Srovnání2teoretických objektivů:různou f,stejnou eq.clonou

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod sterejch 22. 9. 2018 13:43

Chtěl bych srovnat vlastnosti 2 teoretických objektivů . Když to popíšu lapidárně, tak se objektivy liší přímo úměrně v ohniskové vzdálenosti f (případně jejich rozsahu, zajímá mě srovnání pro pevná i zoomová skla)) a nepřímo úměrně v světelnosti N (taktéž v rozsahu pro zoomy). Tedy ekvivalentní ohnisková vzdálenost f'= f*crop jsou stejné, ekvivalentní světelnost N'=N*crop je stejná a logicky i "průměr vstupní pupily" je stejný (D=f/N=f'/N') . (ten pojem "průměr vstupní pupily" je trochu neohrabaný, tím spíš pro zoomové objektivy, prostě tím myslím plochu průmětu objektivu, ze kterého sbírá světlo - lze si představit jako podstavu kuželu světla, kdevrchol je nějaký vzdálený bodový zdroj)

Zajímá mě:
rozdíl v ceně těchto objektivů ( přímo z definice dotazu: "přední čočky" jsou "stejně veliké")
kvalita (ostrost)
rychlost ostření
výskyt problémůs (back)focusem
kvalita bokehu
rozměry (tak je jasné, že objektiv s delší ohniskovkou bude delší)

Poznámky: Zajímá mě zvlášť dotaz pro pevné objektivy ( např 100mm f4 a 50mm f2) i zoomové (např 80-400 f4-6 vs 40-200 f2-3)

Důležitá poznámka/dotaz: v dotazu jsem se tomu vyhnul, u delšího objektivu se předpokládá že například je na full frame a tedy pro obraz se používá celá plocha. U kratšího objektivu jsem neřekl, jestli to má být objektiv také na fullframe, který musí perfektně kreslit na 36x24 (a IDENTICKÝ OBRAZ bych získal prostým ořezem) nebo to je objektiv na micro4/3 a tedy stačí, když když kreslí na 18x12. To mě také zajímá, jak to ovlivní vlastnosti objektivu výše.

PS: A neřešit kvalitu fotek "za objektivem" že na menším čipu / menší ploše čipu bude (ne nutně) méně megapixelů nebo (ne nutně!) více šumu nebo (ne nutně) menší dynamický rozsah. To mě fakt nezajímá, ptám se jen na objektivy.
sterejch
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ganec 23. 9. 2018 10:09

Keďže existuje speed booster - ktorý robí presne to na čo sa pýtaš (robí zo skla s jednými parametrami sklo s inými parametrami s ekvivalentnou clonou) - tak sa dá konštatovať, že:
- cena, veľkosť a rýchlosť ostrenia by boli podobné
- ostrosť "na centimeter štvorcový" by u toho svetelnejšieho/s kratším ohniskom bola vyššia
(no ak sa ostrosť pozrieme v mierke "množstvo detailov na veľkosť snímača", tak by bola tiež podobná)

Pritom speed booster robí len to, že koncentruje svetlo z väčšieho snímača na ten menší.
Ale asi to nie je také jednoduché, keďže extra svetelné sklá nie sú až tak bežné.

sterejch píše:rozměry (tak je jasné, že objektiv s delší ohniskovkou bude delší)
Toto môže, ale nemusí byť pravda.
Dĺžka objektívu môže byť u skiel s rovnakou ohniskovou vzdialenosťou (OV) rôzna.
Dokonca aj pri tej istej svetelnosti: Zeiss OTUS 50/1.4 je omnoho dlhší ako Canon 50/1.4
A naopak: dĺžka môže byť podobná aj u skiel s rôznou OV, napríklad moja Sigma 30/1.4 je dlhá ako mZuiko 75/1.8

Zatiaľ mi to vychádza tak, že čím má byť sklo svetelnejšie, tak sa výrobcovia snažia aj o to, aby bolo kvalitnejšie ako to menej svetelné. Kvôli tomu pridávajú ďalšie optické členy (ktoré opravujú vady ktoré sa viac prejavia pri vyššej svetelnosti) a vďaka tomu sú potom tieto sklá väčšie/dlhšie.

-- 23. 9. 2018 11:30 --

Ak ale tie objektívy nebudú podobné (veľkosťou a zložením), teda ak nebudú použité opravné optické členy, tak sa kvalita môže líšiť.

Ak FF sklo s tou istou svetelnosťou a rovnakou ekvivalentnou OV nebude 8x ťažšie (2x väčšia výška * 2x výška * 2x dĺžka, ak by sa jednalo o sklo s rovnakým zložením) ako sklo na mFT, tak to naznačuje, že "na niečom sa šetrilo" :-)
(samozrejme sú ešte ďalšie faktory ktoré ovplyvňujú veľkosť, napr. vzdialenosť posledného člena od snímača)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tom384 24. 9. 2018 17:57

Gance, to je uplnej nesmysl. Zkusme najit prakticky priklad dvou skel, ktere jsou ekvivalentni tak jak to popsal tazatel.

Ja nasel toto:
Samyang 24f2.8 a panasonic 12f1.4

Cena Sam 265 euro, pana 849euro (obe z www.e-infin.com)
Hmotnost Sam 120g, pana 335g
delka sam 37mm, pana 70mm
Ostrost sam 2700lw/ph, pan 1400lw/ph (mereno na plnou diru v rohu) test tady

https://www.ephotozine.com/article/pana ... view-29473
https://www.ephotozine.com/article/samy ... view-32367
tom384
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 24. 9. 2018 20:58

Že to nesedí s reálnymi sklami, to ešte nemusí znamenať, že je to úplný nezmysel ;-)
(tým chcem naznačiť, že môžu existovať "iné" dôvody, prečo sa svetelnejšie sa sklá robia väčšie ako by sa mohli)

Panasonic už pri prvom pevnom skle predviedol, že vie vytvoriť maličké a kvalitné svetelné sklo: Lumix G 20mm F1.7
No všetky ďalšie (okrem 14/2.4) už boli citeľne väčšie. A ja predpokladám, že naschvál :twisted:
Prečo asi? :hmm:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků