Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 20. 1. 2019 14:48

Já jsem tam stejně neviděl žádný pořádný test, jen kecy.

Zaujal mne ten požadavek, že člověk nesmí sáhnout na volič (tj. zasáhnout do ostření), to je mimochodem právě to, co v případě BIFI nebo sportu člověk použije a je pak zajímavé porovnat, jak fotoaparát zvládne reagovat na pokyn. Já patřím k těm, kteří nespoléhají na to, že automatika ví, na co má zaostřit, které oko je to správné atd. A když už automatiku použiji, vždy chci vědět, jaký má algoritmus a co bude dělat. Funkci face detection skoro nepoužívám, stejně jako auto mód, občas použiji 3d tracking.

Rychlejší procesory a vylepšené software a firmware pomáhají, o tom žádná, ale vždy stojí za to, vyzkoušet si to v situacích, ve kterých člověk fotí, ale od určitého limitu je to celkem jedno, to, co umí D500, mi zatím stačí na 99% situací, ve kterých fotím. Kdyby na tomhle levelu byl Nikon Z7/Z6 a měl F-bajonet (a neměl malý buffer a měl 2 sloty a kdyby baterie vydržela jako u D850), tak už ho mám ve skříni. Rozdíl mezi Z7 a D850 je dost markantní, navíc je tam zpomalení u skel s F-bajonetem. Sony je v tomhle mnohem dál, také už jsou to vesměs aspoň třetí generace, je tam nějaká evoluce, jsou tam nejnovější technologie, pro Sony je i více skel bez redukce.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 20. 1. 2019 15:26

pemar píše:Já jsem tam stejně neviděl žádný pořádný test, jen kecy.
Už to čo predvádzali - ako zaostrenie preskakovalo z tváre na telo (pri otočke) - bolo impresívne.
To neboli "jen kecy".

pemar píše:Já patřím k těm, kteří nespoléhají na to, že automatika ví, na co má zaostřit, které oko je to správné atd.
A keby to fungovalo k dostatočnej spokojnosti, tak by si na ňu tiež nespoliehal? ;-)

Mimochodom, u bezzrkadloviek sa (na rozdiel od DSLR) na nič "spoliehať" netreba:
=> automatika zobrazí štvorček, kde zaostrí
Je potom už na fotografovi, či to zvolené miesto akceptuje, alebo nie (a vtedy ho zmení).

No a určiť "správne oko" je tiež jednoduché: to ktoré je bližšie (inak to vyzerá divne).
To funguje už teraz.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chvd 20. 1. 2019 15:46

Ganec píše:Už to čo predvádzali - ako zaostrenie preskakovalo z tváre na telo (pri otočke) - bolo impresívne.To neboli "jen kecy".

Rozhodně! Mimochodem už jsi zjistil, kdo je to vlastně hacknul?
https://www.youtube.com/watch?v=s23A1GZt39Q
A keby to fungovalo k dostatočnej spokojnosti, tak by si na ňu tiež nespoliehal?

To jo. A kdyby některá banka dávala třeba 50% úrok, tak bych tam asi spořil.
Mimochodom, u bezzrkadloviek sa (na rozdiel od DSLR) na nič "spoliehať" netreba:
=> automatika zobrazí štvorček, kde zaostrí
Je potom už na fotografovi, či to zvolené miesto akceptuje, alebo nie (a vtedy ho zmení).

Taková Corina to měla podobně promakaný už před skoro půlstoletím. Taky jsi zvolil, kam má ostřit a ona tam ostřila, vždy stejně přesně, nikdy se nespletla.
Asi nebudeš věřit, ale kupodivu jsou lidé, kterým ani jedno z toho nestačí. Ale stejně jako ty, já je taky nechápu!
No a určiť "správne oko" je tiež jednoduché: to ktoré je bližšie (inak to vyzerá divne).
To funguje už teraz.

To je jasná věc a kdyby do záběru vlezla třeba další osoba , tak foťák si načte fotografovo vědomí a hned ví, kam zaostřit. Možná si ale dáš dopředu všechny lidi do db a určíš jim prioritu. Horší ale bude, jak tam nacpeš všechen hmyz, když Sonky buou umět ostřit i na oči zvířat. To bude možná docela fuška a možná než to tam všechno do tý DB nacpeš, tak zas nějací hmyzáci pomřou a narodí se noví. Nebo to tam nenacpeš a 90% fotek s lidma bude rozmazaných bo víš co, hmyzáků je všude hodně.
Naposledy upravil chvd dne 20. 1. 2019 16:15, celkově upraveno 1
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 20. 1. 2019 16:05

Corina se nepočítá, to byl středoformát :-). S PENem můžeš srovnávat jenom Vilija-Villu nebo Smenu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 20. 1. 2019 16:16

Jááj, fakt že jo, to mi vůbec nedošlo :) Dík za korekci.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 20. 1. 2019 16:23

pemar píše:Corina se nepočítá, to byl středoformát :-). S PENem můžeš srovnávat jenom Vilija-Villu nebo Smenu.

To si Smenu dosť urazil, to bol FF, PENu zodpovedá Microna, s 16 mm filmom :)
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 20. 1. 2019 16:35

Už mi paměť neslouží, a to jsem tu Směnu také měl, ale relativně rychle jsem přešel na Zenit. Ta Villija-Villa byl ale také plnoformát.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 20. 1. 2019 16:50

zakecávate? ;-)
(že Sony už trackuje lepšie ako Nikon)

-- 20. 1. 2019 16:50 --

Keď si tak spätne čítam staršie príspevky, tak som si všimol toto:
pemar píše:Rychlejší procesory a vylepšené software a firmware pomáhají, o tom žádná, ale vždy stojí za to, vyzkoušet si to v situacích, ve kterých člověk fotí, ale od určitého limitu je to celkem jedno, to, co umí D500, mi zatím stačí na 99% situací, ve kterých fotím.
Vidíte to aj vy? Ten obrat o 180°? O:-)

Kým recenzenti písali, že Nikon 3D tracking je najlepší, tak bol AF ten najdôležitejší parameter.
Teraz, keď už je pre nich najlepšie Sony (citujem "new firmware .. makes the a9 an industry leader in AF tracking ability") už ostrenie spadlo do kategórie "už mi to stačí a nič viac nepotrebujem" 8-P
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 20. 1. 2019 17:14

pemar píše:Už mi paměť neslouží, a to jsem tu Směnu také měl, ale relativně rychle jsem přešel na Zenit. Ta Villija-Villa byl ale také plnoformát.

Vidím, že sme mali rovnakú fotogenezu. Tiež som po smene prešiel na Zenit TTL a bil som šťastný ako blcha. Boli to asi najlepšie fotoroky. Keď si človek sám vyvolával kinofilm a robil fotky, vedel si vážiť každého záberu.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 20. 1. 2019 17:42

Já jsem jenom fotil, vyvolávání mi dělal táta, já tehdy byl levý jako šavle (to mi zůstalo) a šeroslepý (to mi šikovní oční chirurgové téměř odstranili, za což jim patří velké díky) a už tehdy jsem byl trochu cholerik, takže bych zešílel, kdyby si do koupelny, ze které jsme v paneláku dělali temnou komoru, si vlezla maminka umýt ruce a rozsvitila (tak asi třikrát během vyvolávání), přestože jsme celý den mluvili o tom, aby si všichni myli ruce v kuchyni. A jak jsem šetřil na barevný film.

Jinak Sony A6400 má německý kolega na testování, lepší než A9 nebo D850 určitě není, ale stojí třetinu. Já jsem u D850 jsem s firmware minimálně o generaci pozadu, stáhl jsem jen nějakou verzi, co údajně přidávala nějakou funkcionalitu z D5, ale při praktickém focení jsem si ničeho nevšiml, aktuálně fotím jen málo, a když, tak samé věci, které bych vyfotil i mobilem nebo D7100.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 20. 1. 2019 17:55

Ganec píše:zakecávate? ;-)
(že Sony už trackuje lepšie ako Nikon)

Jasně, tohle se nesmí dostat na světlo světa. Navíc to ani nesmím přiznat. Jen si říkám, že PENu by možná prospěla nějaká fičůra, co by uměla automaticky rozlišit scénu a zajistila proostření fotky, pokud je to žádoucí. Máš k tomuhle nějaký odborný názor?

Vidíte to aj vy? Ten obrat o 180°?

Bohužel ne. I když samozřejmě i pro mne, stejně jako pro tebe, je sledování názorů diskutujících na odborných fotoforech životním úkolem s naprostou prioritou, nestíhám to zcela.

Kým recenzenti písali, že Nikon 3D tracking je najlepší, tak bol AF ten najdôležitejší parameter.

Jo takhle to myslíš :D
Ale to přeci není žádný obrat ani žádný rozpor. Af není jen o trackingu a navíc i když je AF důležitý, tak to nutně neznamená, že jsou pro něj nepostradatelné některé vymoženosti AF. To je ale divné, že takový fotoodborník jako ty to nechápe.

-- 20. 1. 2019 18:12 --

Pemar píše:Já jsem u D850 jsem s firmware minimálně o generaci pozadu,

Mě teda mnohem více štve, že mnohdy kouknu na fotky některých lidí klidně i z mobilu a vidím, že co do kreativity a kompozice jsem pozadu zhruba o "druhohory". :)
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 20. 1. 2019 18:16

Vyvolávání mě do určité doby bavilo, někdy více někdy méně, bylo to hlavně o ochotě investovat do toho čas i peníze (a do plně vybavené komory chodit do školy), ale jak se mi dostal do ruky tehdejší otcův pracovní a na tu dobu brutálně drahý (90k Kč) Olympus E-20P (kol. r. 2002), tak pro mě tenkrát analogová fotografie skončila. Taková pecka to pro mě byla. :-)
Naposledy upravil wikxzen dne 20. 1. 2019 18:29, celkově upraveno 1
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 20. 1. 2019 18:25

Chvd: To mne taky, a ještě více mne štve, kolik času mi aktuálně zbývá na focení, o to ještě skutečném focení není řeč, jsou to teď spíše takové dokumentační cvaky byl jsem tady.
Naposledy upravil pemar dne 20. 1. 2019 18:26, celkově upraveno 1
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 20. 1. 2019 18:26

No jasné, že teraz už cesta späť nie je. Ale to očakávanie, keď som vybral kinofilm z tanku...
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 20. 1. 2019 18:28

Já jsem o tom párkrát přemýšlel, Praktiku ještě pořád mám a bazarová kinofilmová Leica byla za dobrou cenu ...
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků