Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod DUDISKO 13. 2. 2019 12:05

bob222 píše:A to ešte sú aj vykukovia ako ja, čo používajú zrkadlovkové sklá na beznosorožcoch. :D

Speed b. a malo by to byt zaujimave
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 13. 2. 2019 13:36

pemar píše:Já jsem si fyzikálně jist, že u AF ani bezzcadlovka, ani zrcadlovka nezaostří pokaždé naprosto přesně. A pak už je to o statistice, matematice a počtu pravděpodobnosti a o tom, co oko vidí a vnímá. A o tom, jak sofistikované algoritmy tělo používá a jak jsou komponenty sladěné.


Mne sa zdá ťažko pri takomto teste eliminovať aj vplyv rozstrasenia uzávierky na ostrosť.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 13. 2. 2019 15:45

Nezaostří to dvakrát stejně z jiných příčin, vliv mechanické závěrky na to je prakticky nulový.

Mimochodem, já jsem zatím z elektronické závěrky viděl více škody, než užitku, asi proto, že nefotím často statické věci.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 13. 2. 2019 16:24

No píšem to len pre, to že som videl nekonzistentné výsledky pri ručnom (a už nezmenenom zaostrení ) v sérii záberov zo statívu . Takýto pokus by to mal vylúčiť. A bolo to na bezzrkadle
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Grimjaur 13. 2. 2019 18:08

bob222 píše:No to iste, a preto mali olympusáci v začiatkoch polovicu sklenárstva od Pazderu m42. :D

já kolaboroval se svými vlastními skly, které jsem měl na německé poválečné SLR 28/2,8 - 50/2,8 a 135/3,5 a E 300 jela naplno :)
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 13. 2. 2019 19:36

FXE1 píše:No píšem to len pre, to že som videl nekonzistentné výsledky pri ručnom (a už nezmenenom zaostrení ) v sérii záberov zo statívu . Takýto pokus by to mal vylúčiť. A bolo to na bezzrkadle

Těch věci, kde člověk může udělat chybu, to je na celkem dlouhý seznam. Pokud při ručním ostření je každá fotka jiná, tak je chyba většinou někde jinde, záleží i na tom, podle čeho se ručně ostřilo, zda se ostření v průběhu série něco měnilo, jaký je stativ a jak je upevněný cílový motiv, ...

Kdybych měl čas a chuť nohu udělat fotku s elektronickou a mechanickou závěrkou, se sklopeným zrcadlem, ... a můžete vidět rozdíl. Já jsem si s tím kdysi hrál, ale asi jsem ty fotky už smazal.

Každopádně velkou roli hraje stativ. Kdysi jsem řešil nekonzistenci nastavení AF a nakonec se ukázalo, že to nedělá ani tělo, ani objektiv, ale špatně utáhnutá hlava stativu. Přišel jsem na to poměrně pozdě, ale pak už to přestalo blbnout, stačilo rozebrat, složit a utáhnout stativ. S těmi stativy je většinou potíž i v tom, že pokud člověk není zrovna krajinář nebo fotograf divoké zvěře (se zrcadlovkou, s Olympusem by to fotil z ruky :-) ), tak si většinou koupí nějaký levnější stativ a pokud je ten stativ levný a lehký, tak výsledek je pak dost nekonzistentni, viz můj Velbon, co jsem kdysi dostal od spořitelny za věrnost.

U bezzcadlovky to může dělat i zapnutá stabilizace, když je foťák na stativu. Těch možností to zkazit je celkem dost.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 13. 2. 2019 20:18

Súhlas, tých premenných ovplyvňujúcich ostrosť do toho vstupuje veľa, a keď sa vzájomne stretnú,tak je ťažké určiť čo malo najväčší vplyv. čakať 100% úspešnosť vo výsledku je dosť "bláhové" .
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 13. 2. 2019 20:41

Já to dělám obráceně, používám vyzkoušený stativ, vyhodnocovací software, stejnou metodiku, stejnoměrné osvětlení, ... skoro laboratorní podmínky. Tyhle pečlivě kontrolované podmínky vedou k tomu, že pokud jde objektiv seřídit, tak ho seřídím prakticky k nerozeznání od autorizovaného servisu.

Co se týče bezzcadlovek od Nikonu, tak Z7 i Z6 pokud vím podporuji AF tune a na blogu Reikan Focal jsem viděl důkaz, že kalibrace zlepší výsledky ostření i na bezzcadlovce. Není to u kontrastního ostření, to je jasné, ale u fázového ano. Ono z principu funguje fázové ostření tak, že řekne elektromotoru objektivu, o kolik se má pootočit, aby bylo perfektně zaostřeno. A je to. Nebo také ne, protože záleží na přesnosti měření a přesnosti provedení příkazu elektromechanikou. Motor může být trochu opotřebený, objektiv nesedí přes bajonet přesně, nebo je nějaká tolerance trochu mimo, nebo jste s tím někde bouchli (občas foťák nebo objektiv i upadne) a už to ostří vedle. A pak záleží na tom, jestli je ta chyba konzistentní a systematická, když ano, tak AF tuning pomůže úplně stejně jako u zrcadlovky.

Mimochodem, Olympus OM-D E-M1 má kalibraci ostřících bodů také, dokonce je můžete nastavit jednotlivě, což u Nikonu nejde, to dělají jen v servisu.

Pokud by vás to zajimalo, tak tady je odkaz:

https://blog.reikanfocal.com/2018/10/th ... kan-focal/

Výsledky se Nikon Z7 a Nikkor Z 24-70mm f/4S na 70mm mi potvrzují to, co jsem zjistil při zkoušení na prodejně a výsledek s 50/1.4 s adaptérem se mi líbí ještě méně, od foťáku za tyhle peníze mám trochu jiné očekávání, například, že skla budou fungovat jako na D850.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 13. 2. 2019 21:18

Ohledně přesnosti AF Z7 vs D850: https://blog.kasson.com/nikon-z6-7/z7-a ... -to-dslrs/
Je to na pokračování a je tam plno dalších testovaných situací.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 13. 2. 2019 21:54

Ten objektiv 58/1.4 není šťastná volba, není moc konzistentní a proto bych z něj nedoporučoval dělat nějaké závěry, mnohem zajímavější je Nikon 105/1.4. Zaujala mne i ta metodika, RRS je určitě dobrá volba, ale to, že tam je místo denního světla blesk, to nepovažuji za ideální, pokud není kalibrovaný na 5200K.

Když si to pozorně přečtěte, tak to prostřednictvím měření potvrzuje, že 100% přesné ostření bezzcadlovek je mýtus, hlavně u fázového ostření a že i bezzcadlovky potřebují kalibraci. Zajímavé je porovnání D850 a Z7 a pokus z nich vymáčknout maximum, nicméně moje zkušenost je, že zatím vždy v těchto případech zvítězilo ruční ostření, dokonce i nad konstrastním ostřením. I ruční ostření má ale svůj limit, v přesnosti respektive velikosti kroku, zase záleží na objektivu, některé objektivy (například Zeiss) umožňují velmi jemné doostření nebo mají zpřevodování pro jemné ostření (Nikon 105/1.4). Pokud to ten objektiv neumožní, tak jakékoliv tělo přesněji nezaostří. Záleží někdy i na konstrukci objektivu a vzdálenosti od objektu, ale to už jsme ve velkém detailu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 14. 2. 2019 07:24

V tejto súvislosti si dovolím uštipačnú poznámku. Nie tak dávno sa ma Gokot opýtal, čo len sa vraj môžem naučiť od Pemara. Nuž tu je odpoveď, zdá sa že veľa, na rozdiel od Gokota, ktorý zbúcha test do gancoviek "na predajni" za 10 min. :)
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ltokar 14. 2. 2019 07:38

pemar: vsak pouzijes hires a mas zaostrene, nie ? :D :D
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 14. 2. 2019 07:42

A to všetko s foťákom v jednej predpaženej (zoomujúcej) ruke :)
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod fotofanda 14. 2. 2019 08:58

Myslím, že definitivní zlom nastal právě dnes a nepřekvapí, že je to Canon. Tělo EOS RP má být za 1299 USD.
Připomíná to rok 2003 a uvedení Canon 300d, který to tenkrát také zlomil.

Ať si říká kdo chce co chce o špatném snímači a malé baterce, ale cena a nízká hmotnost to přebijí.

Kdybych již neměl A7III tak bych šel do tohoto. Zejména pokud vezmu v úvahu nabízené sety
$1299 tělo
$1999 s EF adaptérem a EF 24-105mm STM IS
$2299 s RF 24-105mm F4L IS (Sony A7III se setovou 28-70 je za 2199)

Jsem zvědavý na odezvu ostatních. Ale protože již mám Sony, tak bych spíše než cenový útok v tělech uvítal útok v objektivech.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 14. 2. 2019 09:28

Tiez to nevidim uplne zle. Snimac pri FF je ta najposlednejsia vec ktoru by som dnes riesil. Ak to ma viac ako 16Mpix, je to dobre. Ak by to malo aspon AF na urovni Rka, tak to vobec nie je uplne marne. Akurat to ovladanie, ale zase cakat v tejto triede od Canonu joystick, to by som musel byt blazon. Ale ta cena s 24-105 nie je zla aj ked "u Cinana" sa da za cca + 300 eur kupit Z6 s 24-70.

Aj tie novoohlasene Canon skla vyzeraju celkom fajn. Napriklad ta 70-200 sa alebo riadne nafukla, alebo dost skratila. Aspon podla screenov :)
https://www.canonrumors.com/canon-offic ... nt-lenses/

Inak vysiel aj 24-70 f2.8 na Z-mount a zda sa byt kompaktnejsi, nez konkurencia.
Fidko
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků