Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Fidko 20. 7. 2018 09:47

Popravde neviem, vdaka za tip :-)

Jedna vec ktora mi prisla zvlastna. Je tam cudlik pre korekciu expozicie, ale je mozne nastavit ju na zadny roller (tak ako to ma Oly defaultne) a tak sa to tlacidlo stane zbytocne, ale prebindovat nejde (aspon sa mi to nepodarilo). Normalne nie som fanusik bindovania "olablovanych" tlacidiel, ale toto ma tak super polohu ...
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 7. 2018 10:53

Podle mě tyhle tři nejdou přemapovat. Na tom tlačítku je rychlý přístup k exp. bracketingu, aspoň něco navíc.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 20. 7. 2018 13:55

wikxzen píše:V obchodech ty DSLR a CSC či kompakty dávají záměrně vedle sebe, aby potencionální zákazníci (např. dovolenkáři či začínající amatéři nebo váhači mezi DSLR a CSC či kompakty) to viděli před sebou. Některé to přesvědčí a vezmou to menší s více kompromisy, přestože dovnitř krámu vstoupili se záměrem pořídit si DSLR.
prečo s viac kompromisami?

To skôr DSLR sú samý kompromis!
- u väčšiny je pomalé FPS, mizerné pokrytie AF bodami, bez 4K videa (a ak, tak v CROP-e), často chýba i stabilizácia
- u Nikonu je nedotiahnuté video, u Canonu slabšie snímače, u Pentaxu dostupnosť
- žiaden model nemá EVF ;-)
- face detection mávajú len v (zvyčajne) nepoužívanom móde
- väčšina ich skiel už sú morálne zastaralé (buď pomalé, hlučné, veľké, menej kvalitné, alebo problematické, ..)
- keďže sa s nimi fotí inak (ako je mobile-generation navyknutá), na ich používanie je nutné počiatočné školenie
.. a takto by sa dalo pokračovať...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 20. 7. 2018 14:20

Na video sa kupuje panasonic, alebo model s FF, Olympus urcite nie , aj ked spravili vyrazny pokrok :)
Pentax si kupis bez problemov, ak chces. Zas nie je nutne, aby to predavali ako parek v rozku.
EVF je sam o sebe dost velky kompromis.
Face detection je fajn na mobile.
Vacsina skiel su zastarale a pomale, to plati aj pre m4/3
Inak sa foti prave s CSC a tam treba castokrat laborovat.
Dalo by sa pokracovat, ale bez zvastov, co plodis :) .. lebo stale si neuvedomujes, ze operujes s faktami a pojmami, ktore nemaju nic spolocne so zrkadlom :)

-- 20. 7. 2018 15:22 --

Fidko: M1 Mark II si uz zrusil a mas Panasonic ?
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 20. 7. 2018 15:40

Ja sa ospravedlnujem, ze sa opakujem, ale je to hovado :)

Jo. Olympus je fajn vo vyrobe tych mensich fotakov, ale E-M1 mi nevyhovuje. Po technickej stranke je lepsi nez Panasonic (ostrenie, stabilizacia a az ma striasa to povedat, ale mozno aj hladacik), ale pouziva sa velmi zle. Resp na krajinky, street a pod super, ale zase tam nevidim vela dovodov kupovat e-m1. Kedze som ho kupil vyhodne a kedze som g9 zobral s cashbackom a gripom zdarma, tu zmenu este utiahnem :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 20. 7. 2018 16:01

Já třeba vůbec nemám ponětí, jak D500 nebo D850 natáčí. Na to máme doma 2 kamery, ty to umí docela dobře. Natáčet fotoaparátem nebo mobilem mi totiž přijde jako bydlet v autě.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod ltokar 20. 7. 2018 19:11

Fidko: a nemal si aj Mark I a potom II ? A preco potom panak ? Inak M1 Mark II som mal na chvilku v ruke, len som nemal cas sa s nim hrat. Aj E5 Mark II, ale ten ma prekvapil, ako dlho mu trvalo nez sa zapol a pripravil. A vraj sa ani moc nepredava, vsetci cakaju na M1 .. teraz bola/je akcia nan. Uz je ta cena so zazmurenym okom prijatelna.

pemar: asi tak .. da sa, ale s vyhradami :D
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 20. 7. 2018 20:15

Mal som E-M1 a potom som kvoli fajn akcii (1219€ aj s gripom) kupil MK II. Ten som mal cca mesiac kym ma prestalo bavit neustale sa babrat s nastaveniami. Celkovo to nie je zly fotak, ale proste nie je pre mna. G9 mi ucaroval hned ako vysiel tym ze Panasonic vlastne vypocul vsetky moje priania (joystick, hladacik s vyssim rozlisenim,stavovy displej), ale v case ked som kupoval E-M1 stal 1700€ co proste za mFT fotak nedam. Teraz som ho kupil v akcii aj s 25 f1.7, kartou, gripom a cashbackom za 1400€, co mi prislo ako cool cena. Zatial to vyzera ako dobra volba, aj ked dokonaly samozrejme nie je :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 7. 2018 20:39

Jsem zvědavej (a taky se trochu bojim), jak nakonec budeš tu G9 hodnotit, Fidko

Podle mě nakonec skončíš u A73 :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 20. 7. 2018 20:45

Neviem si predstavit, ze skoncim u FF. Vzdy ma to lakalo, ale kedze rad fotim hlavne na dlhe ohniska, FF je pre mna proste nedostupny. Najmensi objektiv by bola nejaka Sigma 150-600 a to uz je proste prilis velke. Take APS-C je ale realnejsie, ale oproti mFT to zase nie je taky velky skok. Cize uplne najzaujimavejsi mi pride APS-C fotak ku ktoremu si mozem v ramci systemu dokupit nejaky lacny FF.

Inak G9 uz mozem hodnotit, mam ho vyse tyzdna :P
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 7. 2018 21:11

A ? :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 21. 7. 2018 04:35

Je to zhruba podla ocakavania, mozno az na ten hladacik. Na hladacik v G9 som sa hrozne tesil, ale jednak som si stale uplne nezvykol na to mimoriadne vyrazne sfericke skreslenie a tiez ma celkom prekvapilo to lagovanie pri nedostatku svetla. Toto ma Olympus vyriesene. Zase utechou je aspon to vyssie rozlisenie a lepsie farby aj ked co som si vsimol, pri 120fps je to kostrbatejsie. Na EVF este musia vyrobcovia popracovat :) C-AF mi u Olympusu pride lepsie, u Panasonicu sa mi zda teochu lepsie S-AF. Stabilizaciu ma lepsiu tiez Olympus, pretoze tie 4s z ruky sa mi pri Panasonicu udrzat nepodarilo. Na drohej strane, s PanaLeicou to funguje trochu lepsie a to sa pocita. Obecne je Olympus technicky o nieco lepsi fotak, ale na pouzivanie je to hracka. Ked som chytil do ruky Panasonic, trvalo mi tak hodinu kym som zacal objavovat veci a teraz ma proste bavi. Na tlacidlach je vsetko co potrebujem, co potrebujem menej, ale obcas kvoli tomu hrabnem do menu je v “My menu” a nejake dodatocne nastavenie parametrov v Quick menu. Touch ovladanie je implementovane podobne ako v iPhone a nie ako v Sony Ericssonoch zo zaciatku milenia. Velmi sa mi paci ako to grupuje tie burts shoty aj ked tu implementaciu by som este rozvinul. Tiez je fajn mat po dvoch rokoch fotak ktory nezamrzne ked uklada fotky na kartu. V podstate mi Panasonic ovladanim a aj absolutne spickovym gripom pripomina Canon. Jedinu vyhradu mam asi proti tomu hornemu rolleru pri spusti, ktory podla mna navrhoval te isty clovek ktory zoomovaci prstenec na 100-400. Trochu to trha a paradoxne mam dojem, ze na gripe to iste tlacidlo urobene lepsie :) Dost sa mi tiez pacia moznosti propojenia a fotak vie defaultne odosielat aj rawy. Ten fotak ma proste viac bavi :)

Je akurat mozno trosku skoda, ze Panasonic postavil G9 na GH5 co je urcite dobry fotak, ale tiez uz ma nieco za sebou. Neocakavam teda ani to, ze by buduce fw nieco zasadne zlepsili, pretoze stary hw uz toho dovoli trochu menej nez keby bol G9 postavany na zelenej luke. Ale mozno sa mylim :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 21. 7. 2018 05:41

Nějaké významné změny taky nečekám.

Líbilo by se mi, kdyby některé funkce, co jdou jen v jpeg, šly i v raw. Post focus, HDR.

Něco pro noční focení, jako má Oly.

Nějaká forma uživatelského limitu zony zaostření - ostři jen v zoně vymezené vzdálenostmi dvou referenčních snímků.

Vylepšení detekce tváře - výběr joystickem, možnost nedetekovat postavu.

Diagonální pohyb joysticku.

Možnost nadefinovat třeba více míst, kam skočí zaostřovací bod po zmáčknutí joysticku.


Takže G10.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 21. 7. 2018 05:53

Post focus a HDR ma az tak netankuju. Post focus teda vobec a na HDR mam bracketing.

Ano, toto mi chyba. Paradna vecicka.

Myslis ako Focus limiter ? Ten je napriklad na panaleice, ale jo, Olympus to ma vstavane.

Face detection nevyuzivam, ale diagonalny pohyb joystickom by urcite potesil.

Ano, aktualne to vie len do stredu a tam kde bol. Viem si predstavit mozno nieco take, ze by este bedel skakat do rohov, napriklad po zatlaceni a nakoloneni joysticku. To by ale musel zvladat ten diagonalny pohyb :) Stale je pre mna ale joystick velka pomoc a vyber bodov mi dost ulahcuje.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 21. 7. 2018 05:56

U mně zatím na používání vítězi zrcadlovka, konkrétně Nikon D500. Je můj soukromý vítěz v oblasti výkonu, padá z ní opravdu minimální odpad, má velmi příjemný charakter šumu, takže se nebojím ani vyššího ISO, hledáček nekostičkuje, nelaguje ani nemá posunuté barvy. Je kompatibilní se všemi objektivy s Nikon bajonetem a se vším příslušenstvím, nemusím kupovat nic dvakrát, na cesty je v kombinaci s plastovými objektivy dostatečně lehký, ergonomii má na jedničku a při nastavení se toho nedá moc zkazit.

Nikon D850 stojí s potřebným příslušenstvím zhruba jako Hasselblad nebo Nikon D5 po slevě, to rozlišení a FF využiji jen občas (ale když se mi to povede, stojí to za to). Rozdíl ve fotografiích je až na výjimky (např. při portrétu, při použití krátkého hodně světelného skla, u fotografie krajiny nebo architektury) mnohem menší, než je rozdíl v ceně mezi D500 a D850. D850 umí na 90% nahradit D500 (chybí 1 snímek v rychlosti sériového snímání a chybí možnost sledovat DX obraz v plném rozsahu hledáčku) při foceni sportu s tím, že fotky jsou ve dvojnásobném rozlišení, kdybych koupil D850 jako první, D500 bych asi nemusel kupovat. Velká zrada ale u sportovních fotografií číhá v nastavení, na rozdíl od D500 u D850 za každou odchylku od optimálního sportovního nastavení platím zhoršením výkonu, nesmím zapomenout přepnout na správný profil, líbilo by se mi, kdyby se ten profil automaticky aktivoval po nasazení gripu.

Kdybych nutně potřeboval kompakt na cesty a musel volit jiný nekompatibilní systém, volil bych tělo a jeden pevný objektiv, abych nemohl kupovat další objektivy, čímž bych koncept lehkého kompaktu na cesty dříve nebo později zazdil. Asi bych koupil Leicu nebo Sony, a nesměl bych řešit ergonomii, hledáček, autofocus nebo jiné věci, musel bych to brát jako dané, jako u mobilu. Mimochodem, ten mobil by se mi líbil ještě více, než kompakt, ale to by musel mít o hodně lepší snímač a optiku, než se dnes nabízí, musel by to být Carl-Zeiss nebo Leica fotoaparát, který umí i docela dobře telefonovat, mailovat nebo surfovat. Nevím ale, zda bych za něj dal 5,000 Euro. Detekce tváře nebo jiné funkce pro LAMY mne nezajímají.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků