Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod bob222 18. 4. 2018 12:01

Len mi ešte povedzte, ako sa fotia tie luckyshoty, z toho som celkom jelen. To je nafotiť 4300 fotiek za víkend a vybrať 4 použiteľné? Alebo namieriť na vtáka a mať fotku?
Pokiaľ ide o BIF skratku, u mňa vedie štvrtá zhora. :D
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 18. 4. 2018 12:10

pemar píše:Jedna fotka EQ 600 (300 PF + 1,4 telekonvertor na ISO 640)
Vďaka.

Ostrosť vyzerá byť lepšia ako som si myslel.
Ale vďaka telekonvertoru sa zase zvýraznili vady objektívu.

Mimochodom: potvrdil si moje slová o probléme príliš malej HO ("ani na f/6,7 sa celý do DOF nevošiel")

U toho záberu ti foťák nezaostril správne na hlavu, alebo si ostril na telo? :--
- lebo problém s ostrením na telo je že zobák bude neostrý
- u ostrenia na hlavu bude zase telo menej ostré (ako na mojom zábere)
Teraz neviem či je lepší komromis radšej obetovať ostrosť zobáka, alebo tela? :hm

Zatiaľ mi to vychádza, že najlepšie je zvýšiť clonu (napriek risku šumu/pohybu).
Teda na takéto zábery vlastne ani nevadí, že to moje sklo má len f/6.7 8-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 18. 4. 2018 12:17

Pisu to po sty, do je debata jak ctu vedle ve vlakne, jestli je lepsi dyka nebo nuz pro boj muze proti muzi. Uz se to resi docela dlouho, ale tam rozumim, ze se nikdy nedoberou konce. Tady proste kazdej nalinkuje svoji galerii konkretniho tematu, napise cim to fotil driv, cim to foti ted a jaky z toho ma čmak a je to vyresene.
Ona takova galerie o 75 fotkach, to uz nebudou lucky shoty, proste vyber do kolekce. Znate to ne? Centrala nemeckeho Microsoftu chce nafotit managment a napisou ti "posli referenci 10-15 galerii top managmentu". Ty vlezes do LR a vyexportujes jim poslednich 15 fotek z teto tematiky.
Ja jsem treba leta fotil fashion, pak mi rekli "posli 30 fotek jako referenci"... asi dva dny jsem vybiral, vybral jsem jich 8 a pak jsem se hodil marod.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 18. 4. 2018 12:18

Tu opat plati, ze najlepsi je mobil, lebo to bude ostre cele.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 4. 2018 12:20

bob222 píše:Len mi ešte povedzte, ako sa fotia tie luckyshoty, z toho som celkom jelen. To je nafotiť 4300 fotiek za víkend a vybrať 4 použiteľné? Alebo namieriť na vtáka a mať fotku?
Pokiaľ ide o BIF skratku, u mňa vedie štvrtá zhora. :D


Tak teď vidíš, na co dát bacha, až budeš vyhledávat ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 18. 4. 2018 12:26

Ganec píše:
pemar píše:
Ganec píše:Podľa vašich tvrdení by 300mm Nikon a 300mm Oly mali dávať podobný výsledok. Tak som to chcel preveriť.
v tom případě mi může pan analytik popsat metodiku, jak by změřil rozdíl mezi 300/4 PF a 300/4 od Olympusu
dalo by sa to pomocou fotky mesiaca:
- ty dáš fotku na 300mm z 300/PF
- ja dám fotku na 300mm zo 75-300
- ak bude moja z lowendu 75-300 lepšia, tak nemá význam porovnávať 300/4 od Oly, lebo tá bude určite ešte lepšia :D
- ak nebude, tak treba pozháňať ešte niekoho, kto 300/4 má a odfotí ho :hmm:
pemar píše:Oba objektivy musí být testovány na jednom těle ..
Ak by boli na jednom tele, tak by sa neotestovalo to, čo som sa pýtal: nakoľko sa výrez z APS-C vyrovná mFT

Pri ideálnych sklách by musel mať Nikon 24 megapixelov a Oly 16.
Sklá ale nie sú ideálne .. a navyše už aj Nikon aj Oly majú 20 megapixleové modely.

Teda už začína byť zaujímavejšia skôr otázka, či sa výstup z lacnejšieho mFT skla vyrovná výrezu z profi APS-C :hm
Preto som navrhoval ten mesiac...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 18. 4. 2018 13:22

Sak pridajte niekto z Fujinistov mesiac na tele :) .. Ganec nenapisal, ze to musi byt zrkadlovka, je sanca na mecball
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 18. 4. 2018 14:22

Teda už začína byť zaujímavejšia skôr otázka, či sa výstup z lacnejšieho mFT skla vyrovná výrezu z profi APS-C :hm
Preto som navrhoval ten mesiac..


Pokud z nějakého důvodu musím s D5 i D500 fotit stejný objekt ze stejného místa (mezi mnou a objektem je “řeka plná hladových krokodýlů”), pak mám tři možnosti: D5+výřez, D5+konvertor a D500. Na výřezu se ztratí megapixely, konvertor ztrácí trochu ostrost a trochu zpomaluje ostření, výsledek z D500 je v tomto konkrétním případě o malý kousek nejlepší z těch tří, ale D500 je ve srovnání s výřezem a konvertorem to nejdražší, největší a nejtěžší řešení. Pokud nefotím jako mamlas nebo nemám před sebou tu řeku plnou krokodýlů, pak s D5 bude mít ta fotka vždy výhodu v oblasti hloubky ostrosti a perspektivy, bude vypadat lépe.

Ostrosť vyzerá byť lepšia ako som si myslel.
Ale vďaka telekonvertoru sa zase zvýraznili vady objektívu.

Mimochodom: potvrdil si moje slová o probléme príliš malej HO ("ani na f/6,7 sa celý do DOF nevošiel")

U toho záberu ti foťák nezaostril správne na hlavu, alebo si ostril na telo? :--
- lebo problém s ostrením na telo je že zobák bude neostrý
- u ostrenia na hlavu bude zase telo menej ostré (ako na mojom zábere)
Teraz neviem či je lepší komromis radšej obetovať ostrosť zobáka, alebo tela? :hm

Zatiaľ mi to vychádza, že najlepšie je zvýšiť clonu (napriek risku šumu/pohybu).
Teda na takéto zábery vlastne ani nevadí, že to moje sklo má len f/6.7 8-)


Mělo to být zaostřené na oko případně na zobák, ale ve skutečnosti je to zaostřené o kousíček pod tím, do bílé nekontrastní části, chybí tam nějaká hrana. Mně se ty bokehovky líbí více, nebyl by problém přiclonit, proto f/5.6. Byl by se mi býval hodil stativ nebo aspoň nějaká opora, na tu dálku je i minimální pohyb při zaostřování znát, stabilizace trochu pomůže to uklidnit, ale není samospasitelná. Zobák ani oko sice nejsou tak ostré jak by ideálně mohly být, stačilo je při zaostřování “trefit”, největší podíl na tom měl fotograf, ale do koše bych to ještě naházel.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pavelmeli 19. 4. 2018 00:19

Psalo se tady něco o měsíci, tak jsem našel skoro 5 let starou fotku z C 7D na 200mm + 2x TK tedy EQ k FF 640mm. ořez 1:1 (s exifem)
měsíc.jpg


Před skoro 8-mi lety jsem zkoušel nějaký Ruský zrcadlový objektiv (název si už nepamatuji) s pevným ohniskem cca 1200mm + 1,5 TK Kenko a měsíc se mi ani nevešel na čip, navíc mi hrozně rychle ze záběru utíkal, takže vlastně lukyshot na stativu :) Bez ořezu s exifem.

IMG_8107sml.jpg


P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 19. 4. 2018 06:02

No, takze mesiac je tym padom vyrieseny :-)
landov
Expert

Odeslat příspěvekod BigglesO27 19. 4. 2018 06:10

Je tedy ten holub ukázkou typického “BIF” ( ať jsem v terminologii kůůůl)? Jak ti k této fotografii pomohl EE-1, Ganče? Jaký by byl rozdíl ve fotografii pořízené bez něj?
Davidof, tajnik: Seznam pěknej, ale čtyřka je pro mne osobně nejzajímavější :D
BigglesO27
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 19. 4. 2018 06:37

BigglesO27

Tak přidej foto (tý čtyrky) :-)

Ta v těch portrétech to asi není, že ?
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod ltokar 19. 4. 2018 07:05

pavelmeli píše:Před skoro 8-mi lety jsem zkoušel nějaký Ruský zrcadlový objektiv (název si už nepamatuji) s pevným ohniskem cca 1200mm + 1,5 TK Kenko a měsíc se mi ani nevešel na čip, navíc mi hrozně rychle ze záběru utíkal, takže vlastně lukyshot na stativu :)

Nebol to tento ?
http://top35mm.com/MTO-1000-10/1000-m42 ... ssian-lens
pozeram, ze sa da prerobit dokonca na lepsi
https://www.dpreview.com/forums/post/52354552
ja mam 500mm/f5.6 verziu a celkom fajn fotky z toho boli
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 19. 4. 2018 08:24

pavelmeli píše:Psalo se tady něco o měsíci, tak jsem našel skoro 5 let starou fotku z C 7D na 200mm + 2x TK tedy EQ k FF 640mm
Vďaka.

Nefotil si ho aj na skle bez telekonvertora na 300mm ohnisku? (či 300-ku nemáš?)

Totižto: ten hlavný dôvod (prečo požadujem ten mesiac) je, že sa tu všetci sťažujú na ceny Olympus skiel:
- vraj cena za 75-300 je príliš vysoká, lebo iné 70-300 sú lacnejšie
(hoci podľa poslednej kontroly cenníku to už nie je pravidlo)
- alebo že Nikkor 300/4 PF je lacnejší/ľahší ako mZuiko 300/4 a pri tom výrez z neho je vraj "to isté"
(PL kvôli tomu natočil polhodinové video o tom "ako Olympus klame")

No teraz pozerám v cenníku, že len ten telekonvertor stojí skoro toľko ako mZuiko 75-300 :shock:
(pozerať cenu profi-zoomu 70-200/2.8 už teda vôbec nemá zmysel)

PS: ja som ten svoj mesiac z E-P5 nafotil rok na to, ako ty
Predtým (na 12 megapixelovej E-P1) bol síce už citeľne menší, ale bol podobne zašumený ako ten tvoj
(ale to môže byť aj tým, že si mesiac fotil v inej fáze)

-- 19. 4. 2018 09:27 --

pemar píše:Pokud z nějakého důvodu musím s D5 i D500 fotit stejný objekt ze stejného místa (mezi mnou a objektem je “řeka plná hladových krokodýlů”), pak mám tři možnosti: D5+výřez, D5+konvertor a D500. Na výřezu se ztratí megapixely, konvertor ztrácí trochu ostrost a trochu zpomaluje ostření, výsledek z D500 je v tomto konkrétním případě o malý kousek nejlepší z těch tří, ale D500 je ve srovnání s výřezem a konvertorem to nejdražší, největší a nejtěžší řešení.
jj, aj ja si to myslím že v tomto prípade (crop foťák) dopadne najlepšie
(teda aj mFT s 300mm sklom by dopadlo lepšie ako APS-C s 300mm sklom)

Ale určite tá D500 bez telekonvertora bude s tým istým sklom vážiť aj stáť menej ako D5 :oops:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tom384 19. 4. 2018 10:01

tom384
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků