:20

OT: Na digimanii Fotič/Krakonoš exceluje a zobral na seba rolu miestneho šaša. Je to taký Ganec digimánie :-)
Roman_Skamene
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 16. 11. 2017 14:48

Pod nejakym inym nickom ?
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků