Běžné objektivy v digitálních zrcadlovkách

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Návštěvník 29. 9. 2005 20:20

Jaké máte zkušenosti v používání objektivu a teleobjektivu určených
pro kinofilmové zrcadlovky v digitálních zrcadlovkách.Sám v Nikonu D70 používám Sigmu 70-300Apo Makro Super a žádné velké rozdíly
v kvalitě snímků mezi tímto teleobjektivem použitým v Nikonu D70 a Nikonu 70 nepozoruji,romě přepočítávání ohniskové vzdálenosti.
Možná,že ty řeči kolem jsou jen obchodní tah.Jaký je váš názor?
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Santini 29. 9. 2005 20:45

Ver mi, ze ke zhorseni kvality dojde:

Kresebnost - objektiv ma urcitou kresebnost vyjadrenou v carach na milimetr, ktery vykresli. Tim, ze kresli na malej cip a ne velky policko kinofilmu se tak zhorsi mnozstvi detailu, ktery je ten objektiv schopen zachytit. Pokud bys z kinofilmu udelal fotku A4, tak z digitalu muzes udelat fotku podstatne mensi, a to ve stejnym pomeru velikosti, jako je mezi tvym cipem a kinofilmovym polickem.

Aberace - bud rad, ze mas APO objektiv, protoze digitaly chromatickou vadu jen zdurazni

Vinetace - pokud ti nejakej objektiv na kinofilmu vinetoval, tak na digi ti vinetovat diky orezu nebude. Toto je jedina opticka vada, ktera se na digi zlepsi.

... jo a vim o cem mluvim. Fotil jsem 4roky na film a ted fotim 3mesice na digital. Jsem s nim sice spokojenej, ale digitaly jsou na objektivy dost narocny. To, co ti kinofilm odpusti, si u digitalu pekne vyzeres.

PS: ale pokud delas fotky do formatu 10x15, tak te to urcite trapit nemusi a klidne fot s cim chces. Myslim, ze i ty nejhorsi objektivy na zrcadlovky ti udelaji peknou fotku 10x15.
Santini
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bery 29. 9. 2005 22:25

Na jednu drobnost zapominas. Nejostreji objektiv kresli ve stredu obrazoveho pole a smerem ke krajum ostrost klesa. Takze crop faktor Ti to nejhorsi orizne :wink:
Jinak s tou narocnosti u digi mas pravdu. Kamarad mi pujcil setovy Nikkor 70-300, ktery se mu zdal na klasice slusny a kdyz jsem to porovnal s 70-200/2,8 AFS VR na digi, tak to byla tragedie. Ten setak proste nestaci ani na 6MPx. :D

Ale pokud se vratim k puvodni otazce, tak skla urcena pro "digi" se vetsinou lisi jen antireflexni upravou ze strany snimace, protoze snimac (tedy filtr pred snimacem) ma vyssi odrazivost nez film a to se muze v nekterych pripadech negativne projevit zhorsenym prenosem kontrastu.
Bery
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Slatkovský 2. 10. 2005 11:24

Autor linku sa ale pýtal na komplikácie pri použití klasických objektívov na digitáloch a tieto problémy nastávajú pri použití širokouhlých objektívov ktoré majú zadnú šošovku vsunutú dovnútra tela aparátu.Lúče dopadajú príliš šikmo na čip a dôsledkom je rozostrenie okrajov ktoré zaclonením mizne.Takisto dochádza k odrazom svetla od čipu na zadnej čočke na ktorej niesú antireflexné vrstvy.Tieto problémy nehrozia u teleobjektívou ktoré majú väčšiu vzdialenosť zadnej čočky od čipu.
O kresbe ale platí že špičkový analogový objektív bude výborný aj na digitálnom tele.
Fotoaparát PENTAX ist Ds,objektívy sigma
Slatkovský
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků