Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Radek71 17. 8. 2018 08:10

Hmmm. 3000 a on topic.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 17. 8. 2018 09:40

pemar píše:Máš to jako vždy pěkné. Teď docela dost testuješ novou techniku, že? Jestli si dobře pamatuji, viděl jsem v poslední době cosi z D850, teď zase bezzrcátko ...


Diky. Je to proste, D850 je kamarada a Canon M10 vyhrala vloni pritelkyne v zoo. Libi se ji fotky ze sirokace, tak jsem ji koupil prave ten 11-22. Ackoliv to nedosahuje kvalit FF snimace z fabriky Sony (DR), tak si to dovedu predstavit jako perfektni cestovni kombo. Troufam si rict, ze za tech cca 15tis. nic lepsiho na trhu neni.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Devil007cz 17. 8. 2018 10:16

Na na te zkusenosti z Nikon rumours z ten nove bezzrcadlovky me trosku zarazi tohle.

"Both 24-70 f/4 and 50 f/1.8 lenses have a very fast AF, on the test images there were some signs of vignetting when shooting wide open"

Nemluvi se o tom bajonetu, ze pomuze odstranit takove problemy?
A nebo Nikon nevyuzil u prvnich objektivu vetsiho mountu? To by se moc Nikon neuvedl.

-- 17. 8. 2018 11:23 --

Petr Luňák píše:
pemar píše:Máš to jako vždy pěkné. Teď docela dost testuješ novou techniku, že? Jestli si dobře pamatuji, viděl jsem v poslední době cosi z D850, teď zase bezzrcátko ...


Diky. Je to proste, D850 je kamarada a Canon M10 vyhrala vloni pritelkyne v zoo. Libi se ji fotky ze sirokace, tak jsem ji koupil prave ten 11-22. Ackoliv to nedosahuje kvalit FF snimace z fabriky Sony (DR), tak si to dovedu predstavit jako perfektni cestovni kombo. Troufam si rict, ze za tech cca 15tis. nic lepsiho na trhu neni.


Za 15 tisic dobre kombo do ruky na takove foceni.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 17. 8. 2018 10:41

Cast vinetacie odstrania cez FW a cast pojde cez LR korekciu...a rovnako aj skreslenie, to uz beriem automaticky ako sucast vsetkych modernych systemov a skiel bez ohladu na cenu.
24-70/4 s priemerom filtra az 72mm moze byt zaujimavy - tam cakam, ze bude vyrazne lepsi, nez ten miniaturny 24-70/4 od Sony, ktory je svojim vykonom skor trocha slabsi.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 17. 8. 2018 10:42

Technika mě nikdy nebavila samoúčelně, vždycky jsem veškeré zaujetí technikou stoprocentně promítal do praktického využití a pokud jsem někdy zjistil, že jsem nějaké technické vlastnosti v praxi nevyužíval, přestaly být důležité. A totéž platí i u hifi techniky či počítačů. Možná i proto jsem se zastavil dříve, než ostatní technokrati a geekové. Mě zastaví vlastní praxe a kritická sebereflexe. Proto mě neláká full frame a proto opravdu už Nikon D300 považuji za ergonomicky a funkčně plnohodnotný fotoaparát. Pro postproces je to D7100/D7200. Já osobně fotograficky nemám po 30 letech focení na víc. Moje fotky z D7200 jsou hezčí, než kdybych je fotil kompaktem za 3000 Kč nebo mobilem, ale žádná lepší fotovýbava by už jim nepřidala. Někomu třeba full frame a drahá skla přidají kvalitu fotek, mně absolutně ne. I jsem si to vyzkoušel mnohokrát, nakonec jsem autorem prvních digi fotek z Nikon full frame v Cechách.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 17. 8. 2018 10:49

monikash píše:Jak píše FOE vs Ganec: Tak o pseudovylepšení nových modelů píše Neff: http://www.digineff.cz/clanek/fotografu ... -nebo-svar
Píše tam zároveň aj:
Přestože jsou nové modely skoro stejné jako ty předchozí, přece jen nejsou naprosto totožné a cosi jako vývoj tam je. Kdy se tedy rozhodnout ke změně?

Ve svých recenzích jsem proto zavedl pojem „faktor radosti“. Asi každý vytuší, co to je. Nejen racionalita, také radost hrají roli. Ovšem tu žádný recenzent nevyvolá, tu si musí každý nastavit sám.
Mne to podľa toho FOE-ho vyjadrenia znie, akoby DSLR novšie ako D300 už ten „faktor radosti“ nemali... :eh

ForeignerOnEarth píše:Technika mě nikdy nebavila samoúčelně, vždycky jsem veškeré zaujetí technikou stoprocentně promítal do praktického využití a pokud jsem někdy zjistil, že jsem nějaké technické vlastnosti v praxi nevyužíval, přestaly být důležité.
ahá .. teda všetky technické vlastnosti, ktoré má konkurencia .. ktoré si kvôli tomu v praxi nevyužíval, keďže ich nemáš
=> nie sú pre teba dôležité ;-)

No pekne ... :/
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 17. 8. 2018 11:11

FOE to pekne napisal, teraz sa skusam aj ja zabrzdit s nakupmi, lebo nic "kvalitnejsie" uz nedokazem vyuzit lepsie, nez to co mam teraz.

Tym D300 podla mna naznacuje to, ze pre neho su zrkadlovky od toho modelu uz tak dobre, ze mu lepsiu ani netreba.
Nic take, ze by sa nezlepsovali alebo ze vseobecne nemaju nejaky "faktor radosti" navyse tam predsa nie je napisane.
To automaticke (mozno nevedome) domyslanie si a zovseobecnovanie je uz trocha prehnane...
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 17. 8. 2018 11:18

To je proste Ganalyza...alebo, ked chce niekto upliest z hov*a bič ! :-)

-- 17. 8. 2018 12:19 --

Ondrej Bobek píše:Cast vinetacie odstrania cez FW a cast pojde cez LR korekciu...a rovnako aj skreslenie, to uz beriem automaticky ako sucast vsetkych modernych systemov a skiel bez ohladu na cenu.

Je to pravdepodobne.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 17. 8. 2018 11:28

ForeignerOnEarth píše:Moje fotky z D7200 jsou hezčí, než kdybych je fotil kompaktem za 3000 Kč nebo mobilem, ale žádná lepší fotovýbava by už jim nepřidala.
A čo fotky, ktoré si zmazal kvôli horšej TK .. tie by lepšie nemohli byť? :oops:
- alebo fotky, čo si nenafotil, lebo si nemal po ruke zrkadlovku, alebo ten správny objektív? :--
- prípadne fotky, na ktoré si sa vôbec neodhodlal ..
=> tie by boli určite krajšie .. ako žiadne :hmm:

Inak tú "protisvetlovku", čo som tu dal na minulej strane, som vlastne fotil prvý krát v živote:
- priamy pohľad proti slnku nevydržím
- podobne som to nevydržal pri fotení cez displej - protisvetlo navyše spôsobuje, že na displeji obraz moc dobre nevidno
(keďže intenzita osvetelnie v pozadí je rádovo vyššia, ako dokáže vyzvietiť LCD displeja)
- ani kamoš s FF DSLR sa nedokázal proti svetlu pozerať, teda nič podobného sa ani len neodhodlal fotiť
(a keby sa aj odhodlal, tak by musel chimpovať systémom pokus-omyl, aby nafotil to čo chcel)
=> no keďže som fotil s foťákom, ktorý má EVF, tak som ho aj úspešne využil v praxi :tleskani

To píšem hlavne ako ukážku toho, že aj feature, ktorú niekto (kto ju nemá) považuje za nepodstatnú, sa môže občas hodiť.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 17. 8. 2018 11:30

Člověk, který je řekněme normální, si užije faktor radosti při cílovém smysluplném užití věci k jejímu účelu. Faktor radosti z vlastností přístroje, které nevyužiji, je divný. Faktor radosti pouze z toho, že je můj přístroj papírově lepší, než jiný, značí psychický problém. Faktor radosti pouze z toho, že je papírově lepší přístroj, který nevlastním, ale ztotožňuji se s ní a fandím mu a prostřednictvím přístroje, který nevlastním, se seberealizuji, je už hodně značná psychická porucha. Anebo výrazná infantilita, tolerovatelná tak do 12 let věku.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 17. 8. 2018 11:32

:D
landov
Expert

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 17. 8. 2018 11:47

Ganec:
Já jsem smazal nějaké fotky kvůli horší technické kvalitě, zatímco s jiným fotoaparátem by byly lepší ? Ne, tak něco podobného se mně už mnoho let nestalo. Máme doma i malinký Nikon 1 a nevzniká situace, že bych malinký foťák mohl vzít a větší zrcadlovku ne. To je teoretická úvaha, ale v praxi mně nefunguje. Pokud chci fotit, je mně celkem jedno, jestli je foťák o dvacet deka těžší nebo ne. Naopak s malou hračkou mě fotit nebaví, takže ji spíše nevezmu. Nikon 1 je dnes jen videokamera s rychlým autofokusem. Mezi mobil a zrcadlovku se už víc nevejde a manželka s Nikon 1 fotila 4 roky a teď fotí zrcadlovkou nebo mobilem. Pro ni bylo zásadní vylehčení D7200 + 16-80/2.8-4 oproti D300 + 17-55/2.8. A zlepšení fotek z mobilu k tomu způsobilo, že Nikon 1 leží ve skříni.
Neumím si představit na co konkrétně bych jako mohl troufnout s lepším foťákem, na co si teď netroufnu s tím, co mám. Já mám spíš problém najít nová témata, najít scény, ze kterých by byla hezká fotka, než že bych něco nemohl technicky fotit. Všechno, co chci fotit, na to bohatě stačí foťák a objektivy, co mám. Ale člověk to musí posuzovat na místě, n teoreticky v diskuzi. Teoreticky si představíš nějaké krkolomné situace, ale v žovotě nechodí krkolomné situace jedna za druhou, v životě prošvihneš scény vlastní nepohotovostí, ne vlivem techniky. Nepamatuji si, že bych prošvihl něco vinou techniky.

-- 17. 8. 2018 12:52 --

Ganec píše:
ForeignerOnEarth píše:Moje fotky z D7200 jsou hezčí, než kdybych je fotil kompaktem za 3000 Kč nebo mobilem, ale žádná lepší fotovýbava by už jim nepřidala.
A čo fotky, ktoré si zmazal kvôli horšej TK .. tie by lepšie nemohli byť? :oops:
- alebo fotky, čo si nenafotil, lebo si nemal po ruke zrkadlovku, alebo ten správny objektív? :--
- prípadne fotky, na ktoré si sa vôbec neodhodlal ..
=> tie by boli určite krajšie .. ako žiadne :hmm:

Inak tú "protisvetlovku", čo som tu dal na minulej strane, som vlastne fotil prvý krát v živote:
- priamy pohľad proti slnku nevydržím
- podobne som to nevydržal pri fotení cez displej - protisvetlo navyše spôsobuje, že na displeji obraz moc dobre nevidno
(keďže intenzita osvetelnie v pozadí je rádovo vyššia, ako dokáže vyzvietiť LCD displeja)
- ani kamoš s FF DSLR sa nedokázal proti svetlu pozerať, teda nič podobného sa ani len neodhodlal fotiť
(a keby sa aj odhodlal, tak by musel chimpovať systémom pokus-omyl, aby nafotil to čo chcel)
=> no keďže som fotil s foťákom, ktorý má EVF, tak som ho aj úspešne využil v praxi :tleskani

To píšem hlavne ako ukážku toho, že aj feature, ktorú niekto (kto ju nemá) považuje za nepodstatnú, sa môže občas hodiť.



Ganče, proti světlu i proti sluníčku napřímo fotím hodně. A právě na to mám mnohem raději DSLR, než EVF, protože přes zrcátko vidím všechno v záběru i když tam mám přímo sluneční kotouč. V EVF jak píšeš "moc dobre nevidno". S tím souhlasím. V EVF a na displeji moc dobre nevidno, v optickém hledáčku dobre vidno a z 1-3 RAWů dobre vidno i na cílové fotce.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 17. 8. 2018 11:57

ForeignerOnEarth píše:Člověk, který je řekněme normální, si užije faktor radosti při cílovém smysluplném užití věci k jejímu účelu. Faktor radosti z vlastností přístroje, které nevyužiji, je divný. Faktor radosti pouze z toho, že je můj přístroj papírově lepší, než jiný, značí psychický problém.
S týmto súhlasím.
- som žiarivý príklad človeka, ktorý zmysluplne využíva svoj foťák aj napriek tomu, že nepatrí medzi papierovo najlepšie
- ktorý nemá svetelný zoomový teleobjektív (nepotrebujem), ani netúžim po FF
=> fakt netuším čo takému pemarovi mohla priniesť D850, okrem radosti že má lepší prístroj ako iní

Vlastne hocikonu, kto má FF alebo APS-C a posmieva sa niekomu kto má "malý snímač", keďže má mFT
(tí čo majú FF sa z APS-C už neposmievajú .. zrejme ich už nepovažujú za hrozbu systému)

-- 17. 8. 2018 12:59 --

ForeignerOnEarth píše:V EVF jak píšeš "moc dobre nevidno". S tím souhlasím.
Zle čítaš. Nič takého tam nepíšem.

Je to presne naopak: v EVF môžem vidieť všetko čo len chcem.
- aj náhľad výsledku
- aj detaily tmavších partií (keď sa na ne zameriam a namáčknem, čím locknem expozíciu .. alebo rollerom s expozíciou)
- aj pohľad do slnka
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 17. 8. 2018 12:03

"zrejme ich nepovažujú za hrozbu"
Za hrozbu čeho???? Člověka, který fotografuje s full framem nějak ohrožuje mFT? Jak? Ganče, prosím, rozepiš se, tohle mě zajímá jak přesně ohrožuje mFT majitele full frame zrcadlovky.
To jako když fotografuje, tak přiběhne nějaký Olympus a začne po něm střílet?

-- 17. 8. 2018 13:06 --

Já v optickém hledáčku vidím všechno to, co pak několik minut získávám ze 3 RAWů. Jak totéž Ganec vidí v EVF, to je záhada.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Allydamm 17. 8. 2018 12:16

O tom jak se fotí proti slunci se nedá bavit s člověkem který fotí přes deset let a před třemi dny poprvé namířil objektiv na slunce a ještě zapadající. Až to zkusí víckrát, tak ho ty hlouposti o tom jak se nedá dívat ani na LCD opustí.
Allydamm
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků