Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod chodec80 22. 9. 2018 16:51

Že jsi nezačervenil i to slovo za "or" ... :-).
Ale máš pravdu, náhodná chyba ostření objektivu je banalita, ještěže se nejednalo o něco závažnějšího, co by fotograf potřeboval častěji :tleskani .
Už dřívě někdo řekl, že čas je relativní a pod pojmem "hned" si každý představí něco jiného. V době, kdy se na tu chybu přišlo byl objektiv normálně* v prodeji a z počátku nikdo (a troufám si odhadnout, že v první chvíli ani Tamron) nevěděl, zda to bude řešitelné. O to hůře, že se vada projevovala nahodile.

*normálně - no byl všude vyprodaný, ale Tamron jej dodával dál a až po pár týdnech se objevila zpráva, že vada bude řešena FW... a čekalo se na FW.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 22. 9. 2018 16:56

chodec80: je to relativne .. takto je to banalna vec, opravena hned, nestoji to za zmienku. Ak by slo o DSLR, bol by to brutalny fail, opravovany strasne dlhu dobu a Ganec by si to zapisal do svojho manualu /ako byt dobrym hejterom/, aby to mohol vytiahnut vzdy, ked sa bojuje proti DSLR.

-- 22. 9. 2018 17:57 --

S tym nahodnym nezaostrenim, alebo roztrasenim som si uz co-to uzil. Cloveka to vzdy prekvapi, po rokoch, ked je zvyknuty, ze HW funguje ako by mal. Mozes 2x hadat, aka znacka :)
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 22. 9. 2018 18:14

chodec80 píše:Už dřívě někdo řekl, že čas je relativní a pod pojmem "hned" si každý představí něco jiného.
Presne tak .. treba sa na to pozerať v kontexte .. je rozdiel či sa čaká vo fronte na pivo, na firmware update .. alebo na to, kým sa začne predávať Z7 ;-)

-- 22. 9. 2018 19:22 --

Nikon Z7 sa tiež začne predávať až nejaký ten mesiac po oznámení.
Prvotné recenzie pre-produkčnej verzie tiež určite našli nejaké veci čo by sa zišli doladiť.
Z toho pohľadu je teda jedno, či sa u Tamronu jednalo o pre-produkčný alebo finálny produkt.
Mesiac od vydania sa proste s problémami ráta. Kto nie, ten žije mimo reality...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 22. 9. 2018 19:26

chodec80 píše:V době, kdy se na tu chybu přišlo byl objektiv normálně* v prodeji a z počátku nikdo (a troufám si odhadnout, že v první chvíli ani Tamron) nevěděl, zda to bude řešitelné. O to hůře, že se vada projevovala nahodile.
Na prvý pohľad - alebo pre niekoho kto nepozná princípy - môžu veci vyzerať náhodne. No nemusia byť ;-)

Ja si zase trúfam odhadovať, že keď vývojári uvideli videá s nasimulovaným problémom, tak určite hneď zistili, čo mohlo tú vadu spôsobovať. Podľa rýchlosti akou to opravili predpokladám, že o tomto probléme už dávno vedeli (alebo to už aj bolo fixnuté), len sa ešte nedostali k jeho riešeniu.

Je totižto bežné, že o niektorých problémoch sa všeobecne vie, ale neriešia sa, kým sa na ne nikto nesťažuje.
Aspoň nie hneď: ak nie sú moc významné, tak sa presúvajú na neskoršiu dobu; alebo ak by zároveň mohli spôsobiť väčšie problémy tak sa neriešia vôbec. Dokonca aj niektoré vyriešené problémy sa na verejnosť dostanú neskôr: až pri "major update" (napríklad až pol roka od opravy).

-- 22. 9. 2018 20:30 --

Kým sa nájdené problémy riešia, tak v tom nevidím žiaden problém.
Ale problémy s DSLR sa neriešia, ale len "zatĺkajú". A to sa mi nepáči.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 22. 9. 2018 21:07

Ganec, ty mi pripadas ako namysleny pubertak, ktory zacal po skole robit a po roku-dvoch zisti nieco, co vsetci davno vedia. Ups .. ale ty nie si pubertiak. To mas ale blbe ...
Ako dlho trvalo nez olympus poriesil problem s roztrasenim pri 1/160 ? 4 roky ? :) A ako bonus problem, ktory DSLR z principu nepostihoval :)
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 23. 9. 2018 00:08

S tím Tamronem nejde vůbec o problém. Ve srovnání s tím, že skoro miliarda lidí se živí psím masem to vlastně není ani závada. Tak třeba ostřil semo tamo mimo, no a? Ale byl levný a pěkný, tak co?
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 23. 9. 2018 07:24

Tohle je risk, se kterým to člověk kupuje.

A další problém je servis, který to ne vždy umí nastavit a opravit. Tím neříkám, že autorizované servisy jsou perfektní, spíše je to sázka na tu kartu, že originální sklo tyhle problémy mít nebude. Já se zatím spíše kloním k tomu, volit originál, pokud je cenově a kvalitativně akceptovatelný.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 23. 9. 2018 08:19

Až taký risk to nie je: v prípade skutočných problémov je možné objektív vyreklamovať.
Len v prípade zrkadloviek je to zložitejšie, keďže u nich je možné odbiť reklamáciu tým, že "je to ešte v tolerancii", alebo že sa nejedná o chybu, lebo "na ich foťákoch to nerobí".

-- 23. 9. 2018 09:31 --

chvd píše:
Ganec píše: :idea: Na to, aby sa vyvrátilo tvoje "Zaostřeno na síťku?" netreba určiť, kde presne bolo zaostrené :hmm:
Takže nie. Tak ako si napísal, sa to nedokazuje. Zatiaľ si sa k správnej odpovedi ani len nepriblížil :oops:

Tuším, že se to dá určit podle odstínu té antuky, ale rád bych znal ryzí pravdu od tebe.
Stále si nepochopil, čo sa ti snažím povedať :'(

Vyvrátiť nejaké tvrdenie sa dá dvoma spôsobmi:
1) buď zistíš pravdu ktorá to tvrdenie vylučuje
2) alebo nájdeš nejaké iné faktické dôvody, kvôli ktorým to tvrdenie nemôže byť pravdivé

Ty sa ešte stále snažíš určiť bod zaostrenia, čo v tomto prípade nie je až také jednoduché (určiť miesto zaostrenia komplikuje: pohyb, nižšie rozlíšenie, vysoké ISO, odšumovanie, doostrovanie, nedostatok detailov na podlahe, ...)
Namiesto toho aby si prehodnocoval samotné zaostrenie na sieťku.

Treba si položiť otázku: ako by vyzeral záber zaostrený na sieťku? No a odpoveď je: vyzeral by inak:
- keďže sieťka je uprostred stola, tak -> ak by bolo zaostrené na ňu, bol by ostrý hlavne stôl a okolie stola už menej
=> ale stôl nie je rovnomerne ostrý :pozor -> predok stola je citeľne mimo HO a ostrosť sa smerom ku koncu stola zlepšuje
Teda ani nemôže byť zaostrené na sieťku.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 23. 9. 2018 11:49

Ono je to spíše o nárocích na přesnost zaostření, bezzrcadlovky mají problém s FF/BF také, ale u malých snímačů je to díky větší hloubce ostrosti a slepotě uživatelů méně často řešené. Pravda je, že D50 z tohoto pohledu ostřila “podle plotu” a se světelností začínala někde na f3,5 (nicméně reálně jsem fotil spíše někde mezi f5,6-f11) a měla 6 Mpx, tak jsem to neřešil. Ještě na D7100 s 24 Mpx jsem to moc neřešil ani s f1.8 skly od Nikonu, začal jsem to řešit až se Sigmou Art, která nemá tak konzistentní ostření a díky f1.4 je to více vidět.

Bezzrcadlovka nevyřeší několik zásadních problémů, tím asi největším je reverzní engineering a nekompatibilita FW, druhým jsou tolerance. Já jsem docela věřil na hybridní AF a byl jsem zklamaný, že D850 ho nemá a včera mi asi došlo, proč to tak je. Reálné testy mi ukázaly, že ze servisu mi ta Sigma opravdu přišla nepřesně seřízená a tak jsem porovnával moje nastavení a jejich servisni nastavení na fotografiích cca 3-4 metry a na fotografiích na cca 200m. Ukázalo se, že na 3m je servisni nastavení na f2.8 v pohodě, ale na 200m je už hodně neostré. Já jsem si nastavení potvrzoval přes potvrzení zaostření a současné jsem si zvětšoval obraz na LCD a fotil přes Live View a pak prohlížel na zvětšené fotce. Potvrdil jsem si dřívější poznatek, že focus peaking není na f1.4 tak přesný, jako zaostření přes zvětšený obraz nebo přes seřízené potvrzení zaostření, potvrdil jsem si, že každé zaostření je o trošičku jinde. Ta chyba není zásadní, ale je tam. Ono je to i dost o tom, že na 44 Mpx je to dost vidět. Nejlepší je to nepitvat a neřešit, ale občas to člověku nedá a udělá to.
pemar
Expert


Odeslat příspěvekod Davidof 23. 9. 2018 15:03

Tak 150 Mpx RAW, to chce odvahu :-) a patrně upgrade počítače, NAS a sítě ...

Zatím vše je sice v rovině rumours, ale spojení Panasonic, Sigma a Leica určitou logiku má.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod DUDISKO 23. 9. 2018 15:15

https://youtu.be/tU2xjMMbPkc
Moc anglicky neviem. No zdalo sa mi ze ten typek ku koncu videa zadrbal "su zrkalovky mŕtve..áno" kua..už je to tu.. ;-)
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 9. 2018 15:53

Říkal, že za ten konec bude za tři roky ... takže ještě chvilku to hádání vydrží :-)

Z celýho toho review je vidět jednak to, že Canon je v mnoha ohledech jednička právem, ale za druhé i to, že je v současné době Sony v hrozně moc vlastnostech válcuje o několik parníků.
Tak uvidíme, jak to bude vypadat, až se kolečka kolosu roztočí.

No a Nikon, podle FOEho analýzy, čeká až bude víc zaostávat ;-) ... i když mi přijde, že Zka jsou dotaženější než ten Canon. Asi v Nikonu nečekali, že to Canon až takhle odflákne.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod DUDISKO 23. 9. 2018 16:23

Ale tie objektívy..2 teda
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 9. 2018 16:27

Jo, objektivy se Canonu celkem povedly, jako demonstrace síly mimo jiné. Ta F2 ! :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků