Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ltokar 25. 5. 2018 19:55

Ganec píše:
pemar píše:Ona velikost těla by měla být proporcionalní k objektivům, já mám většinou 1 kg těžké objektivy s průměrem 77mm a více, pro ty je i tělo D7100/D750 proporčně malé, D500/850 jsou hmotnostně a rozměrově vyváženější.
To podľa teba na 600mm/F4 objektív - ktorý váži 4kg

Ktory 600/f4 vazi 4kg ? Sem s nim :D /ale nie nejake smejdy/
Ganec píše:Proste so 600/4 sklom vyzerá každý foťák ako "krytka".

S clonou mozno, ale ani tak nie .. sak fotiek mas na nete dost, proste dalsiu kravinu si napisal
Ganec píše:Veď keď je objektív položený na monopode/statíve, tak predsa veľkosť foťáku vôbec nemá žiaden vplyv na ovládanie.
Keď je v rukách, tak pri veľkom skle je ťažisko pod objektívom a to najťažšie je vtedy predsa na ľavej ruke, pravá je voľná.

Dalsi blud :)
Ganec píše:Teda jediný ergonomický problém veľkých objektívov je pri prenášaní v pravej ruke za grip.
=> no a ja tento problém riešim tým, že si foťák prechytím do ľavej ruky za objektív
(vyskúšal som si, že s MILC sa takto dá vyšľapať aj na Kriváň, takže to nie je žiaden problém)

To si kde videl, aby sa 600/f4 nosila za grip fotaku :D .. ze ty si poriadny objektiv v ruke nedrzal, ze ?
Ganec píše:
kozakm píše:Vzhledem k pomalému startu Sony A9 to je dost špatné řešení...

Podľa imaging-resources trvá od zapnutia po spravenie záberu čas 1.2 sekundy .. čo sa snáď ešte dá prečkať .. či?

1.2 sekundy ? Vsak to vsetky kompakty co mam/mal som boli rychlejsie :D .. moja zrkadlovka spravi fotku od zapnutia asi za 0.3sec :-)

-- 25. 5. 2018 21:01 --

pemar píše:Ona velikost těla by měla být proporcionalní k objektivům, já mám většinou 1 kg těžké objektivy s průměrem 77mm a více, pro ty je i tělo D7100/D750 proporčně malé, D500/850 jsou hmotnostně a rozměrově vyváženější.

Ani nie, skor aby pripojeny fotak vahovo nerobil galibu s vyvazenim objektivu. Moc lahky kazi tazisko, aj ked sa tusim da posuvat ten drziak, proste ten celok by mal byt taky, aby sa dobre s tym robilo. Mam jeden pomerne tazky objektiv /cca 2.5kg/ a s malou zrkadlovou v pohode. S vacsou tiez, akurat mi uz tak nesedi. Skusal som na to aj OMD10, ale to sa realne neda pouzivat, ten fotak je tak maly, ze je to k nicomu. S gripom je to nieco lepsie, ale este to nie je ono , s M1 a gripom uz by to slo asi.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 25. 5. 2018 20:30

Ono to jde i u bezzcadlovky, například Leica SL s Elmaritem 24-90 i 90-280 mi připadá jako solidně vyvážená, nicméně ta světelnost by mohla být 2.8 v celém rozsahu a ne f2,8-4 a pak ta cenovka, 116,990 Kč a 154,990 Kč za ty objektivy není zrovna lidová cena.

Jinak pokud si pamatuji, tak kolega měl v Africe Nikon 600/4 v té VR verzi a nic malého a lehkého to nebylo, 5 kg to podle mne mělo určitě, já bych s tím z ruky fotit nemohl, i když to byla VR verze. Kolem 4 kg měl Nikon 400/2.8, ze kterého se mi fotky líbily o něco více.

Já mám i ty nejdelší objektivy v jiné hmotnostní kategorii, nemám rád stativy, 70-200/4 i 300/4 PF jsou použitelné i na relativně dlouhou dobu focení z ruky, jako moje maximum vidím objektivy typu 300/2.8 nebo 200-500/5.6, zvažoval jsem kdysi i 70-200/2.8 a Sigmu 120-300/2.8.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 25. 5. 2018 21:22

Leica SL je dobre vyvazena s tymi super-tazkymi (a velmi kvalitnymi) sklami, no ergonomicky je to asi to najhorsie s cim som mal tu cest fotit. Beztvare telo posobi skor nebezpecne nez isto a oporu som hladal najma v popruhu omotanom okolo ruky, aby sa mi nahodou nevysmyklo to telo bez akehokolvek vytvarovania pre oporu prstov.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 26. 5. 2018 05:04

Já jsem v měl v ruce ty kombinace vícekrát, výše uvedeny komentář byl na vyváženost s těmi objektivy a za tím si stojím, že je to nejvyváženejší kombinace s velkým teleobjektivem u CSC, kterou jsem držel v ruce. Co se vlastní ergonomie týče, mám raději Nikon D500/D850. Nicméně, možnost úplného uživatelského přenastavení tlačítek a rozeznávání krátkého a dlouhého stisku bych na Nikonu asi také uvítal.

Při úchopu SL jsem měl dojem, že tam designéři udělali kompromis kvůli čistotě linií, mám z toho stejný blbý pocit. Nicméně, obě ty kombinace většinou držím hlavně levou rukou za ten mastodontní objektiv, ne za grip na těle. Vadí mi relativně ostrá hrana u spouště a absence tvarování pro palec. Měl bych i další připomínky, třeba k šířce prstenců u toho středního zoomu.

Co se tedy vlastní ergonomie týče, dal bych SL určitě horší hodnocení, než Nikonu (to ale platí i o všech modelech od Sony). Co se týče poměru velikosti těla a dlouhého teleobjektivu, je pro mne rozměrově a hmotnostně vyváženějším řešením Leica, než Sony. Ta Leica se mi více líbí i v případě hledáčku, připadá mi pocitově nejblíže tomu, co znám ze zrcadlovek, byť třeba v black-outu podle mne vede A9.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 26. 5. 2018 05:32

No, cílová skupina pro Leicu jistě upřednostňuje tu čistotu linií před ergonomicky tvarovaným gripem. :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 26. 5. 2018 05:49

Asi to bude věc zadání, ergonomie SL se od jiných S řad moc neliší a ani u jiných modelů Leica nemám pocit, že by byly nějak ergonomicky geniální. Určitě si nemyslím, že by to designéři v high-endových německých produktech neuměli udělat, pokud by to bylo součástí zadání.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 26. 5. 2018 07:15

To stoprocentně. Taky vycházejí z určité tradice, kterou rozvíjí. No a v neposlední řadě nemusí moc řešit ergonomii s objektivy ala 400/2,8 :-)
Naposledy upravil Davidof dne 26. 5. 2018 15:11, celkově upraveno 2
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 26. 5. 2018 12:27

V zásade sa vlastne vraciame do stavu preddigitálnu. Zrkadlovku mal málokto, kompakty a rangefingery bol základ pre amatéra a entuziast tatíka. Amatérske zrkadlovky malé a ľahké, s ľahkými sklami.
Ono vybudovať komplet profesionálny systém tiel, skiel a nezanedbateľného príslušenstva nie je sranda. Olouš môže sadnúť vtáčkarom, fuji do ateliéru, ale zbudovať to komplet aj na profi šport iné skrátka nedajú. Jediný kto to zvládne časom bude sony, ale v príšerných cenách. Ono to naozaj nejde ponúknuť profíkom jedno sklo v danom rozsahu čo je celkom dobré. Im nestačí jedna 75/1,8. Oni chcú aj 1,4, aj 1,2 aj 100/2, aj 200/1,8 atď a vyberať si. Tak isto nestačí jeden dlhý sveteľný zoom u fuji. Samozrejme na určité úkony v pohode (viď dadajax) ale tu ide o komplexný ekosystém.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 26. 5. 2018 16:16

Tak som mal dnes trochu cas testovat a dostal som sa k hraniu k Mavicoma FCC modom a tiez som sa pohral s tou "Leicou".

FCC mod funguje, testoval som ho sice len na 1km, ale na mieste kde predtym dosiahol sotva 400m. Potom sa uz dostaval nad mesto a tomu som sa chcel vyhnut. V kazdom pripade kludne verim, ze v tomto mode tie 4km urobi, pretoze tu nedoslo ani k naznaku straty signalu :-)

Co sa toho Panasonicu tyka ... ach. Za konstrukciu clony vypoved, za zoomovaci prstenec kreslo, ale nekresli to zle. Teda aspon podla mojho skromneho nazoru. Ono je pravda, ze ak je nieco horsie nez zoomovaci prstenec na Panasonicu 100-400, je to cenova politika Olympusu a bratislavska ZOO, takze som vacsinu casu musel cvakat cez mreze ako pre T-Rexa, ale aj tak musim povedat, ze to co z toho vyslo je lepsie nez to co som povodne cakal. Kym si necham Olympus, necham si urcite aj tento objektiv :-)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 26. 5. 2018 20:47

pemar píše:výše uvedeny komentář byl na vyváženost s těmi objektivy a za tím si stojím, že je to nejvyváženejší kombinace s velkým teleobjektivem u CSC, kterou jsem držel v ruce. Co se vlastní ergonomie týče, mám raději Nikon D500/D850.
A držal si nejaké CSC s prídavným gripom? :--

Okrem toho: ak ti nestačí oficiálny grip, vždy je možnosť navrhnúť a vytlačiť si na 3D tlačiarni grip presne podľa tvojich predstáv. Alebo si nejaký vyhľadať online .. na 43rumors je aktuálne linka na jeden ku Panasonic GX80/GX85:
You can now 3D print your GX80 / GX85 Grip

Obrázek

U zrkadlovky sa kvôli malým objektívom z gripu odrezať nedá (teda dalo by sa, ale určite to nikto robiť nebude), ale u bezzrkadloviek sa úchop zmeniť dá (ak by to niekto potreboval). Fakt neviem prečo tú "ergonómiu" (alebo "vyváženosť) tak riešite, keďže aj u nej majú v skutočnosti bezzrkadlovky viac výhod :hmm:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 26. 5. 2018 20:50

Lenže zrkadlovky majú dobrú ergonómiu a držia sa dobre aj s malými objektívmi, ty chujko nebeský!
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 26. 5. 2018 21:37

Ono to není jen o gripu, ale i o vzdálenostech ovládacích prvků a jejich rozmístění, není náhodou, že zrcadlovky s velikostí bezzrcadlovek jsou jen v té nejnižší třídě.

A ty světelné objektivy mají svoji velikost a hmotnost, snad jen Leica umí lehké, i když takový 50/0.95 Noctilux má také svých poctivých 700 gramů (a cenu 11 tisíc dolarů).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 27. 5. 2018 06:30

Tak zas na druhou stranu, v momente kdy budou bezzrcatka na urovni, ze dokazou nahradit zrcadlovky na foceni sportu, tak ten nejmensi problem bude to dat do vetsiho tela, aby sedelo k 400/2.8.... Tady to je jen otazka casu. Uvidime jak rychle se hne az naskoci Canon naplno.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod pemar 27. 5. 2018 07:24

Tohle je moment, který skoro nechápu, protože třeba takový Olympus OM-D už i vypadá jako zrcadlovka, takže nic nebrání tomu, aby ho zvětšili a zlepšili ergonomii. Vadí tomu podle mne jen (z mého pohledu naprosto kontraproduktivní) marketing, který založil komunikaci na velikosti, rozměrech a “fotocihle”, na agresivní antikampani proti zrcadlovkám, přitom za svoje léta strávené v marketingu u nadnárodních firem si těžko vybavuji příklad, kdy by tento typ komunikace fungoval (občas jsou za něj pochvaly a prémie od managementu :-) ).

Už jsem to psal, Sony mohlo využít skvělého fotografického know-how od Minolty, ale ve vývoji zjevně převládli technofilové a nefotografové, vítr patrně opět fouká od top managementu. Tohle je podle mne největší výhoda Nikonu a Canonu, oni ten kontakt s potřebami fotografů nikdy úplně neztratili, byť Nikon měl také svoje “tápajicí” období, a aktuálně ho ještě stále má v CSC, Canon podle mne také nemá v tomto ohledu opravdu jasnou vizi.

Nikon se aktuálně snaží svoje hardware prodávat dráže, u D850 se mu to vyloženě daří, u D5/D500 méně. U objektivů to vidím jako střídavě oblačno, 58/1.4 je podle mne prodejní propadák, stejně jak 180-400/4. Podobně jako 70-200/2.8 nebo 300/4 PF nebo 400/2.8 FL nebo 28/1.4 jsou sice technicky velmi povedené, ale cenovka jim dost zákazníků odradí. U 58/1.4 nebo 70-200/2.8 nebo 500/4 sehrála roli i konkurence, která nabízí za zlomek ceny skoro stejný výkon.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 27. 5. 2018 07:40

Lepsi priklad je Panasonic, kde taka G9 vyzera rovnako a v podstate je aj rovnako velka ako D7200, akurat sa podla mojho nazoru lepsie drzi.
https://www.apotelyt.com/compare-camera ... ikon-d7200

Dokonca sa drzi mozno lepsie nez D500. E-M1 je velkostou taky ... neviem, podla mna nie je dost maly na to aby sa dal povazovat za kompaktny, ale pre moju ruku nie je dost velky na to aby sa drzal pohodlne bez gripu. Nie s vacsimi sklami. Ale s gripom je to podla mna uz subjektivne uroven nejakych 7xxx, mozno trochu lepsie.

A mozno este lepsi priklad je Fuji X-H1, ale ten som zatial ani nevidel.
Fidko
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků