Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 21. 7. 2018 20:19

Tak jsem v tydnu na zavodech zkousel chvili fotit s A7 III a teda klobouk dolu pred tim vykonem AF, ale nejak me to ve vysledku k nakupu neprimelo a nakonec radsi zainvestuju do noveho kola :-D To nemaji v dnesni dobe Ti vyrobci fototechniky snadne...
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Ganec 21. 7. 2018 20:47

Davidof píše:To s tím Horstem z Teleshoppingu, to neděláš dobře
To bola len narážka na pemarove slová:
pemar píše:Legendární Horst Fuchs by se od Gance mohl učit. :-).

:D

-- 21. 7. 2018 21:53 --

pemar píše:Stabilizaci mám asi na třech objektivech a pokud to jde, nechávám ji vypnutou.
To ale nevyvracia nič z mojich slov.
Skôr to nazančuje, že u Nikonu môže byť stabilizácia .. ako by som to nazval .. kontraproduktívna :oops:
(mal som také niečo na FujiFilm F50fd, našťastie tie doby, kedy som sa na stabilizáciu nemohol spoľahnúť sú už ta tam)

Naopak: slová "pokud to jde" naznačujú, že to bez nej aj nejde 8-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 21. 7. 2018 22:14

pemar píše:Pokud se dá to zvětšení namapovat na tlačítko v dosahu třeba ukazováčku, jako mám třeba přepnutí na 25 bodů, tak to může fungovat. Fungovalo by to v režimu fotím ptáky v sedě, protože jak by letěli, tak to vesměs chce jiný zaostřovací režim. Já pro tyto účely statických objektů používám potvrzení zaostření a funguje to k mé spokojenosti, nic nepřibližuji ani neoddaluji, dívám se stále na nezměněný obraz v hledáčku. To s tím zvětšováním jsem zkoušel v rámci pokusů fotit přes LCD displej, ale nezaujalo mne to.

Stabilizaci mám asi na třech objektivech a pokud to jde, nechávám ji vypnutou. Hodně fotek fotím s odcloněným objektivem, nemám problém užívat časy 1/640 a kratší, takže největší efekt stabilizace je pro mne uklidnění scény.


Tohle chápu, tady je přeci jen výhoda, že to zvětšení je v hledáčku, což je pro mě pro tenhle scénář pořád lepší.
Namapovat to jde na to tlačítko.
Potvrzení zaostření - to Lumix nemá a je možné, že to řeší spoustu situací.
Stabilizace - začal jsem znovu fotit po delší době na foťácích, kde byla k dispozici pro všechny objektivy.
Je fakt, že někde je zbytečná a někde dokonce škodí, ale jinak nevidím důvod ji odmítat. Ale vypnout samozřejmě jde.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod reign 22. 7. 2018 05:10

lukas_highenergy.cz píše: nakonec radsi zainvestuju do noveho kola :-D


Máš nějaké ohlasy ze svého okolí na gravel biky? Trošku mně to hlodá...
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 22. 7. 2018 05:24

Když se dívám na svoje fotky, tak mezi nimi aktuálně nevidím jedinou fotku, kterou bych neudělal bez stabilizace nebo kde bych potřeboval delší čas. Jedinou výjimkou jsou možná moje pokusy o panning, kde jsem si teoreticky mohl pomoci stabilizací v režimu Sport, prakticky by to byl další prvek, který bych musel řešit, měl jsem ale dost starosti s vlastní technikou panningu, dělal jsem to poprvé.

Jinak mám prakticky ověřeno, že pokud udělám ostrou fotku čehosi z ruky, pak fotka se zapnutou stabilizací nebývá lepší, ale horší. Zkoušel jsem takhle na Šumavě fotit nějakou ceduli a výsledek byl statisticky významný. Dlouhé časy z ruky prakticky nepoužívám a když ano, když jdu fotit třeba Starou Prahu, nosím s sebou lehký cestovní stativ a opět mám vyzkoušeno, že fotky ze stativu jsou ostřejší, než fotky se zapnutou stabilizací. Mimochodem, třeba na takovém Karlově mostě nebývám ráno sám, jsou tam desítky fotografů a VŠICHNI mají stativ, i ti s Olympusem a se Sony, takže moc nevěřím tomu, že Nikon má stabilizaci na nic a Olympus nebo Sony geniální.

Funkce pro LAMY jsou nebezpečné v tom, že uživatele zpohodlní a odnaučí se základy řemesla, když například face detection může odnaučit práci s ostřícími body a joystickem, stabilizace odnaučí triky, jak udržet delší čas (držení a opora fotoaparátu, zadržet dech). A pak když se někdy nezbyde než vrátit ke starým osvědčených postupům, uživatel je na tom jako Baťa s dřevákama. Tohle je třeba i u aut, když třeba polautomatické nebo automatické parkování nefunguje kvůli tomu, že máte po dešti vodní kapky přes senzory, pak nezbyde nic jiného, než je jít otřít a pokud stále leje a otřít je nejde, tak si rychle vzpomenout na parkování za použití zpětných zrcátek.

Na kolo kašlu, tam se musí šlapat :-).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 22. 7. 2018 07:39

pemar píše:Když se dívám na svoje fotky, tak mezi nimi aktuálně nevidím jedinou fotku, kterou bych neudělal bez stabilizace nebo kde bych potřeboval delší čas.
Nevysvetlil som to snáď dostatočne?
Zostávajú ti len fotky, ktoré si nezmazal a nemáš tie, ktoré si neurobil!
(je potom logické, že ich medzi svojimi fotkami nevidíš)

Pripomínam:
Ganec píše:- ale aj tým, že menej roztrasené zábery (ktoré môžu byť ďaleko emotívnejšie) nie sú pri prezeraní zmazané (2)
- zároveň však aj tým, že ma to v budúcnosti neodradí od fotenia na miestach, kde ostatní fotografi už nefotia
=> tak vďaka tomu (3) vznikajú aj nezvyčajné (a tým pádom výnimočné) zábery


pemar píše:Jinak mám prakticky ověřeno, že pokud udělám ostrou fotku čehosi z ruky, pak fotka se zapnutou stabilizací nebývá lepší, ale horší.
To mi potom vysvetli, čo ťa vôbec drží u Nikonu? :shock:
(keď ani takú základnú vec ako je stabilizácia nedokáže implementovať tak, aby to bolo prínosné)
Naposledy upravil Ganec dne 22. 7. 2018 07:42, celkově upraveno 1
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 22. 7. 2018 07:42

Zase ta Olympusacka stabilizacia genialna je, s tym sa nemoze porovnavat nic od Nikonu (aspon pokial viem) ani od nikoho ineho. Papierovo ma G9 vykonnejsiu stabilizaciu, ale zatial ten pocit nemam.

Nedavno som sem daval fotku, tak test cvak na Ganca:
https://cdn.discordapp.com/attachments/ ... 0409-2.jpg

Toto je fotene s 12-40 f2.8 na 12mm a 4s. Fotene z ruky bez podopierania sa. 12-40 stabilizaciu nema, no ak by si mal napriklad 12-100, kombinaciou stabilizacii pridas este cca ev (mne sa podarilo ostrych cca 6s).

Otazne je, ci pre to clovek ma vyuzitie.

Co sa tyka funkcii pre lamy ... to je dost dehonestujuce oznacenie. Velky snimac ti dava obrovsku vyhodu a vlastne mozes povedat, ze je to snimac pre lamy. Podobne to mas napriklad s AF D500 s ktorym sa urcite ostri pohodlnejsie nez s CSC. Koncept CSC proste dovoluje implementovst veci ake pri DSLR implementovat nejdu, alebo idu tazsie. Otazne je, ci su naozaj tak dolezite a ci prebiju ten zaklad. U mna nie a rozne tie stabilizacie, live rezimy, a bursty u Olympusu by som vymenil za grip, joystick a ovladanie zo 7D II. Lenze ludia su rozni:)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 7. 2018 08:09

Myslím, že potenciál diskuse s pemarem je vyčerpán (ohledně stabilizace).

Ty neustálé narážky na LAMY a na pohodlnost a povrchnost - ber to jako test sebeovládání. Jednou se třeba někdo neudrží a prokecne se.

Na druhou stranu, i názory, které se jeví, jako nesmyslné, mohou mít v sobě zrnko užitečné informace.

Podle mě stabilizace tvůrčím schopným fotografům může jen pomoct. A pokud ji tito nemají, pomůžou si jinak.

Ad gravel bike

Mám Diverge a je to miláček. Dává to cyklistice další rozměr a láká to k parádním průzkumným jízdám
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 22. 7. 2018 08:21

To je to co som uz raz pisal. Stabilizacia vacsi snimac, alebo svetelnejsie sklo nenahradi. Fotit vsetko na 1/60s je nezmysel co ako velmi Ganec presadzuje, ze to staci.

Ze ale nema vyuzitie je tiez hlupost. Typicky priklad su kozakmove fotky. Foti sport a ten si asi vela ludi spoji hlavne s kratkym casom, ale videl som v jeho galeriach dost fotiek ktore vznikli na dlhsom case, takze proste neverim ze by neocenil stabilizaciu ktora mu dovoli fotit par sekund z ruky. Na druhej strane, mFT je pri sporte za istych podmienok asi uz prilis velky kompromis.

Ja tiez uz nejaku dobu po gravel biku poskulujem, pretoze aktualne mam MTB, ale vacsinu casu travim na ceste, obcas na nejakej polenj ceste. Na druhej strane, pri gravel biku mam strach z toho komfortu prave pri polnych cestach.

Davidof, prosim Ta, spominal si, ze si na G9 zmenil nejaky limit a to trhanie v EVF prestalo. Mozes byt konkretnejsi ? :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 22. 7. 2018 08:33

Davidof píše:Myslím, že potenciál diskuse s pemarem je vyčerpán (ohledně stabilizace).
ešte nie ;-)

Davidof píše:i názory, které se jeví, jako nesmyslné, mohou mít v sobě zrnko užitečné informace.
V tomto prípade pemarovi verím (že tam, kde spraví ostrý zábber bez stabilizácie, to stabilizácia zvyčajne roztrasie).
Jeho slová sa totižto dajú logicky vysvetliť (*) a netýkajú sa bezzrkadloviek:
=> nekritizujú stabilizáciu ako takú, ale kritizujú len jej spolupôsobenie s uzávierkou/zrkadlom u DSLR

(*) Potvrdili to aj testy na dpreview, ktorých závery (a svoje vysvetlenie) som spísal do článku:
Problematické expozičné časy u DSLR (kvôli roztraseniu zrkadlom a uzávierkou)

-- 22. 7. 2018 09:36 --

Aby ste to nemuseli čítať:
- bez stabilizácie sa najviac prejavovali problémy od 1/30 do 1/125 sekundy
- so stabilizáciou boli problematické aj časy okolo 1/200 sekundy

-- 22. 7. 2018 09:54 --

pemar píše:stabilizace odnaučí triky, jak udržet delší čas (držení a opora fotoaparátu, zadržet dech)
Nemyslím si: aj so stabilizáciou sa oplatí dodržiavať určité zásady, aby sa tie lepšie výsledky dostavili

No a v prípade Olympusu to mnohých (vrátane mňa) vyprovokovalo ku skúšaniu, koľko tá stabilizácia vlastne udrží.
=> teda vlastne k "naučeniu sa nových trikov", ako udržať ešte dlhší čas
Veď isto uznáš, že ani najdokonalejšia stabilizácia nepomôže, ak sa bude nevhodne používať.

-- 22. 7. 2018 10:03 --

pemar píše:nosím s sebou lehký cestovní stativ a opět mám vyzkoušeno, že fotky ze stativu jsou ostřejší, než fotky se zapnutou stabilizací
No vidíš: keby si mal nejaký nový Olympus/Panasonic G9/Sony A7RIII/Pentax
=> mohol by si vtedy použiť high-res shot a výsledok tak môže byť ešte ostrejší :idea:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 22. 7. 2018 09:10

Mozes mi nejake tie ostrejsie high-ress shoty prosim ukazat ?
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KarelV. 22. 7. 2018 11:19

Musíš počkat, hledá se nějaký bytelný stůl... :-D
KarelV.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 22. 7. 2018 11:20

A kalendar :D

No nic, asi to ostane na mne :P
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 7. 2018 11:22

Fidko

V to scénáři, který jsi popisoval, jsem zkusil 1) zvednout ISO limit 2) dát kompenzaci expozice do tmava

Oboje zlepšilo to trhání.
Ale bylo by lepší, kdyby citlivost ISO pro obraz v hledáčku nebyla svázána stejným limitem, jako pro vlastní fotku. Popř. kdyby v tom nočním modu hledáčku byl limit ISO vyšší automaticky.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod rodri 22. 7. 2018 11:34

Fidko píše:Mozes mi nejake tie ostrejsie high-ress shoty prosim ukazat ?


Sice nejsou od gance - https://www.flickr.com/photos/131296929 ... 4796836185
rodri
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků