Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Fidko 27. 5. 2018 14:58

:D :D :D
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 27. 5. 2018 16:33

bob222 píše:Inak tej fujine, fakt som zvedavý ako mi tá x-h sadne do ruky. Teším sa.


Mám malé ruce a krátké prsty, ale i tak mi kupodivu X-H1 dobře padla do ruky. S VPB-XH1 a XF50-140mm to byla dost dobrá sestava v prackách a dosti by mi to ulehčilo řadu věcí při focení v klubu.
Váhově docela snesitelné. Velikostně to celé ale už působí na Fuji poměry docela "mohutně" a v tašce už je to výrazně znát, ať už uloženo jako celek nebo rozmontováno na díly a uloženo do jednotlivých částí tašky.
Vzhledem k tomu, že většina ovladačů na většině modelech Fuji fotoaparátů je víceméně podobně rozmístěná, tak jsem během těch 20 min zkoušení neměl pocit, že je něco špatně či mi nějaký ovladač na nějakém místě nesedí. Ale od nákupu mě bohužel odrazuje fakt, že se jedná o model se snímačem i procesorem jako v mém X-Pro2 (leden 2016), leč je tam velká řada malých vylepšení v ostatních věcech. A stabilizaci zatím moc nepotřebuji, resp. postačí mi v nějakém objektivu. Horní stavový displej by se mi ale na budoucím X-Pro těle hodil, stačil by i více minimalistický jako má např. Leica CL... Další věc, která je pro mě zcela zásadní - já prostě potřebuji jedním okem vidět scénu při focení.

Takže vlastně bych nyní investoval jen do toho Fuji XF50-140mm objektivu. Pro X-Pro2 tělo už trochu overkill, ale dá se s tím dobře pracovat. I díky jednoduchému gripu (JB Design), který na X-Pro2 mám nastálo namontovaný. Každého ten grip udiví, ale ještě jsem se nesetkal s někým, kdo po potěžkání X-Pro těla s XF90mmF2 s tím gripem by řekl, že to je na prd.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kozakm 27. 5. 2018 19:07

Ganec píše:Chlapík z Olympusu toto riešil v interview https://www.43rumors.com/olympus-interview-by-blunty/, že preto mávajú OMD hľadáčik v prostriedku, aby ten rozdiel s osou objektívu bol čo najmenší.


Kupodivu i všechny zrcadlovky mají hledáček "uprostřed". Ostatně lámat světlo ještě kamsi do strany by byl zbytečný masochismus. A dálkoměry sem snad netaháme, už tak je tu dost bordel.

Ona paralaxa se projevuje tak, že například očima snadno vidím přes plot, ale jakmile se podívám skrz hledáček, zjistím, že mi plot překáží, protože objektiv je o něco níže než mám oči. Párkrát jsem si toho při focení všiml, ale to je tak vše.

A mimochodem, výšku těla lze zvětšit i bez zvětšení paralaxy například přidáním gripu. O ergonomickém přínosu snad psát nemusím...
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 27. 5. 2018 19:12

wikxzen píše:
bob222 píše:Inak tej fujine, fakt som zvedavý ako mi tá x-h sadne do ruky. Teším sa.


Mám malé ruce a krátké prsty, ale i tak mi kupodivu X-H1 dobře padla do ruky. S VPB-XH1 a XF50-140mm to byla dost dobrá sestava v prackách a dosti by mi to ulehčilo řadu věcí při focení v klubu.
Váhově docela snesitelné. Velikostně to celé ale už působí na Fuji poměry docela "mohutně" a v tašce už je to výrazně znát, ať už uloženo jako celek nebo rozmontováno na díly a uloženo do jednotlivých částí tašky.
Vzhledem k tomu, že většina ovladačů na většině modelech Fuji fotoaparátů je víceméně podobně rozmístěná, tak jsem během těch 20 min zkoušení neměl pocit, že je něco špatně či mi nějaký ovladač na nějakém místě nesedí. Ale od nákupu mě bohužel odrazuje fakt, že se jedná o model se snímačem i procesorem jako v mém X-Pro2 (leden 2016), leč je tam velká řada malých vylepšení v ostatních věcech. A stabilizaci zatím moc nepotřebuji, resp. postačí mi v nějakém objektivu. Horní stavový displej by se mi ale na budoucím X-Pro těle hodil, stačil by i více minimalistický jako má např. Leica CL... Další věc, která je pro mě zcela zásadní - já prostě potřebuji jedním okem vidět scénu při focení.

Takže vlastně bych nyní investoval jen do toho Fuji XF50-140mm objektivu. Pro X-Pro2 tělo už trochu overkill, ale dá se s tím dobře pracovat. I díky jednoduchému gripu (JB Design), který na X-Pro2 mám nastálo namontovaný. Každého ten grip udiví, ale ještě jsem se nesetkal s někým, kdo po potěžkání X-Pro těla s XF90mmF2 s tím gripem by řekl, že to je na prd.

Zatiaľ idem len na ohmat, kamoš ju má objednanú.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 27. 5. 2018 19:16

pemar píše:Už jsem si zvykl na to, že Ganec má velmi nízkou technickou erudice a předvádí až pozoruhodnou neznalost základů fyziky, nahrazuje to citacemi z faktograficky značně nespolehlivé Wikipedie a citacemi z YouTube, které se mu argumentačně hodí.

Proto mne celkem nepřekvapilo, že si ani na té svojí Wikipedii “nevšiml” následující věty: “Tento jev se neprojevuje u jednookých zrcadlovek, protože je v hledáčku zobrazován obraz přímo vytvořený objektivem (paralaxa je zde nulová).”

Chápu, že mohl mít o správnosti této věty pochybnost a chápu též, že se mu to argumentačně nehodilo.
Tá veta nevyvracia :pozor , že to čo som popísal je tiež paralaxa.

Tá veta sa totižto týka jednej špecifickej paralaxe (preto to slovíčko "zde"): medzi snímačom a hľadáčikom.
A v skutočnosti nie je pravdivá: aj u zrkadloviek vždy nejaká paralaxa je, hoci býva zvyčajne neznateľná.
Problém nastáva pri nesprávnom zladení komponentov (napríklad pri zle naklonenom zrkadle), kedy AF bod v hľadáčiku smeruje na iné miesto ako je AF bod zaostrovacieho modulu.
Že o tomto jave wikipédia nepíše, ešte neznamená že neexistuje.

Ovšem ty si si mal všimnúť, že tých paralaxí je u fotoaparátu viac.
(hneď pod tým bola opisovaná paralaxa medzi bleskom a objektívom)
Teda že jav, ktorý som opísal je tiež paralaxa. Ovšem iný typ, ako ju poznáte vy.

Už si konečne uvedomte, že jedno slovo môže mať viacero významov (a teda treba ho kontextovo rozlišovať)!
Keď sa niekde napíše "Autofocus", tak to automaticky neznamená "AF-C", len preto lebo vy ho tak používate.

-- 27. 5. 2018 20:16 --

golem2: ale dobrá pripomienka; mal som lepšie popísať čo mám na mysli, lebo aj "ragefingerová" paralaxa vzniká kvôli vzdialenosti bajonetu od hľadáčika
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 27. 5. 2018 19:57

Pokud bychom řešili hledáček a paralaxu, tak je opravdu tak, jak píší na Wikipedii, ale musí být splněny některé předpoklady, například, že se jedná o zrcadlovku jednookou, neboť u dvouoké zrcadlovky to již neplatí. Mimochodem, EVF praktický problém s paralaxou také nemá. A mimochodem, v praxi je horší ta paralaxa související s umístěním blesku, červené oči jsou docela rušivé.

Včera na akci jsem viděl fotit borce s LCD nástavcem a pažbou, vypadalo to zvláštně, fotopušku už jsem dlouho v akci neviděl.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 27. 5. 2018 21:41

Už sa tu preberalo, že do konca roku 2020 by Sony chcelo "předhonit dvojici Nikon a Canon"?

Vznikol o tom už aj český článok: Sony chce pozici jedničky, v některých kategoriích už vede
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 27. 5. 2018 22:17

Já bych chtěl být multimilionář
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 28. 5. 2018 01:44

Mne staci nebyt Ganec.

Inak to asi nebude vysada Sony a myslim a verim dokonca aj bez clanku, ze vsetci chcu predbehnut CaNikon. Ale je fakt, ze Sony ma k tomu najblizsie :-)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 28. 5. 2018 05:57

Plány Sony by mohly ohrozit inovace Nikonu, kdyby něco z jejich patentů byly schopni implementovat do nabídky bezzrcadlovek, bráni jim v tom ale pomalý proces zavádění nových technologií do nových produktů a potřeba zpětné kompatibility. U té kompatibility malá poznámka, postřehli jste někdo, že verze Sigma Art 85mm f1.4 pro Sony jsou větší, než pro Nikon nebo Canon?

Z hlediska marketingu je zajímavé, že FF CSC Nikonu podle všeho bude cílit do segmentu D750 a A7III, tj. vstupním modelem FF Nikonu bude bezzrcadlovka za cenu okolo současného Nikonu D750. Zajímavé je to tím, že další nabídka upgradu bude muset směřovat výš, tj. že nástupce D850 bude mít CSC verzi.

Možná dělám chybu, ale já jsem se letos rozhodl znovu pro zrcadlovku a případnou bezzrcadlovku budu řešit až za 3-5 let nebo až její výhody budou jasně převažovat nad nevýhodami.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 28. 5. 2018 06:34

Ono vsetky tie Arty pre SONY su vacsie. Musia byt, pretoze su to vsetko DSLR skla s "privarenym" adapterom. Az vzniknu skla nativne pre FE, budu trosku kompaktnejsie, aj ked zrejme stale len porovnatelne s tymi pre DSLR.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod smikoto 28. 5. 2018 07:07

V CSC FF není žádná konkurence. Pokud se C/N vytasí s něčím na úrovni A7III pro amatéry a třeba A9 ve velkém těle pro profíky tak mají po starostech. Nevím na co čekají. Že by nevěděli jak na to se mi nějak nezdá.
smikoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 28. 5. 2018 07:24

Ja pomaly dospievam do štádia, ktoré už som pred rokmi dosiahol u mobilov. Neriešim, dokiaľ to neklakne tak to používam. Nič ma neobmedzuje. Skôr si občas urobím radosť nejakým tým zasklením.

Canikon bude mať problém u CSC s problematikou spätnej kompaktibility. Tá požiadavka tam dosť rezonuje a budovať v dnešnej dobe nový bajonet je celkom finančne náročné. Canon to nejako dotiahol u APSC, ale tých objektívov je jak cestujúcich v malom výťahu. Nikon by to asi finačne neutiahol. No uvidíme, verím že inžinieri by to dali ľavou zadnou, podstatné je myslenie managerov a financie. Ale celkom sa teším na ten vývoj, Fotiť je čím v pohode, ponuka je na úrovni švédskych stolov na záoceánskej lodi, nebojím sa budúcnosti.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kozakm 28. 5. 2018 07:25

Camera Comparison: Sony a7R III vs Sony a7 III vs Nikon D850
https://www.youtube.com/watch?v=ClBBuOHbuF8
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 28. 5. 2018 07:36

Ale s tým canonom to skončili celkom drasticky hneď na začiatku... :D :D :D
bob222
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků