Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Radek71 19. 8. 2018 18:05

Vono to trochu zatlumuje mozek. Na BB Bold jsem byl schopen na krizovatce na cervene napsat jednou rukou dva maily nez blikla zelena, pak se setmelo, zhaslo, neco se stalo, rozsvitilo se a vsichni mame padla a mluvime nejake "ergonomii" jakoze "je vyborna" ale uz se nepocita o level lepsi ergonomie BB.
Tak kdyz zahodime hloupe zkusenosti z Nikon F5, udelame reset, tak se muzeme bavit, jak nezne tukat na tututu tlacitka na nejakem roztomilem retro stroji.
Jo a mimochodem, katastrofalni ergonomii ma pro mne NIKON FM2. Ten malicek dole zposobuje celkove prevazeni me cele osoby. Vzdyky kdyz to popadnu, ten malicek promachne a kdybych stal na kraji Macochy, tak tam spadnu.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 19. 8. 2018 18:48

A v čom je to prieser? Že odfotíš pár pixelov navyše?
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 19. 8. 2018 18:51

Ze je to fotak s uvadzaciou cenou 2k eur.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kozakm 19. 8. 2018 18:54

A7III apod. ať si je ergonomické jak chce, ale A9, které bylo propagované jako profesionální sportovní fotoaparát, je pro tyto účely ergonomicky nepovedené. Prostě nechápu, tohle jim musel první sporták, který to dostal do ruky, hodit na hlavu. Malá zapuštěná a někdy blbě umístěná tlačítka, "měkké" ovládací prvky, nejistý stisk joysticku, klouzající grip, roller na vertikálním gripu má tendenci se pootáčet při nošení na Blackrapid popruhu. A ani s tou přizpůsobivostí to není tak slavné, velká většina funkcí, které jdou namapovat na tlačítka, jsou dle mého nesmysly, některé funkce jdou namapovat jen na některá tlačítka a něco tak důležitého, jako zamykání fotek, ještě do nedávna vůbec nikam namapovat nešlo. Opět pro mě nepochopitelná věc. V tomhle věřím Nikonu, že je schopen to udělat napoprvé dobře.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 19. 8. 2018 18:58

Flor: jj ja slysel, ze Sony si muze hodne veci nastavit, Panasonic vim, ze taky, Fuji vim, ze taky, ale podle me je to stale nedostatucijici a to nepochopitelne. Navic tu funkcnost mnozi meni model od modelu, prijde mi to jako kocourkov. Jinak sestkova Sony je pro me mala, ale chapu, ze nekomu to vyhovuje, jsem trosku nesika no takze treba i na D7200 + ondobnych modelech mi priserne vadi ten levy horni dvojvilic s dvema aretacemi . Sestkove Sony jsou pak pro me neco k puknuti vzteky. Ja ale myslel proste kompletni volnost pri nastaveni. A proste jsem skalopevne presvedcen, ze ti vyrobci to delaji naschval, ze ty vyrobky defacto degraduji umyslne.
U X-H1 se mi strasne libil ten horni display, maly, prakticky font, prakticky tvar a konfigurovatelny. Kdyz kouknu na ostatni displaye at uz je to Nikon nebo Panas nebo asi cokoliv jineho ... tak mi to prijde, jak kdyz si decko maluje obrazky a na prvni pohled vidim, ze to neni pro me nikterak zvlast prehledny. Proc to nemaj vsichni? By se dalo myslim plakat nad tim do nekonecna.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 19. 8. 2018 18:59

Fidko píše:Ze je to fotak s uvadzaciou cenou 2k eur.

Nejsem Canonista, ale co jsem si všiml, tak by mi chyběl asi jenom joystick, jinak mi ergonomie připadala OK. Cenovka mi připadá dobrá, FF za za tuhle cenu beru jako výhodnou nabídku.

Mimochodem, adaptér na Nikon CSC má být kompatibilní se 400 (!) skly. To zní slibně.
Naposledy upravil pemar dne 19. 8. 2018 19:04, celkově upraveno 1
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod kozakm 19. 8. 2018 19:03

Na 6D (Mark II jsem v ruce neměl, ale počítám, že to je stejné) je problematický ten zadní sdružený ovladač kolečko/kříž/tlačítko, je moc malý/jemný. Ale jinak se mi s ním tehdy fotilo hodně příjemně.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 19. 8. 2018 19:06

Ergonomia dobra bude, tu ma Canon podla mna obecne najlepsiu, ale snimac prakticky horsi nez 5-6 rokov stary predchodca, AF s amaterskej APS-C, absencia dual slotu a ani len to pokrytie hladacika ... 2k za to rozhodne dobra cena nie je a to je presne dovod preco dnes stoji skoro polovicu. Akoze ja verim, ze on to v podstate vobec nie je zly fotak, ale za cenovku D750 by mal vyzerat trosku inak.

Inak z toho co pise kozakm mi Sony hrozne pripomina Olympus. Tam tiez sli namalovat len niektore funkcie a pritom casto uplne nezmysly. Tu sa mi paci Panasonic, ze na malovatelne cudliky mozem namapovat v podstate akukolvek polozku z menu.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 19. 8. 2018 19:09

pemar píše:Ono to souvisí jedno s druhým, nejsou schopni odlišit podstatné od nepodstatného.


Ne každý potřebuje fotit několikakilovým teletem, od toho se pak odvíjí potřeba robustnosti foťáku. Ze stejného důvodu je i ergonomie těla foťáku do značné míry subjektivní. Různí fotografové mají různé potřeby, co je na tom tak těžký pochopit?

chvd: to nevím, jak by si chtěl realizovat kompletní volnost při nastavení. Snad jedině nějaký camera UI designer v PC a pak nahrát výsledek do foťáku. Ale to asi není zrovna to, co by moc fotografů pálilo.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 19. 8. 2018 19:14

Já to respektuji, pokud někdo potřebuje horší ergonomii a AF, ale nedělejme z toho přednost.

S menším objektivem je menší tělo proporcionálnější, ale ergonomické chyby mávnutím proutku nezmizí. Pokud má někdo ruku pubertální asiatky, tak chápu jinou potřebu, pokud ne, pak platí tvrzení výše, ergonomie není humanitní věda.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 19. 8. 2018 19:23

Flor: ano treba tak, pres to PC, kdyz uz vyrobci nejsou ochotni dat tem fotakum aspon to zakladni ovladani ktere by pripominalo, ze jej vytvoril humanoid. Zaklad bych videl aspon pro ty vyssi tridy dat kazdemu fotaku dva rollery, ten predni nahore ne vpredu. Joystick, otocnej krouzek multifunkcniho volice, dve az tri tlacitka u spouste. Tohle plne konfigurovatelne pro jednotlive rezimy a zbytek klidne jen z menu. A ne ze si nebudu schopen treba namapovat ISO na sekundarni roler primo tedy bez mackani tlacitka nebo ze kdyz budu chtit nastavit cas a pote clonu budu muset do menu jak to vymysli treba Nikon ci Canon, ale ti ostatni nejsou vubec lepsi, myslim, ze spise naopak.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 19. 8. 2018 19:27

Pemar: tak když fotím krajiny nebo portréty, tak rychlé AF nepotřebuju a důležitější jsou jiné parametry. Ne každý potřebuje fotit ptáky v letu, to vlastně potřebuje naprosté minimum fotografů. Při cestování rád obětuji trochu ergonomie za váhu a rozměry. Každý to máme holt jinak.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 19. 8. 2018 20:05

Portréty se obvykle fotí velkými mašinami, FF nebo SF. Viděl jsem pár pokusů to fotit něčím jiným, ale zpravidla to končilo uměleckým a ekonomickým fiaskem. Občas se povede i fotka na titulní stranu z mobilu, ale zatím je to, pokud vím, spíše výjimka.

S tím cestováním mám jinou zkušenost, moje kompletní výbava do Asie nebo Indonésie má pod 6 kg, zeptejte se třeba Petra Bambouska, kolik váží aktuálně ta jeho se super lehkým Olympusem. Já si ale na rozdíl od něj mohu vzít jen jedno tělo, protože mne to neživí a navíc v tom tělu mám FX i DX :-).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 19. 8. 2018 20:59

To já mám taky jinou zkušenost :). Moje výbava (komplet brašna) do JV Asie měla cca 1,5 kg. Se stativem o 800 gramů navíc. Fotil jsem hlavně krajiny a portréty. A taky opice.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 19. 8. 2018 22:17

pemar píše:Já to respektuji, pokud někdo potřebuje horší ergonomii a AF, ale nedělejme z toho přednost.

S menším objektivem je menší tělo proporcionálnější, ale ergonomické chyby mávnutím proutku nezmizí.
Samozrejme že zmiznú.

Ergonomický problém zrkadloviek má totižto 3 príčiny:
- majú väčšiu hmotnosť => teda na jej držanie je nutné vyvinúť väčšiu silu (väčší stisk)
- držia sa mimo ťažiska => čím sa ešte viac zvyšuje sila, ktorú je nutné vyvinúť
- navrhnuté sú tak, že sa držia aj ovládajú tou istou rukou => manévrovateľnosť ich ovládacích prvkov je teda nižšia

Bezzrkadlovky tieto problémy netrápia:
1) Zmenšenie hmotnosti teda znižuje nutné úsilie => čiže odstraňuje ergonomické chyby.
2) Posunutie ťažiska kvôli kratšej vzdialenosti od bajonetu odstraňuje ergonomické chyby.
3) No a držanie foťáku ľavou rukou pod objektívom (umožnené znížením hmotnosti):
- úplne odstraňuje nutnosť foťák stískať
- no a zväčšuje manévrovateľnosť prstov (bez gripu dosiahnu až na LCD displej)
=> teda zlepšuje ergonómiu :D

-- 19. 8. 2018 23:20 --

Menšie veci nemajú automaticky horšiu ergonómiu. Len inú.

Možno sa ti kladivo dobre drží v zovretej pästi.
Pero alebo ceruzku ale už držíš úplne inak: len v 3 prstoch (hoci malé deti ich na prvý krát určite chytia podobne)
Hoci si pero tiež môžeš chytiť aj ako kladivo (do zovretej pästi), troma prstami sa ti určite píše lepšie ;-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron