Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod sesty 18. 7. 2018 13:00

Dík za názory, mě zajímalo jestli to není jen výplod nějaké mojí fantazmagorie. No co si budem vyprávět, chuť po nové hračce je. Nejsem vysazený značkysta. Do Sony jsem šel, protože FF a obrazový vystup pro mě byl a je na prvním místě. Na druhou stranu nemám tolik peněz abych si vyzkoušel na co si ukážu. Tak musím rozumně. Zatím je čas, teď bude stejně dovolená. Také mě zajímá s čím přijde CaNikon, u Nikonu je snad nějaké oficiální oznámení na spadnutí. Třeba nakonec ten Olympus vyzkouším, třeba zjistím, že mě to baví víc, nebo naopak, že to není pro mě. Sony 6300 mě moc neláká, 6500 už docela jo, ale ta cena. Na druhou stranu šedivka by šla sehnat za hezkou cenu a bylo by fajn mít prohoditelné objektivy. Uvidíme, možností je hromada. Peněz míň :)
Kdyby měl někdo nějakou zkušenost, nebo pohled na věc, sem s ním. Rád si poslechnu, přečtu.

By byla sranda, kdyby Nikon nebo Canon udělali E-mount, to by bylo najednou možností.
sesty
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 18. 7. 2018 13:16

sesty píše:Je tu někdo, kdo provozuje dva systémy? Nebo je to úplná hovadina?
Ja vlastne tiež prevádzkujem 2 systémy (samozrejme ak nerátam mobil, s ktorým tiež občas čosi cvaknem):
1) kompakt (aktuálne Panasonic) na festivaly
2) Olympus mFT na všetko ostatné

sesty píše:Tak mě napadlo si přibrat ještě jeden systém. Nabízí se Olympus. Nějaký tělo v setu s objektivem řekněme do 25k. Moc se v Olympusu nevyznám, snad by někdo poradil. Stačí aby to bylo rychlejší než zmíněný A7R
Rýchlejšie bude určite všetko (mimo kombinácie s Panasonicom 20/1,7) .. no neviem ako by to bolo so seťákom.
Takmer stále mám nasadenú pevnú 17-ku, ktorá zaostruje rýchlo aj indoor v horšom svetle.
Kvôli tunajším sťažnostiam na rýchlosť AF (asi Dolgor, keďže on má E-M10 a furt na neho kydá, nepamätám sa kedy o ňom napísal niečo pozitívne) som to skúsil aj so seťákom a fakt to bolo rádovo pomalšie. Horšia svetelnosť sa vtedy citeľne prejavila .. no pri bazéne by to malo byť lepšie.

So seťákom by už mohol lepšie fungovať Panasonic:
- podľa špecifikácií zaostrujú až do -4EV (samozrejme nie každý model) a
- vďaka DFD by mali rýchlo zvládať aj preostrovanie
Naposledy upravil Ganec dne 18. 7. 2018 13:27, celkově upraveno 1
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 18. 7. 2018 13:23

Gance, kompaktni fotoaparat, stejne jako zmineny mobil, nesplnuje kriteria systemu. Takze ne, ty neprovozujes dva systemy.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 18. 7. 2018 13:42

Ganec: kompakt nie je system :) .. to by si mohol za tie roky vediet. Ale chapem .. zle by to vyzeralo. Ale CSC znamena compact system camera, hadaj preco ;)

PL: Kenko tusim prave ani mne nedaval do exif prepocitane ohnisko (na pentaxe).
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 7. 2018 13:49

Podle mě by kromě EM1 ty Olympusy nebyly úplně vhodné speciálně na dítě v pohybu apod.

U Panasonic je situace IMHO lepší, DFD funguje, ovšem musíš prostě přijmout filosofii ovládání - dotykový display, nejspíš rangefinder styl. I když G80 je klasický foťák a není drahý. Ten bych určitě zvážil, pokud bys šel do MFT. Nebo GX9 a GX80 - tam bych jako plus mimo jiné označil výklopný display - to se při focení dětí hodí. Opět za předpokladu, že ti bude stačit MFT čip.

Ostření - u GX80 je podle mě rychlé a na malé dítě jsem použil i focení úplně přes display. To bude asi označeno jako rouhání, ale funguje to tak, že foťák dáš do výšky očí dítěte s vyklopeným displayem a aktivuješ focení dotykem. Když vidíš, že je čas fotit, ťukneš na displayi na místo, kde chceš zaostřit (typicky obličej prcka) a prakticky okamžitě máš ostrou fotku. Reakční doba foťáku byla velmi krátká. Totéž jde použít i pro sekvenci a AFC.
No, ale to je možná až příliš revoluční :-)

Každopádně moje rada, dílčí názor - pokud MFT na tento účel, tak něco jako GX80, GX9 nebo G80. Vyhnul bych se 20/1,7 , jinak jsou pevná skla F1,7 a 1,8 dobrá a relativně levná.

Ale, upřímně, počkal bych si na to, co vyvede aspoň ten Nikon, teď je doba před bouří.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod sesty 18. 7. 2018 14:15

Davidof díky za postřehy, to jsou cenné informace. Zaujal mě GX80, protože to vypadá jako hodně muziky za málo peněz pro mé účely. GX9 a G80 už jsou za cenu, za kterou by možná šlo sehnat Sony 6500 na který bych nemusel řešit zasklení a navíc APSC. Na Nikon si počkám co vymyslí.
sesty
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 7. 2018 14:37

Podle mě G80 je v setu cca za 22 000, Sony 6500 je přes 40.

Tu GX80 mám, používám a mám tedy tendenci hledat její silné stránky. JIstě je teď velmi výhodná, protože byla v podstatě nahrazena tou GX9.

G80 je klasika, pár lidí ho tu má nebo mělo, myslím. Nespletl sis ji s G9 ? Ta je dražší.

Na ten Nikon jsem taky zvědavej, jako všichni. Napínají nás :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod feanoor 18. 7. 2018 14:57

Sesty
Sony A6300 je teď v akci Megapixel.cz i se seťákem za 19990. Seťák tě asi neuspokojí, ale přikoupil bych k tomu Sony 35/1.8 OSS a budeš mít parádní kombo i se stabilizací. Cena je pravda trochu přes tvůj limit, ale budeš mít pořád jeden systém a použiješ i svá čtyři pevná skla.
A o rychlost A6300 rozhodně nemusíš mít strach.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wikxzen 18. 7. 2018 15:10

Já tomu nerozumím. Před pár dny píšou "rumors", že Nikon něco ohlásí za týden, včera večer čtu, že žádné ohlašování nebude a Canon už tuplem vůbec... :D
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 18. 7. 2018 16:03

Davidof píše:Podle mě by kromě EM1 ty Olympusy nebyly úplně vhodné speciálně na dítě v pohybu apod.

U Panasonic je situace IMHO lepší, DFD funguje, ovšem musíš prostě přijmout filosofii ovládání - dotykový display, nejspíš rangefinder styl. I když G80 je klasický foťák a není drahý. Ten bych určitě zvážil, pokud bys šel do MFT. Nebo GX9 a GX80 - tam bych jako plus mimo jiné označil výklopný display - to se při focení dětí hodí. Opět za předpokladu, že ti bude stačit MFT čip.



Ja popravde po hratkach s Panasonicom nadobudam dojem, ze DFD moc nefunguje. Podla mna ma Panasonic proste z nejakeho dovodu spickovo zvladnute CDAF, ale co skusam rozne objektivy, tak sa to chova v podstate rovnako s Olympusmi ako s PanaLeicou 100-400. A chova sa to dobre !
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 7. 2018 16:08

A copak to zase zkoušíš :-)

Mě spíš přijde, že Panasonic tajně zapracoval i údaje Olympusích skel, přinejmenším těch Pro. Zas tak těžký to nemůže být, aspoň nějak rámcově. Každopádně taky rozdíl nevidím.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 18. 7. 2018 16:13

Hadaj :)

To je jedine vysvetlenie, alebo to DfD proste uplne nefunguje. Ako som to pochopil ja, DfD by malo fungovat podobne ako faza v zmysle, ze na zaklade porovnania dvoch snimkov vie povedat objektivu ktorym smerom a ako daleko ma zaostrit, ale pri ostreni to napriek tomu pulzuje. Resp ako kedy. S-AF je niekedy tak bleskove, ze mi to hlava neberie.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 7. 2018 16:20

No, vlastně máš pravdu - DFD by mělo pomoci určit směr, ale myslím že to je z charakteristik rozostřených oblastí. Jakože něco v bokehu pomůže určit, jestli je to neostré protože to je před nebo za rovinou zaostření.
To pulsování - podle mě bude problem v tom, že pro polohu blízko ideálního zaostření už možná nebude DFD dávat tak jednoznačné výsledky, zatímco to pulsování ano.
AFF ovšem prakticky nepulsuje a se změnou polohy subjektu přímo počítá ...
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 18. 7. 2018 16:25

K tomuto by sa asi vedel vyjadrit skor FoE, ja som len laik, ale nie je urcenie smeru jednoduche ? Ako chapem CDAF ja, tak porovnava jednotlive “snimky” medzi sebou a vybera ostrejsi. Takze ked cely “prechod” zacne, vezme nasledujuci snimok a pokial je ostejsi, ide spravne, pokial nie, ide na prd a pokracuje opacnym smerom. Takto by som cakal ze funguje CDAF standardne a DfD v teoretickej rovine by malo vediet vypocitat skor vzdialenost, co uz tak jednoduche nie je. Aspon tak som to chapal ja.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 7. 2018 16:31

Jo, máš pravdu. Tak nějak to píšou, zas tak jsem to nestudoval. Hlavně že ti trpaslíčci uvnitř foťáku ví, co maj dělat :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků