Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod n3pi 25. 9. 2018 19:47

Pemare, ja ti nevim, ale podle toho co tady davas a co navstevujes s fotakem v ruce mi urcite neprijdes jako clovek, jehoz dennim chlebem je pri foceni buffer zaplnovat.

D850tku jsem mel v ruce na 5-10 minut, takze tady nemohu vubec soudit. Z7 je cerstva jako rajcata v Albertu, takze muzeme vychazet spise z teoretickych hodnot, nez z tech nekolika malo foceni s predprodukcnimi tely.
Pokud ma Geckova XQD karta (nemyslim kartu toho nemehla) prumernou rychlost zapisu neco kolem 250MB/s a dostupne RAWy ze Z7icky maji 50-60MB, tak me osobne ten buffer 18 kousku pri 14bitu prijde na bezne foceni zcela dostatecny. Dovolim si i tvrdit, ze na to co fotim, bych buffer zaplnil tak 5x za mesic.
Dokonce na tom teoreticky muze byt Z7icka lepe nez A7Riii s V90tkou.
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 25. 9. 2018 20:09

Čas od času fotím sport nebo něco, co se hýbe a nevím, jak se akce vyvine, tak někdy udělám série tak 50-80 fotek a pak vyberu to, co jsem chtěl zachytit. Třeba dostihy jsem fotil poprvé a těžko jsem odhadoval, ve kterém momentu bude záběr nejatraktivnější, jestli v zatáčce, nebo v cílové rovině,co ty koně a jezdci udělají, neumím to “číst”. Když to pak blbě odhadnu, tak čekám na další dostih třeba čtvrt hodiny :-(. Buffer na 20 snímků je při 10 fps pro mne málo, zaplní se to obvykle tehdy, kdy akce ještě pokračuje. Pro mne je komfortní zóna někde kolem bufferu na 80 snímků, 200 jsem nikdy nepoužil, ale líbí se mi ta rezerva. On je návykový i ten zvuk závěrky, občas to podržím jen tak pro ten zvuk, Micina také, ta to kolikrát “pálí”, dokud jí nezastaví buffer. Tohle jsou návyky z D500.

D850 není D5, ale neomezuje mne to, hlavně s gripem. U Z7 by mne omezovala jak rychlost ostření v sérii, tak i buffer. Obojí je řešitelné posílením HW, ale navýší to cenu, tedy aspoň do doby, než ceny HW půjdou dolů.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 25. 9. 2018 20:13

A čo hovoríte na nové panák sklo pre m4/3? Celkom prekvapko. 10-25/1,7, to je fakt slušná bomba.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 9. 2018 20:21

Ohlasy jsou nadšené, já bych asi víc využil něco jako 17-45/1,7 pokud už bych nahrazoval ty pevná skla.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 25. 9. 2018 20:24

Krajinář by zase radši, aby to začínalo na 8 mm ;-)

Neuvědomuju si, že bych kdy zaplnil buffer na D750, takže pro mě je Z7 v tomto ohledu dostatečný.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod n3pi 25. 9. 2018 20:25

Komfortni buffer 80??? A neni to malo Antone Pavlovici?
Ne jako promin za rypnuti, ale vazne nektere "tve veci" si clovek musi precist nekolikrat, pak zauvazovat, pak to zase precist a zhodnotit ze to myslis vazne.
Chapu, ze kdyz clovek neco neumi "cist", tak to cvaka jak u nemcu na Omaha B.
Ale prinest si domu z jedne jedine situace treba 6GB fotek, kdyz takovych situaci bude vyfocenych stejnym stylem urcite vice, takze treba i 60GB celkove, pak to prenaset do pocitace, dlouze to prochazet a pak vybrat 20 "docela to ujde" fotek a 2 "to se vazne povedlo" fotky?
Osobne, pokud by to nebyla placena zakazka, tak bych radeji kartu zahodil do nejblizsiho veletoku...

edit
Docela by me v tomhle smeru zajimal nazor toho, u jehoz, casto netradicne "nasiroko" pojatych, sportovnich fotek tady asi dost z nas tise zavidi.
Ja si ho predstavuji jak ciha lezici na Dakaru u nejakeho hopsaku, aby potom vyfotil 10 fotek ctyrkolky co leti pul metru nad urovni jeho hlavy, pricemz ho zasypava 4,75kg rozpaleneho pisku.
Jednu sice nakonec vybere, ale dalsich sest by klidne mohlo jit na titulky 4WD casopisu.
Naposledy upravil n3pi dne 25. 9. 2018 20:35, celkově upraveno 1
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 25. 9. 2018 20:33

Potřebuji rychlou radu. Obsahuji videozaznamy, třeba MOV/MP4 něco jako EXIF, který by obsahoval identifikovatelný řetězec typu sériové číslo kamery? Pokud ano, je nějaká čistička/prohlížeka techto "efixu"?
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 25. 9. 2018 20:35

bob222 píše:A čo hovoríte na nové panák sklo pre m4/3? Celkom prekvapko. 10-25/1,7, to je fakt slušná bomba.


Na poměry m4/3 asi slušný, ale jinak 20-50/3,5 je celkem nuda
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod n3pi 25. 9. 2018 20:40

Radek71 píše:Potřebuji rychlou radu. Obsahuji videozaznamy, třeba MOV/MP4 něco jako EXIF, který by obsahoval identifikovatelný řetězec typu sériové číslo kamery? Pokud ano, je nějaká čistička/prohlížeka techto "efixu"?

Vetsinou obsahuji
http://www.dslrvideocollege.com/wp-content/uploads/2013/06/meta.jpg
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 25. 9. 2018 20:41

Radek71 píše:Potřebuji rychlou radu. Obsahuji videozaznamy, třeba MOV/MP4 něco jako EXIF, který by obsahoval identifikovatelný řetězec typu sériové číslo kamery? Pokud ano, je nějaká čistička/prohlížeka techto "efixu"?


Legendární ExifTool podporuje i mov/mp4, vyzkoušej

https://www.sno.phy.queensu.ca/~phil/exiftool/
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 25. 9. 2018 20:43

n3pi píše:Komfortni buffer 80??? A neni to malo Antone Pavlovici?
Ne jako promin za rypnuti, ale vazne nektere "tve veci" si clovek musi precist nekolikrat, pak zauvazovat, pak to zase precist a zhodnotit ze to myslis vazne.
Chapu, ze kdyz clovek neco neumi "cist", tak to cvaka jak u nemcu na Omaha B.
Ale prinest si domu z jedne jedine situace treba 6GB fotek, kdyz takovych situaci bude vyfocenych stejnym stylem urcite vice, takze treba i 60GB celkove, pak to prenaset do pocitace, dlouze to prochazet a pak vybrat 20 "docela to ujde" fotek a 2 "to se vazne povedlo" fotky?
Osobne, pokud by to nebyla placena zakazka, tak bych radeji kartu zahodil do nejblizsiho veletoku...

edit
Docela by me v tomhle smeru zajimal nazor toho, u jehoz, casto netradicne "nasiroko" pojatych, sportovnich fotek tady asi dost z nas tise zavidi.
Ja si ho predstavuji jak ciha lezici na Dakaru u nejakeho hopsaku, aby potom vyfotil 10 fotek ctyrkolky co leti pul metru nad urovni jeho hlavy, pricemz ho zasypava 4,75kg rozpaleneho pisku.
Jednu sice nakonec vybere, ale dalsich sest by klidne mohlo jit na titulky 4WD casopisu.

Kdyby 20 snímků bylo v pohodě, neprodával by se Nikon D5/D500 s bufferem na 200 snímků.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod n3pi 25. 9. 2018 20:50

Tento argument je jak: "Proc se musi jezdit 130 na dalnici, kdyz se delaji auta co jezdi 330?"...
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 9. 2018 20:59

Dolgor píše:Krajinář by zase radši, aby to začínalo na 8 mm ;-)

Neuvědomuju si, že bych kdy zaplnil buffer na D750, takže pro mě je Z7 v tomto ohledu dostatečný.


To jo :-) Holt se nikdy nedá vyhovět všem.

Tohle sklo je asi pro jinou cílovou skupinu.

Bylo by lepší, kdyby Panasonic svou energii soustředil na hlavní slabinu systému MFT, která se dá odtranit - tedy na šum. Určitě je nějaká hranice, kdy ten rozdíl ve výkonu přestane být reálně důležitý. Něco jako sklo co má rozlišení 10000 versus 15000 těch čar na něco ...

Síla a smysl MFT je malých pevných sklech nebo v dvojici 12-35 a 35-100/2,8 a v teleobjektivech. Aspoň teda tam ho cítím já.

Tyhle skla - zoom 20-50/3,4 EQ - stejně na FF nedosáhnou a nejspíš budou i pekelně drahá.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 25. 9. 2018 21:08

Mně se to tak taky jeví. Zoomy f/2,8 + ultrasvětelná pevná skla, která ale nesmí být moc drahá. Reklamu by ale měli velmi dobrou. Když vidím, co s tím dokáže Bambousek, hned bych některý kousky chtěl: http://www.sulasula.com/cs/m-zuiko-1-2- ... ri-v-akci/
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 25. 9. 2018 21:13

N3pi: Kdyz pominu fakt, že rezerva výkonu se občas hodí i prakticky, je to hodně i o pocitu a o zábavě. Rychlost se omezuje pod různými záminkami mj. i proto, že se snadno měří a pokutuje. Nicméně i při dodržování maximální povolené rychlosti využiji to, že mám dostatečnou výkonovou rezervu, odborně se to tuším nazývá aktivní bezpečnost. Ještě jednou trochu matematiky, při bufferu 20 snímků a 10fps se bavíme o ději v rámci 2 sekund. Pokud budu někde ležet a čekat na širokoúhlý záběr, tak se do 2 sekund asi vejdu, pokud fotím něco, co přijíždí zdaleka teleobjektivem, pak děj od začátku do konce může trvat těch 5-8 sekund úplně v pohodě, veslování, dostihy, cyklistika, ... a někde mezi začátkem a koncem bude může být něco potenciálně zajímavého. Je to hodně i o zkušenosti, vědět, kam si stoupnout, co se asi bude dít, ... třeba ta rovinka v Chuchli je otázka 2-3 sekund (opět sirokouhlým objektivem), ale pokud sleduji děj od začátku po cílovou rovinku, je to takových odhadem 10-15 sekund.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků