Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ganec 21. 5. 2018 08:29

Davidof píše:Asi stejně přijde doba, kdy editace fotek na desktopu bude méně častá a velké množství fotek bude editováno na tabletech a mobilech. Zatím to ale moc technicky připraveno není.
Prečo nie priamo vo foťáku? :--

Veď základné úpravy (kontrast, jas) sa vo foťákoch dá nastavovať odjakživa.
Dnešné foťáky majú už aj zosvetlenie/stmavenie tieňov/jasov .. a art filtre ;-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 21. 5. 2018 08:35

Tak ono tahle reseni jsou bud zamerena na geeky (pro ten pocit, ze fotka prosla pres 7 zarizeni, 5 ruznych komunikacnich protokoku a uplne hladce) a nebo na lidi, co se tim zivi nebo si na to aspon hraji (jako kdyz sem fotil zavody a rovnou jel. live report na Facebook). Na bezny foceni by to byla fakt uchylarna :-D Jinak ja resim tak, ze fotku co chci postovat nebo poslat cvaknu mobilem + fotakem (uz sem prisel o par super fotek, co sem mel jen na mobilu s tim, ze fotakem vyfotim pozdeji neco podobneho a jeste lepsiho) a co chci zpracovat pozdeji fotim jen na mobil a za dva mesice se k tomu dostanu...

-- 21. 5. 2018 09:37 --

Ganec píše:Prečo nie priamo vo foťáku? :--

Veď základné úpravy (kontrast, jas) sa vo foťákoch dá nastavovať odjakživa.
Dnešné foťáky majú už aj zosvetlenie/stmavenie tieňov/jasov .. a art filtre ;-)


Gance tvoje prispevky by mely mit automaticky priznak "facepalm", at je jasno....
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod smikoto 21. 5. 2018 08:46

Bobe, mám to stejně.
Jako dokážu si představit kdy to má význam pro profesionálního reportéra, který třeba potřebuje realtime komunikovat s redakcí, pro amatéra nevím. Pro mě by to asi smysl nedávalo. To, ale neznamená, že to někdo nutně nemusí mít.
Pokud bych chtěl dávat i nějakej backstage třeba na FB tak mi stačí vybrané fotky poslat do mobilu hodit na ně filtr a nebo to vcaknout přímo mobilem.
Upravovat fotky které si opravdu chci nechat a mají třeba i nějakou hodnotu (aspoň pro mě) na mobilu to už vůbec, ale tak já se nesnažím jenom úplně cvakat (aspoň myslím) a fotím něco u čeho mi to nedává smysl :D.
smikoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 21. 5. 2018 09:02

Ganec

Editovat RAW ve foťáku taky jde, ale přijde mi to jako nouzové řešení. Tablet má přeci jen velkou obrazovku a dělá se s tím líp.

Pokud to někomu vyhovuje, proč ne, ale pro mě tedy ne :-)

On ten Lightroom je přeci jen velmi šikovný nástroj na zpracování a třídění většího množství fotek (až na rychlost tedy). Na foťáku by mi, mimo jiné, chybělo kopírování úprav, presety a někdy porovnánání fotek.

Tak nějak jsem si zvykl na to, že všechny RAWy někam nahraju, pak to projdu, smažu úplně nepovedené a rozmazané, upravím těch pár povedených, vyexportuju na Google Drive, řeknu si, že se k tomu ještě vrátím ... a tím to končí :-)


ad Nikonspace / konektivita

To, co popisuje pemar mi přijde jako vhodné třeba pro nějakého reportéra v akci, s redaktorem na základně, který mu může dát operativně vědět, co dofotit.

Předpokládám, že vůbec nikdo z lidí, co je tady na digiaréně, nemá běžně přítele na internetu, který se online probírá jeho fotkama a operativně dává vědět, že potřebuje dofotit Máňu.

Ale opět platí, že tohle je už na libosti každého soudruha, aby si vybral, jak mu to bude vyhovovat.
Mě zatím stačí, že můžu vybrané fotky poslat do mobilu a někomu dál, ale pravda je, že tohle není moje priorita.

-- 21. 5. 2018 10:04 --

smikoto píše:Bobe, mám to stejně.
Jako dokážu si představit kdy to má význam pro profesionálního reportéra, který třeba potřebuje realtime komunikovat s redakcí, pro amatéra nevím. Pro mě by to asi smysl nedávalo. To, ale neznamená, že to někdo nutně nemusí mít.
Pokud bych chtěl dávat i nějakej backstage třeba na FB tak mi stačí vybrané fotky poslat do mobilu hodit na ně filtr a nebo to vcaknout přímo mobilem.
Upravovat fotky které si opravdu chci nechat a mají třeba i nějakou hodnotu (aspoň pro mě) na mobilu to už vůbec, ale tak já se nesnažím jenom úplně cvakat (aspoň myslím) a fotím něco u čeho mi to nedává smysl :D.


No zrovna ta Tvoje otázka, co s těma fotkama jako děláme, byla dost podnětná :-)

Lepší je na to moc nemyslet, ale mít ji (tu otázku) na paměti.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Devil007cz 21. 5. 2018 09:53

Prodeje nejvetsiho Japonskeho prodejce (Mapcamera) fototechniky za duben.

1: Sony A7 III
2: Nikon D850
3: Canon EOS Kiss X9
4: Sony A7R III
5: Nikon D3400
6: Canon EOS 6D Mark II
7: Canon EOS 5D Mark Ⅳ
8: Olympus Tough TG-5
9: Nikon D5600
10: Sony DSC-RX10M4
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 21. 5. 2018 10:37

Logické, novinky sú hore.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 21. 5. 2018 10:44

Možná jsem v oblasti konektivity o kousek napřed (což je trochu vzhledem k mému konzervativními postoji k životu překvapivé), ale Nikon to nabízí už minimálně od uvedení D5/D500, tak proč toho nevyužít. Třeba včera jsme procházel nafocené fotky při čekání na zbytek rodiny v autě, na desetipalcovém displeji infotainmentu se vybírá lépe, než na 5ti palcovém v telefonu nebo 3palcovém v mobilu (tablet zůstal shodou okolností doma).

Jinak té tabulce se nedivím, A7III přebírá štafetu po D750 v oblasti cena/výkon a D850 je asi nejlepší fotoaparát na trhu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Devil007cz 21. 5. 2018 10:56

Pemar, chapu te, ale 10 palcovy infotaiment ma vetsinou v 99 procentech pripadu horsi rozliseni nez 5 palcovy mobil, tak nevim. Jeslti jde jen o rychly vyber, tak vetsi displej neni co resit.

JJ, ta D850 byla u Nikon trefa do cerneho, stejne jako kdysi D750.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 21. 5. 2018 11:57

Všechno kromě EIZO monitoru je kompromis :-) Problém toho infotainmentu v autě je jiný, chybí možnost s tím nějak smysluplně pracovat a přenášet to dále, je to jen prohlížení.

Největší síla D850 je v tom jejím “skoro”. Je to “skoro” D5 i “skoro” Hasselblad a s lehkými plastovými objektivy i “skoro” ideální fotoaparát na výlety. To “skoro” znamená, že to má třeba o 10-20% do ideálu. Ta síla spočívá v tom, že ty ideální řešení jsou v případě jiného použití o hodně horší, než jen těch cca 20%, zkuste vyměnit Hasselblad za D5 nebo D5 tahat s sebou na cesty.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 21. 5. 2018 12:07

Pemare, jak si dostal fotky do infotainmentu v aute? To slo fotak -> mobil/tablet -> infotainment (Android Auto/Apple Auto)? Nebo tam mas zkratku fotak->auto?

Btw. vzhledem.k parametrum displeju v aute bych radsi prosel na iPadu, co beztak mas... Jak z hlediska kvality, tak z hlediska ovladani.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod pemar 21. 5. 2018 13:19

Jde i bezdrátově, přes wifi nebo přes Bluetooth, tentokrát jsem ale zvolil nejjednodušší variantu, vytáhl jsem SD kartu z Nikonu a strčil do slotu v autě.

iPad je o hodně lepší, zejména pokud nezůstane doma :-).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 21. 5. 2018 13:20

Aha ty mas uz auto s wifi, tak to si o krok dal ;-)
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Ganec 21. 5. 2018 14:21

lukas_highenergy.cz: Chcel som tým naznačiť, že mnohé z toho, čo sa v minulosti muselo robiť v postprocessingu, je už možné priamo vo foťáku.
Veci ako korekcia expozície, kontrast a farby sa u bezzrkadloviek dajú odjakživa robiť v preprocessingu, teda ešte pred samotným cvaknutím.
V mojom PEN-F je "color creator", teda dá sa pohrať aj s farbami, ak to niekto potrebuje.
Takisto je tam dosť premakané vytváranie čiernobielych záberov
(čo síce nevyužívam, lebo ČB zábery sa nejako nelákajú, ale mám tú možnosť)
A takto by sa dalo pokračovať...

Alebo si myslíš, že takéto veci sa nedajú nijako zoptimalizovať?

Davidof píše:Editovat RAW ve foťáku taky jde, ale přijde mi to jako nouzové řešení. Tablet má přeci jen velkou obrazovku a dělá se s tím líp.
A v hľadáčiku? Ten má pocitovo tiež dosť "veľkú obrazovku" ^^
Priamo editovať s okom na hľdáčiku by bol asi pain, ale na záverečnú kontrolu výsledku si to viem predstaviť.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 21. 5. 2018 15:13

Osobně editaci RAW v hledáčku asi nevyužiju :-)

Myslím, že konektivita u foťaků by se měla výrazně zlepšit, mě by se líbilo spíš něco s tím automatickým přenosem RAWů na nějaké rozumné zařízení.
Implementace jpeg transferu u Panasonicu mi vlastně vyhovuje - přes wifi prohlížím náhledy a gestem ukládám do mobilu nebo iPadu. Pak se fotka dá poslat do světa.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod ltokar 21. 5. 2018 15:16

Ganec: nejako si v svojich logickych uvahach vynechal jeden prvok z postprocesingu. A sice monitor a kalibrovane farby/kontrast/jas. Ci mas pocit, ze display na fotaku/evf je kvalitativne rovnaky ako kalibrovany monitor ? :)
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků