Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 27. 5. 2018 08:18

Pemare tohle je podle me jednoduchy - donedavna nestacil vykon AF na foceni s velkymi profi skly (sport, reportaz apid.), tak se zamerili na jine vyhody, co ve vysledku zajimaji daleko vetsi pocet kupujicich (velikost, cena). Jakmile budou mit pocit, ze maji na profi trh a nemuseji to necim kompenzovat, tak je jen otazka casu, kdy budou i velka tela. Tady bych trochu vsadil na C/N.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod pemar 27. 5. 2018 08:33

Když odhlédnu od toho, že D7100 je menší, než D500 a že jak jsem už psal už je to tělo třeba na Otus 55mm malé, tak bych u té ergonomie neredukoval téma na to, jaký to má grip a jak se to drží. Já sám sebe nepovažuji za odborníka na ergonomii nebo člověka, který na tyto věci má cit (to takový Petr Luňák nebo Martin Kozák by mne v tom vyškolili raz-dva, zejména proto, že s gripem toho mají hodně nafoceno), sám jsem dlouho věřil tomu, že menší a lehčí je pro mne lepší a až zkušenost s D4s vedla k tomu, že jsem přehodnotil.

Mně se u ergonomie osvědčil “slepecký test”, se zavřenýma (závazanýma) očima nebo bez toho, aby se člověk přestal dívat na focený objekt.

Mám tohle vyzkoušené i třeba z aut, pokud má auto blbě umístěné ovládání třeba oken, navigace nebo klimatizace, při každém podvědomém ovládání to funguje jinak, než chci. Třeba u manželky na Superbu takhle místo předního okna stahuji to zadní. A nejsem sám, kdo se musí podívat, aby nemačkal špatný čudlík.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 27. 5. 2018 09:01

pemar píše:Ono to není jen o gripu, ale i o vzdálenostech ovládacích prvků a jejich rozmístění
Toto je ale argument PROTI veľkému gripu zrkadloviek, lebo vtedy ovládací palec dosiahne do menšej vzdialenosti!

pemar píše:není náhodou, že zrcadlovky s velikostí bezzrcadlovek jsou jen v té nejnižší třídě
Ale oni nie sú rovnako veľké!

Nikon D3400 má rozmery: 124 x 98 x 76 mm
Olumpus E-M1 mark II: 134 x 91 x 67 mm
Nikon D500 rozmery sú: 147 x 115 x 81 mm

výška:
- Oly je širší ako lowend - čo je jediná nutnosť pre pohodlný úchop, aby ruka mala nejaký priestor od bajonetu
- D500 je ešte širší ako Oly - ale to je nutné len preto, lebo aj bajonet Nikon je širší
=> teda Oly highend je v tomto ergonomicky rovnako veľký ako Nikon highend, lowendy sú mešie
- Oly má grip vyššie v porovnaní s hľadáčikom, teda veľkostne je na tom s D500 rovnako a D3400 je menší
=> teda aj v tomto Oly highend je v tomto ergonomicky rovnako veľký ako Nikon highend a nie lowend

Výška:
- VŠETKY zrkadlovky sú vyššie
- ovšem výška je ergonomicky absolútne nepodstatný rozmer - lebo jej zväčšením sa nič nezlepšuje
- naopak, pri väčšej výške vzdialenosti bajonetu od hľadáčika sa zhoršuje paralaxa
=> a teda zhoršuje sa ergonómia fotenia

Hrúbka:
- ak nerátame grip (ktorý podľa vás ergonómiu zlepšuje), tak VŠETKY zrkadlovky sú užžie ako všetky zrkadlovky
- no a hrúbka foťáku ergonómiu ZHORŠUJE, teda nezlepšuje :pozor
=> lebo spôsobuje že objektívy sú viac vpredu, teda viac mimo ťažiska

Suma sumárum: v tom podstatnom sú highend CSC rovnako veľké ako highend DSLR
Rozmery, v ktorých sú menšie majú zase pridanú hodnotu (buď skladnosť, alebo lepšia ergonómia)

pemar píše:Tohle je moment, který skoro nechápu, protože třeba takový Olympus OM-D už i vypadá jako zrcadlovka, takže nic nebrání tomu, aby ho zvětšili a zlepšili ergonomii.
v kontexte toho čo som napísal, zväčšovať nič netreba a ergonómia je už teraz lepšia
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 27. 5. 2018 09:08

Legendární Horst Fuchs by se od Gance mohl učit. :-).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 27. 5. 2018 09:12

Ganec, drzal si ty fotak v ruke ? Niekedy ? Lebo inak si to fakt vysvetlit neviem ...

Ak aj palec dosiahne do mensej vzdielanosti, co ako ? Priklad. Vyberat bod na E-M1 s okom na hladaciku je dost tazke, pretoze ho vyberas sipkami ktore su male a velmi blizko okreju, takze ich mas ano, velmi blizko na dosah palca kvoli comu musis palce krcit do velmi neprirodzenej polohy a specialne pokial mas okuliare toto s okom nalepenym na hladacik ani neurobis. Skus si tento scenar zopakovat na G9, alebo este lepsie na nejakom 7D a porozpravaj mi nieco o tom ako Ti ta vzdialenost joysticku prekaza. Boze Ganec ...
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 27. 5. 2018 09:34

pemar píše:Legendární Horst Fuchs by se od Gance mohl učit. :-).

Horst je aspoň zabavny, G je totálny pako.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 27. 5. 2018 09:49

Náhodou, Horst Fuchs mal obrovský fanklub!

Inak tej fujine, fakt som zvedavý ako mi tá x-h sadne do ruky. Teším sa.
Naposledy upravil bob222 dne 27. 5. 2018 10:04, celkově upraveno 1
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 27. 5. 2018 09:56

Fidko píše:Ganec, drzal si ty fotak v ruke ? Niekedy ? Lebo inak si to fakt vysvetlit neviem ...
Takýmito otázkami sa len zhadzuješ, lebo je nadmieru jasné, že keď pár foťákov vlastním, tak som ich určite aj držal.
(no a nie je problém ohmatať si foťáky aj v predajni, čo určite každý, ktorý sa o foťáky zaujíma aj urobil)

Ale ja sa ťa spýtam: už si nejaký foťák snažil používať aj inak ako tvoju bývalú 7D?
(vnímaš ten rozdiel

Fidko píše:Ak aj palec dosiahne do mensej vzdielanosti, co ako ? Priklad. Vyberat bod na E-M1 s okom na hladaciku je dost tazke, pretoze ho vyberas sipkami ktore su male a velmi blizko okreju, takze ich mas ano, velmi blizko na dosah palca kvoli comu musis palce krcit do velmi neprirodzenej polohy
Dlaň nie je problém oddialiť a pritom prstami stále pridržiavať na tom istom mieste, aby bol palec v prirodzenejšej polohe
(čo je rozdiel oproti posunutiu prstov - ktoré tým pádom prestávajú foťák pridŕžať - pri moc vekom gripe)
To zaprvé.

A zadruhé: na zmenu AF bodu sa už dá využiť dotyková obrazovka. Aj pri fotení cez hľadáčik.

-- 27. 5. 2018 10:57 --

pemar píše:Legendární Horst Fuchs by se od Gance mohl učit. :-).
To akože som ťa presvedčil, že highend CSC už netreba zväčšovať? :kuk:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 27. 5. 2018 09:58

Ta X-H1 vyzera vyborne, ale cenovo by ma to aj so 100-400 a 50-140 vyslo drahsie nez Olympus a to uz by sa mi naozaj platit nechcelo. Viac sa mi pozdava ta G9.

A mas pravdu, moja chyba. Takze vlastnis par kompaktov s 2 deka tazkymi sklami a nejake fotaky si drzal v predajni co z Teba robi odbornika na ergonomiu ovladania a pouzivania, rovnako ako na fotenie celkovo.

Aj v druhom bode mas pravdu. Mohol by som urobit vela veci. Mohol by som napriklad drzat fotak hore nohami, pripadne by som mohol poprosit niekoho ineho s mensimi rukami ci by tu fotku neurobil za mna. Niekedy by to asi viedlo aj k lepsiemu vysledkemu, ale o lepsej ergonomii by ma to priznam sa nepresvedcilo. Oddalovat si dlan od fotaku pri drzani velkych skiel ... naozaj genialna idea. Skus si to s Leicou 100-400 a porozpravaj mi ako Ti to slo :)

Co sa ovladania a vyberu displejom tyka ... no neviem. Jednak to nie je uplne presne a jednak s nosom nalepenym na displeji (ked mas oko na hladaciku) mi vazne nepride ako top riesenie pchat tam este palec. Teoreticky sm sa na toto tesil, v praxi nikdy nepouzil. Je to zase len taka featurka na hranie, v zmysle ... moc dobre nam to neostri, tak tam vymyslime nejaku blbost.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod golem2 27. 5. 2018 10:38

Ganec píše:
Výška:
- VŠETKY zrkadlovky sú vyššie
- ovšem výška je ergonomicky absolútne nepodstatný rozmer - lebo jej zväčšením sa nič nezlepšuje
- naopak, pri väčšej výške vzdialenosti bajonetu od hľadáčika sa zhoršuje paralaxa
=> a teda zhoršuje sa ergonómia fotenia


Paralaxa sa u zrkadloviek vyskytuje? Všade píšu že iba u fotoaparatov s dialkomerom a hladacikom.
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 27. 5. 2018 11:28

Paralaxa u zrkadlovky? To by chcelo dôkladne rozpitvať, ked pozerám skrz objektív.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 27. 5. 2018 11:31

Mam taky vnutorny pocit, take skrabkanie, ze autor vyroku sa tu nejaky cas neukaze.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 27. 5. 2018 12:26

golem2 píše:Paralaxa sa u zrkadloviek vyskytuje?
podľa https://cs.wikipedia.org/wiki/Paralaxa je to:
- "úhel, který svírají přímky vedené ze dvou různých míst v prostoru k pozorovanému bodu"

Teda je to aj uhol, zvierajúci pohľad oka dívajúci sa na scénu priamo s pohľadom cez hľadáčik, zobrazujúci scénu z iného miesta.

-- 27. 5. 2018 13:42 --

Chlapík z Olympusu toto riešil v interview https://www.43rumors.com/olympus-interview-by-blunty/, že preto mávajú OMD hľadáčik v prostriedku, aby ten rozdiel s osou objektívu bol čo najmenší.

at 7:20 he explains that rangefinder similar EVF design is not optimal. EVF in the middle is better because your eye is in line with the sensor-lens axis.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 27. 5. 2018 14:52

Už jsem si zvykl na to, že Ganec má velmi nízkou technickou erudice a předvádí až pozoruhodnou neznalost základů fyziky, nahrazuje to citacemi z faktograficky značně nespolehlivé Wikipedie a citacemi z YouTube, které se mu argumentačně hodí.

Proto mne celkem nepřekvapilo, že si ani na té svojí Wikipedii “nevšiml” následující věty: “Tento jev se neprojevuje u jednookých zrcadlovek, protože je v hledáčku zobrazován obraz přímo vytvořený objektivem (paralaxa je zde nulová).”

Chápu, že mohl mít o správnosti této věty pochybnost a chápu též, že se mu to argumentačně nehodilo.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 27. 5. 2018 14:58

Fidko píše:Mam taky vnutorny pocit, take skrabkanie, ze autor vyroku sa tu nejaky cas neukaze.

Ale ukáže (ako sa aj ukázalo), to je bežné u jedincov bez chrbtovej kosti.
landov
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků