Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 5. 2018 13:34

Jde o to, jak se to má chovat.

Já to mám na auto, takže EVF je vypnutý dokud nedám oko k hledáčku.

Jestli chceš ručně zapínat EVF při zvedání foťáku k oku, tak to nevím, asi to nejde ale radši se kouknu.
Respektive jde ale ty polohy jsou tři a ne dvě, je tam to Auto navíc
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 24. 5. 2018 13:40

Nie nie. Ja chcem aby sa EVF vyplo hned ako dam od neho oko prec a po prilozeni zaplo. To je v poriadku, to robi aj Olympus. Problem je, ze ked Olympus vypne EVF, zapne displej a to nechcem. Chcem aby ostalo vypnute aj EVF, aj displej az kym nieco nestlacim, alebo neprilozim oko k hladaciku.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 5. 2018 13:48

Display má jeden z modů, kdy je vypnutý a jeden, kdy tam je ten SCP.

Takže při EVF Auto můžeš toho stavu dosahnout, ale display budeš muset pak ručně přepnout. Ale těch stavů displaye je asi pět a musíš se k tomu svýmu proklikat.

Alt. ho můžeš otočit zády.
Když jsem chtěl šetřit baterku, tak jsem to tak dělal.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 24. 5. 2018 13:54

A pak že je focení s bezzrcátkem jednodušší...;-)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 24. 5. 2018 13:57

K foteniu sme sa este nedostali. Teraz riesime ako setrit baterku :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 5. 2018 14:02

:-)

Nechci rozpoutávat flame.

Už jen ta změna ostřícího bodu mi osobně za to stojí, plus tichý režim prakticky bez omezení, výklopný display bez omezení, super stabilizace.

Tohle, co tu diskutujem asi není hlavní nevýhoda toho Lumixu, mám to na auto a neřeším to.

Ale pokud to někomu obnovilo super pocit z jeho stroje, taky dobře :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Devil007cz 24. 5. 2018 16:31

@Pemar

obcas by to chtelo mene generalizovat ohledne nekterych veci.

"výdrž baterie (byť se zlepšuje)"

Na A7III, 30 procent ubylo a mel jsem pres 1500 fotek. Neni problem se u poslednich FF mirrorless tel dostat s tou novou baterii na nekolik tisic ;).
Na A6300 neni problem nafotit i skoro 2000 fotek. Posledne 1800 a zbyvalo 5 procent bateria, bylo to pri 3-6 burst seriich po dobu cca 3 hodin.

Tohle je uz normalni vydrz baterie porovnatelna s DSLR. Komu chybi, tak s battery grippem musi vydrzet na foceni cely den vpohode, takze problem v tomhle nevidim.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 24. 5. 2018 17:48

S tím musím souhlasit, že se výdrž baterie podstatně zlepšila, že to dnes není žádné velké omezení, tím jak nemám praxi s CSC, tak ten pokrok tolik nevnimám, byť zlepšení jsem zaregistroval.

Ona se ale zlepšila i u zrcadlovek, tam výdrž u sériového focení jde také nahoru, u CSC je principiálně větší odběr kvůli EVF, zrcadlovka ale nesmí mít zapnutý SnapBridge a hlavně ne s WiFi, s tím klesá výdrž na polovinu a méně, ale těch cca 800 fotek mi přesto obvykle ještě pořád stačí a kdyby ne, vyměním baterii, proto výdrž baterie neberu u DSLR ani u CSC jako K.O. kritérium, pokud jedna baterie stačí na cca těch 800 snímků. 200-400 snímků beru jako zbytečnou komplikaci, to je jako když auto ujede na nádrž 200 km.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 24. 5. 2018 19:54

pemar píše:S tím musím souhlasit, že se výdrž baterie podstatně zlepšila, že to dnes není žádné velké omezení, tím jak nemám praxi s CSC, tak ten pokrok tolik nevnimám, byť zlepšení jsem zaregistroval.

Ona se ale zlepšila i u zrcadlovek, tam výdrž u sériového focení jde také nahoru, u CSC je principiálně větší odběr kvůli EVF...
Zrkadlovka má zase navyše metering senzor a AF senzor, ktorých parametre (a zrejme aj spotreba) sa zväčšujú :eh
No a u Canonov si nemyslím, že sa zlepšila: minuloročný 800D má 600 záberov CIPA, no najnovší 4000D už len 500 :oops:

Davidof píše:Už jen ta změna ostřícího bodu mi osobně za to stojí, plus tichý režim prakticky bez omezení, výklopný display bez omezení, super stabilizace.
Keď už spomínaš tichý režim, s ním je možno výdrž batérie ešte väčšia (keďže vtedy necvaká uzávierka).
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 24. 5. 2018 20:20

Při seriovém snímání jde počet nafocenych snímků u Nikonu hodně nahoru, Micině většinou při sériové palbě o dost dříve dojdou karty, než baterie, na jednu kombinaci XQD+SD takhle udělá cca 1,600 fotek, takže na jednu baterku udělá i okolo 3,000 snímků, zejména když fotí sport, kde dělá série 30-80 snímků v kuse, aby zachytila nějaký moment.

Já jsem takhle udělal na Staropramen Cupu 2,800 a ještě mi zbývalo asi 15% baterky, normálně ale dělám tak do sta fotek, někdy i méně, záleží na tom, co zrovna fotim. Micinu vyloženě baví ten zvuk toho kulometu, občas to zmáčkne “jen tak”. Jinak baterie nedojíždím do nuly, ale po příchodu domů je dávám nabít. Na D850 bych přikoupil grip, pak je tam podle CIPA přes 5,000 fotek a není co řešit. Na D500 grip ani nechci, stačí náhradní baterky pro jistotu. Hlavní důvod náhradních baterek je provoz přes SnapBridge, kde jedu obvykle jen na Bluetooth a jen v případě potřeby dálkového ovládání D500 nebo přenosu velkých JPG aktivují i WIFI.

Pokud si vzpomínám, tak borec s A9 baterky na kanále v Troji měnil, ale netuším, jestli přišel se 100% nabitou baterií, on to ale není žádný problém, stejně měnil objektivy. Problém měl spíš s tím, že byl s tou 70-200mm dost krátký a tak fotil v kratším úseku, než Micina. Micina tam brala některé závodníky už od startu, bylo to docela efektní, protože byla na břiše na takovém betonovém výběžku směrem do kanálu a na fotkách to občas vypadalo, jako by fotila z prostředka kanálu z vody.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 24. 5. 2018 21:48

Sony A9 (a vsetky podobne) ma podobnu vydrz na jednu bateriu ako D850/D500, lepsiu ako napr. zrkadlovky Canon. Fakt nie je problem urobit s tou bezzrkadlovkou aj cez 5000 fotiek... a to sa ani velmi netreba snazit. Zrejme len nesiel s plnou,...
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KarelV. 25. 5. 2018 00:16

Dle specifikací udělá Sony A9 (podle CIPA Standard) 480 snímků přes EVF nebo 650 přes LCD.
D500 pak 1240 snímků, D850 1840 snímků - obojí přes OVF také dle metodiky CIPA.
Tohle není ani náhodou "podobná výdrž".
Ano, jestli někdo pár hodin drží jen prst na spoušti, tak může při kontinuálním snímaní udělat klidně těch x tisíc snímků s čímkoliv. D850 v prackách nejmenovaného místního exota by při focení ping pongu dala jistě i přesně 18-20 tisíc snímků... :)
Standart CIPA by měl být zde http://www.cipa.jp/std/documents/e/DC-002_e.pdf
Nikon uvádí v manuálu k výdrži baterie použití objektivů 16-80 (D500) / 24-120 (D850) v podmínkách při přeostření z nekonečna na nejkratší zaostřitelnou vzdálenost a pořízení 1 snímku ve výchozím nastavení každých 30 sec.
Sony u A9 neuvádí nic.
KarelV.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 25. 5. 2018 03:12

Ganec píše:
pemar píše:S tím musím souhlasit, že se výdrž baterie podstatně zlepšila, že to dnes není žádné velké omezení, tím jak nemám praxi s CSC, tak ten pokrok tolik nevnimám, byť zlepšení jsem zaregistroval.

Ona se ale zlepšila i u zrcadlovek, tam výdrž u sériového focení jde také nahoru, u CSC je principiálně větší odběr kvůli EVF...
Zrkadlovka má zase navyše metering senzor a AF senzor, ktorých parametre (a zrejme aj spotreba) sa zväčšujú :eh
No a u Canonov si nemyslím, že sa zlepšila: minuloročný 800D má 600 záberov CIPA, no najnovší 4000D už len 500 :oops:

Davidof píše:Už jen ta změna ostřícího bodu mi osobně za to stojí, plus tichý režim prakticky bez omezení, výklopný display bez omezení, super stabilizace.
Keď už spomínaš tichý režim, s ním je možno výdrž batérie ešte väčšia (keďže vtedy necvaká uzávierka).


jo 800d a 4000d su ta ista trieda. Date mu uz ban.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 25. 5. 2018 04:38

KarelV. píše:Dle specifikací udělá Sony A9 (podle CIPA Standard) 480 snímků přes EVF nebo 650 přes LCD.
D500 pak 1240 snímků, D850 1840 snímků - obojí přes OVF také dle metodiky CIPA.
Tohle není ani náhodou "podobná výdrž".
Ano, jestli někdo pár hodin drží jen prst na spoušti, tak může při kontinuálním snímaní udělat klidně těch x tisíc snímků s čímkoliv. D850 v prackách nejmenovaného místního exota by při focení ping pongu dala jistě i přesně 18-20 tisíc snímků... :)
Standart CIPA by měl být zde http://www.cipa.jp/std/documents/e/DC-002_e.pdf
Nikon uvádí v manuálu k výdrži baterie použití objektivů 16-80 (D500) / 24-120 (D850) v podmínkách při přeostření z nekonečna na nejkratší zaostřitelnou vzdálenost a pořízení 1 snímku ve výchozím nastavení každých 30 sec.
Sony u A9 neuvádí nic.


Začíná mne to zajímat, napsal jsem pár subjektivních důvodů, proč si nechci bezzrcadlovku zatím koupit, a někteří majitelé bezzrcadlovek se tohohle konkrétního důvodu chytli a začali ho bagatelizovat. Nicméně, pokud bych se drželi výsledku dle platné metodiky, zveřejněném přímo Sony, tak by Sony A9 nebyla konkurenceschopná nejen vůči Nikonu D5, ale ani proti amatérským modelům D850 a D500. Docela by mne zajimalo, kde je zakopaný pes a jaká byla zkušenost třeba Martina Kozáka, který A9 také testoval. A v jakém režimu fotí Ondra Bobek, když mu to vychází tak dobře. Nejde mi to do hlavy, proč by Sony ten přístroj v tak relativně důležitém parametru pro profesionály sama shazovala. Že by byl problém v CIPA metodice? Nebo se bavíme o okrajové situaci se sériovým snímáním a realita je jiná?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 25. 5. 2018 05:42

A aj prave kvoli tomu tu par ludom fotografi neustale pripominaju, ze realne skusenosti su lepsie, nez "informacne letaky". Podla mna aj Pemar vie, ze priemerna vydrz u vacsiny majitelov poslednych A7 a A9 je s obrovskou rezervou cez 2000 fotiek. Nie na sporte, nie pri nonstop seriovom foteni, ale pri realnom beznom vyuzivani - ved prave on je z fotografov, ktory viac daju na realne skusenosti.
A navyse sa pri nom clovek nicoho chytat nemusi, kazdy vie co chce a co mu vyhovuje (ved aj D5 a D850 su malo), rovnako ani Sony tu branit netreba, nie je dovod, nie som majitel tej znacky, len platiaci zakaznik (ja ich kritizujem asi najviac).

edit: podla "mojej metodiky" nazvanej "fotenie" (svadby, stuzkove, plesy, hokej, turistika, rodinne fotenia, rozne interierove fotky, portrety) maju tieto fotoaparaty nasledovnu vydrz na 1 bateriu:
Canon EOS 400D - 1500
Canon EOS 40D - 2000
Canon EOS 1D4 - 3000
Canon EOS 6D - 2500
Canon EOS 5D3 - 2000
Sony A7R2 - 700
Sony A7R3 - 3000

Vacsine ludi vydrzia o nieco menej, inym zasa viac. Je to moj priemer, dalsi nech si napisu vlastne skusenosti.
Menej = CIPA, bezna vydrz je 2-3x CIPA a viac je napr. pri A9 asi 10x CIPA (podla skusenosti fotografov pri sporte, nie podla mojich, ja som mal maximum z A7R3 zatial 4800 po 2 dnoch fotenia).

edit: trocha som to skratil + pemara zaujimala skusenost MK, tak tu je:
Na Freestyle Festu jsem závěrku nešetřil, střílel rychlostí 20 fps, sem tam fotky prohlížel a během přibližně 2 hodin nasekal 1883 fotografií a na displeji svítilo nádherných 53 %. Typičtější ale bude druhá situace. Na tanečním Prague Open jsem nafotil cca 2000 snímků během přibližně 6 hodin a baterie ukazovala zbývajících 17 %.
http://www.martinkozak.com/sony-a9-na-v ... canonisty/
Naposledy upravil Ondrej Bobek dne 25. 5. 2018 06:02, celkově upraveno 3
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků