Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 27. 5. 2019 04:43

Nepřu se o to, jestli je to argumentační faul nebo ne, ale každopádně zrovna u A7RIII vím, že má ten banding taky, při podobnosti technologií to pro mne není překvapeni, ani to, že to Nikon fans vnímají jinak (kritičtěji), než Sony fans. Pamatuji si, jak před mnoha lety Mazda a Ford prodávali úplně identické auto (Ford jako Fiesta a Mazda jako 121) a jak jedno bylo vynášené do nebes a druhé bylo bráno jako nepovedený paskvil na auto.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 27. 5. 2019 06:26

pemar píše:každopádně zrovna u A7RIII vím, že má ten banding taky
Ja nielenže VIEM že ten banding taký nemá, ja to VIEM AJ DOKÁZAŤ.

Na záberoch z dpreview TEN banding vidno len na Z6 a Z7:
Obrázek


pemar píše:při podobnosti technologií to pro mne není překvapeni, ani to, že to Nikon fans vnímají jinak (kritičtěji), než Sony fans
Tá technológia nie je až taká podobná .. FujiFilm má X-Trans .. a tiež mu to vyrába Sony s tou istou technológiou.
Olympus má krížové PDAF ostriace body, všetci ostatní majú len horizontálne.
Skrátka každá firma to má implementované po svojom.

Ani Nikon fans nie sú kritickejší (ak nerátam k iným značkám) .. skôr naopak: bagatelizujú všetky preukázané problémy
.. a ako si práve predviedol, bez dôkazu tvrdia o problémoch, ktoré sa týkajú iba Nikonu, že nimi trpia aj iný! :-\
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FXE1 27. 5. 2019 06:38

Nerozumiem problému s ostrením na hviezdnu oblohu. Generačne staršie fotoaparáty to zvládajú s AF, a to aj menej svetelnými sklami ako F1,8. Keby to nešlo na najtmavšiu časť oblohy, tak to ide na každú jasnejšiu hviezdu. Namáčknem spúšť, AF zaostrí, prepnem do MF a veselo fotografujem. Citlivosť -4EV na to bohate stačí. (FZ 1000 a G9 bez problémov)
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 27. 5. 2019 06:42

Na D750 zapnu LV, 100% zobrazení na nějakou jasnou hvězdu a zaostřím manuálně.

...Banding je jen otázkou vhodných podmínek, které jsou pro každý fotoaparát trochu jiné. Rozdíly dělají i raw konvertory.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 27. 5. 2019 08:31

Pemar, aky banding na A7R3? Ukazes mi nejake fotky? nemal som ani jednu taku fotku z prvych 110tis zaberov na dvoch telach a ani nikto znamy (a to fotim najradsej do protisvetla). Ganec tu ma skor pravdu ako ty - toto pisem asi prvykrat...a aj posledny :D

Jediny ako-taky problem maju A7III a par dalsich bezzrkadloviek s obrovskym mnozstvom PDAF bodov - existuju specificke podmienky, kde sa moze objavit, no v praxi je to rarita.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 27. 5. 2019 10:48

Já Sony nemám (a v dohlédné době mít nebudu), zkusím požádat kolegu o pár ukázek, až se někdy uvidíme, ale jsme teď hodně v pohybu a on také, má teď hodně zakázek na focení dronem v exotických destinacích. Já příklady bandingu nemám ani s D7100, našel bych jednu nebo dvě, kde D7100 ten problém měla, protože takhle podexponovat fotku, to se mi při běžném foceni prakticky nikdy nepodařilo, udělal jsme v to pokud si pamatuji jednou úmyslně ze zvědavosti v tělocvičně a jednou vyloženě omylem, když jsem resetoval nastavení a zapomněl nastavit ISO Auto.

Jinak koukám, že jsem myslel A7III a napsal A7RIII :-(.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 27. 5. 2019 11:23

Sleduji to dlouhodobě a naprosto žádná firma neměla v historii digitálních fotoaparátů s velkým snímačem ani zlomek těch trapasů s bandingem jako Nikon, to je prostě fakt, který bychom měli přiznat i v případě, že to říká Ganec. Nikon se vždycky snažil o rychlejší vyčítání ze snímačů, které na to hardwarově neměly. Nikon si často navrhoval vyčítací kanály sám do nějakého typu snímače, aby dosáhl více fps, než bylo na tom snímači běžné. Už Nikon D200 byl jediným fotoaparátem na velmi rozšířeném 10 MPx CCD, který byl absolutně nejdražší fotoaparát s tím snímačem a současně jediný s bandingem, protože měl nejvíce fps a až do opravy firmware, který to hardwarové nestíhání nějak softwarově přepočítal.
Nikon fotoaparáty s bandingem:
Nikon D200 https://www.dpreview.com/articles/44580 ... 200banding
Nikon D2x https://www.dpreview.com/forums/thread/1522572
Nikon D3s https://www.getdpi.com/forum/nikon/5172 ... issue.html
Nikon D700 viewtopic.php?f=212&t=1169856&all=1
Nikon D600 https://www.photo.net/discuss/threads/n ... os.472835/
Nikon D800 https://www.flickr.com/groups/1567431@N ... 675750269/
Nikon D7100 https://www.dpreview.com/forums/post/53504131
Nikon D5200 https://www.dpreview.com/forums/post/50779738
Nikon D4 https://www.dpreview.com/forums/thread/4102245
Nikon Z6
Nikon Z7
... a ještě jich hezkých pár bude. Naproti tomu ostatní značky tím trpí zcela raritně.
Tak to prostě je. Nikony jsou fajn foťáky a osobně bych neměnil, ale prostě mají asi tak 10x víc technických problémů, než všechny ostatní značky dohromady. Nicméně pokud chce člověk fotografovat, tak většinou to až tak nevadí nebo člověk je přizpůsobivý a rychle se naučí co dělat, aby mu ta technická závada nepřekážela. Pokud je někdo vyhledávač technických chyb, tak by si Nikon kupovat neměl, ale měl by si koupit nějakou značku, která technické závady v celé historii téměř nemá, třeba Olympus. Ale zase bude mít limity ergonomické, limity z malého snímače, ...
Když si vybavím, jak neuvěřitelné množství technických závad měla D70-ka, a přesto to byl moc fajn foťák.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 27. 5. 2019 11:33

Já jsem měl Nikon D50 a nacvakal jsem s ním 25 tisíc fotek s jednou závadou, což bylo pérko SD šachty. S D7100 jsem nacvakal také zhruba tolik, tam jsem měl banding v jedné tělocvičně a trochu jsem bojoval s konzistencí AF u Sigmy 50 Art. A pak mám D500 a 850, kde jsem si myslel, že mi zamrzl AF a pak jsem zjistil, že jsem si při nasazováni Lens Protectu přepnul AF na manuál.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 27. 5. 2019 14:09

Ještě jeden komentář, ono asi dost záleží na způsobu užívání. Já jsem si šel dnes pro nové auto, na starém jsem měl jen ojeté gumy a lehce osekaný přední nárazník od kamenů (jezdím docela rychle). Jinak žádnou havárii, závadu nebo bůhví co ještě, přitom spolehlivost aut je dnes v průměru nižší, než byla cca před 10 lety. Prostě se snažím ty produkty užívat v souladu s návodem k obsluze a se zdravým rozumem.

Jinak je to všechno jen technika a je to plné elektroniky, ale nemám pocit, že bych u Nikonu řešil něco extra, což musím zaklepat na dřevo, a když mají problém tak se k tomu stavěli vesměs vstřícně.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 27. 5. 2019 15:48

Nikon D50, blooming, to bolo v tom čase normálne, D300 žiadny problém, okrem toho že bolo treba občas prilepiť polep úchopu sekunďákom, žiadny FF ani BF na žiadnom skle. V podstate som nemal problém so žiadnou technikou za 50 r. Potom Fuji, no a to je iný príbeh :)
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 27. 5. 2019 16:07

Říkám, že je to celé o tom, zda se mně ta fotovýbava hodí i s jejími technickými chybami k praktickému fotografování anebo jestli nejprve chci pořídit fotovýbavu bez technických chyb i v oblastech, které mně, ale třeba i skoro všechny ostatní nebude brzdit. Ovšem je dost lidí, kterým ta teoretická chyba vadí a považují ji za průšvih, kvůli kterému si koupí něco jiného.
Prostě někdo si vybírá foťák a objektivy podle jejích pozitivních vlastností, někdo chce minimalizovat negativní vlastnosti. Já jsem ten první, ale nezamlčuji ty negativní, jen se s nimi prostě obvykle vypořádám nebo na ně v praxi vůbec nenarazím.
Ano, D7100 měla v hlubokých stínech banding. Ale když jsem ji vyměňoval za D7200, bylo to z jiných důvodů a to, že už můj foťák banding nemá, jsem vlastně nijak nevyužil. "Radost" jsem z toho měl asi tak pár minut, ovšem jen tu teoretickou.

Nikon D70 a D80 byly hodně, hodně nedokonalé fotoaparáty, přesto kdybych se vrátil v čase, koupil bych je znovu. D70 byla fakt šíleně zelená, to bylo až drsně špatné vyvážení barev, nicméně ten nádech je dodnes svým způsobem zajímavý a když se podívám zpět, tak některé RAWy jsem ladil tak, že tam ten zelený nádech nebyl, některým jsem ho ponechal a asi bych to dnes tak udělal znovu. U D70 fungoval jakš takš jen středový ostřící bod, ten totálně surový obraz bez antialiasingu, který byl až kostičkující, zase vedl k ostrým fotkám a u D80-ky, která začala s postprocesem, jsem těch 10 MPx rutinně zmenšoval na 6 MPx, protože jsem se nehodlal smířit s poklesem prokreslenosti na 100% výřezu a dokonce i zhoršením šumu na 100% výřezu. Fakt je, že na D80-ce na 100% rozlišení bylo už ISO 320 často problematické kvůli šumu. Ale zase z D80-ky byly skvělé barvy a dělala z 10 MPx snímače lepší 6 MPx obrázky, než 6MPx D70-ka. Ovšem měření expozice byl nejhorší Nikon DSLR vůbec. D70-ka podexponovávala tak nějak pravidelně, zatímco D80-ka pro mnohé majitele zcela náhodně. No a musel jsem nejprve odhalit ten algoritmus, podle jakého D80-ce blbnul expozimetr a byl jsem schopen to předpovědět už dopředu. Prostě například jakmile bylo uprostřed záběru cokoliv většího černého, tak přeexponovala až o 1,3 EV !!!
D80-ce jsem přiřknul heslo "Přepalů se nelekejte, na množství nehleďte." Ono to šlo většinou z RAWu i zachránit, protože ta rezerva DR tam oproti D70 byla velká a už jsem ani tolik nenosil přechoďáky, které jsem pak s D300 přestal nosit úplně. Takže u D80-ky mohl optimista říci, že se spravily barvy, moiré a dynamický rozsah, pesimista mohl nadávat na expozimetr, šum, sníženou ostrost, .... A ty diskuze byly vždycky o tom, jestli ten dotyčný s tím foťákem byl schopen bezproblémově fotit anebo to neuměl či nechtěl. A tak je to i dnes. Vždycky najdete - a zvláště u Nikonu - nějaký technický problém, často hluboko pod hranicí i dosti divoké praxe.
Mně vlastně za celých 14 let vadily jen ty funkční nekompatibility starých skel s novějeími těly nebo naopak, tím myslím nekompatibility, které ale nebyly nekompatibilitami oficiálními.
Vadilo mně, že D300 sice dramaticky zlepšila autofokus s objektivy s ultrazvukovými motůrky, ale ostření z těla sice ponechala, ale řadu objektivů už prostě neodladili, takže jsem prodal 3 skla ostřená z těla, nejvíce jsem oplakal svůj oblíbený Nikkor AF 80-200/2.8D dovezený z Kalifornie a naštěstí mně jeden dávný kolega z diskuze dovezl z Tokia náhradu Nikkor AF-S 70-200/2.8G VR, který je dodnes skvěle kompatibilní se vším, co vás napadne. No a pak mě vysněný objektiv 16-80/2.8-4 donutil k upgrade D7100 - D7200. O Sigmách a Tamronech raději nehovořím. Ale za 14 let to není moc praktických problémů. Těch v diskuzích objevených "problémů" je asi tak 50x víc. A neměly by se zamlčovat, jen prostě u většiny majitelů nemají žádný vliv. Blbě se pak argumentuje proti Gancovi, když napíše, že prakticky se všemi Nikon zrcadlovkami nelze fotografovat na 1/160 s. - 1/200 s., protože to rozhýbá mechanická závěrka. No, všichni víme, že jsme nikdy neměli fotky na 1/160 s. - 1/200 s. méně ostré, než na jiné časy, jenže pokud chce někdo najít příklady, že nějaké Nikon low-end tělo tenhle problém má, tak to určitě najde, jenže je mně to prostě jedno, protože chci fotit s tím, co mám a nejsem tady proto, abych podporoval všechny Nikony nebo je všechny zavrhoval. Pak celá ta diskuze je mimoběžná, jelikož každý má úplně jiný cíl, pozici, preference. No a nelze se hádat o technických vlastnostech, když jeden potřebuje dokázat, že technické chyby existují, k tomu, aby zavrhnul značku pro všechny zájemce, a druhému je to k praktickému fotografování oprávněně úplně fuk.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 27. 5. 2019 23:14

To je taková klasika, kdo chce psa bít...
S bandingem u Ztek to je přesně takhle. Mnoho uživatelů o něm nevědělo, než vyšla recenze na dpreview, a i pak jim trvalo, než ho dokázali replikovat. Zde nějaké čtení ke kauze včetně odpovědí, jestli bude na každé fotce pušnuté o 5 EV. Je to ještě horší, než jsme čekali. Nebude.
https://blog.kasson.com/nikon-z6-7/niko ... ding-faqs/
https://blog.kasson.com/nikon-z6-7/visi ... f-banding/
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 28. 5. 2019 06:40

Ako si potom vysvetľuješ tieto slová?
Petr Luňák píše:Cekal jsem, ze DR bude zase o krucek lepsi, uz kvuli nativnimu ISO64, ale oproti D750 je to zatraceny krok zpet, banding je vskutku hodne rusivy a neni pritom treba provadet nejake drasticke posuny expozice v PP. Schvalne muzu dat prime porovnani, bude-li zajem.
Chceš tým povedať, že Luňák klame?
(síce .. sľúbil, že keď bude záujem, že tu dá porovnanie .. záujem bol u viacerých .. a porovnanie nikde :-( )


Dolgor píše:S bandingem u Ztek to je přesně takhle. Mnoho uživatelů o něm nevědělo, než vyšla recenze na dpreview, a i pak jim trvalo, než ho dokázali replikovat.
Vyzerá to skôr tak, že reportované chyby niektorí ani nechcú zreprodukovať .. viď FOE-ho príspevok.

-- 28. 5. 2019 07:59 --

ForeignerOnEarth píše:pokud chce někdo najít příklady, že nějaké Nikon low-end tělo tenhle problém má, tak to určitě najde, jenže je mně to prostě jedno, protože chci fotit s tím, co mám a nejsem tady proto, abych podporoval všechny Nikony nebo je všechny zavrhoval. Pak celá ta diskuze je mimoběžná
S takýmto prístupom nakoniec dôjdete k záveru, že na praktické fotenie úplne stačí mFT a netreba nič viac ;-)
(len si nesmiete kúpiť ten najnižší model v danej rade)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FXE1 28. 5. 2019 07:30

Samozrejme, nikto pri zmysloch si predsa nekúpi lacnejší FF miesto drahého MFT :)

S takýmto prístupom nakoniec dôjdete k záveru, že na praktické fotenie úplne stačí mobil a netreba nič viac ;-)
(len si nesmiete kúpiť ten najnižší model v danej rade)

-- 28. 5. 2019 09:15 --

A aby to bolo spravodlivé, lebo miestny expert fotografuje zásadne do jpegu a nikdy nie so zrkadlom, tak to dáme aj takto DSLR za cca 350 € aj s objektívom, vs MFT v plnej zbroji :)
Přílohy
Nikon apsc 12800.jpg
Nikon apsc 12800.jpg (266.93 ) Zobrazeno 3023 krát
25600.jpg
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 28. 5. 2019 08:21

No a úplně stačí uznat, že pravdu mají skoro všichni svéprávní nezmanipulovaní fotografové řídící se vlastními zkušenostmi a úsudkem, kteří si vybrali nejrůznější fotoaparáty od mobilu po středoformát, protože správná volba se skládá z:
a) vlastní nezaměnitelné preference, oblast zájmu, estetické cítění, ergonomické cítění, emotivní vztah k systému, osobní výřez z širokého rozsahu fotografických disciplín od makra po reportáž na Olympiádě
b) schopnost a ochota přizpůsobit své zvyklosti něčemu, co oceňujeme za jeho přínosypro nás osobně
c) to, jak skutečně se konkrétní fototechnika a její cena hodí do bodů a) a b), což ovšem může zjistit pouze tvůrce bodů a) a b) a nikdo jiný

Takže zcela určitě já jsem si vybral to, co mně nejvíc splní mé preference, pemar to, co jeho, Dolgor, FXE1 a všichni další taktéž. No a nakonec Ganec si zcela určitě vybral pro sebe to nejlepší. Problém je jen ve snaze vnucovat ostatním své vlastní představy. Tak ono fórum o tom bohužel je, že sem léta chodili lidé s otázkami: "Prosím řekněte mně, co chci!"
Ale dnes jsou tu už pouze lidé, kterým je nesmysl skoro cokoliv radit. Jen si toho ještě někteří nevšimli. :-D
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků