Sigma ART (35mm) - Ostření

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ltn3k 4. 2. 2018 16:19

Zdravím,

fotím na Canon 6D, dříve jsem fotil na Canon 550D a stále mám podobný problém u objektivů značky Sigma, řada ART a to je ostření.
Měl jsem Sigmu 30/1,4 ART, 18-35/1,8 ART a teď mám 35/1,4 ART a u všech objektivů jsem se setkal s nespolehlivým ostřením, při pořízení 6D + 35/1,4 art jsem doufal, že spolu tělo a objektiv budou bezchybně šlapat, max lehké doseřízení pomocí USB Docku, ale bohužel. Jsem z toho hodně zoufalý a zklamaný. Přece není možné, aby vybavení za tolik peněz nedokázalo spolehlivě zaostřit a já musel ostřit manuálně..
Chci fotit fotky v pohybu, na nízkou clonu, ale prostě to nejde, protože AF se nechytá, jediné co je u 6D trochu použitelné je středový bod, ale to spíše až taky při lehkém zaclonění na statický objekt, na plnou díru je to furt bída a hlavně nechci mít na všech fotkách středovou kompozici, ale ostatní ostřící body se prostě nechytají ani za norm. světelných podmínek, což mě hrozně zklamalo.

Nemá někdo z vás podobnou zkušenost nebo stejnou techniku? Potřebuji zjistit možnosti jak to řešit, focení mi nevydělává, takže nemám prostředky k tomu dát to do servisu a čekat, jestli to něco vyřeší nebo ne. Peníze na koupení skla od Canonu nemám a i tak, přece ty objektivy od Sigmy nemůžou být tak špatné nebo je chyba v těle? Momentálně nemám víc objektivů, abych to mohl nějak blíže prozkoumat.

Díky všem za reakce nebo rady,

Hezký den.
ltn3k
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hoax 4. 2. 2018 17:49

Bohužel to možné je a u Sigmy nic nového. Na netu najdeš tisíce dotazů na stejné téma (nejen na Sigmu abych byl objektivní). Měl jsem stejnou kombinaci. I po servisu to nepomohlo, tak jsem se jí zbavil. Teoreticky to je možné seřídit na docku, ale stejně to zkus spolu s tělem do toho servisu dát, třeba to pomůže. Dost lidí píše, že jim seřízení v AWH pomohlo. Když se s nimi domluvíš na čase, budou to mít za pár dní. Popiš jim problém, případně ať tě to seřídí na různé vzdálenosti, jako je to v docku apod. V tomhle případě je možné všechno. Buď jsou některé kusy horší, nebo je to kombinace s 6D (nebo obecně Canon) a nebo všechno dohromady, těžko říct.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petrsek 4. 2. 2018 17:57

To je klasická problemova situace, zrcadlovky + objektivy jiných vyrobcu. Ani v servise to nemusí 100 % vyřešit. Nejjistejsi řešení bud koupit objektivy od Canonu a nebo prejit na bezzrcadlovku. U bezzrcadlovek tyto problémy nejsou diky ostreni přímo na čipu a da se vesele fotit Sigmama za par peněz.
Petrsek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltn3k 4. 2. 2018 18:24

Přemýšlím o přechodu k Sony, protože ostření musí fungovat, navíc u zařízení za tolik peněz. Při problémech se Sigmama na 550D jsem to nějak neřešil a říkal jsem si, že je to přece jen starší tělo, nižší řada a to ostření může být horší, ale u 6D nad tím jen rukou nemávnu.
USB dock mám a seřizoval jsem si to, ale stejně.. pořádně ostří jen středový bod, na zbytek není spoleh. Ta Sigma je po obrazové stránce super a kupovat 35/1,4 od Canonu je už investice úplně jinde (bazarová stojí dvojnásobek co Sigma). Tak mi asi nezbývá než fotit na manuál a šetřit na Sony.. jen tak mimochodem.. u 5D Mark3 asi situace nebude o nic lepší, co? :D
ltn3k
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidko 4. 2. 2018 19:54

Moze a nemusi. Tie objektivy sa na roznych telach spravaju rozne a je mozne, ze na inom 6D by fungoval lepsie. S DSLR ale zial s podobnymi problemami musis pocitat. A7 by tvoje problemy asi vyriesila.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavelmeli 4. 2. 2018 21:01

Itn3k >>> Zkoušel (také měl) jsem na APSC (10D, 40D, 7D) několik objektivů od Sigmy, ale právě po zkušenostech co popisuješ, jsem se zařekl a už několik let jsem žádnej další nekoupil. Občas jsem si něco u Fotoškody, nebo Megapixelu nějaké nové sklo vyzkoušel (lákal mě 18-35/1.8, 50/1.4, 85/1.4, 135/1.8 ) ale pokaždé jsem si to jen potvrdil. Když se povedlo a Sigma přesně zaostřila, byla to skvěle ostrá nekompromisní fotka.... jenže. Nespolehlivost Sigmy s tělem Canon je známá a mnohem častější než u Nikonu.
Takže raději déle šetřím anebo beru kompromis, kupuji jen skla od Canonu. Skoro 3 roky jsem fotil s 6D, neměl jsem v tomto směru s AF skoro žádné problémy a místo světelné 35/1.4, mám C 35/2.0 STM a k tomu také 50/1.8 STM (nepočítám L-kové zoomy), což mi zatím bohatě stačí. 6D jsem vyměnil za 5D mk IV a časem ještě dokoupím C 85/1.4 IS.
O výměně za FF Sony jsem hooodně uvažoval, ale jak jsem tady už někde psal, z mého pohledu zásadní problémy - malé tělo, televize místo hledáčku a vyšší náklady spojené s přechodem, byly dostatečné k tomu abych zůstal u Canonu.
Zkoušel jsi na 6D třeba tu 35/2.0 ? Tato světelnost pro Tvé focení nestačí? Ta cena není nijak závratná...

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chodec80 4. 2. 2018 21:22

ltn3k: to mě trochu strašíš, měl jsem za to, že na starých tělech, jako je 6D, Sigma algoritmus zvládla a ostří líp jak na dnešních dualpixlech. Já na 18-35/1.8 nedám dopustit, po seřízení v AWH ostří dobře, ale pravda je, že většinou ostřím na středový bod. USB dock taky mám, ale s ním jsem to nedokázal vyladit.
A to jsem do budoucna chtěl na 6D/6Dm2 přejít a doplnit ji pevnýma Artinama.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 4. 2. 2018 23:09

Proto jsem Sigmu 35 Art prodal. Ted mam 14 Art a je to nemlich to samy (na 1D X). Kup si Nikona, na tech Sigmy ostri lip :)
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltn3k 4. 2. 2018 23:24

Když mám obecně zhodnotit mé zkušenosti s ARTkama, tak poměr cena výkon je naprosto super, obrazová kvalita taky, překvapení pro mě bylo to, že 30/1,4 je obrazově horiší než zoom 18-35/1,8 menší aberace a možná i lehce ostřejší, ale taky mě zlobilo ostření, proto jsem už u té 30mm koupil dock, doseřídil a fotit se s tím dalo, ale.. prostě ruku do ohně za to člověk dát nemohl.. u zoomu kdy se ostření nastavuje asi v 16ti krocích (různé ohnisko, různý posun FF BF) jsem to zase svépomocí nedokázal poladit a tak ostřil ručně, chtěl jsem se to naučit, poté jsem se rozhodl, že chci FF a vše prodal a koupil 6D + 35/1,4 a zase to stejné, což mě vážně unavuje :D Mám ještě 50/1,8 STM a dřív jsem to považoval za super sklo, ale teď už vidím rozdíl v ostrosti oproti Sigmě a ostrost a bokeh je u Sigmy o dost jinde.
K Nikonu přecházet nebudu - nevidím budoucnost v zrcadlovkách, potřebuji něco lehčího, kompaktnějšího, takže spíše Sony A7R, ale nejsem si jistý jestli je třeba jen redukce na Canon skla nebo speedbooster, který stojí tisíce. Do servisu se mi to dávat nechce, protože nějak nevím, jak by mohli poladit, že to bude ostřit spolehlivě na všechny ostřící body, max pokud mi někdo řekne, že to ze zkušenosti může fungovat a po opravě to bude šlapat na 100%. Dneska jsem viděl video, kde holka fotí na Canon 35/1,4 a fotí na plnou díru v pohybu a vše ostré a to já chci taky sakra! :D Přecházet na Canon 35/2 nechci, koupil jsem si artku, abych měl takový bokeh, hloubku ostrosti a ostrost jako právě tento objektiv, takže 35/2 by byl krok zpět..
ltn3k
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 5. 2. 2018 00:39

Jak Nikon tak Canon by letos měli podle rumors vyjít s FF bezzrcadlovkami.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hoax 5. 2. 2018 07:15

ltn3k: No to je těžký, když nechceš nic jinýho než Artku, ta ti neostří, na docku to nevyladíš, ale do servisu jí dát taky nechceš :) Takže ti zbývá jedině 35mm 1.4 L II, Sony a nebo počkat na Canon mirrorless.

chodec80: Rozhodně na starších tělech líp ostřit nebude, to bych se vsadil. U dualpixel podle mě problém nebude, ostří to v rovině čipu. Spíš jak klasický fázový AF, ale tam bych právě počítal z vyšší přesností těch modulů u novějších těl.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 5. 2. 2018 07:57

Novsie fotoaparaty zaostruju lepsie, nez tie stare. U Canonu to plati dvojnasobne. 6D + 35/1.4LII vie tiez statocne blbnut, no je to lepsie, nez prvy 35L alebo Artka. 35/2IS je asi najlepsi.
Inak mam so Sigmami podobne skusenosti - mne asi rok isli super, potom sa zacali "kazit" a uz sa nedali naladit jednoduchou korekciou. Pri predaji fungovali na druhom fotaku dobre, no netusim ako dlho... to bolo aj obdobie, kedy som sa rozhodol prejst na trocha lenivejsie bezzrkadlovky. Sigma by mala coskoro predstavit celu Art seriu pre Sony, tak som zvedavy co budu zac. Canon by tiez mal nieco predstavit, snad nesklamu.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 5. 2. 2018 08:48

ja mam so Sigmami len dobre skusenosti = spolahlive ostrenie aj na ine AF body ako stredovy

- vsetky Sigmy som dal spolu s telom na nastavenie front/back focusu do servisu (osobne, do 1hodiny pre 1sklo)
- islo o skla 17-50/2,8 EX DC HSM OS, 30/1,4 EX DC, 50/1,4 EX DG HSM na telach Pentax K-5, K-5IIs a K-3
- 35/1,4 EX DG HSM ART bola tiez v servise s Nikon D750
- skla 10-20/4-5,6 EX DC, 70/2,8 EX DG Macro a 70-200/2,8 EX DG HSM II Macro nepotrebovali vobec ziadny servis na tych Pentax telach

- tak bud zanes 35ART s 6D do servisu na nastavenie
- setri kludne aj na Sony A7x seriu, ale rataj s tym, ze rychlo (nebodaj na pohyb) a presne aj dalej od stredu budu ostrit jedine tak novsie a drahsie Sony bezzrkadlovky
- alebo si kup Nikon/Pentax FF, kde Sigmy ostria normalne

moznosti mas dost, ale bez toho, aby si NIC neurobil preto, aby ti 35ART na 6D dobre ostrila, vypisovanim na fore si nepomozes :-p

EDIT: kamos ma 35ART aj 85ART na Canon 5DMarkIII a ostria mu tie Sigmy presne aj mimo stredovy AF, sam som si to skusal. ani v servise ich nemal.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 5. 2. 2018 09:19

Ono ani na Nikonu to není úplně top. Třeba 18-35 je tím pověstná. Já mám na D750 zkušenost už jen s 24 Art a konzistence při opakovaném zaostřování tam byla pořád o trochu horší než u Nikon objektivů.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltn3k 5. 2. 2018 09:35

Hoaxi to není o tom, že bych nechtěl, ale nemám momentálně finance na to, abych to dával do servisu, protože nějak nevěřím, že samotné seřízení, které jsem už udělal sám pomocí docku pomůže, že by se zázračně začaly spolehlivě chytat i ostatní ostřící body a na větší opravu nemám, proto myslím spíše do budoucna jak to řešit. Když prodám Sigmu, kterou jsem koupil za 15k, tak stejné sklo od Canonu stojí asi 30k, což je investice mimo mé možnosti, proto spíše přemýšlím o té Sony, na kterou jeden známý přešel a jen to chválil ohledně ostření i kvality.
Jde mi především o vaše zkušenosti, protože víc hlav, víc ví a mně osobně se nezdá, že by to servis nějak levně vyřešil nebo "opravil" a pak, řekl, že to seřídili, ale nemůžou za to, že ostatní ostřící body jsou prostě slabší, že to není jejich vina, ale toho těla samotného. Jako další investici jsem měl v plánu koupit Sigmi 85/1,4 art ale už si tak jistý nejsem :D
ltn3k
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků