Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 11. 11. 2017 08:28

Já je mám v kategorii hodně nelíbí. Pro srovnání pár rychle vybraných fotek, které ještě nemám v kategorii paráda, ale u kterých konstatuji, že mne umělecky neuráží a netahají za očí:

https://c1.staticflickr.com/5/4582/2438 ... 0822_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/5/4283/3445 ... 3ec3_h.jpg
https://c2.staticflickr.com/8/7296/1620 ... 90b6_o.jpg

Pro mne prostě to, že si někdo místo svého hezkého jména bude říkat Karl von Hwoznitz a bude to dávat černobíle, není samo o sobě zárukou umělecké kvality, stejně jako to, že je to černobílé a rozmazané, případně že tam jsou nějaké lidi a je to focené na ulici.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Alešak 11. 11. 2017 08:59

Tyto tři snímky patří do jiné kategorie (1. je portrét a ty dvě další jsou momentky),
zatímco ta z metra a podchodu je z jiného ranku - street a tak je potřeba se na to dívat.
Samozřejmě i street jsou momentky ale mají jiný záměr, než foto děcka nebo ruky...
Mě ale pořád nejde na rozum, proč se automaticky dívat čb fotografii se "zárukou umělecké
kvality". Proč to zde nečtu i u barevné fotografie? Nebo tam je "uměleckost" automaticky a
samozřejmě vždy přítomná" ? A to že u některých snímků volí fotograf čb a pohybovou
"rozmazanost", tak tím pravděpodobně chce vyjádřit buď atmosféru místa, emoce, pocity,
nebo náladu a to souvisí s kreativitou a záměrem, ale nemusí to souviset s "uměním", jak se
tomu leckdy přisuzuje :mrgreen: ...
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 11. 11. 2017 09:14

A teď dám něco z kategorie líbí, schválně jestli bude někdo vnímat ten rozdíl:

https://c1.staticflickr.com/5/4517/3821 ... 0f53_b.jpg
https://c1.staticflickr.com/9/8435/7889 ... 9576_b.jpg
https://c1.staticflickr.com/7/6226/6282 ... f33e_b.jpg
https://c1.staticflickr.com/5/4444/3806 ... a240_k.jpg

Jak jsem psal, je to individuální, ale já rozlišuji v podstatě dokumentární cvak (který samozřejmě může mít velkou individuální hodnotu pro fotografujiciho a jako okolí a může někdy i zajímavě zachytit atmosféru, ale často skluzavá směrem k nudě pro nezaujaté) a zachycení momentu, který může zaujmout i nezaujaté. Tohle ale ještě nejsou fotky, které mám v kategorii velmi líbí. Každopádně se mi nelíbí ponurá atmosféra nebo nuda. Líbí se mi čisté technické provedení a nápad, to cením.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Radek71 11. 11. 2017 09:30

Pritom je to jednoduche. Varianta A) mam BW cip nebo film. Neni nutno dale resit. Varianta B). Motiv na fotografii je takovy, ze barvy rusi, nedavaji smysl, nebo maji jiny handicap, protoze fotka je postavena strukture nebo tonalite.
Fotit na nejake pate avenue cernocha ve svem tradicnim barevnem odevu mezi barevnyma neonama s reklama BW... nebo grafity... to velmi zavani nejakym problemem s vyvazenim bile, nebo s nejakym bezmozkovym rozhodnutim “jsem od utery street fotograf a ten foti BW”.
Jsou dva druhy podivnych lidi, jedni jsou sotousi, kde “cim vic veci na fotce je, tim je to lepsi” a ti si mysli, ze BW je error a pak jsou podivni lidi, co premysli, jaky konicek by je bavil a protoze sklipkany jim do bytu manzelka nepovoli, tak si koupi za 15900 Kc set s brasnou a v tretim tydnu sve kariery, jeste dlouho pred HDR hole najdou prevod do BW. A hned druhy den ramecky. Takze opatrnost nad BW je prirozena. Na svoji obranu bych chtel rici, ze jsem dva roky fotil tak, ze jsem mel v hledacku BW, na karte BW a color original jsem nikdy nevidel (byt ho mam). Takze jsem zadne prevody nedelal.

-- 11. 11. 2017 09:35 --

Priklad.. treba ta fotka matky s deckem, pokud to dite melo zelenou mikinu s fosforeskujicim bilym napisem, tak to muselo jit do BW. I takto je ten napis velmi dominantni, v barevne variante by to urvalo oko. Kluci v budce muzou a nemusi tam by asi nerusilo nic, pokud je tam kontrast a stin hraje tak velkou roli (kluk), dava smysl jenom BW apod.

-- 11. 11. 2017 09:49 --

Je zajimavy, ze HDR ma u mne podobny status jako “tratoliste”. Tratoliste je vzdy krevni. HDR je vzdy hole, na pocest toho slavneho grafu. Chtel jsem napsat HDR a pisu HDR hole, co se da delat...
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod sesty 11. 11. 2017 10:12

Alešak píše:Mě ale pořád nejde na rozum, proč se automaticky dívat čb fotografii se "zárukou umělecké
kvality".


To tak prostě je a podle mě to vychází od nefotografujících lidí. Oni to tak vnímají. Znám víc takových lidí. Třeba jednu ženskou, která o focení neví vůbec nic, ale o černobílých fotkách mluví obecně jako o uměleckých. Kouká na dva kalendáře kde jsou v jednom barevné fotky a ve druhém černobílé. Oba jsou na špičkový fotografický úrovni se skvělýma fotkama, ale uměleckej je podle ní samozřejmě ten černobílej. A tohle je prostě všeobecně rozšířené.
sesty
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 11. 11. 2017 10:17

HDR je masakr motorovou pilou, jen málokdy to vyjde.

Abych dokončil úvahu u BW a mém (ryze individuálním vkusu), přidám odkazy na fotografie, které se mi opravdu líbí:

https://www.flickr.com/photos/markolfzi ... 92/sizes/l
https://c2.staticflickr.com/8/7561/1581 ... bf84_b.jpg
https://c1.staticflickr.com/5/4272/3525 ... 607d_b.jpg

Neříkám, že jsou to nejlepší fotky, co jsem viděl, ale mají něco do sebe (přes nějakou tu drobnou chybičku).

Jen tak mimochodem, většina fotografií, které jsem sem dal, je dělaná aparáty Leica.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 11. 11. 2017 11:10

sesty píše:
Alešak píše:Mě ale pořád nejde na rozum, proč se automaticky dívat čb fotografii se "zárukou umělecké
kvality".

To tak prostě je a podle mě to vychází od nefotografujících lidí. Oni to tak vnímají.
Presne tak. A ja aj viem prečo:
=> keďže skutočný svet je farebný a nie čiernobiely => a ČB fotky nie sú realistické, ale prácou "umelca" => teda umenie
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 11. 11. 2017 11:25

A pak je tu ještě sepie a duotónonové kolorování. Jen nevím jestli je to míň nebo víc umělečtější než ČB :D
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 11. 11. 2017 11:26

Grimjaur píše:Zas ta sama baja, trepeš kraviny o skle ktere jsi ani neviděl. Takže pro všechny extrémně méně talentované noch einmal. Nikkor 70-200/2,8 VR je ostrý na plnou ďouru víc než uspokojivě.
Takže ešte nochajnmal pre teba: ja som v prvom rade odpovedal na túto otázku:
al.vlado píše:Dnes mi prišiel kamarát nikonista ukázať svoj nový objektív Tamron 70-200/2,8 G2. Ja mám úplne prvú generáciu tohto objektívu, tak nám napadlo spraviť zopár takých rýchlych "obývačkových" testov .. Viac na priložených obrázkoch. Čo na to hovoríte? Je to vôbec možné? Ten rozdiel nie je pár percent, čo by bolo normálne, ale je to pomaly 100 %!!! :shock:
Obrázek

No a areagoval som na to videom, ktoré to vysvetľuje:

(a ktoré určite poznáte, lebo sme sa o ňom predtým bavili .. a aby ste si spomenuli o aké video ide, tak som spomenul podobné porovnanie starej a novej verzie Nikkoru .. v ktorom sa tiež spomína, že starý Tamron bol OK)

-- 11. 11. 2017 11:37 --

A tu je ešte samotný článok, ktorý sa tomu venuje: Focus Breathing (Focal length variation with focus distance)

{stačilo vyhľľadať na nete tie moje 2 slová ktoré som včera spomínal .. no a fakt sa to tak oficiálne volá}
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 11. 11. 2017 11:44

Ganec píše:- proste novší 70-200 VR II je na max zoome pri portrétoch akoby len 135mm (teda menej rozmaže pozadie),
- no a ten starý 70-200 VR je zase (na max zoome a F 2.8 ) neostrý


1. mira rozostreni pozadi neni zavisla na pouzitem ohnisku. Opet si dokazal, ze fyzice rozumis jako koza patrzeli.
2. toto je podle Gance neostre:

Obrázek
100% vyrez z 24mpix APS-C snimace:
Obrázek

A ano Gance, moc dobre vim, ze me prispevky ctes, takze tim, ze na me nereagujes uznavas, ze mam pravdu. Tvoje vlastni logika.

*****

Ad cernobila fotografie. To myslite vazne ty reci o nejakem vyumelkovanem umeni, co tu nekteri z vas vypustili? :shock: Se mi zda, ze vubec nechapate smysl vypousteni barev u fotografie. Nekteri nastesti ano (Radek, Alesak...) a od nich tu moudra jiz zaznela, netreba tedy opakovat.

Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 11. 11. 2017 13:00

Ale páči sa mi na tomto fóre, ako sa všetko trieska len od pangejtu k pangejtu. Vyjadríš sa k čb v galérii a hneď si mudrc, čo nenávidí čb apriori a je potreba pozvednout meče a pochodne. Už chápem, prečo voľby u Vás aj u nás dopadajú jak dopadajú. :D
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Alešak 11. 11. 2017 14:40

Bobe to je fajn, že se ti na tomto fóru páči :-). Přece o nic nejde,
ty jsi vyjádřil svůj názor na čb fotografii, mě to "hnulo žlučí" a tak
jsem vyjádřil ten svůj. Pár dalších se k tomu přidalo a všichni snad
už máme jasno v tom svém názoru a přesvědčení. I taková diskuze je
snad plodnější, nežli pořád dokola řešit Gance a jeho někdy až k absurditě
dotažené technikálie :mrgreen: A prosím volby a politiku sem netahej :pozor ...

_DSF2576 (2).jpg
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 11. 11. 2017 14:49

Petr Luňák píše:Gance, moc dobre vim, ze me prispevky ctes, takze tim, ze na me nereagujes uznavas, ze mam pravdu.
Tak ešte raz .. a dúfam že naposledy:

Dal som si ťa do zoznamu ignorovaných, aby som nemusel reagovať na tvoj trolling
Preto na tvoje príspevky (v drtivej väčšine) nereagujem (hoci by som na ne aj mal proti-argumenty)
No ak druhých niečo z tvojho príspevku skutočne zaujme, tak nech to zacitujú a ja na to určite zareagujem.
(je to totižto jediná možnosť, ako získať odpoveď ak ich tá téma skutočne zaujíma, lebo vedia že inak neodpovedám)

Keďže obrana proti trollingu je nereagovať (viď: DNFTT), aj ja som dal všetkým ostatným jasne najavo, že na trollské príspevky tých, ktorých mám v ignore liste, nebudem reagovať (dokiaľ to neuznám za prínosné). Lebo nemusím.
To ale neznamená, že im dávam za pravdu. :pozor

Viac o tejto téme tu: viewtopic.php?f=202&t=1184709&p=11737256#p11737256
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod al.vlado 11. 11. 2017 14:56

Diky za info o tom "dychani ohniska". :-)
Vedel som, ze to existuje a viem aj to, ze ohn. vzdialenost objektivu je vzdy pri zaostreni na nekonecno, ale necakal som az taky brutalny rozdiel medzi dvomi sklami na kratke vzdialenosti. A obzvlast vtedy, ked obe skla maju uplne rovnaku min. zaostr. vzdialenost.
al.vlado
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 11. 11. 2017 16:03

Kdysi jsem porovnával kresbu 70-200/4 a 135/2 a všiml jsem si toho také, na cca 4m těm 135mm odpovídalo 150mm na 70-200mm. Je to tam, ale žádné drama.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků