Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pavelmeli 15. 2. 2019 11:01

Při loňském rozhodování kam dál postoupit z 6D a 7D, mě Sony nijak neoslovilo. A7 RIII technicky sice špica (A7 III ještě nebyla představená), ale studený čumák to je, prostě strohý, vykalkulovaný výrobek spíše pro roboty než lidi. Nedá se to pořádně držet, ovládat, koukáš na blikající obrazovku, prostě krabice nabušená technikou - nic víc. Přesně takhle na mě působila i řada NEX a i když by mě za poloviční cenu ukecali na A9, tak bych to bral jako suchej přístroj (třeba kuchyňský robot, který udělá co má) a stejně bych raději fotil nosorožcem s OVF. To už Fuji, Olympus, Nikon i Pentax mi přijdou mnohem „přítulnější“ a na rozdíl od foťáků Sony, jsou dělány pro lidi. Je to jen můj pocit a pohled na věc a moc dobře rozumím tomu, co ve svém příspěvku včera napsal sesty 14. 2. 2019 12:57. Přes to, jak reagoval PL, vůbec nemám problém napsat, že když jsem zkoušel 7RII a RIII spolu s Canonem 6D a 5DIV i starou 7D, při držení to byl nesrovnatelný „pocitový“ rozdíl… Myslím si že na to podobně nahlíží i další a něco jako „vztah" k focení a tím i k foťáku který rád používá, si vytvoří a třeba souhlasím taky s tím co napsal Fidko:
„Inak teda na SONy rumors to vyzera, ze dost "Sonakov" kvoli sklam zvazuje v buducnosti navrat ku Canon. Na mna osobne je RP moc velky lowcost, ale nad Rkom by som uz premyslam. Ak v buducnosti nejak vyriesim ako to so sebou vlacit, mozno by som do toho siel“
Třeba ten zvažovaný návrat nejen k Canonu, ale i k jiným značkám (Panas po vydání FF a taky Nikon se Zetkami) není jen kvůli objektivům, ale možná právě z důvodu té strojové „bezduchosti“ co Sony produkuje… Já si počkám, R-ko mi nesedlo, RP je lowcost a tedy uvidím s čím přijde RS – mimo ohlášeného 100Mpix čipu – stačil by mi třetinový počet, ale s dobrým držením a EVF alespoň srovnatelným s OVF.

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 15. 2. 2019 11:18

S takovým cítěním nás je tu víc ;-)

Mimochodem, před časem mi přišel videotest + nějaký dlouhodobější (cca 0,5 roku) zkušenosti s focením svateb na A7III od admina stránek shotkit.com. Dříve fotil hlavně na Nikony. Tenhle chlapík dost chválí AF u A7III, kde mu eye-detect dává trochu oddych při focení, ale jinak exprimuje spíš neutrální až mírně negativní pocity, kromě klasiky jako nudná krabička bez promyšlené (ale nakonec celkem akceptovatelné) ergonomie a horší barvy než u předchozích Nikon těl (víc času v postprocesu), vypichuje klinickou přesnost a nudnost objektivů. Nevím, tedy, co všechno má, ale tvrdí, že ta skla dost postrádají zajímavý charakter oproti tomu, nač byl zvyklý dříve (jeho oblíbené sklo byl i Nikkor 58/1,4G), a že pro něj jako fotografa svateb je tohle jasný ukazatel do budoucna. Vidí to na zpětný přechod k Nikonu nebo Canonu, až dozraje čas.

-- 15. 2. 2019 11:22 --

...Mám smartfoun Sony Xperia compact. Supr věc, malý, skvěle funkční a s výborným battery managementem, navzdory high-end Qualcom procesoru a baterii jen 2700 MAh to jako nový drželo běžně 5-7 dní (nejsem heavy user) a dnes po 3,5 letech pořád dám 3, někdy 4 dny. ale jinak je to zoufale nudnej telefon s nudnou grafikou a fakt nemá čím nadchnout. Typický výrobek Sony ;-)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 15. 2. 2019 12:14

U mna znacky ktore maju nejaky smrnc su len Olympus a Fuji. Taky ten pocit, ze ten fotak nepotrebujem, ale chcem ho som zazil len pri X-T1 (teoreticky aj dvojke a trojke) a OM-D 10.

Panasonic a Canon vnimam rovnocenne, nejaku "dusu", alebo take to co maju radi predovsetkym Fujisti na tych fotakoch sice nevidim, ale mam ich rad, pretoze sa naozaj dobre pouzivaju. Nie som fanusik takeho toho z mojho pohladu pristupu aky som videl u Olympusu kde dostanem nahodne rozhadzanych xy "f buttonov" a nastav si ich ako potrebujes. Pri Panasonicu a Canone mam dojem, ze ich navrhoval niekto s citom.

Nikon az tak nepoznam, teoreticky by na tom mal byt rovnako a Z6 vyzera napohlad rozumnejsie ako R (ovladanim), ale kedze s Nikonom mam pramalo skusenosti, neviem to hodnotit.

Co sa SONY tyka, vidim to tak ako to popisal pavel. Presne tak. Na druhej strane, asi by to nebola neprekonatelna prekazk a keby som si tam nasiel nieco naozaj zaujimave, nemal by soms tym problem.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 15. 2. 2019 12:51

Ja k Sony nemam tiez nejaky specialny "vztah", proste je to len technika ktora funguje a robi to co ma.
Ci je to tak dobre alebo zle neviem, fotak beriem len ako vec ktora ma sluzit, nie ako nieco sentimentalne.
To bude mozno raz nejaka Leica M a 2-3 manualne objektivy v dalekej buducnosti, tam si skor viem predstavit vacsiu osobnu hodnotu...
Co sa tyka beznych znaciek, tak najviac sa mi "paci" jednoznacne Fuji a dalej za nim je Canon a Sony.
Horsie sa mi pracuje len s Nikonom, neviem preco (spracovanie fotiek a aj ovladanie a ergonomia - no posledne som mal v rukach len starsie modely D4S/D750/D600/D5300 a pod.). Pentax som v podstate ani neskusal (len raz na chvilu).
Doma mame nejake m4/3 fotaky, no pridu mi viac take "hrackarske", mozno M1II by to zmenil moj pohlad .

A ked sa tu spominala konkurecia A7II a EOS RP, tak si myslim, ze nove statistiky ukazu, ze Canon jasne vyhra nad A7II. Nie kvoli znacke, ale najma preto, ze ide o uzivatelsky privetivejsi, modernejsi fotak s lepsie riesenym LCD a ludia si za to ochotne priplatia tych 30% ceny. Navyse si myslim, ze ma vyrazne lepsi AF. A7II je nieco, co malo byt davno nahradene niecim modernejsim za rozumny priplatok (stacilo by vymenit snimac a AF za modernejsie a pridat dotykovy displej).
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 15. 2. 2019 12:53

Bezzrcadlovky na rozdíl od parníků, co převálcovaly plachetnice a jednoplošníků, co převálcovaly balóny, vzducholodě a dvojplošníky, nedokázaly ani za sedm let technologicky roznést na kopytech zrcadlovky, což ve vede logicky tomu, že třetina trhu si koupí jedno, třetina druhé a třetina se vykašle na obměnu techniky. Ta třetina k tomu má celkem rozumné důvody, nekompatibilitou počínaje a nejistou investicí konče. Bezzcadlovky si často kupuji tři segmenty: (1) mně to stačí (2) inovátoři (3) lamy. U druhé a třetí skupiny chybí opravdový zájem o focení a první skupina má menší zájem o příslušenství, doplňky a služby. To celé vede k další akceleraci pádu trhu. Když se budu chtít posunout do druhé (nebo třetí) skupiny, tak musím vyřešit otázku, co se současnou výbavou a co mi Nikon může nabídnout navíc. A tady zatím není smysluplná odpověď, vzhledem k pádu trhu změna postrádá i ekonomickou výhodnost.

Ze značek mimo Nikon by mne aktuálně oslovily 2 zrcadlovky od Canonu a s hodně skřípajícími zuby Sony A9, u které se mi líbí technologie a Carl Zeiss skla, ale ne to tělo a Sony ekosystém. Fuji má hezký design, ale jinak nevidím nic pro mne zajímavého. Panasonic je spíše na video, které mne nezajímá.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 15. 2. 2019 13:01

Neviem, fotil som skoro všetkým naprieč značkami a nejaké to citové neviem čo som nezaznamenal. Buď to funguje alebo nie, vidím to ako Luňák, elektronika... Citový vzťah mám k zeiisu ikonda, lebo ten mal dedo od 2 svetovej vojny (r.v. 1942), kúpil ho a prežil dodnes.
Ale je pravda že leicu a hasselblad som ešte nemal. :D
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 15. 2. 2019 13:36

Dolgor píše:...Mám smartfoun Sony Xperia compact. Supr věc, malý, skvěle funkční a s výborným battery managementem .. ale jinak je to zoufale nudnej telefon s nudnou grafikou a fakt nemá čím nadchnout. Typický výrobek Sony ;-)
Aj ja ho mám. Som s ním spokojný.
Možno ma spočiatku nadchlo to ako fotí (hoci má tých prehnaných 20 megapixelov) a že tam konečne všetko funguje.
(u predchádzajúceho mi niektoré aplikácie nešli .. napríklad už aj obyčajná offline mapa .. na firemnom prestal pravo dole fungovať dotykáč .. kamoš na fotoklube furt mení batérie na Samsungu .. ďalšiemu sa iPhone nepredvídateľne vypínal .. proste samé problémy .. mám pocit že mám jediný smartfón, ktorý skutočne funguje)
To si myslím, že je najpodstatnejšie.

Ale že by som kvôli tomu mal nadviazať nejaký citový vzťah .. no neviem. Je to predsa len spotrebák... :eh
(fakt netuším čo niekto môže vidieť viac na nejakom mobile .. veď je to vždy ploská tehla ako každá iná)

-- 15. 2. 2019 13:36 --

Čo sa týka foťákov (Olympusu), tak ich tiež beriem ako spotrebák.
No spomínam si, že nejaký PEN sa mi po kúpe normálne zapáčil .. až mi to prišlo divné.
(keďže som si ho kúpil hlavne kvôli foteniu a na dizajn som vtedy vôbec nehľadel)

Ale aj u neho: proste najlepšie spĺňal všetko čo som od neho požadoval.
Už len taký obyčajný Olympus viewer: síce to bol lemravý a pomalý SW, u prvého E-P1 nezvládal šum tak ako DxO/Lightroom či Bibble, ale aj tak sa mi jeho výstup najviac páčil.
(teda ak nerátam "modrý hnus" na vysoké ISO v miestnostiach, ktorý ale Olympus poriešil v následníkovi E-P3)
Výstup z neho vyzeral najrealistickejšie. A to od fotiek požadujem najviac.

Ale čo sa mi na ňom páči najviac je, že ma vždy vie niečím nečakaným príjemne prekvapiť.
(o čom sa nikde v povrchných recenziách bežne nenapíše)
Napríklad v E-P3 to bolo nastavenie "keep warm color = Off", alebo u PEN-F to boli "šoupátka" na zosvetľovanie/stmavovanie svetiel a tieňov.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FXE1 18. 2. 2019 09:20

Pár postrehov ako sa Lumix S1 môže stať dôležitým pre profi video, a ako je manuálne ostrenie zatiaľ nenahraditeľné:

https://www.dpreview.com/opinion/320227 ... nual-focus
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Grimjaur 18. 2. 2019 10:53

Ten článek je naprosto vyčerpávající a je vidět, že autor ví o čem je žemlovka. To budování systému, kupování prodávání a mezi tím natáčení jakobych znal :). Jinak vysvětlit proč je podstatné MF ostření a jeho kontrola při tvorbě, lze pouze někomu kdo natáčí. AF taky používám, ale jen na běžné "turistické " videa a tam mi Panas vyhovuje. Pro MF je už nutné se dovybavit a pak to je o něčem jiném.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 18. 2. 2019 12:58

Ondrej Bobek píše:A ked sa tu spominala konkurecia A7II a EOS RP, tak si myslim, ze nove statistiky ukazu, ze Canon jasne vyhra nad A7II.
Asi hej (*) .. ale aj u Sony sa zlacňovalo (ako postrehol Thom Hogan):
"Sony has dropped prices on their full frame cameras. The A9 gets the US$500 discount again, the A7m2 drops to US$1000, and surprise, the A7R Mark III drops by US$200."

(*) aj podľa neho to bude "predajná tutovka", že na predaje nebudú mať vplyv ani "diskusné výčitky":
"To the Canon mass market crowd the RP looks like a smaller, lighter, and lower price 6Dm2. What could be wrong with that?"

Ale zamýšľa sa nad tým, že na tom až tak moc nezarobia, ako by mohli:
"Certainly the US$1299 price point puts a new stake in the ground for entry full frame. I find that to be overly aggressive in a contracting market, and probably self-destructive on Canon's part. There's nothing else between it and the US$1999 Nikon and Sony models, so I'm pretty sure that Canon left money on the table here."

PS: ešte jedna jeho myšlienka z článku https://www.sansmirror.com/newsviews/20 ... frame.html:
"Canon just signaled their absolute fear of losing market share. They're willing to take less profit in order to hold share (opposite of Nikon). Sony made Canon blink."

-- 18. 2. 2019 13:02 --

Canoňáci v interview prezradili, že výroba MILC je drahšia ako DSLR:
https://www.imaging-resource.com/news/2 ... ew-q-and-a
WB: Is there something inherent about mirrorless technology that allows you to make a full-frame camera starting at such a low price-point, compared to a DSLR?

Canon: It's really difficult to pinpoint what technology made this camera so affordable. There's some components that can be made more inexpensive with the introduction of the mirrorless system, but at the same time, there are other components that need to be implemented for mirrorless. The EVF is one thing that generally makes the mirrorless camera more expensive than a DSLR to produce.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FXE1 18. 2. 2019 15:21

Grimjaur píše:Ten článek je naprosto vyčerpávající a je vidět, že autor ví o čem je žemlovka. To budování systému, kupování prodávání a mezi tím natáčení jakobych znal :). Jinak vysvětlit proč je podstatné MF ostření a jeho kontrola při tvorbě, lze pouze někomu kdo natáčí. AF taky používám, ale jen na běžné "turistické " videa a tam mi Panas vyhovuje. Pro MF je už nutné se dovybavit a pak to je o něčem jiném.


Múdra veta, aplikovateľná v súčasnosti aj na iné oblasti ľudskej činnosti:

After all, why dumb down to artificial intelligence when we have the intelligence (and heart) of a real human being?
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Pavel Breit 18. 2. 2019 16:08

pemar píše: ……….. Bezzcadlovky si často kupuji tři segmenty: (1) mně to stačí (2) inovátoři (3) lamy. U druhé a třetí skupiny chybí opravdový zájem o focení a první skupina má menší zájem o příslušenství, doplňky a služby…………...

https://www.facebook.com/400asaphoto/ph ... =3&theater
Pavel Breit
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 18. 2. 2019 17:25

Fúha, nedal to, Pemar tak trochu na "Ganca" ? :D
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 2. 2019 17:28

On si nemůže pomoci ... ;-) Ještě tak nějakou podobně promyšlenou analýzu, kdo si kupuje DSLR.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 18. 2. 2019 17:46

Jo, niekedy su tie dovody pomerne proste. Vyhody DSLR uz pre Teba nie su dolezite a nechce sa Ti investovat do systemu s mensim potencialom do buducna. Nemusis byt ani lama, ani "inovator" :)
Fidko
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků