Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod chvd 16. 1. 2019 15:02

Allydamm píše:Aaa filozofie.

Stačí fyzika. Aspoň teda já to nemyslel až do té filosofické roviny.

Ganec píše:To môžem aj ja povedať:
Nikon by som nechcel; "protože normální fotky patlá" .. dokonca ešte horšie ako Olympus.
(ako sme videli na priamom porovnaní záberov na vlasy voskovej figuríny)
Bez použitia RAW je nepoužiteľný .. to na Olympuse si môžem aspoň znížiť odšumovanie/doostrovanie.

.. alebo použiť high-res ;-)
=> čím môžem dosiahnuť výsledky, ktoré sa z Nikoňáckeho RAW-u nedajú dosiahnuť ani z najlepšieho RAW prevodníku

To rozhodně ne, Nykon je o 37,5% lepší než Olimpus.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 16. 1. 2019 15:25

Tomu bych oponoval. Správně je o 37,63%.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod rodri 16. 1. 2019 16:19

Ondrej Bobek píše:Ked pozeram tie Hi-res fotky, tak by som to niekedy mohol vyskusat na A7R3, no zatial tak nejak nebol dovod ani na jediny snimok.


Už je vyzkoušeno - https://blog.keepcoding.ch/?p=2558
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 1. 2019 16:36

Hezký.

Začínám být zvědavej na ten hand-held HiRes, jestli tohle dokážou, tak to klobouk dolů. Jen aby ty gyroskopy nebyly hlučnější, než deset zrcátek ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 16. 1. 2019 17:33

ForeignerOnEarth píše:Pokud bychom vzali za základ veškeré fotografie všech diskutujících zde za poslední rok, tak zcela drtivou většinu z nich nebylo možné nebo nemělo smysl udělat HiRes metodou.
Ale ak zoberieme len posledný týždeň, tak v tejto konkrétnej diskusii sú len samotné high-res shoty 8-D

ForeignerOnEarth píše:Z těchto důvodů bych doporučoval do posuzování výkonu fotoaparátů nezahrnovat HiRes coby extrémně menšinový způsob fotografování, případně se omezit na diskuze o optimální aparát pro fotografování nepohyblivých zátiší.
A čo ak sa to stane bežný spôsob fotenia? :hm
Ak to už pôjde z ruky, tak by sa to bežným spôsobom mohlo stať...

Viem si to celkom normálne predstaviť: foťák zároveň spraví ešte 3 alebo 7 záberov (pri 60fps čo zvláda to moc zdržovať nebude) a v prípade, že by to fotke pomohlo sa uloží buď highres, alebo normálny záber.
Vlastne: foťák by už sám mal vedieť posúdiť, či daný záber ako high-res shot zvládne a sám sa rozhodol
(prípadne by o tom aj upozorňoval, podobne ako voľakedy foťáky upozorňovali pri dlhých časoch na roztrasenie)
To by už šlo .. čo povieš? :idea:

ForeignerOnEarth píše:Dnes má smysl vedle mobilu používat foťák, který se od něj výstupem co nejvíce liší, takže optimální je full frame nebo středoformát, aby to bylo fakt co nejdál. No a pochopitelně druhý důvod proč foťák, je teleobjektiv, aby nebylo všechno širokoúhlé.
No vidíš .. teleobjektívy vyjdú na mFT lacnejšie ako na FF/stredoformát.
Stredoformátom tak zostane "ultimate quality".
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 16. 1. 2019 18:40

A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 16. 1. 2019 18:51

...a vidim, ze aj "lahsie"
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 16. 1. 2019 19:11

Ono je asi korektnejsie porovnavat to s Nikonom. Ten Canon je davna historia.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chvd 16. 1. 2019 19:16

landov, Itokar:
Jste Gance opět nepochopili, on myslel ten teleobjektiv, kdy získávás delší ohnisko chůzí, během či skoky.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 16. 1. 2019 20:29

Já mám k podobným technologiím opatrný vztah. Nejprve jim nevěřím, zkoumám jejich fyzikální a technický základ, pak je vyzkouším, dost často zjistím, že je to někde ve stádiu raného vývoje, občas něco i koupím jen tak na hraní, ale seriózně to začnu používat až v nějaké další verzi. Někdy v roce 2008 by mne nenapadlo fotit s D50 ptáky v letu nebo kajaky na umělém kanálu, prostě jsem byl vůbec rád, že to má AF a pět bodů, zjevný pokrok proti matnici a MF. A našel bych i třeba fotky toreadorů, samozřejmě jsem musel přiclonit a akceptovat nějaký ten odpad.

V této fázi jsem ohledně AI a hires a podobných věci. Třeba takový focus stacking mám přímo v D850, ale stejně mi připadá jednodušší to udělat přes Helicon Remote, kde si nastavím odsuď pocuď ostré a ono to funguje. Na D850 si nikdy nepamatuji, jestli ta sekvence zaostřuje dopředu nebo dozadu od údajného začátku a nepamatuji si, jak velký mám nastavit krok. Prostě to dělám jednou za uherský rok a kdo si to má pamatovat. Koupil jsem si Arsenal a chvilku si hrál s tím jeho Smart módem, ale pak jsem nakonec skončil v manuálním módu a nastavil jsem si to podle sebe. Nenahrazuje mi to dobrého fotografa, kterému bych řekl, co tam chci mít a jak má výsledek vypadat.

Podle mne má nejprve pořádně fungovat snímač, AF a objektivy, pak teprve řeším nějaké extra funkce.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 1. 2019 21:02

Tak hlavně, aby fungoval fotograf. Pak jde všechno.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 16. 1. 2019 23:43

pemar píše:Já mám k podobným technologiím opatrný vztah. Nejprve jim nevěřím, zkoumám jejich fyzikální a technický základ, pak je vyzkouším, dost často zjistím, že je to někde ve stádiu raného vývoje, občas něco i koupím jen tak na hraní, ale seriózně to začnu používat až v nějaké další verzi.
Neveríš, že 80 megapixelová skladačka z 8-mich záberoch môže mať viac detailov ako jeden 20-megapixelový záber :shock:
Napriek tomu, že už ostatní predviedli, že to naozaj funguje?
Aj tak potrebuješ najprv preskúmať "fyzikální a technický základ" a až potom si ochotný si to vyskúšať?

Ja mám k novinkám úplne opačný prístup:
1) Nie som paranoik, že by som v prvom, rade predpokladal, že ma niekto chce len oklamať :pozor
Keď to druhým nerobím ja, tak na základe toho predpokladám, že ani tí ostatní nechcú chcieť oklamať mňa.
2) Že nejaká nová technológia nebude spočiatku dokonalá, beriem ako samozrejmosť s ktorou rátam
Viem že najprv sa rieši "základná funkcionalita" (ktorá proste fungovať musí) a až potom sa ladia "nepodstatné detaily".
3) Nezavrhujem ani "ranný vývoj", nech by to aj fungovalo "len niekedy" .. ak na ostatné situácie môžem použiť niečo iné
TO TOTIŽTO ZNAMENÁ, ŽE (na tie situácie) TO FUNGUJE!
(nechodievam len autom {nech by aj bolo "naj"} .. ale ako sa hodí .. aj pešo, MHD, vlakom .. nevyžadujem "all-in-one")

Okrem toho viem, že všetky novoty sa postupne dolaďujú a bývajú časom lepšie a lepšie.
(samozrejme len dovtedy, ak sa nedojde na koniec vývoja, alebo keď už sa žiadne zlepšovanie neoplatí .. ako u DSLR)

Preto najprv riešim pridanú hodnotu; teda kladiem si otázku:
- môže mi to v niečom pomôcť?
=> ak áno, už to samotné stačí na to, aby som sa tým začal zaoberať
- má to praktickú, alebo aspoň teoretickú šancu fungovať?
=> po preverení princípov a testov (nemusia byť moje) už riešim len to, či sa mi to oplatí
- nie je to kontraproduktívne (ako napríklad zrkadlo), alebo dá sa to aspoň vypnúť ak by to škodilo?
=> v tom prípade žiadna výhovorka neexistuje; keď už raz je niečo prínosné, tak sa to musí brať ako výhoda
- môžem si to dovoliť?
=> tu už musím uznať, že MF neuživím .. ale s mFT zatiaľ problém nemám
Až potom sa zamýšľam nad nevýhodami:
- nedokáže mi napr. stabilizácia "uvariť kávu"?
=> nevadí - nemusí vedieť všetko - hlavne že pomôže vtedy keď ju najviac treba
(teda mi neprekáža, ak nefunguje v situáciách, na ktoré nie je navrhnutá, alebo kde sa dá použiť niečo iné)
- sú pre mňa dôležité horšie parametre, alebo chýbajúca funkcionalita?
=> dokiaľ všetko nejako dokážem kvôli vylepšeniam akceptovať, alebo nahradiť, tak mi to tiež nevadí
- obmedzí ma to v niečom? treba sa o to starať/servisovať? prípadné aktuálne problémy majú riešenie v budúcnosti? ...


Suma sumárum: nezatracujem žiadne "vylepšenia" len kvôli tomu, že nie sú dokonalé
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chvd 17. 1. 2019 02:33

Hádanka: Co vznikne křížením Josepha Goebbelse a Děmjana Bědnyje?
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 17. 1. 2019 06:19

Gokot?
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 17. 1. 2019 08:10

Pozrel si niekto z vás včerajší "Sony live event"?
https://www.imaging-resource.com/news/2 ... nouncement

Za rok 2018 je vraj Sony najpredávanejšou značkou FF foťákov:
Obrázek

Zaznelo tam aj to, že vo FF už bezzrkadlovky prekonali DSLR aj počtoch (54%).
(no je to len za posledný polrok .. a možno len v USA)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků