Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Grimjaur 20. 10. 2018 07:25

Dudisko, tak a teď to hlavně vysvětli bráchovi, protože ten školení od tebe potřebuje jako sůl. Príma víkend :)
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 20. 10. 2018 07:45

Tak to, ze asi tak vsechny fotky v rezimu portret vyfocene v zari 2018 jsou lepsi nez prvni pokus neco takovyho udelat v Photoshopu je naprosto jasna vec. Nejenom u Gance. Ja znam osobne asi tak 3 lidi co by to v Photoshopu umeli. Ale podle mne to naposledy delali tak nekdy v roce 2010. Ted si ani nevzpomenu, jestli ma Photoshop nejakou funkci na zesilujici neostrost, vsechny tutorialy co jsem videl (tak v roce 2008 naposledy jsem koukal) tak resily jenom oddeleni hlavniho motivu od pozadi.
Jinak ten pes je uplne bez komentare, kdybych tam nechtel neco najit, tak nic nenajdu, extra ubihajici to neni, ale je to prijemny a nic tak nerve oko jako Fikackova HDR.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 20. 10. 2018 08:02

Ten pes je v pohodě i proto, že je blízko (viz ten Google algoritmus). Kdysi mne zaujala podobná fotka z Pentaxu 645.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 20. 10. 2018 09:35

Dudisko píše:Občas info vývoja, ktorý ide jasným smerom /bezzrkadlo a veľký snímač + fičuriny/

Ten velký snímač znamená přesně co? FF? A z čeho vyplývá, že vývoj jde tímhle směrem? Předpokládám, že je myšleno: "tímto směrem více než ostatními".

-- 20. 10. 2018 10:46 --

Radek71 píše: Ted si ani nevzpomenu, jestli ma Photoshop nejakou funkci na zesilujici neostrost, vsechny tutorialy co jsem videl (tak v roce 2008 naposledy jsem koukal) tak resily jenom oddeleni hlavniho motivu od pozadi.

V PS to samozřejmě lze udělat zcela dle vlastních představ a teoreticky nasimulovat prakticky cokoliv. Hlavní problém je ale v tom, že obsah fotky není zdaleka vždy takový, aby stačilo vymaskovat hlavní objekt a zbytek upravit jednou upravou, ať už plynule se měnícími parametry nebo celoplošně stejnými. Často je třeba vymaskovat více objektů či část scény a "rozmazání" udělat pro každou část extra, což je často velmi pracné a taky to vyžaduje schopnosti - minimálně musí člověk vědět, jak to má ve výsledku vypadat, aby nevytvořil nějakou pěst na oko.

Radek71 píše:Jinak ten pes je uplne bez komentare, kdybych tam nechtel neco najit, tak nic nenajdu, ...

+1
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 20. 10. 2018 10:05

Radek71 píše:znam osobne asi tak 3 lidi co by to v Photoshopu umeli. Ale podle mne to naposledy delali tak nekdy v roce 2010
Tomu celkom verím. Rozmazávať pozadie v postprocessingu totižto bežne NETREBA.
Už asi trikrát sa tu jemne snažím naznačiť, že aj samotné rozmazanie pozadia sa dá nahradiť.
Sú aj iné možnosti ako dosiahnuť podobný "účinok" ako prináša nižšia HO ;-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 20. 10. 2018 10:46

...ze bys to ale konecne ukazal na fotce, na vlastni fotce, kdyz si tak chytry, to ne.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 20. 10. 2018 11:24

Radek71 píše:Ted si ani nevzpomenu, jestli ma Photoshop nejakou funkci na zesilujici neostrost, vsechny tutorialy co jsem videl (tak v roce 2008 naposledy jsem koukal) tak resily jenom oddeleni hlavniho motivu od pozadi.


V mé první reakci na tebe na tohle téma jsem ti napsal, jak udělat v PS ubíhající ostrost. Na 6 kliknutí. Q, D, natáhnout gradient, Q, Filter/Lens Blur, OK. Naprostý základ.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 20. 10. 2018 12:13

Petr Luňák píše:...ze bys to ale konecne ukazal na fotce, na vlastni fotce, kdyz si tak chytry, to ne.


On to uz vysvetloval ked prezentoval nizsi DR mensieho snimaca ako vyhodu vdaka ktorej moze mat napr tmavsie pozadie. Tak nejak to bolo, mozno si spominas.

To uz su ale pokrocile techniky a chce to vyssiu matematiku.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FXE1 20. 10. 2018 12:48

Tie múdra by to už chcelo publikovať knižne, niečo ako " manuál demagóGanca " :-)
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chvd 20. 10. 2018 14:13

Ganec píše:
Radek71 píše:znam osobne asi tak 3 lidi co by to v Photoshopu umeli. Ale podle mne to naposledy delali tak nekdy v roce 2010
Tomu celkom verím. Rozmazávať pozadie v postprocessingu totižto bežne NETREBA.

Tak on taky PS není primárně určený na běžný postprocess fotografií.

Ganec píše:
Radek71 píše:znam osobne asi tak 3 lidi co by to v Photoshopu umeli. Ale podle mne to naposledy delali tak nekdy v roce 2010

Už asi trikrát sa tu jemne snažím naznačiť, že aj samotné rozmazanie pozadia sa dá nahradiť.
Sú aj iné možnosti ako dosiahnuť podobný "účinok" ako prináša nižšia HO ;-)

No asi zde většina již vyrostla z toho, že naletí na reklamní pokřiky v duchu: "s naším softwarem dosáhnete stejného výsledku jako ve PS, ovšem mnohem snadněji".
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 20. 10. 2018 15:23

kozakm píše:
Radek71 píše:Ted si ani nevzpomenu, jestli ma Photoshop nejakou funkci na zesilujici neostrost, vsechny tutorialy co jsem videl (tak v roce 2008 naposledy jsem koukal) tak resily jenom oddeleni hlavniho motivu od pozadi.


V mé první reakci na tebe na tohle téma jsem ti napsal, jak udělat v PS ubíhající ostrost. Na 6 kliknutí. Q, D, natáhnout gradient, Q, Filter/Lens Blur, OK. Naprostý základ.

No to jsme se zeptal naivne, to je asi jasne ze to jde. Spis bych se podival na video, kde se s tim pracuje, protoze toto muze fungovat jenom na ubihajici zed - prostredi bez "vystrcenych nohou" ktere ubihaji jinam nez pozadi apod.
Nicmene asi jde vsechno, ja jenom ze kdykoli jsem neco delal v PS tak vzorove temata mne sly, jakmile jsem potreboval neco slozitejsiho na real fotce, tak byl okamzite problem.
Klasicky je milion tutorialu na skladacku oblohy (jeste pred HDR boomem) a nikdy se tem testerum nestalo, ze by meli na fotce to, kvuli cemu se ta fotka foti, tedy neco dominantniho, co trci ve zlatym rezu nahoru. Zasadne se upravovali fotky z horizontem jako Rýn od Gurskyho.
Ale verim, ze kdyz jsem se na to 10 let nedival, ze uz je to jinde.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 20. 10. 2018 16:41

Quick maska neni nic nez stupne sedi. Kdyz v ni teda bude korektni depth mapa, rozostri to fotku tak, jak by clovek cekal od svetelneho objektivu. Fakt uz jsi jak malej Jarda v tomhle.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 20. 10. 2018 17:07

No mozna se v tom zamotavam, rozumim, ze fotak ma depth mapu, ted jsem se bavil o cloveku, co dela v roce 2017 v Photoshopu a simuluje svetelny objektiv. Pokud i on ma depth mapu, tak se omlouvam za nepozornost.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 20. 10. 2018 17:27

chvd píše:
Ganec píše:
Radek71 píše:znam osobne asi tak 3 lidi co by to v Photoshopu umeli. Ale podle mne to naposledy delali tak nekdy v roce 2010
Tomu celkom verím. Rozmazávať pozadie v postprocessingu totižto bežne NETREBA.
Už asi trikrát sa tu jemne snažím naznačiť, že aj samotné rozmazanie pozadia sa dá nahradiť.
Sú aj iné možnosti ako dosiahnuť podobný "účinok" ako prináša nižšia HO ;-)

No asi zde většina již vyrostla z toho, že naletí na reklamní pokřiky v duchu: "s naším softwarem dosáhnete stejného výsledku jako ve PS, ovšem mnohem snadněji".
Vôbec si nepochopil o čom píšem :/

"Software" totižto slúži na postprocessing, no a ja píšem o niečom inom ako o postprocessingu
=> teda je jasné že som nemyslel na žiaden iný "software"

Opakujem, ale inými slovami (aby to bolo zrozumiteľnejšie):
- existujú aj iné náhrady "rozmazania pozadia nižšou HO"
(ktorá sa dosahuje väčším snímačom alebo svetelnejším sklom)
- ako je "rozmazanie pozadia v postprocessingu"
(a teraz tým nemyslím "rozmazanie pozadia kombináciou vzdialenosti/teleobjektívu")

Ja teraz riešim práve samotné "rozmazanie pozadia" .. fakt je také potrebné? Nedá sa "nahradiť" niečím iným? :hmm:
Naposledy upravil Ganec dne 20. 10. 2018 17:34, celkově upraveno 2
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 20. 10. 2018 17:32

Radek71 píše:No mozna se v tom zamotavam, rozumim, ze fotak ma depth mapu, ted jsem se bavil o cloveku, co dela v roce 2017 v Photoshopu a simuluje svetelny objektiv. Pokud i on ma depth mapu, tak se omlouvam za nepozornost.


Kdyz si ji nakresli, tak ji bude mit :)
kozakm
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků