Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 18. 1. 2019 21:27

Toho jsem si napoprvé nevšiml, teď na to koukám ve 4K, ani technická kvalita těch fotek mne neuráží, vidím tam trochu stopy doostřováni a aberace, ale dívám se na ve 4K, kde jsou tyhle věci dost vidět, detaily nejsou dokonale ostré, to přičítám objektivu, ty fotky jsou více líbivé, než technicky dokonalé, ale v celkovém dojmu to podle mne stačí, klidně bych si takovou fotku koupil.

Podle mne je to level, který na D850 nebo Z7 udělám z ruky a s průměrným objektivem. Z ruky a s 14-24mm na nějakých f5.6-8 bych takovou fotku pořídil lépe a ze stativu by rozdíl poznal i někdo, kdo má nějakou tu menší oční vadu.

Nic proti hires, ale tady je přesně vidět, že bez adekvátního zasklení to nebude úplně ono, tohle by asi chtělo nějaký hodně dobrý makro nebo krajinářský objektiv.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 18. 1. 2019 23:43

rodri píše:Ty fotky se dají rozkliknout v rozlišení 5K, takže se dá posoudit jak by vypadaly i ve větším formátu než A0.

To jsem prve také přehlédl. Díky tedy.Pár jsem jich tedy rozklikl a asi jsem měl smůlu, protože vypadaly teda dost děsivě, třeba rozmytý nebe, voda, pouliční osvětlení.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 19. 1. 2019 00:35

Kliknul jsem na prvni fotku co me napadlo, v max. rozliseni (5K) a vypada to takhle? Smarja ani nechci domyslet, jak moc je to hnusny v 1:1, kdyz je to takhle neprokresleny v pouhym downsamplovanym 15Mpix rozliseni. Uf.

Obrázek

Bud stoji hodne moc za houby objektiv, kterym je to foceny, nebo je chyba nekde jinde. Napriklad tohle je 100% vyrez (polopate: zadny downsample) z levneho Samyangu 85/1.4 na plnou diru:
Obrázek

Pro predstavu, jak moc velky je to vyrez:
Obrázek

Kdysi jsem cucel na fullres fotky z FF Pentaxu na ten jejich hires mode a to bylo jiny kafe. Brutalni prokresleni, spickova drobnokresba. Z Olympusu jsem zatim nic takoveho nevidel, nic co by se tomu alespon priblizovalo.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 19. 1. 2019 06:55

Nechtěl jsem to napsat úplně natvrdo, ale high-res bez špičkového objektivu nefunguje, ale to samé platí i o snímači s velkým rozlišením, mne to vadí i u 24 Mpx.

Něco podle mne dělá i postprocesing, třeba tu oblohu, ale chybějící detaily v kresbě dělá objektiv.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Melancholický Trol 19. 1. 2019 07:38

50 000 příspěvků a letos možná už začnou nahrazovat. Zatím jsme svědky takových nesmělých krůčků.
Melancholický Trol
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 19. 1. 2019 08:52

no mFT fotak za 3000eur mi pride ako pomerne smely krok ... :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Pavel Breit 19. 1. 2019 09:10

pemar píše:Nechtěl jsem to napsat úplně natvrdo, ale high-res bez špičkového objektivu nefunguje, ale to samé platí i o snímači s velkým rozlišením, mne to vadí i u 24 Mpx. Něco podle mne dělá i postprocesing, třeba tu oblohu, ale chybějící detaily v kresbě dělá objektiv.

Zapomíná se na fakt pevný stativ, u mého OMD M1 pro hres naprosto nejdůležitější kus výbavy. Ale také z hlediska přepravy nejméně skladný...Pokud hres půjde bez něj, jde podstatné praktické zlepšení. Ale za mne tipuji že až následná řada (2-3 roky po x) bude tak akorát fungující...
Pavel Breit
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 19. 1. 2019 10:15

S tím stativem je to pravda, ale jsem líný se s ním tahat. Ale i bez to jde, pokud není zapotřebí dlouhý čas. Základ je ale ten objektiv a technika focení, to platilo už i u D800.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 19. 1. 2019 11:37

pemar píše:Nechtěl jsem to napsat úplně natvrdo, ale high-res bez špičkového objektivu nefunguje, ale to samé platí i o snímači s velkým rozlišením, mne to vadí i u 24 Mpx.
Highres ale funguje vždy aspoň na zlepšenie šumu a zvýšenie DR.

Ale čo sa týka detailov tak máš samozrejme pravdu .. veď som tu o tom písal niekoľkokrát. Napríklad:
Ganec píše:
Radek71 píše:objektiv nas neomezuje svym parametrem
On nás ale obmedzuje!

Pri zvyšovaní počtu megapixelov - teda pri zmenšovaní veľkosti jedného pixela - totižto vzniká problém zvaný "difrakcia".
Po prílišnom zaclonení objektív už nedokáže prepustiť určité detaily.
No a bez zaclonenia zase nemáva dostatočne kvalitnú kresbu.
-> teda snímače nemôžu zväčšovať počet megapixelov donekonečna

High-res shot je už v aktuálnej implementácii dokonca obmedzený: na maximálonu clonu f/8.
Pri väčšej clone už stráca význam ho používať, keďže pri vysokých clonách sa už nedajú získať žiadne detaily navyše.

..

Pýtaš sa prečo na high-res shot treba lepšie sklá?
No jednoducho preto, lebo dosahuje až také rozlíšenie, na ktoré bežné skla nestačia.
Zistili to na dpreview, kde zvyčajne robia testovacie obrázky so sklom mZuiko 45/1.8 na clone f/5.6.
To sklo bolo na tých 80 megapixelov natoľko limitujúce, že high-res zábery pre G9 museli nafotiť ešte raz pomocou Panasonic Leica Nocticron 42.5mm F1.2.
No a rozdiel v ostrosti tam vidno.
Hehe, ako vidím, s analýzou veľkého počtu megapixelov som predbehol Tonyho
(keďže on ho publikoval predvčerom a ja som o tom písal týždeň predtým)
Tiež spomínal difrakciu, kvalitu skiel a high-res .. žeby to tu čítal a inšpiroval sa? :twisted:

-- 19. 1. 2019 11:49 --

chvd píše:
Grimjaur píše:Trupíka a jeho krasotinku už dávno nesleduju, protože dost často plácá kraviny.

Myslím, že ty MPx shrnul pěkně, proto jsem to sen i dal.
Tiež si myslím, že Tony občas kecá, alebo zbytočne provokuje .. ale toto video mu fakt vyšlo veľmi dobre.
Dobre to zhrnul.

Pripomínam moje zhrnutie jeho zhrnutia: viewtopic.php?p=12159455#p12159455

-- 19. 1. 2019 11:55 --

chvd píše:Já to semka dal, protože mi přišel dobrej ten výčet důbodů, proč je mooc MPx na prrrrt, jen abychom si rozuměli :p
No pozor: väčšina jeho výčitiek sa týkala foťáku so snímačom čo má mnoho megapixelov!

Tie megapixely sa občas hodia.
A na takéto "občas" je práveže ideálny ten high-res
(u ktorého foťák mnohé z tých dôvodov nemáva)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chvd 19. 1. 2019 13:53

Ganec píše:Hehe, ako vidím, s analýzou veľkého počtu megapixelov som predbehol Tonyho
(keďže on ho publikoval predvčerom a ja som o tom písal týždeň predtým)
Tiež spomínal difrakciu, kvalitu skiel a high-res .. žeby to tu čítal a inšpiroval sa?

To asi ne, on by asi zmatky typu tohodle nepublikoval:
Pri zvyšovaní počtu megapixelov - teda pri zmenšovaní veľkosti jedného pixela - totižto vzniká problém zvaný "difrakcia".
Po prílišnom zaclonení objektív už nedokáže prepustiť určité detaily.
No a bez zaclonenia zase nemáva dostatočne kvalitnú kresbu.

Jako obyčejně, na první pohled moudro, na druhý ....
Ono totiž nejlepší kresbu mívají objektivy tak nějak 2-3 clonová čísla nad "plnou dírou" a to většinou ještě problém s difrakcí nehrozí.

-- 19. 1. 2019 14:05 --

Ganec píše:Pripomínam moje zhrnutie jeho zhrnutia: viewtopic.php?p=12159455#p12159455

Připomínám, že tvoje shrnutí jeho shrnutí je opět jen provokace.
Jinými slovy jsi z cca 22minutového videa vytrhl 10 sec, které se ti líbily a zcela drze tvrdíš, že těch 10 sec je shrnutím 12 minutového videa plného informací, kde kromě téhle jedné tebou vytržené zaznívá nejméně 15 dalších myšlenek.

Ganec píše:
chvd píše:Já to semka dal, protože mi přišel dobrej ten výčet důbodů, proč je mooc MPx na prrrrt, jen abychom si rozuměli :p
No pozor: väčšina jeho výčitiek sa týkala foťáku so snímačom čo má mnoho megapixelov!

Na co pozor? Napíšeš pozor a pak přepíšeš jinými slovy, to co napsal já?

Ganec píše:Tie megapixely sa občas hodia. A na takéto "občas" je práveže ideálny ten high-res
(u ktorého foťák mnohé z tých dôvodov nemáva)

jasný, hires je bomba, to je ostatně vidět skoro na všech těch ukázkách, co tu byly. Tvé výtvory...ta galerie ....jo hires je ideální asi pro ty, co by u mazanice z mobilu neměli pocit, že maj PRO výsledek tak si raděj nafotí mazanici z foťáku za 2000Euro.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 19. 1. 2019 14:13

chvd píše:on by asi zmatky typu tohodle nepublikoval:
Pri zvyšovaní počtu megapixelov - teda pri zmenšovaní veľkosti jedného pixela - totižto vzniká problém zvaný "difrakcia".
Po prílišnom zaclonení objektív už nedokáže prepustiť určité detaily.
No a bez zaclonenia zase nemáva dostatočne kvalitnú kresbu.

Jako obyčejně, na první pohled moudro, na druhý ....
Ono totiž nejlepší kresbu mívají objektivy tak nějak 2-3 clonová čísla nad "plnou dírou" a to většinou ještě problém s difrakcí nehrozí.

On práveže hovoril presne to tom čo ja som napísal!

Pozri si to video od času 6:40, ak neveríš:


Kvôli problémom čo spôsobuje DOF treba cloniť zvyčajne až mimo oblasť ideálnej kresby, kde už nastupuje difrakcia.
No a že objektív nemáva tú ideálnu kresbu bez zaclonenia, si potvrdil aj ty sám.

No a že difrakcia ešte nehrozí o 2-3 clonové čísla vyššie platí len u svetelných skiel a len teraz. Nie u 100 megapixeloch.

-- 19. 1. 2019 14:24 --

chvd píše:tvoje shrnutí jeho shrnutí je opět jen provokace.
Jinými slovy jsi z cca 22minutového videa vytrhl 10 sec, které se ti líbily a zcela drze tvrdíš, že těch 10 sec je shrnutím 12 minutového videa plného informací, kde kromě téhle jedné tebou vytržené zaznívá nejméně 15 dalších myšlenek.
Prečítaj si to zhrnutie ešte raz .. už len v tých pár riadkoch som napísal zo 15 myšlienok o ktorých hovoril.
(vplyv difrakcie, DOF, clonenie, nepresné ostrenie, roztrasenie, spomaľovanie, buffer, miesto na disku, IBIS, skladanie záberov, highres, problém stabilizovných skliel, o menších výrobcoch, 50M snímači a 14M skle .. o tom všetkom tam hovoril)

To ty si zatiaľ nespomenul (pokiaľ si spomínam) žiadnu (inú) tému o ktorej hovoril :-\
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chvd 19. 1. 2019 15:05

Ne, on neříkal přesně to, co ty. Spíše ty se nyní snažíš říkat/psát, přesně to, co řekl on.
Tvůj původní výrok:
Pri zvyšovaní počtu megapixelov - teda pri zmenšovaní veľkosti jedného pixela - totižto vzniká problém zvaný "difrakcia".
Po prílišnom zaclonení objektív už nedokáže prepustiť určité detaily.
No a bez zaclonenia zase nemáva dostatočne kvalitnú kresbu.

Je prostě minimálně nepřesný a neúplný.
Posuzuješ co se děje:
1-Po prílišnom zaclonení
2-No a bez zaclonenia

Mezi tím nic není?
krom toho je zavádějící už jen třeba pojmem "dostatečně kvalitní kresba"

Prečítaj si to zhrnutie ešte raz .. už len v tých pár riadkoch som napísal zo 15 myšlienok o ktorých hovoril.

Nepotřebuji to číst. Ano vyjmenoval si ty jeho myšlenky nicméně až poté, co jsi si nejdříve vystřihl jednu jeho myšlenku z těch všech a vyvodil sis z ní sobě se líbící závěr a ten jsi zde zvěčnil ve své reakci na to video.
Takže ...přece nemůžeš čekat, že ostatní budou s tebou stále komunikovat max. přesně a s co nejvyšší korektností a ty si budeš neustále pozměňovat, vytrhávat, překrucovat. Má zkušenost je o tom, že pokud začnu používat tvůj styl komunikace tedy s tím pozměňováním atd, ty přibrzdíš a začneš komunikovat seriózně.

No a že difrakcia ešte nehrozí o 2-3 clonové čísla vyššie platí len u svetelných skiel a len teraz. Nie u 100 megapixeloch.

Zas bych to neviděl tak horké, že jen u světelných skel ... samozřejmě záleží, co bys definoval jako světelná skla:)
A ano, ne u 100 megapixelů, ale když jsi o tom psal poprvé pro tuším Radek71, tak nebyla řeč o 100MPx snímači.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 19. 1. 2019 17:55

chvd píše:Ano vyjmenoval si ty jeho myšlenky nicméně až poté, co jsi si nejdříve vystřihl jednu jeho myšlenku z těch všech a vyvodil sis z ní sobě se líbící závěr a ten jsi zde zvěčnil ve své reakci na to video.
Tá jedna "myšlenka" bola k téme, ktorá sa preberala predtým, ako si tu dal to video.
Priniesla zaujímavú informáciu, ktorá tu dovtedy nezaznela:
"hig-hres môže byť pre systém prínosnejší ako viac megapixelový snímač"
Teda obohatila diskusiu o niečo skutočne nové. Hlavne preto som ju tu zacitoval.

Kľudne z toho videa zacituj podobnú myšlienku, ktorá by podporovala "tvoj boj proti bezzrkadlovkám" (a ich vylepšeniam)
Alebo z ktorej by vyplývali pridané hodnoty zrkadloviek, ktoré svojím postojom zastávaš.
Kľudne si z jeho slov "vyvodzuj podobné závery". Rád si ich prečítam.

O tom je diskusia: každý v nej môže napísať svoj názor, svoje argumenty, alebo citovať iných ako dôkaz svojich slov.

-- 19. 1. 2019 18:11 --

chvd píše:Posuzuješ co se děje:
1-Po prílišnom zaclonení
2-No a bez zaclonenia

Mezi tím nic není?
U príliš premegapixelového snímača tam už naozaj nie je nič. Tam sa totižto tieto 2 stavy prekrývajú.
Keď už sa difrakcia prejavuje aj pri najnižšej clone, tak už aj minimálna clona je zaclonená "až príliž".
To je to už pre ďalšie a ďalšie megapixely konečná. Tento stav už nastal. Pri kompaktoch/ultrazoomoch.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 19. 1. 2019 18:30

Znovu to zopakujem, co som pisal uz viackrat a tak 2(3?) roky dozadu, a ako teraz znovu poukazal PL. Snimanie mikro pixelovym posunom ma prinos, ale v porovnani s viacmegapixelovym snimacom len vtedy, ak je aplikovane na potlacenie problemu bayerovej masky. A to len na staticke veci. Inak povedane, implementacia v Pentaxe je jedina, kde to ma realny zmysel bez navysovania mpix. Inak je to len viac pasikov, viac adidas a radsej bracketing, alebo viac mpix. Ovsem darmo to clovek napise , zdovodni a preukaze na ukazkach, dokial to nema Olympus, tak to Ganca nezaujima. Az to ma Olympus a jeho "milasek" zrazu je to killer feature a aj nenavideny vloger je zrazu dobry :D .. Takyto post buy syndrom, to clovek len tak nevidi :) Uz sa z toho vyliec, je to smiesne :D .. pochopo konecne, ze tato feature je len na umele navysovanie mpix, ked ziadna ukazka nie je schopna to preukazat ako zlepsenie, tak na tie dalsie veci toto naozaj netreba :)
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 19. 1. 2019 20:00

Z diskusie som tak nejak pochopil, ze Ganec sa zse snazi tvrdit, ze high res je lepsi nez viac megapixelovy snimac a vytrvalo pritom ignoruje fakt, ze high res je vyuzitelny len za velmi obmedzenych okolnosti. Specialne v jeho pripade ako odporcu stativov prakticky nikdy. Fakt fascinujuce.
Fidko
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků