Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 9. 1. 2019 19:51

A tahle neostra mazanice ma byt ten vyslovene brutalny vykon, ano? :D
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chvd 10. 1. 2019 01:20

AwwA píše:Chtělo to říznout..

To je nějaká hláška z Gancovek?

-- 10. 1. 2019 01:23 --

Petr Luňák píše:A tahle neostra mazanice ma byt ten vyslovene brutalny vykon, ano? :D

Však on píše, že je to brutální výkon oproti tomu, co bylo předtím. tak to klidně věřím. :D
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 10. 1. 2019 08:15

Tak problem je ten motiv a podminky, je to cele divne, mazanice, ostre je to divne. Nevim kam bylo ostreno, vypada to, ze AF se chytl vpravo na trubky pod mostem, celkove je to hodne degradovane, ale my jsme v levelu, ze nekdo pujcil ORF, tak jsme radi, ze se muzeme podivat.
Ja jsem nebyl schopen dohledat nocni fotku ze stativu za rok 2018, starsi roky mam na vypnutem NASu - jak se se nekdo ptal, proc bych mel mit vsechny fotky aktivne... asi tak 5x do tydne potrebuju starsi fotku nez rok.
Dalo by se rici, ze je to tak degradovane, ze jsem nebyl schopen najit nejake skarede artefakty. Otazka je, cim to je. Normalne bych se smal az bych se za bricho popadal, ale ono se obcas stane, ze z nejakeho duvodu, vyleze neco podobneho skoro z cehokoli. Nicmene treba jen jerab pravo, to je jako s 3 Mpix telefoomu od Panasonicu.

-- 10. 1. 2019 08:20 --

Asi se muzete podivat do exif, jestli je tam AF, to by byl velky fail, nicmene zrovna tady, jak se pokouseli tradicionaliste obhajovat opticky hledacek, tak treba tato fotka je jednoznacne ukol pro EVF, respektive LCD, zvolim si hlavni motiv v prvnim planu, pripadne druhy plan, ktery ma byt ostry, zvolim si clonu, nejaky zlaty okno asi, protoze tady by asi byly ostre jak budova O2, tak restaurace a 10x zoom a ostrit na svitici O2.
Kdyz si vyzkousite ostrit optickym hledackem a pak se prepnout na LCD tak zjistite, ze jste uplne mimo.
Tak vzhledem ktomu, jak se to blbe zaostreno, tak bych si skoro tipl, ze tam AF, protoze jenom silenec by ostrol na spodni cast mostu mimo hlavni motiv. - Nemam se jak ted podivat na exif.

-- 10. 1. 2019 08:26 --

Jak jste se mnou cvicili - velka chyba mobilni CPU na NTB, budu bubu budu. Tak s tim rawem od Gance jsem mel neznatelne dyleje, respektive vse stejne jako u 28MB RAWu.
Jo a SLI funguje jenom pro SW, ktery to podporuje, takze jsem zakoupil retrohru Call of Duty 2 a zkousel jsem i dalsi a normalne jdou obe GPU co tam mam, CPU do 30%, obě GPU tak okolo 20-30% taky, jedna z nich ale vetsinou min, pri zapnuti a vypnuti sceny je tam 80% peak.
Po asi 20 minutach hrani uz to zacne ale chladit a funet.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 10. 1. 2019 08:53

Radek71 píše:Nevim kam bylo ostreno, vypada to, ze AF se chytl vpravo na trubky pod mostem .. Nicmene treba jen jerab pravo, to je jako s 3 Mpix telefoomu od Panasonicu.
jj, to som si tiež všimol, že je už mimo HO.
Ono to vypadá tak, že foťák podľa obsahu zoptimalizoval AF tak, že pravú stranu zaostril nablízko a ľavú na diaľku.
(keďže vďaka 5-smerovej stabilizácii sa môže aj nakláňať, tak má možnosť použiť aj čosi podobné ako "tilt-and-shift")
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 10. 1. 2019 08:57

Kdyz se dela hires? tak to musi byt v AF modu? Ted jsem se uplne tratil. Levu ostril na dalku? On to foti po castech? Ja myslel, ze cocky se zaostri, udela se cela fotka, pak se to pohne o pixel a zase se udela fotka? On to preostruje optikou?
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 10. 1. 2019 09:09

Ty si fat doteraz nepočul o tom, čo je to "Tilt–shift photography"?
Naklonenie sa používa na to, aby bolo ostré aj to čo je vpredu (ale len na jednej strane záberu) aj to čo je vzadu (na druhej).
No a vďaka 5-smerovej stabilizácii je toto možné aj bez tilt-shift objektívu.

Môžeš si o tom prečítať na wiki https://en.wikipedia.org/wiki/Tilt–shift_photography (citujem):
"In applications such as landscape photography, getting everything sharp is often the objective; by using tilt, both the foreground and background can often be made sharp without the use of a large f-number. When the PoF coincides with an essentially flat subject, the entire subject is in focus; for a subject that is not flat, obtaining foreground and background sharpness relies on the depth of field, though the sharpness can often be obtained with a smaller f-number than would be needed without the use of tilt. Basically, this shifts the whole plane of focus keeping one of the three axes as it is"
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AwwA 10. 1. 2019 09:21

chvd píše:
AwwA píše:Chtělo to říznout..

To je nějaká hláška z Gancovek?

-- 10. 1. 2019 01:23 --

Petr Luňák píše:A tahle neostra mazanice ma byt ten vyslovene brutalny vykon, ano? :D

Však on píše, že je to brutální výkon oproti tomu, co bylo předtím. tak to klidně věřím. :D


Z Gancovek ne. Nevadí vždycky to nemůže vyjít.
AwwA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 10. 1. 2019 09:24

No to samozrejme vim, myslim ze to umel prvni Pentax. A co to ma spolecne s Hires? On to neposouva v rovine (nahoru/dolu/doleva/doprava), on ten cip naklapi? A kdyby to naklapel, tak to znamena, ze vsechny fotky pak musi byt neostre?
Trochu mi to nedava smysl, asi jsem to nepochopil.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 10. 1. 2019 09:38

Radek71 píše:Kdyz se dela hires? tak to musi byt v AF modu? Ted jsem se uplne tratil. Levu ostril na dalku? On to foti po castech? Ja myslel, ze cocky se zaostri, udela se cela fotka, pak se to pohne o pixel a zase se udela fotka? On to preostruje optikou?


Nepreostruje, ani sa to nenaklana, ani nevyklapa a ani snimac nie je schopny nahanat objekt po scene tak ako si to predstavoval Ganec. Toto vsetko su mysticke vlastnosti mozno ani neimplementovatelne.

Faktom nadalej ostava, ze high-ress za predpokladu ze ho pouzijes spravne a za priaznivych okolnosti dokaze urobit lepsiu fotku z pohladu detailov a snad aj toho DR a sumu. rozhodne sa to ale nevyrovna vysledkom zo snimaca s vysokym rozlisenim a navyse vytvorit vhodne podmienky nie je jednoduche.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 10. 1. 2019 09:40

Von to musel vyfotit v noci, voni by se mu ve dne moc smáli jak tam nese ten stůl na břeh té řeky.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chvd 10. 1. 2019 10:08

Ganec píše:
No a vďaka 5-smerovej stabilizácii je toto možné aj bez tilt-shift objektívu.

Rozhodně! Asi stejně jako díky elektronice EVF nahradí RAW a elektronický zoom nahradí teleobjektiv.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 10. 1. 2019 10:13

Radek71 píše:co to ma spolecne s Hires? On to neposouva v rovine (nahoru/dolu/doleva/doprava), on ten cip naklapi? A kdyby to naklapel, tak to znamena, ze vsechny fotky pak musi byt neostre?
Trochu mi to nedava smysl, asi jsem to nepochopil.
Nemá to nič spoločné s highres .. keďže je to tak aj na single zábere.
Je to o logike AF: tá nejako ten snímač nastaví ešte pred samotnou expozíciou.

Highres ho potom už len (štandardne) poposúva len v jednej osi/rovine:
- 4x spraví zábery a posunie to o jeden pixel: vpravo - hore - vľavo - dole
- potom posunie snímač o pol pixelu šikmo
- a znova 4x posun o jeden pixel: vpravo - hore - vľavo - dole
Naposledy upravil Ganec dne 10. 1. 2019 10:21, celkově upraveno 1
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chvd 10. 1. 2019 10:14

Fidko píše:Faktom nadalej ostava, ze high-ress za predpokladu ze ho pouzijes spravne a za priaznivych okolnosti dokaze urobit lepsiu fotku z pohladu detailov a snad aj toho DR a sumu. rozhodne sa to ale nevyrovna vysledkom zo snimaca s vysokym rozlisenim a navyse vytvorit vhodne podmienky nie je jednoduche.

Teď vůbec ne ve zlém, pokud to tak náhodou vyzní :)
Onehdá jsem četl na digimanii výzkum Milana Šurkaly, kdy došel k tomu, že více Mpx na snímači prostě znamená více detailů.
A ano, čistě technicky, matematicky a akademicky to tak asi bude nicméně využitelnost v reálném nasazení je věc druhá, si myslím. Neboli více detailů nemusí znamenat lepší výsledek.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 10. 1. 2019 10:17

Hele, to mi prijde, ze se to da do dvou minut dogooglovat - jak to funguje. Ja jsem zahajil divadelni scenu s tim, ze to vsichni vedi, ja ne, ale zase mam nejakou predstavu jak se foti klasicky a ze se to da nejak dohromady.
Takto to vypada, jako v roce 2013, kdy nikdo nevedel jak to presne funguje, respektive nikam se to neposunuje.
Pokud tedy jako chlap se nebudu nikoho ptat na cestu, respektive googlovat, tak ziji v predstave ze v jedne ose - soubezne rovine s zaberem se cip posunuje o 1pix, (jinej system pry o pul pixelu) a po nejake interpolaci to posklada snimek s vice detaily.
A ted mi do toho zamontujte to ostreni. Opticka soustava s tim nema nic, tak je nejak nastavena, cip je stale stejne daleko od cocek.
Nebo ne a cip dela pohyb a naklani rovinu nahodne a dela to nahodne neostrosti na snimku, protoze nekdo rekl, ze je to tak dobre a Ganec pak ma fotku jak z huby dvacetilete kravy.
Nebo varianta 3.

-- 10. 1. 2019 10:22 --

chvd píše:
Fidko píše:Faktom nadalej ostava, ze high-ress za predpokladu ze ho pouzijes spravne a za priaznivych okolnosti dokaze urobit lepsiu fotku z pohladu detailov a snad aj toho DR a sumu. rozhodne sa to ale nevyrovna vysledkom zo snimaca s vysokym rozlisenim a navyse vytvorit vhodne podmienky nie je jednoduche.

Teď vůbec ne ve zlém, pokud to tak náhodou vyzní :)
Onehdá jsem četl na digimanii výzkum Milana Šurkaly, kdy došel k tomu, že více Mpx na snímači prostě znamená více detailů.
A ano, čistě technicky, matematicky a akademicky to tak asi bude nicméně využitelnost v reálném nasazení je věc druhá, si myslím. Neboli více detailů nemusí znamenat lepší výsledek.


To prece zalezi na kazdem pismenku toho textu, co to rikal, pokud to neprenese objektiv, je to k nicemu, k nicemu to muze byt kvuli cekane pozorovaci vzdalenosti. Az do hodnoty co jsem stoupal, tedy 1,3 Mpix do asi 36 Mpix co mam ted pozoruji urcity bonus, treba ve vyrezech. Tezko mi vykladat, ze tomu tak neni. Az budu fotit tim baby lensem, nejake podivnosti, tak to bude asi jedno. Jinak vic detailu ciste technicky je dle mne vzdy OK, jediny protiutok by mohl byt nejakou floskuli "foti fotograf". Coz je velice vyhodne, kdyz je clovek zahnany v technikalni diskuzi do uzkych, tak misto argumentu s nabojem na lichem pixelu, muze jako 154 reply napsat, ze foti fotograf.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 1. 2019 10:42

Na to aby se získala nějaká skutečná obrazová informace navíc, myslím tedy z hlediska skutečných detailů, tak se senzor musí pohybovat o polovinu vzdálenosti fotodiod (= o půl pixelu výsledného obrázku).

Pokud se pohybuje o celý pixel, tak se především získávají obrazové informace o jasech pro jednotlivé základní barvy. Z hlediska detailů ale dostaneš v absolutně ideálním případě pro konkrétní pixely stejné informace.
Větší rozlišení v tomto případě znamená přesnější extrapolaci.

Senzor se musí pohybovat ve své rovině, jakákoli odchylka je chyba - tedy aspoň pro tento případ.

-- 10. 1. 2019 10:45 --

FOE

A co kdybychom udělali pokus - zopakovat Tvoje foto z Hůrky. To by mohlo dát nějakou informaci, jednak relativní, zda HiRes pomůže v rámci jednoho foťáku, tak i porovnání mezi systémy. Jestli pomocí HiRes můžeš nějak eliminovat technické rozdíly (APSC vs MFT).
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků