Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 6. 2018 14:35

Myslím si, že ostření přes EVF je u kvalitních hledáčků mnohem komfortnější, než přes LCD. Prostě jsi k tomu obrazu blíž. Je možný, že lupa u OVF je taky dobrá, možná i lepší než současné EVF. Akorát je to trochu nekomfortní, ten EVF je k dispozici vždy a okamžitě.

Přiznejme si to, současné OVF jsou trochu očesané oproti hledáčkům manuálních zrcadlovek. Stačí kouknout do starýho OMka, to je pohled úplně ohromující. S tím je manuální ostření úplná radost :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Devil007cz 22. 6. 2018 15:27

Ja se 135/2 nemam problem zaostrit dokonce i pomalejsi pohyb a to ja pres focus peaking tak pres magnification a vice nez uspesne a to nemluve o doplnkove stabilizaci pres cip.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 22. 6. 2018 16:58

První otázka, jak si představujete přesně zaostřenou fotku, já jsem do vedlejšího vlákna dával fotografií ze Sonnaru 135/2 nespočet, od Devila007cz si nepamatuji žádnou, takže nevím. Uvědomme si, že to fotím na 45 Mpx, to je level jako Canon 5 RDS nebo Sony A9rIII.

Druhá otázka je, jak by EVF mohl pomoci v tom, že Apo-Sonnar má velmi malý ostřící krok, což je sice výhoda pro rychlost přeostřování, ale nevýhodou je, že mikro pohyb ostřícího prstence na FF již znamená špatné zaostření, takže ostříte o mini kousek doleva, pak doprava, zase doleva a pořád to není přesně. To je hlavní problém, potřebovalo by to převod do pomala, jako je u Nikonu 105/1.4 nebo Otusu 55/1.4. EVF/OVF v tomto není vůbec relevantní.

Třetí otázka je, zda lupa, zvětšení, nebo focus peaking opravdu pomůže. Lupa pomůže určitě, ale ztratí se okraje, a to je nepříjemné. Elektronické zvětšení k tomu přidává zpoždění, což při koordinaci pohybů ostřícího kroužku s vyhodnocením na obrazovce může situaci zhoršit, nemáte v reálném čase relevantní informaci. Podobné je to u focus peakingu, který navíc má určitou míru nepřesnosti, u skla s takovou HO často na hraně tolerancí. Lépe mi vychází zaostřovací matnice na OVF, které nemá žádné elektronické zpoždění, takové ta klasika z Practicy TTL, ale jak se to začne hýbat, ta je to docela obtížné použít.

Elektronické potvrzení se mi velmi osvědčilo, namířím na oko, vůbec nevidím detail oka, potvrzení řekne zaostřeno a já se na to mohu spolehnout, nic nezvětšuji, jen kroutím podle pokynů ostřícím kroužkem. Ale i tam je problém, že to říká toč nalevo, pak zase toč napravo a ta středová poloha se blbě trefuje, kvůli tomu kroku zaostření.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 22. 6. 2018 17:10

pemar píše:Lupa pomůže určitě, ale ztratí se okraje, a to je nepříjemné.
Existuje aj taký mód lupy, že zväčšené je to len v prostriedku a okraje zostávajú ;-)

pemar píše:Elektronické zvětšení k tomu přidává zpoždění
:shock:
To čo máš za foťák???
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 22. 6. 2018 17:17

Lupou jsem myslel poctivý kus skla, ne elektronické udělátko.

Já osobně vidím focení s manuálními skly jako jedinou pro mne zajímavou výhodu EVF. Nicméně v tomto extrémním případě Sonnaru 135/2 + FF + 44 Mpx mám i o této výhodě pochybnost, viz výše.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 22. 6. 2018 17:49

Podle mojí zkušenosti je využitelnost focus-peakingu přeceňovaná. Mám to na X-T2 a rozhodně nemůžu říct, že by mi to dávalo nějak vyšší jistotu přesného zaostření, přestože se po dobu ostření obraz pod vybraným sektorem obrazu zvětší. Zvýraznění zaostřené oblasti má příliš velký rozsah, rozhodně to není nic precizního. V praxi zaostřuju obdobně přesně s OVF FF zrcadlovky - buď přímo nebo s využitím AF bodu a indikace. Nicméně někteří lidé si trvají na tom, že focus-peaking je lepší. Podle mne to buď souvisí s tím, že mají horší zrak, nebo s tím, že mají rádi názornost focus-peakingu.

-- 22. 6. 2018 18:51 --

...Mluvím tedy o focení na kratší vzdálenosti - makro až portrét na několik metrů. Při focení na velkou vzdálenost to může být jinak.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 22. 6. 2018 18:05

Ja osobne som bol s peakingu najskor celkom andseny, pretoze sa mi pacila idea, ale pravda je, ze s tym asi este musim trochu pocvicit, pretoze presne zaostrene fotky mi z toho z nejakeho dovodu nelezu.

Co sa zvacsenia tyka, mam tam podobny problem ako pemar. Je fajn, ze si zvacsim obraz, ale stratim prehlad o kompozicii, cize az na specialne pripady je mi to k nicomu. Tu sa mi paci ako to ma riesene Panasonic u ktoreho je moznost zvacsit len oblast na ktoru zaostrujem. (To je radost fotit, ked ma clovek fotak pri ktorom vyrobca premysla :-) )
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 22. 6. 2018 18:07

U mne se ten focus peaking dá nastavit, má tři stupně. Teď jsem si to zkoušel, ani jeden z nich není schopen zaostřit tak přesně, jako já přes Live View s maximálně zvětšeným obrazem, je to pomůcka pro LAMY. Indikace zaostření je tom u D850 co se přesnosti týče stejně jako to ruční zaostření, takže plně vyhovuje, mám už i praxi ve využívání této pomůcky, v tom problém není. Vadí mi ta větší vzdálenost od středu hledáčku, jak jsem psal a ta malá HO ve spojení s tím, jak je každá chyba vidět.

Tohle je klasický nikoňácký povzdech, že něco nefunguje úplně dokonale, zmlsanost. V principu to nijak nebrání užívání a není to výrobní ani konstrukční vada, je to fyzikální podstata věci.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 22. 6. 2018 18:14

Na toto bol u filmu perfektný systém výmenných matníc.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 22. 6. 2018 18:30

Oni se prodávají i teď, není to ale originál, jednu jsem si přivezl z Činy a válí se mi někde ve skříni. Sám si jí nenasadím, musel bych do servisu, matnice může trochu ztmavnout a nevím, jestli se neposune expozice. Jak jsem ale psal, MF sklo mám jedno a kvůli němu se mi to nechce řešit u dvou nebo tří těl, nemám aktuálně žádný MF objektiv na seznamu přání.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 22. 6. 2018 19:24

No veď práve, u filmu sme si to menili sami. :)
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hoax 22. 6. 2018 23:37

pemar: mam 105/1.4 s AF, stejne jako ty a vic neresim. Tohle uz je rozmlsanost :) Jo kdyby mel Nikon pouzitelny live view, tak se ti ale s mf pracuje lip. Treba Sony ma ten mf assist, kdy se ti obraz sam zvetsi a ty zaostris.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 23. 6. 2018 05:50

Nikon 105/1.4 je aktuálně moje nejoblíbenější sklo, které je schopné na 99% tu 135/2 nahradit.

To, v čem je ten Zeiss lepší, jsou fotografie blízko nejkratší zaostřitelné vzdálenosti a ten Zeiss má o malý kousek lepší barvy a je o malinko lepší v protisvětle. Manuální zaostřování mi v principu nevadí, je to takový návrat k opravdovému focení, s tím Apo-Sonnarem jsem udělal spoustu fotek, které se líbí mně i mému okolí. Řekl bych, že ten Zeiss má díky optice o malinko větší schopnost udělat z banálního cvaku zajímavou fotku, nicméně i z toho Nikonu lezou fantastické fotky, je určitě lepší, než legendární Nikon 85/1.4. Opticky jsou ještě blízko Sigma 85/1.4 Art a Sigma 135/1.8 Art, ale nemají tak konzistentní zaostřování a proto jsem je nekoupil.

Včera jsem to zaostřování se 135/2 na D850 retestoval a dospěl jsem k tomu, že celé je to o té kousek menší HO a větším hledáčku, je to trochu nezvyk, hlavně při bezprostředním přechodu z D500 na D850. Všechno funguje, jen to vyžaduje citlivější práci s ostřícím prstencem. Ten focus peaking při tom úplně nejcitlivějším nastavení se zdá být jakžtakž teoreticky použitelný, prakticky mám problém fotit s MF přes Live View bez stativu, blbě se mi to drží. A když je to na stativu, pak je zaostřování přes zvětšený obraz na externím monitorem s převahou nejpřesnější.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod smikoto 25. 6. 2018 09:26

Ad FP když jsem ho na Sony měl nastavenej na hi tak sem s tim nebyl schopnej presne manualně zaostřit. Po nastaveni na Low (nejnizsi uroven ze 3) v pohodě, ale ja moc manualně neostřím.
smikoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 25. 6. 2018 11:18

pemar píše:První otázka, jak si představujete přesně zaostřenou fotku, já jsem do vedlejšího vlákna dával fotografií ze Sonnaru 135/2 nespočet, od Devila007cz si nepamatuji žádnou, takže nevím. Uvědomme si, že to fotím na 45 Mpx, to je level jako Canon 5 RDS nebo Sony A9rIII.

Druhá otázka je, jak by EVF mohl pomoci v tom, že Apo-Sonnar má velmi malý ostřící krok, což je sice výhoda pro rychlost přeostřování, ale nevýhodou je, že mikro pohyb ostřícího prstence na FF již znamená špatné zaostření, takže ostříte o mini kousek doleva, pak doprava, zase doleva a pořád to není přesně. To je hlavní problém, potřebovalo by to převod do pomala, jako je u Nikonu 105/1.4 nebo Otusu 55/1.4. EVF/OVF v tomto není vůbec relevantní.

Třetí otázka je, zda lupa, zvětšení, nebo focus peaking opravdu pomůže. Lupa pomůže určitě, ale ztratí se okraje, a to je nepříjemné. Elektronické zvětšení k tomu přidává zpoždění, což při koordinaci pohybů ostřícího kroužku s vyhodnocením na obrazovce může situaci zhoršit, nemáte v reálném čase relevantní informaci. Podobné je to u focus peakingu, který navíc má určitou míru nepřesnosti, u skla s takovou HO často na hraně tolerancí. Lépe mi vychází zaostřovací matnice na OVF, které nemá žádné elektronické zpoždění, takové ta klasika z Practicy TTL, ale jak se to začne hýbat, ta je to docela obtížné použít.

Elektronické potvrzení se mi velmi osvědčilo, namířím na oko, vůbec nevidím detail oka, potvrzení řekne zaostřeno a já se na to mohu spolehnout, nic nezvětšuji, jen kroutím podle pokynů ostřícím kroužkem. Ale i tam je problém, že to říká toč nalevo, pak zase toč napravo a ta středová poloha se blbě trefuje, kvůli tomu kroku zaostření.


Kdyz treba ostrim na oko, tak je oko presne zaostrene. Ne, ze je rovina ostrosti nekde jinde. Proste spot on.
Klidne tady vecer mohu pouzit priklad. 45 Megapixelu je jak A7RII/A7RIII. A9R bude mit asi pravdepodobne vice....a to nemluvim o ani A9RIII(100Mpx mozna? :-D ), kterou jsi zminil.

Nevim co pouzivas, ale pri zvetseni vidim presne jak se obraz realne pohybuje, tak nevim o jakem spozdeni tady mluvime.

Focus peaking nevim jak u jinych znacek jde u Sony nastavit na 3 urovne. Ja stejne ten focus peaking moc nepouzivam, radsi zvetesni a s kompozici nemam problem, kdyz vim, ze zvetsuji bod, ktery chci zaostrit a pri zvetesni jsem porad zameren na stejny bod.
Devil007cz
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků