Samsung NX11 a artefakty na fotkách

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Carismatico 2. 10. 2011 18:19

Zdravím, jsem čerstvým majitelem této bezzrcadlovky. Doposud jsem nezpozoroval žádné problémy. Počínaje dnešním dnem mám ale na všech fotografiích dva artefakty v horní části fotografií. Tyto problémy se vyskytují u obou objektivů, které jsem použil. Může mi někdo říct, čím je to způsobeno?

Díky

Obrázek

Uploaded with ImageShack.us

Obrázek

Xperia S White + Wave 3 + Galaxy S II + S III

Mobilní poradenství a konzultace, více v "zeměkouli" :D
Carismatico
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 2. 10. 2011 18:43

Tak mladej Samsung a už mu rostou vousy? :shock:

Chlupatej snímač - zkus ho ofouknout balonkem, pokud máš.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Carismatico 2. 10. 2011 19:03

Balónek nemám, snad pomůže čištění senzoru jako možnost ve fotoaparátu. Takže to není žádná technická závada?
Xperia S White + Wave 3 + Galaxy S II + S III

Mobilní poradenství a konzultace, více v "zeměkouli" :D
Carismatico
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 2. 10. 2011 19:22

Ne, na závadu to opravdu nevypadá (dá se to snadno ověřit tak, že na nižší clonová čísla jsou ty tvary více rozostřené a při větším zaclonění jsou ostřejší). Nicméně pokud to automatické čištění (které by se mělo aktivovat při každém zapnutí aparátu) neodstranilo doteď, nečekal bych, že tomu bude jinak ani při dalších aktivacích. Pořízení toho balonku bych v takovém případě asi zvážil (po vyzkoušení v prodejně).
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 2. 10. 2011 22:45

Šmouhy od špíny na sensoru, nic víc.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod kentus 3. 10. 2011 20:09

Pokud nemáš balónek, tak zkus vysavač. Ale opatrně, nedávat hubici dovnitř bajonetu!
kentus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod k.o.v.b.o.j 11. 10. 2011 10:53

Ahoj, včera jsem si koupil stejnej foťák a zjistil jsem jeden problém. Nechci kvůli tomu zakládat nové vlákno tak to napíši sem.

Když si zapnu funkci Picture Wizard tak se mi styl fotografie vůbec nezmění a zůstanou barvy jako u standartního nastavení. A to ve všech variantách
k.o.v.b.o.j
Návštěvník

Odeslat příspěvekod honcka 11. 10. 2011 12:28

Nefotite do RAWu?
Blackberry Passport
Pentax K-r + Pentax 17-70 F4 + Pentax 35 F2.4 + Metz MB50
honcka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 11. 10. 2011 12:42

To carreaum17: je to prach a nějaké chlupy na snímači. Docela normální věc u zrcadlovek. Kup si balonek a ofoukni to. A nemusíš clonit na 22, tím se viditelnost nečistot na snímači zvyšuje a klesá ostrost. Stačí clonit do 11, výjmečně 16.
sam1578.jpg
Tohle všechno jsou nečistoty na snímači

Balonek na ofukování
http://www.oehling.cz/inshop/cistici-ha ... 21%5D.html
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod k.o.v.b.o.j 25. 10. 2011 06:25

Mám uplynulo trochu času a mám další problém, koupil jsem si objektiv 30mm-f2 a po výměně mi začal foťák dělat toto:
Fotka:
Obrázek
Obrázek

Pohled na displej:
Obrázek

Postupoval jsem podle jedné rady zde a vyčistil jsem čip pomocí vysavače, ale ani to nepomohlo. Původně jsem myslel, že je to novým objektivem, ale není. Dělá to, i když dám původní objektiv. Na fotkách z foťáku to není skoro vidět, jen jsou tam dva pruhy do oranžova, ale při normálním focení atd, jsou tam ty pruhy stále.
k.o.v.b.o.j
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 25. 10. 2011 16:02

Vyčistil chip pomocí vysavače?

No ty pruhy vypadaj dost divně.. myslim, že by nebylo od věci vyzkoušet prostě reklamaci.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod k.o.v.b.o.j 26. 10. 2011 00:58

tak nevím, dnes tam ty pruhy nejsou, ale včera tam ještě byli, to mě nejde do hlavy..
k.o.v.b.o.j
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 26. 10. 2011 01:31

Cos dělal mezitím?

Dobíjel baterku, měnil kartu?
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod k.o.v.b.o.j 26. 10. 2011 05:51

nic, jen jsem to nechal přes noc "odstát", ale teď už tam zase pruhy jsou.
k.o.v.b.o.j
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 26. 10. 2011 17:09

Kolik má baterka?

Za jak dlouho se objeví pruhy od první fotky, nebo to nezávisí na tom kolik si odfotil ten den?
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod lemming 26. 10. 2011 17:38

Hele, a není to náhodou tak, že pod umělým osvětlením (zářivkama / "úsporkama") tam ty pruhy jsou, na denním světle (nebo pod klasickýma žárovkama) je to OK? ;)
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 26. 10. 2011 23:21

lemming

Perfektní dotaz, tohle mě nenapadlo..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod k.o.v.b.o.j 27. 10. 2011 05:34

leming: ve chvíli kdy jsem si tvůj příspěvek vyběhl jsem to testovat a máš pravdu, přesně tak to je pruhy jsou jenom u zářivek a je to vidět nejvíc na objektivu 30mm-f2 na zoomovém objektivu to tak šíleně vidět není jen lechce.

To vysvětluje proč jsem dnes při reklamaci nepochodil.

Existuje na to nějaký lék?
k.o.v.b.o.j
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 27. 10. 2011 07:36

Daemonius: Mně to napadlo, protože jsem se před časem podobně vyděsil, že mi odešla moje zrcadlovka (tam je to tedy vidět jen při live view). Naštěstí jsem poměrně rychle vygooglil, kde je problém a zase se uklidnil :D

Kovboj: Jde o to, že zářivky (a úsporky) blikají v rytmu 100Hz, ty pruhy jsou důsledkem interference mezi tímhle blikáním a vyčítáním dat z čipu. Žárovky mají vlákno rozžhavené pořád, neblikají, takže tam se to neprojevuje, u slunečního světla samozřejmě taky ne. U mého foťáku to ovlivňuje nastavení PAL / NTSC, když je to na NTSC (30s / sekundu), tak pruhy běhají, když PAL (25s), tak jsou v klidu a, myslím, méně výrazné. Ale úplně se odstraní jen přesvícením bleskem.

A nemělo by to záležet na objektivu, ale opravdu pouze na zdroji světla.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 27. 10. 2011 07:58

Čistě teoreticky by se měla velikost a tím i počet pruhů měnit podle času závěrky - rychlejší čas->širší pruh a naopak. Při dlouhých expozicích by se to možná až tak projevit nemuselo.. chce to vyzkoušet.

k.o.v.b.o.j píše:Existuje na to nějaký lék?

Hmoždíř. Nebo větší kladivo.
Osobně bych to považoval za docela velký problém a jelikož ti prodávající nejspíš nebude chtít uznat reklamaci či vrátit prachy (je to přeci jen "vlastnost", ne chyba), snažil bych se aparátu zbavit, dokud je v záruce a má nějakou cenu.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 27. 10. 2011 09:10

T-Lama píše:Osobně bych to považoval za docela velký problém a jelikož ti prodávající nejspíš nebude chtít uznat reklamaci či vrátit prachy (je to přeci jen "vlastnost", ne chyba)

On je to hlavně principiální problém - když v průběhu snímání světlo blikne, tak s tím foťák nic neudělá. Dělají to AFAIK všechny foťáky.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 27. 10. 2011 09:42

Úplně všechny asi ne, jelikož jsem to zatím u žádného nezaznamenal...
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 27. 10. 2011 09:50

T-Lama: Spíš jsi nezkoušel fotit pod osvětlením, které to dělá.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 27. 10. 2011 10:33

Zkoušel jsem to s úsporkama, klasickou zářivku tady nikde nemám, nicméně s trochou snahy jsem podobného efektu docílil jen u stařičké C-1000, zatímco C-750UZ ani E-1 nic podobného neudělaly. Nemůžu bohužel potvrdit, jestli je to u C-1000 opravdu ono, páč nemám jak přenést snímky do počítače a na displeji to není zcela zřetelné. Každopádně to vypadá, že některé foťáky se s tím umí porvat lépe než jiné a závisí zřejmě na konkrétní konstrukci/senzoru/způsobu čtení z něj, zda se to projeví, či nikoliv. :-|
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 27. 10. 2011 15:33

m4/3 to nedělají, teda aspoň pre-historická G1 ne, fotil sem s tim všude.

Samsung má pomalejší obnovovačku chipu a hledáčku, proto je to vidět, jinak nic, stačí prostě delší expozice, nebo používat normální světla na focení. :D (blesk)

Ono je to tím, že chip v NX neni ve skutečnosti CMOS, aspoň ne CMOS jak ho známe z Canonu, Nikonu.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod lemming 27. 10. 2011 17:30

Daemonius: Mně to dělal i Nikon D7000 :D
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod k.o.v.b.o.j 28. 10. 2011 00:48

Tak to jsem částečně klidnej, alespoń vím kde je chyba a s tím dokáži žít.
Děkuji za užitečné rady a úspěšné vyřešení problému.
k.o.v.b.o.j
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kuba007 28. 12. 2012 21:11

zdravím pánové, vím že to není k tématu, ale mám taky tenhle foťák, a koupil jsem si externí blesk, ale nejede, nevíte kde najdu nastavení ttl? potřebuji nastavit aby foťák komunikoval se všemy blesky... díky moc za odpověď :-)
kuba007
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 28. 12. 2012 21:57

pokud to není Samsung SEF20 nebo Samsung SEF42 tak TTL nefunguje, pouze manuál
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kuba007 29. 12. 2012 11:34

samsung sef20 funguje suprově, ale já koupil univerzální blesk, a stačí mi manuál, ale je možný nastavit to nějak aby když ho manuálně nastavím a přidělám na fotoaparát, aby to blesklo? :-)
kuba007
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 29. 12. 2012 14:42

tam bude problém s nějakým nestandartním napětím, takže asi ne - ale třeba levný rádiový odpalovač Yongnuo CTR 301 na NX patici funguje v pohodě, na ebay cca za 20$, takže to by mohlo být řešení
reign
Návštěvník