Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Fidko 8. 12. 2018 15:44

Tym padom si rozumieme :)

O tomto hovorim v druhom odstavci. Je to vyhoda mFT, pretoze ak ozelies HO, tak u mFT mozes mat male spickove skla. U FF by si ich mohol mat tiez, ale skoro nikto ich nerobi, pretoze svoje top technologie si nechavaju pre tie najlepsie skla ktore su uz ale za hranicami toho co mFT dokaze. Cize ano, tu suhlasim.

Popravde mam z toho stale blby pocit, akoze by som odfotil jelena ktoreho by som na originalnej fotke sotva videl a vycropoval si z neho mFT ekvivalent. Ale technicky tomu asi nic nebrani :)

Drahsi. Prave to mozno az tak nebude. Drahsie nez mFT fotaky urcite, ale inak ocakavam, ze to bude zase za cenu A7R III. Opat, viac pixelov nie je dovod na vyssiu cenu. Je to proste prirodzena evolucia konkretneho modelu. Rovnako ako bude technika v tom Olympuse s tym dlhym nazvom s vela pismenami (a plus grip).
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Pavel Breit 8. 12. 2018 15:52

Velikost a přijatelná, je individuální, já jsem např. dal pryč m.Zuiko 12-100mm, moc velké, lépe mi vyhovuje 12-40mm. Při tom papírově je praktičnost 12-100 vyšší, ale jen papírově. V reálném konkrétním mém případě je to naopak. Takže si myslím že by FF v obdobném ohnisku do 85mm byl na můj vkus příliš (když vidím ty válce v rukách) hmotný. A držet si několik systémů, malý velký skla, těla.., s tím už jsem také skončil i když jsem v minulosti praktikoval (např. naposled jsem měl tři těla m4/3, 14 skel apod..), pro mne jako amatéra jest matoucí (ovládání). Optimum je jen jeden vhodný systém.
A jen na okraj, po celou dobu co fotím s m4/3 jsou obavy jestli přežije, protože malý snímač atd…. Ale jediný co může m4/3 zabít jsou jeho výrobci. Aktuálně vlnka FF ideologie kdy si řada amaterů pořizuje FF protože umělec ! Jenže v krátké době zjistí že dělají stejně blbý fotky jako dřív a tak skončí nakonec s mobilem s rozmazaným bokehem (SW). Jako že drtivá většina.
Pavel Breit
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 8. 12. 2018 16:23

Fidko

Tak jsem to myslel, dražší než teď a dovolím si spekulovat, že pokud bys dělal 15 Mpx výřez a srovnávals ho s 20 Mpx z G9, nemusí to vůbec dopadnout lépe.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod ltokar 8. 12. 2018 17:50

Ganec píše:Vychádzali mi v limitných situáciách 3x dlhšie expozičné časy
=> teda akoby som mal 3x "horší" foťák

Aaa, tak konecne vieme, ako zadefinovat, ze fotak je 2x lepsi, alebo 2x horsi. No ale, ze to bude cez ISO, tak to som necakal ani od Ganca :tleskani => archivacia :)

Ganec píše:Že je niečo v neporiadku .. že mi vychádzajú až časy do 1/13 sekundy .. som si všimol až po 20 záberoch.

Keby si mal zrkadlo, tak to vies najneskor po 3tej snimke. A to nepisem , lebo o tom pisal kozakm. Ale preto, ze to tak je.

Ganec píše:No vďaka stabilizácii boli aj tie zábery použiteľné, ak som vystihol okamih kde sa nikto nehýbe

Ale, ale ... tak dlhe casy a kratka stabilizacia teda nie je vzdy dobra na fotenie ludi ? :nenapadne

Ganec píše:že tie fotky sú krásne a že ona tam nič chybného nevidí...

Presne ako ty a tvoje fotky :-D .. ty "sportovy" fotograf :)

Ganec píše:A zase naopak: na poslednom fotoklube som skúsil fotiť na ISO 12800, teda 5x vyššej hodnote ako maximálne mávam nastavené. Napriek tej hodnote to na displeji foťáku stále vyzeralo dobre. Na facebook by to stačilo. Takže ja vôbec nejdem "na doraz". Mohol by som kľudne používať vyššie ISO, ak by bolo treba.

Na FB na mobile staci hocico :) => tvoj fotak je na urovni mobilu.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 8. 12. 2018 18:15

U světelných pevných objektivů to není jenom o HO, ale o celkové kvalitě obrazu - různé ty aberace, bokeh, přechody ostré-neostré. Levnější objektivy pro větší systémy mívají vady, které nakonec náročnější přesvědčí, aby si koupili vyšší (a dražší a větší) verzi. Neplatí to univerzálně, například většina 1,8 G Nikkorů pro dslr je velmi dobrá po všech stránkách, ale u některých lidí už možnost, že se dá jít výš, nakonec vede k upgradu, takže teoretický předpoklad, že si vystačí se základní řadou na FF místo profi na cropu se nakonec nemusí potvrdit. Tudíž bych crop systémy nezavrhoval. Pro amatérské použití jsou kropáčci naprosto dostateční, pěkný fotky do alba se s tím dají udělat, krásný velkoplošný tisky taky.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FXE1 8. 12. 2018 19:13

ltokar píše:
Ganec píše:Vychádzali mi v limitných situáciách 3x dlhšie expozičné časy
=> teda akoby som mal 3x "horší" foťák

Aaa, tak konecne vieme, ako zadefinovat, ze fotak je 2x lepsi, alebo 2x horsi. No ale, ze to bude cez ISO, tak to som necakal ani od Ganca :tleskani => archivacia :)

Ganec píše:Že je niečo v neporiadku .. že mi vychádzajú až časy do 1/13 sekundy .. som si všimol až po 20 záberoch.

Keby si mal zrkadlo, tak to vies najneskor po 3tej snimke. A to nepisem , lebo o tom pisal kozakm. Ale preto, ze to tak je.

Ganec píše:No vďaka stabilizácii boli aj tie zábery použiteľné, ak som vystihol okamih kde sa nikto nehýbe

Ale, ale ... tak dlhe casy a kratka stabilizacia teda nie je vzdy dobra na fotenie ludi ? :nenapadne

Ganec píše:že tie fotky sú krásne a že ona tam nič chybného nevidí...

Presne ako ty a tvoje fotky :-D .. ty "sportovy" fotograf :)

Ganec píše:A zase naopak: na poslednom fotoklube som skúsil fotiť na ISO 12800, teda 5x vyššej hodnote ako maximálne mávam nastavené. Napriek tej hodnote to na displeji foťáku stále vyzeralo dobre. Na facebook by to stačilo. Takže ja vôbec nejdem "na doraz". Mohol by som kľudne používať vyššie ISO, ak by bolo treba.

Na FB na mobile staci hocico :) => tvoj fotak je na urovni mobilu.



Itokar, som rád že to archivuješ, ale už by som to rád videl v nejakom súhrne majstrových periel ducha :)
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ltokar 8. 12. 2018 19:43

To je dlha a narocna praca :) .. a hrozi ujma na rozume :D
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 8. 12. 2018 19:50

Daj top 10 :)
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 8. 12. 2018 21:22

Ja vam nekterym tak zavidim...nejen ze zijete ve svete, kde jsou politici dobri lide a vsichni mysli pouze v dobrem na nas, obycejne obcany a nedelaji zadne levarny (tedy s vyjimkou Babise, Zemana a Putina samozrejme)...ale i proto, ze jste spokojeni s tak technicky zpatecnickou technikou jakou je MFT system. Ono je moc krasne, ze novy EM5468646 X nebo kolikate ze uz to je cislo, bude treba umet sledovat helmu motorkare (ach jak jsem jen mohl fotit na Masarykaci bez teto dechberouci funkce!), ale porad bude delat vysledny obraz snimac, ktery ma svou eru "slavy" davno, davno za sebou a to jeste jen diky tomu, ze tenkrat nebyl toliko rozsireny FF, o relativne dnes jiz dostupnem stredoformatu ani nemluve.
Kdyz vidim, co vse se da vytahnout z jedineho RAW souboru z D850, tak se skoro az musim pousmat nad tim, ze si nekdo radsi koupi tu legracni krabicku s pidi cudlickama a obrazem z roku raz dva :)
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pavel Breit 8. 12. 2018 21:29

Většina amatérů fotí tak blbě že i m4/3 je pro ně nepotřebný level. Časem skončí u mobilů (pro PL to je focení s ještě menším snímačem než 4/3).
Pavel Breit
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 8. 12. 2018 23:50

I PL foti mobilem, ale pouze prilezitostne, nikoliv ucelove a pravidelne:
Obrázek

Dokonce PL zvlada mit zaostrenou helmu i bez te uzasne funkce, kterou bude pry umet novy Olyk a Ganec je z toho na vetvi a to pri dvakrat mensi hloubce ostrosti, nez jake je MFT pri shodnem ohnisku schopen, oops:
Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 9. 12. 2018 04:58

PL: kromě toho, že s souhlasím s technickou podstatou věci, tak mi to nedá, abych nepochválil uměleckou stránku, je to samozřejmě subjektivní, ale obě ty fotky se mi moc líbí a ta motorka je parádně trefená a ještě k se mi k tomu líbí ta fotka i barevně ! Velká pochvala !
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 9. 12. 2018 05:52

Pavel: Vsetko o com sa tu bavime je individualne. Kedze sa do toho Ganec moc nezapaja, verim, ze sa bavime inteligentni ludia a nikto to neberie v zlom. Tiez to nemyslim ako utok na mFT, proste prezentujem svoj nazor preco je mFT v problemoch a preco si myslim, ze maju velky problem do buducnosti. Inak 12-100 Mne osobne pride velkostou v pohode, akurat by to pre mna bol asi zbytocny objektiv obzvlast teraz ked nemam Olympus fotak. Obecne mne zacinaju aj an FF vadit az dlhsie ohniska, pripadne taka 70-200 f2.8 tiez nie je uplne maly objektiv a nosit so sebou miesto toho 40-150 f2.8 je fakt rozdiel (ako som ale pisal vyssie, tie objektivy nejde uplne porovnavat z hladiska vystupu).

Davidof: samozrejme, ono 60Mpix a 100-400 sklo stale nie je dokonala nahrada za 20Mpix mFT, pretoze by som najskor ziskal horsie vysledky na maximalnom ohnisku, ale zase vyrazne lepsie vysledky na nejakych kratsich vzdialenostiach. Take tie obrazky "psikov a maciciek" uz pri 42 ci kolko Mpix ma sucasna A7r musi byt zazitok :-)

Petr Lunak: Kazdy ma ten prah spokojnosti inde. Okrem Ganca asi nikto z nas netvrdi, ze mFT urobi rovnake fotky ako FF a to proste preto, ze neurobi, ale pokial ich robi v dostatocnej kvalite a navyse Ta to viac bavi, tak preco nie ? Pre mna bolo urcite pohodlnejsie behat po ZOO, alebo na Malorke s G9 + 100-400 (vazi 900g a je mensia nez 70-200 f4) nez tam pobehovat s napr D750 a 200-500. Samozrejme musis pripustit kompromis, ale s tym zit viem, kedze ja pre ten fotak predstavujem daleko vacsi problem, nez on pre mna :-)

Napr na Malorke konkretne som mal v tomto batohu: https://www.fotolab.sk/eshop/fotobrasne ... khaki.html

G9, 40-150 f2.8, 12-40 f2.8, Panasonic 100-400 a Mavic Air. A este tu Olympusacku f8 krytku a 1.4 TC. S G9 sa to tam voslo tak, ze som sa o ten fotak trochu bal, ale s E-M1 II to tam byvalo v pohode.

Inak co sa toho AF tyka, o tom hovorim uz dlho. Olympus/Panasonic a v podstate vsetci by mali vyriesit zaklad (za mna je to vystup, C-AF, ovladanie) a potom premyslat nad podobnymi blbostami. Pokial nefunguje zaklad, tak za tie kraviny navyse 3k vela ludi nezaplati.

No a na zaver preco sa mi paci SONY. Je to prave kvoli tomu, ze tam existuje ista moznost kompromisu medzi velkostou a kvalitou (maju APS-C, coskoro snad profi model) a zaroven je tam moznost kupit relativne lacno FF (A7 II, pomaly uz aj A7R II), pouzivat rovnake objektivy a v podstate nosit so sebou mensiu vybavu ked to potrebujes a vacsiu, ked si to mozes dovolit :-) Tym, ze Canon tuto moznost zrusil (aspon nateraz) sa u mna odpisal.

Inak k tvojim fotkam. Najskor som ich chcel pochvalit, ale nemenovany pouzivatel by tu mal prednasku o tom ako Ta chcem najskor zrusit a potom sa Ti zapacit, alebo naopak. Asi vies co myslim :-)

PS: Tvoje fotky fakt mozem, tieto su tradicne skvele.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Pavel Breit 9. 12. 2018 09:24

Fidko: „prezentujem svoj nazor preco je mFT v problemoch a preco si myslim, ze maju velky problem do buducnosti“.
PL:“ ale i proto, ze jste spokojeni s tak technicky zpatecnickou technikou jakou je MFT systém…..vysledny obraz snimac, ktery ma svou eru "slavy" davno, davno za sebou“
Už dříve jsem uvedl že mFT jako takový, problém nemá, problém mají výrobci , kteří nedokáží systém naladit dle požadavku trhu a jeho silných stránek…i když fotím m4/3 Oly a nyní jsem si sestavu vychytal na možné optimum, stále myslím že v konceptu Oly jsou značné rezervy. Vezmu-li že hlavní devizou m4/3 je kompaktnost systému, dodnes nechápu proč Oly nemá např. sestavičku zoomů f4 (v pěkné konstrukční i optické kvalitě) k např. M5, proč M5 prodává stále se snímačem několik let starým (tady poznámka PL sedí), proč nemá utěsněná pevná skla f1.8…ve sjednocené konstrukci (jako např viz. řada Pro)….atd…
Myslím, že příčinou problému m4/3 je, že nemají (Oly) ve svém konceptu příliš jasno čím chtějí být. A to je jádro problému, nikoli jak se snaží naznačovat PL, že problém je zastaralost velikosti snímače nebo třeba CAF.
Pavel Breit
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 9. 12. 2018 09:41

Fidko píše:Kedze sa do toho Ganec moc nezapaja, verim, ze sa bavime inteligentni ludia a nikto to neberie v zlom.
Nezapájam sa, lebo tvoje príspevky mám skryté (+ nikto ťa necituje) a príspevky čo píše Pavel Breit alebo Davidof sú dostatočné. Nie je treba ich moc rozvádzať.

Napríklad čo dodať ku vete, oznamujúcej, že na FF sa nerobia kvalitné malé zoomy?
Davidof píše:kvalitní zoomy 24-70/5,6 a 70-200/5,6 pokud vím, se nedělají a třeba zrovna ta 70-200 se svêtelností 4 je pořád docela velká
Ale skúsim: myslím si, že okrem toho že by ich ľudia aj tak nekupovali (keďže by v kombinácii s telom aj tak vyšli drahšie a ťažšie ako mFT), tak by u nich už bolo cítiť zhoršené ostrenie (kvôli vyššej clone). Asi tak, ako už teraz má Z-kový zoom (a to má len F4).

-- 9. 12. 2018 09:43 --

Pavel Breit píše:proč M5 prodává stále se snímačem několik let starým (tady poznámka PL sedí)
Asi preto, lebo ho ešte stále ľudia kupujú
=> v lete to tuším bol jeden z najpredávanejších foťákov v Japonsku, ak si dobre pamätám...

-- 9. 12. 2018 09:44 --

Dobre si pamätám: v júli bol 7-mi najpredávanejší: https://www.43rumors.com/olympus-tough- ... -in-japan/
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků