Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 25. 6. 2018 12:29

Na Sony sa zaostruje s MF sklami luxusne a velmi presne, tiez nevnimam nejake oneskorenie.
OVF mi pride ako menej presne riesenie (vratane starych hladacikov urcenych na MF - no to je asi mojimi ocami). Peaking mam nastaveny na najslabsi, vtedy je krasne vidiet miesto, na ktore zaostrujem.
To ze Pemar nerad zaostruje cez LV celkom chapem, aj mne to ide lepsie cez hladacik - okrem vyrazne kvalitnejsieho pohladu sa fotak aj lepsie a istejsie drzi - dobra stabilita sa hodi pri manualnom ostreni.
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 25. 6. 2018 13:29

A taky se nesmi zapomenout, ze Sony ma stabilizovane snimace (krome prvni generace), ktere se velmi hodi pri tom zvetseni, kde kazdy pohyb znasobuje nepresnost zaostreni pripadne a tudiz stabilizace v tele pro vsechny manualni objektivy je dalsi plus.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 25. 6. 2018 14:02

Hej, to je pravda. Dost na tu stabilizaciu "zabudam" lebo ju mam zapnutu stale. Predtym som ju casto vypinal/prepinal (dost vrcala a sklbala s obrazom na 70-200L IS II), teraz ju tak velmi nevnimam. Netusim ale ake je to s dlhsimi sklami na Sony, mozno podobne ako s tym Canonom...
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 25. 6. 2018 14:31

Ta stabilizace v těle bude v tomhle případě výhoda, to skákání obrazu u MF je otrava.

Jinak jste ale utekli od podstaty, která nebyla, že by se MF na D850 nedala přesně zaostřit (to opravdu není problém), ale že potřebujete velký cit, abyste u 135/2 “nepřejeli” a nemuseli ostřit na druhou stranu. Druhý problém byl větší vzdálenost ostřícího bodu od potvrzení zaostření, to by digitální zvětšení mohlo vyřešit, to je pravda, nicméně jakékoli “okometrické” měření znamená zvýšené riziko chyby, proto preferuji elektronické potvrzení (ne však peaking, ten se zatím co do přesnosti neosvědčil).
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 25. 6. 2018 14:55

Tak u toho skla presne nevim samozrejme. Jeslti to tak je, tak to muze delat problem vsude, ale to uz je problem skla. Me spis slo o to vseobecne ze se 135/2 mam zkusnoset, hloubka ostrosti muze byt velice mala a stale se s tim da lehce aspon na Sony zaostrit presne opravdu. Nemluvim tady o streni o par sekundach.

Me vyhovuje zaostrit podle toho co vidim a cim hledacek s vetsim rozliseni tim je asi ta chybovost mensi, ale mit alespon 2miliony bodu na 0.5 palci i tak je to podle mne na manualni zaostreni uz dostatecne. A to Sony chysta, pravdepodobne na A7SIII, hledacek skoro se 6 milion body (full HD na 0.5 palci)a 240 FPS.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 25. 6. 2018 20:12

Já mám rád nějaké to elektronické potvrzení zaostření, přestože aktuálně vidím velmi dobře. Ideální workflow na MF je přes stativ, to se ale moc nepotkává s mým spíše reportážním stylem focení. Tady vidím přínos potenciální bezzcadlovky, ale zatím to nemohu prakticky potvrdit a neviděl jsem tu kromě Landova nikoho, kdo by se o podobné fotky snažil, a on fotí s AF, takže těžko říci.

Po testech se Sonnarem a po jenom focení Street Food Festivalu jsem dospěl k tomu, že ten objektiv 135/2 je pro mne nenahraditelný a že to zkusím s D850 znovu. A když se mi to nebude dařit stíhat, budu na tyto akce používat 135/2 a D500.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 26. 6. 2018 10:44

Ja na MF fotim portrety obcas pro zname, takze zadny stativ :D. Na reportaz to muze byt vyzva uz.

Dalsi moznost na Sony je udelat z kazdeho manualniho objektivu objektiv s AF a dokonce i s EYE-AF. Techart neco takoveho dela a da se na to nasadit objektiv do hmotnosti 900g cca. Videl jsem to osobne v akci a super vecicka.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 26. 6. 2018 18:32

Pokud vím, u skel přes 100mm se musí předostřovat a těžších skel nad 800g jsou potíže s motorem, občas někomu i shoří. To, že se zase čeká na nějaký firmware update, to není také žádné velké překvapení, ten Techart je hračka na malé lehké skla a nedají se od toho čekat výkony nativních skel, Loxia nebo Batis je v tomto ohledu někde jinde. Já to zatím vidím jako hračku pro LAMY.

Zaostřit manuálně přes potvrzení zaostření je vysoce konzistentní, problém je spíše ten lidský faktor, který kroutí tím ostřícím kroužkem a sleduje indikaci správného zaostření nebo vizuálně hodnotí, jestli je to zrovna teď zaostřené.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 26. 6. 2018 23:39

pemar, to aj po kúpe FullFrejmu ešte stále riešiš len zaostrovanie?
To pre zrkadlovky nie je moc dobrá vizitka .. keď sa riešia problémy .. a nereferuje sa o bombastickom zlepšení... :hm

To kamoš, čo si kúpil A7RIII, bol na predvádzačke Sony a tam mu predviedli, že môže fotiť aj úplne bez zvuku.
(teda bez toho aby sa použila mechanická elektronická uzávierka, teda že sa dá fotiť aj kompletne elektronicky)
Na fotoklube nám o tom minule referoval .. také nadšenie z foťáku som už dlho u nikoho nevidel... :kuk:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 27. 6. 2018 00:04

To je zase objev, ja fotil beze zvuku uz pred 15 lety (mobil nepocitaje). Kdo by to byl rekl, ze elektornicka zaverka nevydava zvuk, ze? :)
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 27. 6. 2018 06:46

Zaostřování funguje, diskuse byla o komfortu práce s MF a řešení od Techartu pro bezzrcadlovky a pro LAMY.

Řeším spíše párování se skly a ohnisky, které kombinace brát na jaké akce, řeším, co a kdy fotit a řeším, že v Tatrách, kam se chystáme, je aktuálně deštivé počasí a zima (má se to zlepšit) a tak se nám tam aktuálně ani moc nechce.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 27. 6. 2018 10:17

Ganec: pracu so svetlom mate v klube uz zvladnutu ? Ci to az potom, ked doriesite zvuk uzavierky ?
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 27. 6. 2018 16:48

pemar píše:řeším, co a kdy fotit
tak to potom dopadá, keď sa nekupuje foťák podľa reálnych požiadaviek a potrieb :oops:

Ale pre .. prečo vlastne?
- len aby si mal výkonnejšiu "mašinu"? :--
- alebo si len nevedel čo s peniazmi?
:?: :hm

už som predtým chcel zareagovať:
pemar píše:FF look a tu spoustu megapixelů jsem ale zatím naplno nevyužil, jsem prakticky pořád na cestách mimo Evropu.
To ale znamená že .. "Môj nový foťák je v exotických krajinách nevyužiteľný" .. či ? :shock:
Takú reakciu som fakt nečakal... :oops:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 27. 6. 2018 17:58

Dufam, ze ma Radek zase pokarha ked poviem, ze Ganec je hovado :)
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 27. 6. 2018 18:11

Načisto mu preplo, ja ho už vnímam ako národnú hanbu :!:
FXE1
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka