Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 17. 12. 2017 18:27

Na pneu mám 210 km/h, auto jede víc, ale střešní box už pak vydává docela protivný aerodynamický hluk. Neřekl bych, že nějak moc driftuji nebo jezdím ostře, ale zimní mi stejně stěží vydrží tak jednu sezónu, těch cca 15,000 km, někdy člověk jezdí víc a pak není co řešit.

S tou igelitkou jsem četl v nějakém článku a tak nějak jsem nad tím nepřemýšlel, vzal to jako doporučení profesionála, chudák foťák byl zpocený jak vrata do chléva :-)
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod msp_x 17. 12. 2017 18:54

Alešak píše:Pemare, pro boha svatého, jak jsi přišel k tomu "osvědčenému" postupu
o zabalení vymrzlého foťáku do igelitky, po příchodu do tepla?! Vždyť je
to naprostá zhovadilost. Vlhkost v igelitu zkondenzuje jak na foťáku, tak
na igelitu a je tam uzavřena. To je to nejhorší co se dá pro fototechniku
udělat :shock: .

Náhodou, pemar má pravdu.

Absolutní venkovní vlhkost je malá. V teplém interiéru je mnohem vyšší a kondenzuje na předmětech pod rosným bodem, t.j. na fotoaparátu. Protože ten je však zabalen v igelitu, zkondenzuje to jen na vnější straně igelitu a do fotoaparátu se nedostane.

Pokud se zabalí do ručníku, tak se do něj jen nasaje zkondenzovaná vlhkost. Takže vlhkost se dostane do kontaktu s fotoaparátem a navíc ho nic nechrání před kondenzácí na vnitřních studených částech.
msp_x
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 17. 12. 2017 19:44

Hm, to asi platí, když je ta igelitka dobře utěsněná. Já obvykle dávám přes brašny pláštěnku, to celkem v pohodě funguje.

V těch - 30 stupňů je to docela extrém.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 17. 12. 2017 19:52

Hlavně se to do té igelitky musí dát ještě venku, kde je studený tudíž suchý vzduch. Já foťák nechávám dvě hodinky v zavřené brašně, princip stejný, vytemperování pochopitelně pomalejší.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Allydamm 17. 12. 2017 19:59

Alešak píše:Pemare, pro boha svatého, jak jsi přišel k tomu "osvědčenému" postupu
o zabalení vymrzlého foťáku do igelitky, po příchodu do tepla?! Vždyť je
to naprostá zhovadilost. Vlhkost v igelitu zkondenzuje jak na foťáku, tak
na igelitu a je tam uzavřena. To je to nejhorší co se dá pro fototechniku
udělat :shock: . Když už, tak foťák zabalit do suchého trička, nebo ručníku
a nechat tak po dobu srovnání teploty. Vys rážená vlhkost z těla a objektivu
nasákne do tkaniny. A používat lampu je něco podobného, když už, tak sehnat
fén(vysoušeč vlasů) a z bezpečné vzdálenosti foťák i s objektivem ofukovat
teplým vzduchem až do doby, kdy se teplota srovná a fototechnika se nerosí...


Naopak, ideální je igelitový pytlík, samozřejmě vzduchotěsný, kde by se kondenzát vzal uvnitř opravdu netuším. Technika se do něj vloží před vchodem do tepla, v rámci možností se vyžene přebytek vzduchu a pytlík se hermeticky uzavře.
Ty tvoje hardy spíš rosení zakrývají než aby ho nějak efektivně potlačili a jak se snaží ten kus ledu v sobě izolovat, srovnání teplot trvá jistě řádově déle než ohřívání v igelitu.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alešak 17. 12. 2017 20:12

Jasně, každý má svůj osvědčený systém, jak se s tímto problémem
vypořádat. Mě se osvědčil ten můj a že jsem se v mrazech a příchodech
do tepla něco nafotil a nikdy jsem fototechniku mokrou neměl...
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod n3pi 17. 12. 2017 20:18

Pánové, každý kdo k tomu co napsal má zčásti pravdu. Asi nejblíže je k tomu Dolgor (studený se ale nemusí rovnat suchý vzduch) s tím daním do hermeticky uzavřeného pytlíku již venku.
Věc se má takhle. Přehod mezi teplo-zima může uškodit jak objektivu, tak šachtě. Pokud objektiv velmi rychle vymrzne, může se v něm *****ážet vlhkost v rozdílech rosného bodu, jak zmiňuje msp_x. Příklad: objektiv je "utěsněný", ale obsahuje 80% RV při 20 stupňích (baj voko td=18°C), pokud dojde k prudkému zchlazení/zmražení na -20 stupňu, tak už od teploty 18 stupnu celsia může začít kondenzovat vlhkost ve vzduchu obsažená. Jelikož jsou ale ty "utěsněné objetivy" z výroby v tomhle pořešeny (vymraženy s řízenou cirkulací vzduchu), tak by k tmu nemělo dojít, pokud se neporuší "utěsnění".

Přehod zima-teplo je problematický na vnější části, kdy na vymrzlém povrchu dochází ke kondenzaci blízkého, teplejšího vzduchu. Orosí se to stejně jako sklenice piva v létě. jinak na vnitřní části to vliv nemá.
Naopak přechod teplo-zima má zase vliv na vnitřní části, "vyhřáté" části, viz příklad. ale to by se muselo opravdu jednat o hermetický prostor a prudké ochlazení/zmražení.

Edit: i Ally má pravdu.
Edit2: tady je zakázane slovo vi(y)srazet?

pemar píše:Na pneu mám 210 km/h, auto jede víc, ale střešní box už pak vydává docela protivný aerodynamický hluk...

Pemare, nějak ti nevěřím, že s rodinou v autě toho limitu pneumatik dosahuješ i tam kde je rychlost neomezená...
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 17. 12. 2017 21:29

Tak konec listopadu a začátek prosince byl peklo jako každý rok, ale teď už mam zase chvilku čas, tak se du podívat, jestli už nahradily...

Jinak já to řeším tak, že venku vyndám baterku a foťák nechám, ať se postupně ohřeje v brašně se silikagel pytlíkem. Na nic sofistkovanějšího nebývá čas.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod bob222 17. 12. 2017 21:48

No, tu už chýba len slepačia kampaň meetoo a bude to komplet. ;)
Len to bahno k tomu chýba. Idem si otvoriť.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 17. 12. 2017 22:14

Tomu, kdo si mysli, ze se fotak orosi v uzavrene igelitce doporucuji, aby jej dal do pruhledneho igelitu a vysledek sledoval ;)
Metodu co popsal Pemar praktikuju na fototechniku pomalu 10 let. To, ze se musi fotak strcit do igelitky jeste pred vstupem do interieru, je vazne v tomto foru nutne rikat? :)
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 17. 12. 2017 22:26

Já jsem dříve jen vytáhl fotoaparát z brašny a pak ho tam vrátil, nikdy jsem nefotil za takové zimy. Hodně jsem ocenil ty lens protect návleky, podle mne dobře ochránily techniku před promrznutím člověk se nedotýká studeného fotoaparátu, na druhé straně, dívat se do hledáčku přes plexisklo je opruz.

Měl jsem i vyhřívané rukavice, funkční prádlo a čepici při takových teplotách beru jako samozřejmost. Přesto mám pocit, že ta zima dost negativně ovlivnila focení i výsledek.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 18. 12. 2017 09:07

Pemare sem to blbe precetl na mobilu a zkousel na netu hledat, kdo proboha prodava vyhrivame outdoorove pradlo :-D A ono to bylo jen k rukavicim :-)
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod standavfr 18. 12. 2017 09:53

Proboha,vyhřívaný rukavice?To už je zhejčkanost nejhrubšího zrna.Kam ten svět spěje.Doporučuju občas navštívit venkov a podívat se na pořádný chlapy a ženský.Nebo pro začátek aspoň film Cesta z města.
standavfr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 18. 12. 2017 10:32

Možná takhle od počítače to vypadá jako zhýčkanost. Ale kdo opravdu fotí venku , jistě používá i nahřívací pytlíky do kalhot :-) Chlapy z venkova možná v kose vylezou ven, ale celou dobu někam jsou a to se s focením nedá srovnat. Není problém půl hodina s minimálním pohybem. A jak tu bylo zmíněno, když je člověku nepříjemně, hodně to sundá ochotu ještě něco vymýšlet. Jít dvacet kilometrů po sněhu je pěkná zahřívačka, ale zkuste si někde uprostřed vytuhnou na hodinu na jednom místě. Budete rozdělávat ohýnek.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod standavfr 18. 12. 2017 10:52

Jsem z venkova a fotím i v mrazu.Pořád se to ale nedá srovnat s nocí strávenou na posedu a vyhřívaný rukavice ani pytlíčky nepoužívám,ono totiž stačí merino a bejt trochu otužilej.
standavfr
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků